Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Princ Afron s mladším bratrem Otmarem vezou na hrad krále Jorgena darem překrásného ptáka Ohniváka, který umí přivolávat lásku a zaplašit smrt. Po cestě se Afron zamiluje do neznámé krásky. Ukáže se, že je to princezna Elena, kterou si jako svou vyvolenou vybral i zlý černokněžník Skeleton. Princ Afron se vydává na nebezpečnou cestu, aby svou lásku vysvobodil z jeho temných kouzel… Výpravnou filmovou pohádku na motivy bratří Grimmů natočil v roce 1997 osvědčený „pohádkový“ režisér Václav Vorlíček. Jeho stálý spolupracovník Miloš Macourek příběh obohatil o vtipné dialogy. Princeznu stejně jako v Kouzelném měšci hraje německá herečka Tina Rulandová, jejího otce, krále Jorgena, Horst Buchholz. V záporné roli černého vládce Skeletona exceluje Karel Roden a v roli babky Jadwigy Jiřina Bohdalová. (Česká televize)

(více)

Recenze (168)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Prolnutí dvou komerci blízkých přístupů, z nichž jako tvořivější se projevil přes některá klopýtnutí ten český, dopadlo, jak dopadlo. Nezvládnuté filmové triky, děj, místy připomínající výslech na právu útrpném, nevyrovnané herecké výkony (nesporná osobnost, jakou je Marián Labuda, náhle nemá co hrát), natahovaná kaše, co se mění ve žvýkací gumu bez začátku i konce, to jsou hlavní svízele ambiciózně pojatého projektu, do nějž vstoupila řada vynikajících českých jmen. Ne vždy musí německé peníze znamenat povznesení, až příliš často koprodukce tohoto druhu končí v pomyslné škarpě. Rozporuplný dojem z pohádky, která se pokusila propojit grimmovské a erbenovské prvky a náměty, doplatil na prvoplánově požadovanou diváckou úspěšnost. Místo očekávané kvality jsme tak konfrontováni s neduživým polotovarem, sloužícím poprávu jako příklad toho, jak se k osvědčenému, nosnému pohádkovému tématu přistupovat nemá. Bohužel. ()

Ceberus 

všechny recenze uživatele

Klasická pohádka se zjevně rozumným rozpočtem převyšující ty studiové, takže se na to dá koukat (předpokládám, že finančně pomáhá koprodukce s Německem). Jde o učebnicový případ zástupu tzv. Čechovových zbraní, takže jen čekáte, kdy uvedené věci dostanou prostor být použity. To ale holt patří k pohádkám pro děti. O Rodenovi vím, že umí hrát, ale tady měl prostor jen na dvourozměrného padoucha. ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

„Nič dobré nám neprinášate a nič dobré vás tu nečaká.“ V polovici 90. rokov ponúkol slovenský producent Rudolf Biermann (ktorého jediným široko ďaleko „čiernym“ projektom je nedokončený Jánošík) českým rozprávkovým a iným legendám, režisérovi Vorlíčkovi („Arabela“) a scenáristovi Macourkovi („Mach a Šebestová“) peniaze na novú českú rozprávku VTÁK OHNIVÁK a do hlavných rolí im okrem iných zohnal Karla Rodena, Jiřinu Bohdalovú a Mariána Labudu. Bohužiaľ, výprava je nevýrazná, akcia podľa česko-slovenských očakávaní nestojí za nič, počítačové triky sú smiešne a mladé herecké výkony mdlé. Napriek tomu snímke nemožno uprieť rozprávkovú atmosféru a hypnotický vtákov spev. DODATOK 22. 12. 2009: Takže Jánošík dokončený. ()

Vignette 

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelný. Ptáku Ohnivákovi se celý film nepohne nic než zobák a zpěv, co má údajně vydávat, si s ním skoro nejde spojovat- a to ještě zdaleka není všechno. "Hudba" v okamžicích, kdy se Skeleton prohání vzduchem, se blíží skřekům z mixážního pultu diskotéky pro náctileté a doslova trhá uši. A co to je vůbec za jméno- Skeleton?! A na konci teče krev.... z očí... Prostě perfektní snímek přesně pro vaše dítě ;-) ()

Alden_Larson 

všechny recenze uživatele

Hodně stupidní a obecně nepovedená pohádka. Vůbec nevím, proč se jmenuje "Pták Ohnivák", když samotný pták Ohnivák ve filmu nemá skoro žádný účel, je to v podstatě velmi dobrý příklad takzvaného "macguffinu", předmět, bez něhož by se neuskutečnil děj filmu, ale zároveň je úplně zbytečný a zaměnitelný čímkoli jiným. Děj sám o sobě není ničím působivý, postavy nejsou ničím zajímavé, všechny mají jednu definující vlastnost a tím jejich charkterizace končí. Herecké výkony ale byly fajn, Karel Roden byl bez pochyby ze všech nejlepší. Hudba byla většinou nevýrazná a orchestrální, v jedné scéně se ale změnila v jakousi jazzovou směsku, která úplně zničila napětí zmíněné scény. Počítačové bleskové efekty nebyly špatné, jenom nechápu jak se v jedné scéně odrážely od kamenných stěn, tak blesky nefungují. 2/10 ()

Galerie (11)

Zajímavosti (5)

  • Pohádka se natáčela na moravském hradě Pernštejn. (Monika22)
  • Postava Skeletona (Karel Roden) je narážkou na Kostěje, postavu slovanského folklóru, který měl stejně jako filmový Skeleton životní sílu skrytou v předmětu mimo své tělo. (Nick321)

Reklama

Reklama