Ani u bezvýznamných lidiček bychom neměli podceňovat uraženou ješitnost. Právě takovou odezvu vyvolala atraktivní, vyzývavá žena, která souhlasila, že si vezme obyčejného úředníčka z účtárny, jen proto, aby se zapomnělo na její vztah k ženatému šéfovi. Naštvaný novomanžel, když se tuhle lest dozví, začne v tichosti a s téměř nehnutým obličejem chystat důmyslnou pomstu, která navíc může přinést i hmotný prospěch... (oficiální text distributora)

MrPierc

České filmy z 60. let jsou velmi originální a snaží zkoušet nové a nové věci. Tlouštík Hrušínský nemá nic, jen práci. Ani si nepovzdechne a najednou má nádhernou manželku. Jak se to stalo ? Proč si vybrala jeho ? Ani s ním nespí, protože mají platonický vztah. Jeho to ale mrzí a zjistí, že on je jen zástěrka pro jiného milence. Plánuje si tedy jak se zachová, ale nikdy to nedopadne podle jeho představ a nechá přetočit film zpět a rozhoduje se od toho bodu znovu. Až nakonec najde svoje gule a stane se šéfem situace. Hrušínský perlí , ale nejlepší je v obrovském plášti v kombinaci s rádiovkou. Vypadá jako naprostý debil :-) Tohle je svým způsobem Butterfly Effect o několik desítek let dříve. ()

pakobylka

----- "Já, malý úředníček z pobočky, zabiju náměstka z centrály." ----- Za vším hledej ŽENU. Jediným pohledem dokáže prozářit váš obyčejný, nudný a jednotvárný život - ale počáteční okouzlení může záhy vystřídat neveselé vystřízlivění spojené s těžkou kocovinou. Hloubkovou sondu do polapené duše malého, neatraktivního úředníčka provází nenápadný a místy přece jenom poněkud depresivní humor, jemný a hladký jako hedvábí i ostrý a tvrdý jako křemínek, o němž je známo, že umí vykřesat žhnoucí, nebezpečnou jiskru - rodnou sestru ničivého požáru. Nabídne vám tři možné varianty rozuzlení příběhu - a zdánlivě absurdní pointu, která svými jásavými barvami hravě přebije veškeré zásady morálky i skomírající hlas svědomí. P.S.: Jakoby se u Jiřího Weisse inspiroval o mnoho let později Tom Tykwer se svojí Lolou, kterou nechal běžet o život ... 4,5* ()

otík

Film stojí na skvělém herectví Rudolfa Hrušínského. Nebýt jeho, byl by tento poměrný zmatek jen obyčejným zapomenutým filmem, takto je to sice pozapomenutý, ale stále poměrně dobře zábavný film. Několik rovin pomsty je občas až hodně černě morbidních, včetně té scény z krematoria, ale závěr tomu dal opravdu korunu a ukázal, jaký nesmysl se natočil. Rozporuplný průměrný film, který mísí prvky psychologického dramata s prvky parodie na tento žánr. ()

HonzaBez

Jsem trošku na rozpacích. Dvě třetiny je film naprosto výbornej, jak pro stránce herecké (jako vždy neodolatelný Rudolf Hrušínský v roli "malého českého člověka"), tak po stránce skvělé budované dusné atmosféry (podpořené tísnivou hudbou Zdeňka Lišky - zejména mě dostal opakovaný téměř minimalistický motiv klarinetu a flétny). Ovšem jakmile se to dostane do polohy těch alternativních konců, z nichž ten poslední mi přišel trošku jako fraška (i díky skoku od černobílého filmu k barevnému), je to takové divné. Prostě mám pocit, jako bych sledoval dva zcela odlišné filmy. Protože zážitek z toho prvního je výrazně delší, a protože mě zde opravdu dostala Liškova hudba, přimhuřuji oči a dávám čtyři hvězdičky. Ale je to hodně s odřenýma ušima... ()

farmnf

Vydržel jsem 30 min kvůli starému Rudovi. Naprosto mě to nezaujalo a na CS Mystery dávali Válku ve Vietnamu, to je opravdový vzrůšo. ()

pytlik...

Ona by to komedie celkem byla, pokud by ovšem Liška dodržoval základní pravidla žánru a nenacpal do ní svou typickou trýznivou hudbu plnou kakofonních zvuků. Je zajímavé, kolik děl stačil tenhle skladatel vyprodukovat za svůj poměrně krátký život, takže v podstatě každý, kdo žil či se narodil v socialismu, je tím osudově poznamenaný. Třeba já dodnes pociťuju následky z dětství prožitého na animovaných pohádkách, které Liškův hudební doprovod změnil z příjemné podívané na těžkou existenciální záležitost. Dokonce mě napadlo, jestli to nebyl záměr, jestli Liška nedostal příkaz shora dělat muziku co možná nejdepresivnější a nejprotivnější, aby film divákům co nejvíc znechutil a za a) lidi by přestali chodit do kin a měli čas dělat přesčas b) lidem by začal skutečný život v socialismu připadat zcela přijatelný, když ho porovnají s obrazovou a hlavně zvukovou realitou ukázanou ve filmu. Jinak ten závěrečný konec snímku (ne, kvůli režisérovu záchvatu kreativity se vskutku nejedná o redundantní pleonasmus) je ztělesněním hesla "dohnat a předehnat", ano, Citroen ve Francii umí plachtit vzduchem, ale unese jen vyzáblého Fantomase, zato u nás si i obyčejný úředník s výrazně netwiggyovskou postavou může dovolit škodovku, která vzlétne s ním i s celou rodinou. ()

Master19

Výborně natočená analýza myšlenek "obtloustlého ťunti" Rudolfa Hrušinského. Ten hraje s naprostou lehkostí a mírným nádechem "spalovače mrtvol". Rozhodně stojí za shlédnutí. ()

FrajerTom

Vražda po našem neví čím chce být. Jestli vážným dramatem nebo odlehčenou komedií. Film nezachránil ani opravdu výtečný Rudolf Hrušinský, v jehož výkonu je vidět lehký odlesk Spalovače mrtvol, který přišel o dva roky později... ()

klima777

To, že Rudolf Hrušínský je špičkový herec, jest celkem všeobecně známo... Tento film je však roztříštěnou žánrovou mozaikou, v níž se jednotlivé dobré nápady ztrácejí... jako krocan v kukuřici. A nepomůže ani elegán Voska, ani několik alternativních (skoro)zakončení. Spíše než o komedii jedná se o smutnou a groteskní satiru, která ovšem byla trošku ošuntělá už v r. 1966. ()

made1

Film jsem poprvé objevila až v roce 2010 v tv programu, do té doby jsem o něm netušila opravdu nic. Netušila jsem nic o obsahu ani způsobu natočení, a nejspš právě proto jsem se bavila. Celé to ale stojí na R. Hrušínském, takže tam ostatní postavy vlastně ani nemusely být. ()

vitekpe

Hrusinsky, Voska, Mensik a s nima nadherna Kveta. Lepsi obsazeni bych nevymyslel. Zvlastni a velmi zabavny zazitek s touto mirne experimentalni cernou komedii. Asi to nebude film pro kazdeho, ale ja jsem nadmiru spokojen. Jsou to poklady v te cs kinematografii...nastesti. :-) 4+ ()

insurgentes

Je to trochu psycho, ale je cítit tlak na pilu, aby to bylo ještě větší psycho. To nemám rád. Květa Fialová v roli sexice je naprosto absurdní, je to klátivá vyschlá koza zcela asexuální a nepíchatelná. ()

Ixbalanke

Tak tomu říkám skrytý a zapomenutý skvost. Hrušínský prokázal, že i z hňupa se může stát big boss. A Květuška je tu okouzlující! ()

Garch

Jedinečný Rudolf Hrušínský skvěle zahrál "čekatýlka lásky" i jeho proměnu. Vlasta Fialová, ve vztahu k němu, zahrála Vlastu Fialovou. plus psychohudební doprovod Zdeňka Lišky. ()

HanaM.

Co nakonec udělá podváděný manžel? Film nám ukáže spoustu možností i řešení. Krásná práce s fantazíí, vtipně cynické scény, vracení se v čase, jako v Excaliburu... ()

Haniczka

Velmi solidní film s jako vždy skvělým Rudolfem. A ten závěr naopak mě připadl roztomilý a dobrý, takové závěrečné oddechnutí z té celkové depky. ()