Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

Dreaker.24

Ještě jsem nikdy neměl takový problém s rozhodováním se mezi 5* a 4*, jedná se opravdu o filmovou legendu, která má letos už 80 let, Orson wells byl dobrý jak v režírování, tak v hraní, je to vážně dobrý kousek, ale i přes tohle všechno se ve 2hodinovém drama nenašla jediná scéna která by mě nějak zvedla ze židle, možná maximálně 1, šlo to hodně vláčným tempem a proto jsem se rozhodl pro 4* ()

Natabar

Nemá cenu znovu opakovat všechny ódy zde pěné na adresu Občana Kanea. 1) Co se týče děje - tak popravdě - se nějak blahem neroztékám. (Tím netvrdím, že je o ničema a nudný!) Každopádně film (skrze hledání "Rosebud") podává silnou výpověď o ztraceném dětství a potažmo celém životě (a jeho opravdovém štěstí), které Kane neměl a nikdy nenašel, ačkoli měl a mohl mít vše. Lapidárně je to vystiženo v závěru - "Rosebud" je buď něco , co Kane měl a někde ztratil, či něco, po čem vždy (marně) toužil a nikdy nenalezl. - U zdánlivě navenek šťastného Kanea platí obojí. 2) Jestli jsem k příběhu řekl "(pouze) hezký nadprůměr", pak to co dělá z tohoto snímku legendu je opravdu stránka filmová (a právě ta vlastně vždy dělá film dobrým filmem) - zvolený způsob vyprávění, kamera, režie - to není jen něco, co se před témeř 70 lety rovnalo atomovému výbuchu v dějinách kinematografie, ono by se i dnes nemusel stydět žádný režisér, kdyby točil stylem, jakým to Welles zvládl už v roce 1941. ()

fefee

Obrovský obdiv a uznanie si zaslúži odomňa tento film ktorý bol milníkom svojej doby a pretrvávajúca kvalita tohto diela je vidieť aj dnes, no svedomie mi odmieta hodnotiť na 5* len na základe zmieňovaných faktov, pretože faktom je aj to že väčšina filmu bola dosť uťahaná, málo záživná a nezaujala ma na toľko aby som mal z tohto filmu obrovský neskutočný zážitok pretrvávajúci niekoľko dní po zhliadnutí snímku ako u iných klenotov filmového plátna. Preto s úctou a rešpektom ale len za lepšie 3/5*. ()

Eleanor05

Nebudu tu házet čtyřhvězdičková a pětihvězdičková hodnocení jenom proto, že na svou dobu byl snímek revoluční, a že je plný chytře vystavěných scén (ve smyslu prostoru) a dobrých záběrů. Pod touhle profesionální filmařinou se totiž skrývá nuda, zdlouhavý příběh o jednom muži, který ve vás nezanechá žádný pocit. Nikdy už to nepotřebuji vidět a pochybuji o tom, že všichni zdejší odborníci s vysokými hodnoceními si Občana Kanea pouštějí každý týden, aby jej obdivovali, a aby je bavil svým "strhujícím a hlubokými myšlenkami protkaným" dějem. ()

JohnSmith

Tak si říkám, proč je tenhle film kultovní. Uznávám, že v roce 1941 to bylo něco extra, ale jsme skoro o 80 let jinde. ()

ZeroCZ1233

Občan Kane tvoří už téměř 80 let jeden z milníků světové kinematografie a já s tímto označením mohu plně souhlasit. Poté, co Orson Welles způsobil davové šílenství a kontroverzi v rozhlase, se se stejnými ambicemi pustil i do vod filmových a dle dobových reakcí, jež na tomto dílu nenechali nit suchou, se mu to podařilo. Předvedl totiž ve filmu dosud neviděné narativní schopnosti a umělecké volby vyprávění, jež do té doby neměly obdoby. Stylistické volby jsou plné nápadů a kamerového baletu se skvělým rámováním. Moje nejoblíbenější scéna, v níž Welles zde popsané maximálně využil je určitě ukázka rozkladu prvního manželství hlavní postavy. Klasické postupy v zobrazení dialogů dvou osob (statická kamera, dva protizáběry) dostala přídavek v podobě scénické nehybnosti spojené s dynamikou chronologické časové proměnlivosti, čímž došlo k dokonalému provedení Wellesova záměru, jenž vyšperkoval kvalitou samotného dialogu/ů. Jak již zmiňuje můj drahý kolega Heisenberg, samotný příběh je poměrně obyčejný, taková konzervativnější a méně explicitní verze Vlka z Wall Street, kde se shoduje jen egocentrická hlavní postava, jenže samotná filmařská zručnost a kvalita scénáře v expozici a vývoji hlavní postavy geniálně ztváněné panem režisérem vyzdvihuje snímek na tu pověstnou piedestalu snímků, jež změnily žánr. 9 a pár rozlítěných dobových kritiků/10 ()

Musak

Napsal bych vlastní komentář, ale vzhledem k tomu že jsem tu našel jeden, se kterým plně souhlasím, tak pouze stačí říct, přečtěte si komentář od dobytek . Ten člověk má pravdu! ()

Gallagher

Co k tomu říct? No, naprosto chápu všechny ty výhry v anketách "nejlepší film všech dob". I mě to okouzlilo. Vlastně ani nemám odvahu tento skvost kinematografie nějak hodnotit a stačit musí všeříkající "10/10". Opravdu všem bych přál vidět Občana Kanea, je to fantastický zážitek. ()

mirec88

Veľmi dobrý, geniálny film a na rok 1941 predbiehajúci svoju dobu. Stojí za to ohliadnuť sa za starými filmami. Orson Welles bol super - a tá jeho premena od mladíka až po starca, tak to klobúk dole. ()

TheRoller

"Staroba. Jediná choroba, na ktorej liečbu sa netešíme." Život filmového diváka sa delí len na dve časti a len podľa jedného kritéria - na obdobie pred tým a na obdobie po tom, ako videl Občana Kanea. ()

Autogram

Najskôr sa mi zdalo, že Kane je malý americký Cimrman, ktorý sa priplietol do všetkých dôležitých dejinných udalostí, ale potom to nabralo trochu iné absurdné rozmery a nejako ma to prestávalo baviť. Aby ma bavilo dve hodiny čakať na vysvetlenie, čo je púčik a nakoniec ho ani nedostať, to by musel film nabrať trochu iné grády. (21.3.2014) –––– Ani na druhýkrát, pri pozornejšom sledovaní, som na filme nič mimoriadne nenašiel. Skladačka životného príbehu mediálneho magnáta, ktorý je príkladom, ako zmagoriť americké médiá a spolu s tým aj seba, mi nedala ani filmové napätie, ani žiadny iný zážitok. (12.7.2017) –––– Pan Kane byl člověk, který získal všecho, co chtěl, a pak to ztratil. Snad poupátko bylo něco, co získat nemohl. Nebo něco, co získal, ale pak o to přišel. ... Myslím, že poupátko bude jeden kousek z té skládací hry. Ten kousek, co schází. ()

vyfuk

Občan Kane se nedá popsat jinak než jako klasika. Je to životní příběh fiktivní postavy, který žila nějaký svůj život a na svou dobu to byl průlomový snímek. Je otázka, jestli by sám Welles tušil, že půjde asi o nejprůlomovější film v historii filmu. To je téma na jindy. Zde máme něco nového, ale vlastně velmi starého. Já velmi rád vždy hodnotím primárně příběh a jeho rysy, napětí, zajímavost a podobně. A já musím smutně konstatovat, že Kane nebyl v tomto úhlu pohledu pro mě nijak průlomový. U tohoto filmu se jasně hodnotí mnohdy něco jiného a to nemohu upřít. Ale hej, věkem to není. Skoro ze stejné doby máme mnoho filmů, které jsou příběhově dokonalé i do dnešní doby. Tento to však pro mě není. A tím se toho dost vysvětluje. Po sedmi letech jsem se vrátil na nedovražděné místo činu a lehce zklamán z něj odcházím. ()

Jaro.Krafcik

5k hodnotenie malo byt určite v kinosále na nejaký nový kinohit. No situácia nedovolí, tak som musel vytiahnuť starší film. Ktorý poznajú najmä v USA. Ale aj veľký fanúšik z La, ktorý ho ma v top desine. Obavy či ma tak starý film bude baviť, boli. No nakoniec sa vytratili, lebo film je ozaj kvalitný a jedna sa o taký filmový skvost. Toto by mal vidieť každý filmový fanúšik. Na plný počet to ale nebolo. Cieľ tohto hodnotenia mal byť dokonca roka, no obdobie karantény nám skočilo každému do cesty, tak som sám zvedavý, kedy sa toto celé skončí. A aké číslo bude svietiť v počte hodnotení o pár mesiacov. 5* ()

prasacimor

Bezpochýb výnimočný a na svoju dobu prevratný snímok, no v dnešnej uponáhľanej dobe trochu zdíhavý a vyčerpávajúci (normálne som si v polke filmu musel dať pauzu na odreágovanie). Mať to trochu rýchlejšie tempo, tak jednoznačne za plný počet. 7* za výpravu a kameru. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)