Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

cartyci

Veľa bolo toho napísané jedných zaráža hodnotenie, iných nedopozerali ani film a druhý to pokladajú za prepracovanú filmovú tvorbu. Pre mňa silná téma, aj ked pozeranie na týranie a neprávosti nebolo to podľa môjho gusta.Film však pozretý mám a myslím, že ho už asi ani viac neuvidím. ()

mondrian

Naprosto jistě jeden z nejlepších filmů vůbec. Snad u žádného jiného filmu jsem neprožil tolik emocí jako právě u Kladiva na čarodějnice. Děj, který se odehrává koncem 17. století je neuvěřitelně temný a drsný. Herecké výkony naprosto geniální. Neskutečně silný film, který ve mě zanechal nesmazatelnou stopu. ()

pee-jay

Celou dobu jsem si říkal, že by stačilo dědka inkvizitora jednou profackovat, třeba ve stylu Tóno Brtka :) Nesnáším černobílý filmy. ()

Bruce0659

78. priečka v rebríčku najlepších filmov? Snahu tvorcov filmu samozrejme je vidieť, no ja som čakal oveľa viac... Neskutočne mi vadil zvuk...v niektorých scénach slovám nerozumieť a o zlomok sekundy idem ohluchnúť, to sa potom ťažko pozerá. Upaľovali sa nevinné ženy, ktoré boli mučením donútené priznať sa k čarodejníctvu, no na mňa to nijak zvlášť nezapôsobilo. ()

Jimclark

Upřímně, přišlo mi to příliš zkratkovité a herecké výkony doslova dost odfláknuté. Kdybych si nepřečetl že film znázorňuje období 17 let, myslel bych že to zabralo sotva pár týdnů. V roce 1969 to možná (snad) byla absolutní špička, ale dnes už tu máme mnohem lepší variaci na podobné téma, s hlubší atmosférou, efekty i hereckými výkony a zejména s famózním inkvizitorem, kterému nešlo jen o majetek a jehož tvář si budu pamatovat nejspíš už navždy. 55%. ()

A_Shearer

Přiznám se, že jsem byl poněkud zklamán banalitou snímku. Kdyby Boblig byl kupříkladu fanatik, který skutečně věří, že jde o čarodějnice, bylo by to mnohem zajímavější. Takhle je to vlastně jen naturalistická - byť velmi působivá - antiklerikální agitka. Mnohem zajímavější byl kněz v podobě Miroslava Macháčka ve Vláčilově skvělé Ďáblově pasti. ()

Toombar

Jeden ze českých filmů který vás opravdu vytrhne z křesla.Snad národní památka svou brutalitou inkvizice a mučením nebohíh žen. 7/10 KLASIKA JAKO SPALOVAČ MRTVOL ()

andydufrsn

Moc moc pěkná podívaná na velice temný úsek českých dějin. Parta úchylných paniců (církev svatá) najímá sadistického vyšetřovatele a celé se to zvrhne v honbu za majetkem. Docela chápu že se to komunistům moc nelíbilo a film putoval do trezoru, obávám se totiž, že moc rozdílů mezi Velkými Losinami konce 17.století a Uherským hradištěm poloviny 20. Stoletá bysme nenalezli ()

Oxytocin

Je mi smutno, když vidím, jak tradičně pravda a láska zase nevítězí v českých zemí... mrazivě napinavé a depresivní. ()

MikeT

Film vznikl ve své době hlavně za účelem poukázání na chování komunistického režimu. Jenže se mu v podstatě podařilo nastavit zrcadlo lidstvu jako takovému, ať už se podíváme kamkoliv do historie nebo v určité formě i dnes kolem sebe, lidé jsou pořád stejní. V tom je nadčasovost díla a z té by měl každý divák čerpat ponaučení a poznání. Nadutost a přezíravost těch kteří rozhodují o osudech druhých, bezmoc a nezvratný osud na straně druhé, lhostejnost nad životy ostatních a další typické lidské vlastnosti... jak mistrně vystiženo a ztvárněno všemi postavami! ()

Sejkorka

Navěky můj první nepřístupák v našem kině na malém městečku. Uvaděčka mě znala, věděla, že jsem sedmák. Pochopitelně jsme tam šli kvůli těm nahatým babám. O čem to vlastně je, jsem zákonitě pochopil až mnohem později. A pan režisér Vávra pak už jen osvobozoval Prahu, Sokolova a počítal dny zrady .... ()

ferika

Patri podla mna medzi top ten svetovych rebrickov! Nemam k tomu co dodat, ako veriacemu ateistovi je mi jasne, ze ludska krutost, zavist a tuzba po moci su najsilnejsie city na zemi. Ideologie su len zastierkami na prekrytie ich pravej podstaty. Niekde som pocul vyjadrenie jedneho satanistu: " V mene Satana nebolo nikdy spachanych tolko krutosti a zlocinov, ako v mene Boha"! (pozn: Ktorehokolvek Boha!) ... Ale "bohovia" mozu byt rozni -co sa deje mimo zakona v koncentracnom tabore v Guantaname? Co sa dialo v nemeckych koncentracnych taboroch? Co sa dialo v Cine za Maa - a mozno aj dnes? Co robila francuzska Cudzinecka Legia v Afrike? Inkvizicia nezmizla, inkvizicia zije ! Udalosti sa neprisposobuju zakonom - zakony sa prisposobuju potrebam ! ()

Foltest

Kladivo je skvělý film a ještě k tomu český, takže jeho zhlédnutí považuji prakticky za povinnost. Před filmem jsem četl i knihu, takže jistě, snímek je značně zkrácený, některé části jsou zcela vynechány. Co ale oceňuji je, že přidal i spoustu prvků, které v předloze naopak zachyceny nejsou. Jde například o mnichovy promluvy, obrátivšího se kajícího se kněze nebo pár monologů (závěrečná scéna s Bobligem a následným hudebním doprovodem je jednoduše skvost). Herci podávají vynikající výkony, atmosfére je řádně hutná a vyznění děsivé, takže vše přesně tak, jak má být. Kladivo na čarodějnice určitě doporučuji každému k povinnému zhlédnutí. ()

BigJohn02

Všerežimní režisér tentokrát natočil výborný film. Šmeral je v roli Bobliga slizskej jako had (já vím, že hadi nejsou slizcí, ale je to holt ustálená fráze - mokrý mejdlo, to je slizský, ale kupodivu "slizskej jako mokrý mejdlo" se zatím neujalo). ()

axelson

Až hororový příběh ze druhé poloviny 17. století o řádění Jindřicha z Eddelstadtu na Šumpersku. Ve skutečnosti jeho řádění podlehlo až na sto místních obyvatel, včetně duchovního Kryštofa Lautnera, který dle historických faktů z té doby přežil tři stupně totůry. ()

burg

Tohle jestli spustila jedna kravka, která nechtěla dojit a pár  blbých pověr k tomu, tak  to absolutně popírá existenci boha. Strašný, děsivý a brutálně syrový. Jo a BTW: poslední ke dnešnímu datu neshlédnutý film z top 100. ()

milos.bradik

Výborně natočená historická klasika, která si i navzdory době vzniku dokázala udržet styl a vysokou úroveň. Perfektní po všech stránkách, jak herecky, tak i režijně a moc se mi líbí i úvodní píseň Jak černý mrak už táhne smrťák zabiják. ()

Máraˇ5ˇ

První polovina mě až tolik nenadchla, byla tam jistá repetetivnost scén s výslechy, ale po zatčení Lautnera to chytlo spád. SPOILER: Nejvíc oceňuju závěr, který neskončil kýčem: třeba že by Lautner dokázal výslechy vydržet a nepřiznal bych se. To je za mě právě myšlenka tohoto filmu – že i člověk, který celou dobu tvrdil, že by výslech vydržel a že by se nepřiznal, to nakonec v té bolesti prostě nedovedl. To je asi jasná narážka na procesy komunistů. ()

DeliCZ

Rozhodně jeden z nejděsivějších filmů, co jsem kdy viděl, právě svou autentičností a atmosférou a myslím, že kategorie horror je naprosto na místě. Opravdu středověk byl velmi hnusný. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu