Cesta z města

• angličtina Out of the City
TV spot

Může počítačový expert najít štěstí v lůně přírody? Lyrická komedie režiséra Tomáše Vorla s humorem líčí pokus programátora Honzy nalézt smysl života v návratu k přírodě. Když Honza bere na výlet do přírody svého předpubertálního syna z rozvedeného manželství, nezapomene samozřejmě přibalit mobil, notebook a digitální kameru. Všechnu techniku ale postupně odhodí. Víkendový výlet do malé podhorské vesničky se protáhne na několikatýdenní pobyt. Postupně se oba spřátelí s místními figurkami a zejména s půvabnou rebelující Markétkou. Honza propadá nejen dívčímu kouzlu, ale i vábivé vůni domácích likérů její babičky, drsnému přátelství venkovské rodiny Ludvy a Vlastičky a koloritu svérázného venkovského života. Tomáše Hanáka v hlavní roli provázejí Barbora Nimcová, Bolek Polívka, Eva Holubová a další herci. (Česká televize)

lisma

Příběh o tom, že je občas dobré opustit strasti a útrapy města a vyčistit si hlavu někde na venkově. Poselství zní jasně. Na této vesnici je spoustu roztodivných postav a Tomáši Hanákovi v roli programátora se zde očividně zalíbilo. Život tady běží klasickým tempem od práce do hospody. Musím uznat, že má Cesta svou poetiku a je to jeden z lepších filmů od Vorla. ()

Tristanian

Další důkaz, že Vorel prostě neumí točit filmy. Zatímco u Kouře divadelní přehrávání a (možná nezáměrná) debilita seděli, tady je to jako pěst na oko. Alespoň film obsahuje tradiční trojkombo pitvořícího se buzeranta, vesnického balíka (jak jinak než obsazeného Bolkem) a přemoudřele idiotského velkoměšťáka (plus jako bonus rádoby roztomilého haranta). Člověk pak alespoň s jistotou může říct, že se mělo jednat o komedii. ()

Mr. Movie

Velice neucelené, bez vtipu. Rádoby natočené ve smyslu "dáme tam pár super hlášek, na ději zas tolik nezáleží". Bohužel, hlášky se asi ztratily a stávající se staly stupidními. Nějak se to celé nepovedlo. ()

hony23

Dle mého názoru povedená melancholická komedie, pro herce divadla Sklep mám prostě slabost. Film ukazuje zajímavou poetiku venkova, kde žije spousta roztodivných lidiček. Po každém shlédnutí Cesty z města mám chuť utéct pryč z Prahy někam do lůna přírody... ()

v.indruchova

Milí a zlatí tohle mě opravdu nebavilo, musela jsem se do dokoukání hodně nutit a stejně jsem uvázla na jedné hodině a dál to vzdala. Jedničku za pěknou přírodu a myšlenku jinak nuda. Vykreslení vesnických buranů možné ale podivné a nesympatické. Ten "Hanákův" fracek mě nesmírně rozčiloval. Nedokázala jsem se ničemu pousmát natož zasmát. Herci nejsou špatní, ale jejich role jsou uboze napsané. Chování a výraz postav ve snímku je scela podivný a nereálný. Halucinace díky houbám nezaujali. Tento snímek byl mnohem slabší než podobný a mlačí cesta do lesa. Většina postav mě neoslovila dokonce mi přišla protivná. Film plytký a trapný jako humor v něm, překvapila mě nízká úroveň snímku s tak dobrými herci. Ajťák byl naprosto mimo takhle se ajťáci nechovají (možná to měl být ten vtip?), mám jednoho doma a nějaké v okolí. Už vím proč se mi nechce pouštět do CZ filmů. Omlouvám se, za tak negativní názor, ale nemohu jinak. Souhlasím: DJkoma ()

SZYslak

Velmi uklidnujici film. Krasna Barbora Nimcova. Supr babka Luba Skorepova. Poeticke misto. Chtel bych to zazit a uprimne Hanakovi zavidim. ()

Kub21

Popsat tento film dvoumi slovy?Je to jednoduché.Nudný,trapný,tyto slova absolutně popisují tento film.Bohužel jsem tento hrůzný čin viděl asi třikrát a to jen proto,že jsme se na něj museli dívat v hudební výchově,prý že film obsahuje pěkné skladby,bohužel však neobsahuje.Děj je absolutně o ničem,možná je to zase další film o tom,jak se starý muž zamiluje do krásné slečny. ()

rigby

I na mě to byl hodně silný úlet. A to mám divadlo Sklep, Tomáše Vorla a vůbec hlavní protagonisty filmu moc rád. V tomto případě ale stačilo jednou... ()

zigy

Ekologové zajásají, vorlofilisté taktéž.....já také protože je to vtipné díky svěžím vedlejším postavám místních exotů (za všechny myslivec Śteindler). Tenhle příběh je hodně ze života, i když místy jedno klišé za druhým. ()

Kozlowski8

Poetika a humor Tomáše Vorla na mně absolutně nepůsobí, přijde mi velice přízemní a stupidní. Ty "vtipné" situace a dialogy ve mně vyvolávaly spíš negativní náladu a pocity a při "hereckých" projevech některých zúčastněných, včetně Tomáše Hanáka, jsem velice trpěl. Pro mne velice těžce stravitelná podívaná. 20 %. ()

allegria

Komedie? Ani jednou jsem se nepousmála, natož že bych se smála jako při komedii. Zlomyslný humor mi nikdy neseděl. Detaily ze zabíjení zvířat taky nepotřebuju ve filmu, kde se mám pobavit a rozveselit. Děj nevěrohodný, scénky přehnané, aniž by bylo možné je brát jako parodii. Navíc zcela neoriginální, mnohokrát omleté "vtipy" s přídavkem zbytečné vulgárnosti. Jednu * dávám za herecké obsazení. ()

Lucas005

Hezky natočený film s krásnou myšlenkou a příjemnou atmosférou, který je zabitý scénářem a zpracováním. Vorel totiž nedokázal svoji nově nabytou vizi světa přetvořit do funkčního příběhu, a tak vytvořil jen smršť epizodek s extrémně karikaturními postavami, které se i přes celkové vyznění filmu vlastně za celou stopáž skoro nikam neposunou a do města se vrací stejní, jako z něj utíkali. Také musí neustále vše divákovi polopaticky vysvětlovat, protože by asi sám z děje nepochopil. Všechno je to navíc natočené ač pěkně, tak dost neosobně. Noční scény jsou klasicky jen denní záběry s filtrem a celé to dorazí pro Vorla typicky otřesný zvuk a postsynchron, který mu tady na rozdíl od některých předešlých filmů ve vyprávění vážně nepomáhá (až na jedinou scénu filmu s paní Kolářovou, kde je z nějakého důvodu perfektně znějící zvuk z placu). Přihodím ještě trochu ke třetí hvězdičce za to, jak špatně to mohlo s panem režisérem dopadnout, kdyby se po přijetí Kamenného mostu nevydal právě sem, a že po té pomyslné cestě z města se vydal jen a pouze s dobrými úmysly. ()

PTuranyi

Návrat z pretechnizovanej reality mesta do prírody a snového sveta vidieka čaká programátora Honzu a jeho syna. Cesta ku koreňom azda až do rozprávok (kúzelná babička, Markéta ako víla). Satirické zveličenie neduhov súčasnosti prostredníctvom množstva anglicizmov a počítačového slangu postavený do rovnako karikovaného života vidieka kde každý pije, spodobeného množstvom pitvorných postavičiek od babky Babočky, bláznivej husiarky, teplého traktoristu Ludva a jeho ženy, farára, včelára a myslivce. ()