Romantický příběh vznešené dámy, která chtěla žít bez manželských pout, ale touha po dítěti ji zavedla - pečlivě zamaskovanou - do náruče mladého šlechtice. Teprve po letech uvěřila jeho lásce a dala se poznat. V roce 1940 měly premiéru čtyři filmy režiséra Otakara Vávry - v lednu Dívka v modrém, v srpnu Pacientka dr. Hegla a v říjnu Pohádka máje a Maskovaná milenka. Všechny tyto filmy byly na svou dobu nadprůměrné... Maskovaná milenka byla pokusem o český velkofilm kosmopolitního ražení. Předlohou se stala novela Honoré de Balzaca. Jde o romantický příběh vznešené dámy, která chtěla žít bez manželských pout, ale touha po dítěti ji zavedla - pečlivě zamaskovanou - do náruče mladého šlechtice. Teprve po letech uvěřila jeho lásce a dala se poznat. Na velkolepé podívané, kterou chtěl Otakar Vávra oslnit diváka, se podílel i kameraman Ferdinand Pečenka, náročné stavby v barrandovském studiu navrhl a postavil architekt Jan Zázvorka - oba získali Národní cenu v roce 1941. Hlavní role vytvořili Lída Baarová a Gustav Nezval, dále si zde zahrál Ladislav Pešek, Jiřina Šejbalová a Jiří Steimar. I když film nedosáhl plnokrevnosti literární předlohy, podařilo se dokázat, že česká kinematografie je i v protektorátních poměrech schopna vytvořit dílo, schopné mezinárodní soutěže. A to v oněch podmínkách nebylo nijak málo... (oficiální text distributora)

Skuby47

Výpravná pamětnická romance s krásnými efektními kostýmy, sentimentálním příběhem a dobrým hereckým obsazením. I když je Lída Baarová spíše krásná žena než dobrá herečka, tak role v tomto filmu ji sedla a Gustav Nezval se v roli fešného důstojníka taky neztratil. Oddechový film s krásnou výpravou, škoda, že jen černobílý, ale celkově velmi příjemná pohodová podívaná. V době premiéry si dámy určitě braly do kina kapesníčky. ()

andrii

Grandiózní milostný dýchánek magnetizujících garderób. Záhadná cizinka v krajkách a prachových peřinkách. S přáním jediným, cituplným, rafinovaně pochopitelným. Zažehla kouzlo, které září tisíci svícemi, jako plynové lampy do noční ztichlé krajiny. Šlechticem dvoření, rytířem odhodlaným hledáním, v tváři hluboce uhrančivým, švarným nápadníkem bez škrabošky, leč s popraškem tajemství, Gustava Nezvala, nazvala bych. ()

ghatos

Příííteli Leone!!!! :) :). Herecké výkony - to byla mňamka! :) Přetažené, až je to krásné...nejklasičtější doják. 73%. ()

wosho

Hloupě naivní film, jenž je po obsahové stránce prázdný, za to je pěkně na oko udělaný. Přeci jen taková výpravnost byla na tehdejší dobu nezvyklá. Problémem je zde, že to není komedie a ona naivita je děsně ubíjející-až nudná. Baarová byla sice krásná žena a v kostýmu ještě krásnější, ale ani její půvab nedokáže tento film zachránit. ()

Vesecký

Tenhle film sice patří k těm kratším, ale přesto se v některých pasážích dost vlekl. Filmy s maskovanými lidmi na starých bálech, které jsou více vážné a romantické než veselé, nemám právě v oblibě. Také Lída Baarová už je zde v docela jiné podobě, než když začínala, zde už to byla vyzrálá mladá žena. Film má stejně asi jako její předloha děj dost nepravděpodobný, ale jistě líbivý a na závěr nutně musí slzička ukápnout. Hlavně proto jsem se rozhodl tu hvězdičku přidat. ()

MovieFive

Maskovaná milenka je především milenka záhadná. Pro mě osobně bylo velice náročné se s ní ztotožnit. Časem jsem snad její motivy chování pochopila, ale nutno dodat, že onomu šlechtici zamotala hlavu pořádně, až trochu nezaslouženě. Děj se rozhodně vyvíjí zajímavě, nicméně konec mi připadal až moc kýčový. 3.5* ()

Brtniik

Tento film mi nějak unikl. Naštěstí jsem naň náhodou natrefil a byl jsem velice mile překvapen. Prvorepublikovou eleganci nemá cenu komentovat, ale docela mne vzalo to trápení obou protagonistů. K tomu krásná LB, není co dodat... Vynáší se zde DÍVKA V MODRÉM, ale pomineme-li, že srovnávání uměleckých děl je dost okultismus, DÍVKA se jeví stravitelnější tím, že je to komedie. Ono se to ví, proto (zvláště pak nyní) ŽÁDNÝ film tuto složku neopomene. Co kdyby hlubokou myšlenku nikdo neobjevil – divák se alespoň zasměje... ()

chrispe

Milý a velmi naivní historický romantický příběh natočený ve čtyřicátých letech. Těžko říct, jak dalece se drží předlohy, neb jsem ji nečetla. I přes jasná klišé a průhledný příběh jsem se nenudila. ()

PaRi

Tak tenhle kýč jsem nedokázal ani dokoukat. Červená knihovna pro paní a dívky z první poloviny minulého století. Je s podivem, že něco takového napsal velký francouzský dramatik. Nebo to takhle zprznil Vávra? To by bylo také s podivem. Poté co se milenci k sobě poprvé skloní v zámeckém budoáru a kamera švenkne do ohně krbu, který má symbolizovat právě rozhořelou lásku, jsem od tohoto pouťového spektáklu znechuceně odešel. Jinak nutno uznat, jak bylo u Vávry zvykem, že na výpravě se nešetřilo a kamera nebyla špatná. To se nedá říci o hereckých výkonech hlavních rolí. K uzoufání teatrální. ()

IvonaK

Kvalitní romantický velkofilm, kde se mi nastrojená Lída Baarová moc líbila. A ještě se mi líbilo jak si Gustav Nezval zamiloval svoji dceru, kterou chtěl na konci filmu vidět. I Ladislavu Peškovi který dělal pro Nezvala to co je správné bylo přáno milostné štěstí. ()

Rattlehead

"Vávrovi nešlo o hloubku citu, o vnitřní motivaci jednání postav, o myšlenkovou náplň díla. Chtěl jediné - oslnit diváka velkolepou podívanou. Tohoto dosti pochybného cíle dosáhl." Kniha "Náš film" to zhodnotila celkem výstižně. Osobně jsem trochu zklamán. Výprava je opravdu velkolepá, ale jinak je to spíše průměr. A poměrně neuvěřitelný a kýčovitý námět jakoby spadal spíše do třicátých let naší kinematografie, kdy se podobné věci hodně točily. Označení velkofilm pak nechápu vůbec (řekněme spíše kostýmní film). Vávra měl už tehdy za sebou rozhodně lepší filmy ("Kouzelný dům", "Panenství", "Cech panen kutnohorských"). ()

ostravak30

Všechny díla Honoré de Balzaca jsem nečetl, ale tohle je tak trochu klasický příběh, který se omílá dokola. Dáma zamilovaná do šlechtice. Jak objevné. Otakar Vávra si dal více záležet na výpravě filmu než na jeho vyprávění. To se totiž pak zvrhlo v nudnější pasáže, ve kterých ona sama sobě vyčítá a doufá v opětovné shledání. A šťastný konec je na dohled. Právě ty velké scény a kostýmní část je hodnocena asi nejlépe. Víc než samotný příběh. ()

natalanka

Á jó. Já si to lajsnu. Je to naivní filmeček, ale tak krásně okostýmovaný a obsazený těmi nejlepšími herci, které nám mohli nabídnout, že křičím..ano.... ano...ano..... Všech pět i přes naivitu. Ale zase máte ten slastný pocit, že se konečně všichni našli a vše dopadlo dobře a láska zvítězila. :-)) ()

mala.megi

Roztomilé! V roce 1940 lidé přesně něco takového potřebovali. Odreagovat se, přijít na jiné myšlenky a vidět, že ať se děje cokoliv, vše dobře dopadne. Krásná výpravná pohádka! ()

Gig

Filmy Otakara Vávry mám rád, tak jsem si řekl, že kouknu i na tenhleten. Upřimně jsem byl zklamán. Scény výborné, kostýmy ještě lepší. Ale ty dialogy. Můj ty bože. Co to je pane reřisére? Ty unylé hlasy. Nezval - jakobych viděl vojáka z černobílé Babičky. Je fakt, že Bárové to nesmírně sekne a ta role je padne. Taky je nutno přihlédnout a smeknout jaký film mohl u nás vzniknout v oné protektorátní době. Ale jinak smutně musím říct, že nuda. Ale ta holčička, jež pořád říká, tys má mamička a ty budeš můj tatíček, tak ta mě dostala :) ()

Janiska

No, určitě to není nejlepší Vávrův film a Lida je v "modré dívce" lepší, ironie jí prostě lépe sluší, ale Gustav Nedbal je úžasný a tu bolest nad ztrátou milenky mu musí každý věřit a navíc úžasné kostýmy a dekorace, u me z nostalgie za 4 * ()