Kurz manželské touhy

• Česko Teorie touhy (pracovní název) (více)

Páry, toužící po návratu vášně a touhy do svého partnerství, přijedou na kurz ambiciózního párového terapeuta Mazla (Vojta Kotek), který razí teorii, že partnerské štěstí stojí na maximální blízkosti obou partnerů, duševní i tělesné. Jenže velmi pevné objetí se může snadno proměnit ve škrcení, škrcení v udušení, terapie v touhu po vraždě. Zvlášť když se napětí hromadí celé roky. Helena (Lenka Vlasáková) tak dlouho čelí výčitkám svého manžela (Stanislav Majer), že jej tiskne málo, až ho jednou obejme příliš pevně. Udělala to schválně? Nebo jen podvědomě? Nebo to byla nešťastná náhoda? Zpočátku to možná neví ani ona sama. Může někdo někomu při vroucím objímání držet tepnu tři minuty omylem? A kdo je tady vinen? Helena? Sama oběť? Nebo jen ta blbá objímací metoda? Kolem sympatické hrdinky se stahuje smyčka, střet světa partnerských vztahů s logickou vyšetřovací mašinérií vyznívá komicky, ale pro hrdinku nemusí dopadnout dobře. Snad jedině, kdyby se zjistilo, že i kriminalisti jsou jenom lidi… Tomu pitomci, co si o to koledoval, už původní život nikdo nevrátí, ale prozřít můžou ostatní čtyři páry, které si sem původně přijely upevnit manželství. Možná pochopí, že udržovat si prostor, svobodu a kyslík může paradoxně znamenat být si blíž. A toužit po sobě. (CinemArt)

kingik

Kříženec komedie a detektivky ani v jednom ohledu příliš nefunguje. Na scéně je guru Mazel (Vojtěch Kotek), který není  nikterak vzdělán v oboru psychologie, ovšem vesele pořádá párovou terapii pro manžele, jejichž vztah vyčpěl. A jednoho dne při banálním úkonu vzájemného objímání jeden z účastníků (Stanislav Majer) zkolabuje před zraky všech ostatních, přičemž se do celé záležitosti vloží duo kriminalistů, kteří obviní manželku (Lenka Vlasáková) zkolabovaného a případ označí jako podezření z vraždy. A oblíbený resort pro terapie se začne otřásat v základech. Většina filmu na mě působila a odvíjela se značně absurdně. A rozhodně to nelze brát za pochvalu. Absurdní byl přivolaný kriminalistický tandem - Jana Plodková v nemožné  paruce a Radek Holub. Absurdní byla také výchozí situace, z jaké vzniklo podezření na trestný čin, načež jsem se ošíval a nechtěl věřit tomu, že to má být hlavní podstata dalšího průběhu filmu a celé dějství se má o tuhle podivnost opírat. A i jednání všech postav nepostrádá absurdní  tendence. Absurdní  je i závěrečné resumé vyšetřování. No, spíše vyznívá otřesně nepovedeně a bez jakéhokoliv zajímavého nápadu. Všechno to má na svědomí Radek Bajgar, ostřílený  tvůrce, co je schopen stvořit přijatelný filmový počin. Tentokrát se sekl a svůj decentně neprovařený námět kompletně pokazil šílenými scenáristickými tahy, kterým chybí zajímavější režijní a herecké ztvárnění. Když se mně z celého filmu vybaví nahá Jana Kotrbatá v sauně a hustá hříva Lucie Siposové, tak to rozhodně  není ideální vizitka pro devadesát minut trvající film. Detektivní linie je naprosto směšná, výrazných komediálních ingrediencí to moc nepobralo a slibná herecká sestava  se v ničem extra nevyznamenala. Výsledek je nesourodý a podprůměrný. 4/10 ()

E lan

Viděl jsem v poslední době mnoho špatných českých filmů a proto jsem se na tento počin díval jen s malým očekáváním. A možná to tak bylo dobře. Vlastně to byla docela dobře strávená hodina a půl. Příběh originální, ne nijak skvělý, ale zajímavý. Herecké výkony odpovídající dnešnímu průměru a na závěr docela hezká atmosféra. Takže dá se, není to zlé. ()

herr_carter

Divím se, že se sám sobě stále divím, jak tu místní kohorta erudovaných kritiků zase jednomužně vystupuje ve stylu "u nás se nikdy nic dobrého netočí apodobně". Nevím, co by vlastně chtěli, Pelíšky nemohou vznikat prostě jednou ročně...tohle mě ale příjemně překvapilo, usmívali, nebo jsme se smáli prakticky celé kino - ty manželské dvojice jsou vybrány perfektně a já sem tam slyšel i cosi cimrmanovského. Jak bude čas, rozjíždím seriál Osada, kde prakticky všichni tamní herci hrají také. Jako komedii pro všechny normální vřele doporučuji.........................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

Anianna

Tak se sešla parta z Osady a některé postavy se nemusely ani moc charakterově transformovat. Majer opět jako manipulativní mačo, Nesvačilová zase jako koketka, Krausová v roli racionální mladé ženy... Holubovi role vyšetřovatele moc slušela. I jako chlapovi mu to s vousy dost sedlo. Chci ale především vyzdvihnout stále nedoceněnou Ivanu Uhlířovou. Líbila se mi ve všem (Nuda v Brně, Ochránce, Teorie tygra...). Zde hrála asistentku limitovanou autismem nebo alespoň sociální neohrabaností. Její verbální projev mě velmi baví. Zasekává se jako by hledala slova, přičemž z ní vypadne leckdy dokonalá hláška. A k tomu udrží mimiku i v momentě, kdy se všichni popadají za břicho. Zaslouží si roli, kde se její komediální talent naplno rozvine. Scéna s čočkou byla boží! Líbily se mi exteriéry. Jsem jen trochu na rozpacích z toho míchání komediálních prvků a detektivky. 65% ()

filmfanouch

Radek Bajgar pár let nazpátek realizoval velmi úspěšnou Teorii tygra, nyní vrací slovo se snímkem Kurz manželské touhy. Dá se terapie pevným objetím, která se aplikuje především na autistické děti aplikovat i na upevnění manželské lásky? Co je vlastně ideální prostor pro dva lidi v manželství a jak velkou svobodu si v manželském svazku udržovat?  Na to vše se Kurz manželské touhy tak trochu zodpovědět, v lehkém ohledu na to vše přináší zajímavé odpovědi. Radek Bajgar měl jako u svých dvou předchozích filmů Teorie tygra a Teroristka štěstí na obsazení jednotlivých rolí. Těch je ve filmu mnoho, dalo by se možná i říct, že až příliš mnoho. Tak mnoho, že málokterá má ve filmu vlastně výraznější prostor. Kdo na Kurz manželské touhy zamíří čistě kvůli Vojtěchu Kotkovi či Jiřímu Bartoškovi, čeká ho v kině lehké vystřízlivění. Nejvýraznějšími postavami jsou ve finále postava Heleny v podání Lenky Vlasákové a dvojice vyšetřovatelů v podání Jany Plodkové a Radka Holuba. Právě kolem nich se tahle lehce netradiční romantická komedie točí nejvíc a právě důvod přítomnosti dvou vyšetřovatelů vnáší do žánru klasických romantických komedií něco svěžího.   Velmi snadno nejspíše půjde diskutovat nad tím, zda je Kurz manželské touhy skutečně romantickou komedií. Na první pohled se Kurz vlastně jeví jako klasická romantická česká komedie, která nejspíš mnoha feministkám nedá spát a je plná jednoduchých vtípků. Právě ústřední zápletka ovšem v sobě skrývá zajímavé téma ohledně diskutování nad tím, kde vlastně začíná domácí teror. Titulní kurz je vlastně propagován jako jasná spása manželství, jakmile ovšem dojde na rozjetí hlavní zápletky a postupné rozkrývání, na první pohled prvoplánová detektivní zápletka v sobě skutečně má cosi navíc. Pořád je ve filmu dost humoru, který jde snadno odsoudit jako sexistický a jednoduše jako film, který sází na humor, který je u nás tolik populární a zároveň má dostatečný počet odpůrců. Právě v tomto ohledu má ovšem Kurz manželské touhy dost blízko právě k Teorii tygra. I zde se dokáži objevit zajímavé myšlenky, které jsou jen utopené v tom, že je většina mužských i ženských postav vyobrazováno stereotypně. Postavy se ve filmu nikdy nestanou dvakrát prokreslené a  uvěřitelné, o mnoha z těch postav vlastně nejde pořádně říct nic. V tom ovšem klady Kurzu manželské touhy netkví. Scénář, který Bajgar napsal společně s Mirkou Zlatníkovou skutečně trpí tím, že je postav mnoho a že z ústřední detektivní zápletky vlastně v samotném zadání více vytěžit nešlo. Vše se možná vydá tak trochu jiným směrem, než by člověk čekal, vyskytuje se zde ovšem několik problémů. Postavy se chovají tak trochu hloupě, v lehkém úsudku se také dá snadno rozebírat to, jak to celé působí až nerealisticky. Celé se to vlastně musí brát s lehkou nadsázkou, v tomto ohledu tak sledování filmu a následné vstřebávání emocí funguje o poznání lépe. V tomto ohledu se navíc dá snadno věřit, že samotný faktor nadsázky pochází od samotných tvůrců a celé se to nesmí brát vyloženě vážně. V tomto ohledu Kurz manželské touhy funguje o poznání lépe. Václav Tlapák se dokázal postarat o pár krásných záběrů, v rámci možností z filmu vytáhl maximum. Jednotliví herci jsou ve svých rolích opravdu dobří a celé to má vlastně sympatickou feel-good atmosféru, která je obalena pár zajímavými myšlenkami. Žádná z nich ve finále není vydřená na dřeň, málokterá romantická česká komedie ovšem dokáže po konci v divákovi skutečně něco zanechat. Kurzu manželské touhy se daří alespoň to.   Radek Bajgar dokázal natočit lehce netradiční českou romantickou komedii, která v sobě obsahuje pár zajímavých myšlenkových pochodů. Scénář má určitě své mezery a žádná zásadní podívaná z toho není, povedená herecká skvadra a v mnoha momentech skutečně vydařený humor ovšem film dokážou táhnout nahoru a udělat z Kurzu manželské touhy neurážející fajn podívanou. Nic víc, nic míň..... () (méně) (více)

• „Po prvním filmu (Teorie tygra, 2016) lidé říkali, že odcházeli s tím, že jak je to komedie, tak si mohli své problémy rozvykládat v dobrým a v určitým humoru. Takže chci, aby po tomto filmu odcházeli z kina uvolnění a mohli si říct, jak to spolu chtějí mít, aby to nedopadlo jak ve filmu,“ uvedl režisér Radek Bajgar. (SONY_)
  • Natáčení filmu probíhalo v resortu Svatá Kateřina u Počátek. (SONY_)