Encanto

• Slovensko Encanto: Čarovný svet
Trailer 1

Film Encanto z dílny Walt Disney Animation Studios vypráví příběh neobyčejné rodiny Madrigalových. Madrigalovi žijí ukryti v kouzelném domě v pulzujícím městečku v kolumbijských horách, na podivuhodném a očarovaném místě zvaném Encanto. Kouzlo Encanto způsobilo, že každé dítě v rodině má jedinečný dar, od nadlidské síly až po schopnost léčit. Obdařeno je každé dítě kromě jediné dívky jménem Mirabel. Magie obklopující Encanto se začne vytrácet a Mirabel zjistí, že právě ona by mohla být poslední nadějí své výjimečné rodiny. (Falcon)

T2

║Rozpočet $50miliónov║ Tržby USA $91,318,387║ Tržby Celosvetovo $206,346,390▐ Tržby za predaj Blu-ray v USA ║ Tržby za predaj DVD v USA ║ Pestrofarebná animácia je čarovná ale dejovo strašne uletene, až nechápete ktorá bije. /60%/ ()

MrHlad

Madrigalovi žijí už po generace v kouzelném domě uprostřed džungle. A každý z nich má díky magii nadlidské schopnosti, až na Mirabel. Jenže právě ona, úplně obyčejná holka, bude muset rodinu zachránit, protože magie slábne. Disney poslal do světa krásně vypadající pohádku s fajn latino atmosférou a sympatickou hrdinkou, které ale podráží nohy příběh, který je v některých momentech nečekaně dospěle temný. A nejsem si úplně jistý, jestli hlavní problém a jeho řešení jsou témata vhodná pro nejmenší diváky. Ale možná je jen podceňuji. ()

EvilPhoEniX

Příjemná Disney pohádka, která nenadchne ani neurazí. Hezká animace je samozřejmostí a námět o očarovaném místě Encanto, kde každé dítě v rodině má svůj jedinečný dar je fajn, jen je škoda, že nikdo své schopnosti pořádně nevyužívá. Trochu mi zde chyběla větší hrozba a zároveň humor zde překvapivě absentuje úplně. Překvapivě nejlepší na celém filmu je hudba. Osobně mám radši akčnější věci ve stylu Raya a Drak a Rodina na Baterky, tohle mi přišlo spíš pro dívky a samozřejmě ty nejmenší. 6/10. ()

Jossie

Nakonec proč ne, bylo to hodně barevné, hodně bláznivé, samá magie, tanečky a písničky, Coco je samozřejmě o třídu jinde, ale na Disneyho dobrý, hlavně zvířátka byla hodně zábavná. ()

xxmartinxx

Velmi podivný příběh, který by fungoval jedině bez konečného návratu do statutu quo. Subjektivně velmi nudná a nepříjemná hudba. Ani slzičky nebyly. Nejslabší kreslená Disneyovka za dlouhou dobu. ()

3DD!3

Rozjuchaná písničkami hnaná pohádka, která pomalu přechází do ponurého rodinného dramatu o přehnaných očekáváních a strachu ze selhání. Čarovné místo, barák i (schopnostmi obdařená) rodina jsou vábničkou, ale i katalyzátorem hlavního konfliktu. Na disneyovku nečekaně dospělá řešení nastřelených témat děti od sledování neodradí, ba zdá se, že naopak. Choreografie u některých písní je fantastická! ()

Nevka

Encanto je na jednu stranu nádherným animákem. Je barevné, veselé a sází na spoustu zajímavých postav, které mají něco do sebe. Zoufale však postrádá výraznější příběhovou gradaci (kterou má například Coco absolutně dokonalou) a hlavně chytlavé písničky. Lin-Manuel Miranda dělá co může, hudba je v základu moc pěkná, ale kromě úvodního songu o rodině Madrigal si člověk po prvním zhlédnutí není schopný zapamatovat jedinou melodii. Což je u disneyovky docela problém. Na druhou stranu musím říct, že jsem se víceméně celou dobu bavil a některé scény si moc rád pustím znovu. To však nemění nic na tom, že jako celek musím Encanto hodnotit spíše jako zklamání. Pokud ale máte děti, moc rád vám tenhle film doporučím. Pořád se nejedná o nic hloupého (Ledová sezóna, Vilík: Rychle a vesele) a příjemné poselství tam je. ()

silentname

Myslím si, že "Encanto" bude pre niektorých divákov asi trošku sklamanie. Tak trošku mám pocit, že po mnohých filmov z minulých rokov sa už niekde nastavila latka a očakávame niečo silnejšie a veľkolepejšie. Na druhú stranu sme tu mali počas jari "Raya And The Last Dragon". Takže pokiaľ hľadáte niečo veľkolepejšie a viac silné, odporúčam vidieť skôr ten film. "Encanto" je viac rodinným filmom, ktorý sa venuje životu a vzťahu jednej trošku neobyčajnej rodiny. S magickými schopnosťami. Ktoré používajú pre dobro a rozkvet dedinky, ktorá leží pod ich domom. Plus je treba povedať, že ich dom je rovnako čarovný a dokonca by som si dovolil povedať, že je živý. Animácie sú vďaka tomu veľmi unikátne a kvalitné. Radosť sa pozerať. Plné života, energie a veľkej dávky farieb. Hudba, ktorú priniesol Lin-Manuel Miranda je podľa mňa tiež vynikajúca. Možno si v hlave nedržím všetky skladby čo som počul, no počas sledovania som si ich maximálne užíval a okrem toho plnohodnotne dopĺňajú príbeh, ktorý by bol bez nich bol chudobnejší. A podobne ako v "Rio 2veľmi výrazne pomáhajú atmosfére filmu. Mám rád postavy, mám rád posolstvo filmu, je tu niekoľko skutočne skvlých momentiek a nemyslím si, že dáva dobrú lekciu len deťom, ale rovnako aj dospelým. Myslím si, že tento film je pre mňa asi taký malý skrytý klenot od Disney. Držalo ma to od začiatku do konca, nenudilo ma to, vyzerá a znie to nádherne, čo viac si môžem želať? Pre mňa vynikajúci film, ktorý určite neostane zabudnutý. Ale neviem, či to tak budú vidieť aj iní okrem mňa. Hodnotenie: A ()

Stanislaus

Encanto v sobě mísí pohádkově disneyovskou atmosféru s aktuální tematikou a nazíráním na (nejen) filmový svět, v němž tvůrci cílí na korektnost a multi-kulti-charakter jejich produktů, což se nemusí každému líbit. Po zhlédnutí nejnovější disneyovky jsem měl trochu rozpačité pocity, co se výsledného hodnocení týká. Na jednu stranu mohlo být Encanto vtipnější, hravější a hlubší (V hlavě a kulturně blízké Coco nasadily holt laťku příliš moc vysoko), na druhou stranu nelze filmu upřít upřímný (byť lehce okatě moralizující a prvoplánový) příběh o důležitosti rodiny a rozhodování o svém osudu sebou samotným, přičemž se v tomto případě tvůrci zaměřili zejména na ženské postavy. Z audiovizuálního hlediska se jednalo o pastvu pro oči - ať už šlo o pestrobarevně vymazlenou animaci či líbivý soundtrack s pěknými tanečními čísly. V originále hudba jistě vynikla lépe. Tři a čtvrt hvězdy! ()

Darneth

Toxic bába + dva chytlavý songy. Nevím, jestli je tohle vůbec pro malé děti, poněvadž v tom mexikáno hávu je zabaleno až moc rodinného hnisu...horší, jak nějaký pohádkový příšerák. ()

filmfanouch

Animáky od Walt Disney Animation Studios se již dávno stali zárukou půvabně animovaných snímků pro celou rodinu. Vždy se ovšem přichází s nějakou změnou. Nejnovější jubilejní 60. disneyovka se točí kolem latinoamerické rodiny, kde má téměř každý člen speciální schopnosti. Režie Encanto se chopili Byron Howard a Jared Bush, kteří jako režisér respektive scenárista stáli za animákem Zootropolis: Město zvířat, který patří mezi to nejlepší, co studio Walt Disney Animation Studios za uplynulou dekádu nabídlo. I proto se dali od Encanto čekat velké věci a zamrzí, že jde ve finále dost možná o nejslabší animovanou disneyovku uplynulé dekády. Encanto má půvabnou a kreativní animaci, zajímavé stěžejní i vedlejší postavy a ze samotné zápletky rozhodně mohli vzejít zajímavé věci. I proto zamrzí, že ve finále ústřední konflikt v Encanto působí příliš jednoduše, v průběhu se ukáže, že tentokrát zas tak dvakrát zajímavý svět vytvořen nebyl a že to celé je tentokrát pouze fajn. Což je právě po uplynulé dekádě plné Raubíře Ralfa, dvojici Ledových království, zmíněného Zootropolis či Odvážné Vainy strašně málo. Onen problém v tom, že se zde neprozkoumává nový zajímavý svět tkví v tom, že se tu vlastně žádný svět neprozkoumává a děj se tak odehrává skutečně pouze v prostředí Encanta. I v rámci samotného domu rodinu Modrigalových se zde dokázalo přijít se zajímavými kreativními nápady, přesto se v průběhu divák prostě těžko zbaví pocitu, že je to celé na Disneyho příliš málo. Z Encanta se sice v průběhu opět stane příběh o síle rodinných pout, takové lehce zajímavé vyvrcholení ovšem zkazí jeden lehký dodatek, který vlastně finální poselství filmu tak trochu shazuje. Pořád je to dost kreativní. Encanto je muzikál a hudební čísla jsou sama o sobě živá a nápaditá (v dabingu jsou poté fajn, originální znění písní od Lin-Manuela Mirandy jsou ovšem pochopitelně chytlavější). Každý člen rodiny Modrigalových dostane příležitost se alespoň trochu nějak projevit a vybarvit, přesto jich ovšem ve finále moc stěžejní úlohu v příběhu nemá. Samotný příběh o kouzelném domě, který začíná ztrácet svou moc ve finále vlastně nemá kdovíjakou váhu. Celé to vlastně po stránce emocí dvakrát nefunguje, vykreslené vztahy v rodině působí až příliš podivně a celé to v pár momentech vyloženě působí dojmem, že si dramaturgové ve Walt Disney Animation Studios zrovna vzali dovolenou. Zrovna od tvůrců Zootropolis přitom mohlo dorazit výrazně komplexnějšího, ve finále ovšem dorazila jen slušná animovaná podívaná, která ovšem je skutečně v rámci tvorby Walt Disney Animation tím nejslabším za posledních 10 let.... PS: Český dabing je jako u většiny disneyovek naprosto v pohodě, hudební režie písní je též velmi slušná. Přesto ovšem lépe fungují původní verze od Lin-Manuela Mirandy. ()

Jirka_Šč

Hodnotit jen scénář, byl by to slabší průměr (i třináctiletá dcera řekla, že jí na konci něco scházelo), jenže tento animákový muzikál má kromě kolumbijského vzhledu a sympatického kouzelného domu (encanto znamená španělsky "kouzlo") také super písničky, které se mi (nám) doopravdy líbily (vyzdvihuji přehlíženou We Don't Talk About Bruno). Každá je v jiném latinskoamerickém rytmu, ale přesto do filmu sedí. Takže 4*. ■ Sledováno v původním znění, takže se mi líbila i španělská angličtina mnohých postav 😍. ()

MoiJe

Pozitívne prekvapenie, lebo to odsýpa rýchlo, neustále sa niečo deje, a aj hromada nie tuctových pesničiek posúva dej dopredu. A žiadna postava nie je vyložene na facku. :) ()

luka4615

Podmanivý příběh s neočekávaně temnými zákrutami, jež je zabalen do nádherné animace a rozjuchaných rytmických písní. Tak asi nějak takto lze popsat nejnovější Disneyho zářez jménem Encanto, jež nám předává rodinné hodnoty a pospolitost s grácií sobě vlastní. Celý snímek díky svižnému scénáři pěkně odsýpá, takže Vám i poněkud delší stopáž poměrně rychle uteče. Za zmínku zde rovněž stojí i choreografie u některých písní, na kterou je zkrátka vážně radost pohledět. Tohle se vážně moc povedlo, pročež byste si příběh rodiny Madrigal a jejich čarovného domu určitě měli pustit. Skvělá práce! „Maybe your gift is being in denial?“ ()

Arsenal83

Nie príliš výnimočný, ale predsa len milý animák, ktorý neublíži a neprináša ani zdraviu škodlivé novoty. Dosť pripomína Coco, má ale slabšie pesničky , hoci prezentuje takmer ako muzikál, a tej farebnosti tiež mohlo byť viac. Posolstvo o viere v samého seba môže byť pre niektoré deti užitočné. ()

kajas

Děj nastíněný v synopsi zní docela originálně, je doplněn chytlavou úvodní písničkou (představením celé rodiny), všechno ve filmu je přesně tak krásně barevné jako plakáty, ale co je to platné, když si druhý den nepamatujete jedinou zajímavou scénu. Encanto je rozhodně příjemná podívaná na jedno podívání, ale je možné, že děti se u ní budou trochu nudit (téměř dvouhodinová stopáž nemá žádné opodstatnění). Disney studio loni představilo také film Raya a drak, který mě pobavil (a dojal) mnohem víc. ()

Streeper

Obrovsky silným elementem na tomhle filmu je soundtrack. Lin-Manuel Miranda to s hudbou umí, dokázal to v Hamiltonovi nebo Moaně. Umí napsat písničky, které se vám zaryjí do mozku a nemůžete kvůli tomu spát a bez něj by Encanto nebylo tak dobré. Příběhově je to totiž hodně mdlé a slabé. Vlastně tam nemáme ani žádného padoucha ani klasického nejlepšího parťáka k hlavní postavě (i když v tomhle případě to byl asi dům). Příběhově je to opravdu hodně slabé a jednoduché, ale písně, atmosféra i postavy jsou dostatečně zajímavé, abych dala čtyři hvězdy, protože mám teď chuť se na to kouknout a prožít celý film znovu. ()

M.i.k.e

Disney vyměnil prostředí a Oceánii a následně Asii vystřídala Jižní Amerika,jinak ale jede podle ověřeného mustru.Máme tu tak hodně barev,kouzelnou zemi - jakýsi ráj na Zemi,silnou ženskou hrdinku,potřebnou peripetii,která vede k prozření všech a samozřejmě mraky písniček.A ono to zase celkem funguje,protože v rámci klišovitého vývoje jsou tvůrci stále schopni přicházet s dobrými nápady a v tomhle případě i překvapivě dospělejším tématem.I ty písničky,bez kterých bych se klidně obešel tu fungují a je na nich hodně vidět,že jdou za Linem-Manuelem Mirandou,jehož styl se opravdu nezapře.Ze srovnání se svými staršími sourozenci Vaianou a Rayou sice vychází Encanto jako nejslabší,ale neměl bych problém ho doporučit.Nepřinese sice nic objevného,ale ta cca hodinka a půl uteče jako nic...70% ()