Reklama

Reklama

Ve hře je těžký hrdelní zločin, proto obžalovaný zaslouží tu nejlepší obhajobu... Napínavé drama ze soudní síně Svědek obžaloby bývá divadelními kritiky označováno za nejlepší divadelní hru legendární anglické spisovatelky Agathy Christie (1890–1976). V divadelní hře rozvedla zápletku stejnojmenné krátké povídky. Premiéra proběhla v roce 1953 na prknech londýnského divadla Winter Garden Theatre, o rok později se hra dočkala uvedení na Broadwayi. Tam slavila ještě větší divácký úspěch, proto o námět rychle projevili zájem filmoví producenti. Zakázku na zfilmování divadelní hry přijal jeden z nejvýznamnějších režisérů tehdejší doby Billy Wilder. Ten se poměrně věrně držel divadelní předlohy, zásadní rozdíl ale představuje ztvárnění postavy respektovaného právníka Sira Wilfrida Robartse. Slavný britský herec Charles Laughton ve filmu oproti seriózní podobě v předloze představuje osobitého lišáka, který srší hláškami a sarkasmem. Nejzkušenější soudní obhájce v Londýně se ujímá komplikovaného případu mladého muže, který byl obviněn z brutální vraždy starší zámožné vdovy. V roli obžalovaného naposledy zazářil na stříbrném plátně populární herec zlaté éry Hollywoodu Tyrone Power, který později tragicky zesnul při natáčení filmu Šalamoun a královna ze Sáby (1959). Obžalovaný Leonard Vole trvá na své nevině a díky svému osobnímu kouzlu dokáže přesvědčit mistra beznadějných případů, aby mu u soudu pomohl dokázat, že představuje spíš oběť než chladnokrevného vraha. Sir Robarts vymyslí důmyslný plán obhajoby, který ale fatálně závisí na výpovědi Leonardovy německé manželky Christine. V typické roli osudové ženy se zde představila Marlene Dietrichová. Její výpověď pod přísahou v soudní síni zcela změní průběh šetření a vede k mnoha šokujícím zvratům. Rameno spravedlnosti se totiž může načas vychýlit, pravda ale nakonec stejně vyjde najevo. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (232)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Nejdříve musíte úspěšně zvládnout test monoklem. 1) Průhledná zápletka a snadno předvídatelná první pointa zařazují tuto detektivní inscenaci k mnoha jiným podobným počinům._____ 2) Spoiler! Druhá "šokující" pointa nemá hlavu ani patu. Logický příběh nemůže přece končit naprosto nesmyslným jednáním hned několika postav, jejichž chování není okolnostmi nijak vynuceno. Snaha Agathy Christie o efektní závěr tu převážila nad selským rozumem._____ 3) 58letý gay Charles Laughton (tlustý advokát sir Wilfrid) si, jak už nejeden divák konstatoval, ukradl celou show pro sebe. 51letý scénárista a režisér Billy Wilder opatřil svérázného advokáta komediálními rysy a z pochmurné detektivky se náhle stala téměř komedie. Mně se to líbí, ale dramatickému napětí to neprospělo._____ 4) Zmínku si zaslouží i 77letá Una O´Connorová (služebná Janet) za svou poslední filmovou roli a snad i již 56letá, ale stále půvabná bisexuální Marlene Dietrichová (žena obviněného Christine)._____ 5) Film jsem ke své škodě sledoval v českém dabingu. Chybné používání titulu sir v češtině spolu s nepěkným zvukovým pozadím k příjemnému zážitku nepřispělo. ()

GodComplex 

všechny recenze uživatele

Velmi solidni a z historickeho hlediska zasadni dilo ze soudni sine, ze ktereho budouci generace v ramci tohoto zanru cerpaji ve velkem. Scenar neni spatny, ale je na nem az prilis znat, ze je to zalozene na necem, co psala Agatha Christie, ktera to obecne moc nedava. Kdo to take velmi, ale opravdu velmi silne nedaval byla Marlene Dietrich a Tyrone Power, kteri by mohli davat lekce z prehravani a neduveryhodnosti. Jediny, kdo si to naopak herecky suverene diktoval byl obhajce Charles Laughton, u ktereho mate pocit, ze kazdou chvili dostane infarkt. Nejzajimavejsi na celem filmu je taktika v potitulkovem konci, kdy vam narrator zacne vysvetlovat abyste hlavne nikde nevyslepicili twist. 7/10 ()

Reklama

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Mám rád Agathu Christie, protože dala světu Hercula Poirota a protože napsala tuto geniální hru. Mám rád Billyho Wildera, protože byl perfekcionista a tento film (stejně jako mnohé jiné) je na první pohled bez chyby. Na druhý pohled je však geniální. Mám rád filmy ze soudního prostředí. Mívají propracované dialogy a přitom operují na velmi malém prostoru, ve kterém ten chytrý slovní ekvilibristikou zamete s tím blbým. Mám rád Marlene Dietrich. Pro její krásu i v sedmapadesáti letech. Další majstrštyk, který budete napjatě sledovat do poslední chvilky. A kdo zná Agathu Christie ví, že jistý si bude až po "The End". Mám rád tento film. ()

Cimr 

všechny recenze uživatele

Podezřelých je málo, což trochu umenšuje napětí, i tak vás ale závěrečné rozuzlení dostane. Jak jinak než plným hodnocením to může dopadnout, když se spojí dvě vaše lásky (Agatha Christie, Billy WIlder) a když tuto chutnou směs navíc okoření nadmíru charismatičtí herci Marlene Dietrich a Charles Laughton? ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Tenhle film se celou dobu tváří jako klasická soudní kriminálka. Vy to po tý hodině a půl všem těm hercům a herečkám věříte a řikáte si, že jste viděli tuctovku, na kterou jste přišli už od samotného začátku a hrdě se těšíte, až to každýmu vyblejete do světa. Jenže ouha, film má posledních dvacet minut, kde se stane asi tucet naprosto šokantních scén a vše je v tu ránu okamžitě jinak. Už jenom kvůli tomu to stojí za to tenhl film vidět, protože to, co udělali s koncem, to ani v dnešní době nenajde konkurenci. ()

Galerie (39)

Zajímavosti (11)

  • Film sa podľa hodnotenia filmových kritikov zaradil medzi najlepšie sfilmované poviedky Agathy Christie. (marlon)
  • Scéna, v ktorej jeden z amerických vojakov počas speváckeho vystúpenia roztrhne Marlene Dietrich (Christine) nohavice, bola plánovaná so zámerom odhaliť nohy božskej Marlene. Natáčala sa 145-krát a stala 90 tisíc amerických dolárov. (marlon)
  • V snahe utajiť pointu filmu hlas po záverečných titulkoch prosí divákov, aby záver a rozuzlenie zápletky nešírili ďalej. Dokonca sám Billy Wilder, posadnutý predstavou jej predčasného odhalenia, držal záverečné stránky scenára do poslednej chvíle natáčania. (marlon)

Související novinky

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

20.08.2016

Kdyby se vybíraly nejlepší filmy z padesátých let, jen těžko by mezi nimi chyběl Svědek obžaloby. Soudní drama Billyho Wildera vychází z povídky (a následné divadelní hry) od Agathy Christie, získalo… (více)

Reklama

Reklama