Reklama

Reklama

VOD (1)

Měla to být jednoduchá mise. Jenže skončila v pekle čínské občanské války... Čína roku 1926 je zemí rozdrobenou na malé celky, trpící pod nadvládou okolních velmocí. Spojené státy americké zde mají několik vojenských jednotek, jejichž úkolem je v případě potřeby zajistit bezpečí americkým občanům. Tento jednoduchý úkol plní také posádka parního dělového člunu San Pablo. Staré zadýchané lodi ovšem nikdo neřekne jinak než Sand Pebbles (Plážový oblázek). Zde nastoupí do služby šikovný mladý strojník Jake Holman (Steve McQueen). Od začátku tu však naráží na menší či větší potíže. O provoz lodi včetně „Jakeova“ motoru se neoficiálně starají čínští civilisté, kterým Američané z pohodlnosti přenechali většinu vlastních povinností. Zapadnout do tohoto kolektivu není pro svérázného individualistu Jakea vůbec jednoduché. A bude to čím dál těžší, neboť Čínou začíná zmítat občanská válka. Na jedné straně všeho schopní komunisté, na druhé příznivci bezohledného nacionalisty Čankajška. Ani jedni si Američany na svém území nepřejí… (Česká televize)

(více)

Recenze (66)

JohnSmith 

všechny recenze uživatele

Nádhernej příklad misionářský tuposti a naivity,která přetrvává dodnes.Ale k filmu.Tři hodiny jsou v tomto případě opravdu moc.McQueen je sice výborný,ale bohužel to celé nemohl utáhnout sám.Attenborough není nijak výrazný,tedy kromě kníra a Crenna je příšerný.Wise si ukrojil větší krajíc než dokázal sníst,film má spoustu hluchých míst a ikdyž jde o exotickou krajinu,tak z ní nevidíte nic.Co je ale nejhorší,že se celý film vlastně nic neděje a není nijak zvláštní důvod s jakoukoli postavou soucítit nebo sympatizovat,snad kromě McQueena. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Konecne som zase nasiel nejaku pecku s McQueenom, ktora mi sadla. Niezeby ich nenatocil viacero, ale vacsinu filmov natocil v žánri, ktory neznasam (western). Tempo filmu je dost pomale, ale zaroven podmanive. Proste aj ked sa zo zaciatku skoro nic nedeje a my len sledujeme ako to vsetko na lodi funguje, tak mate chut sa dozvediet o tom este viac. Prva hodina je vlastne venovana iba zoznameniu sa s postavami. McQueenova postava toho vela nenahovori (asi ako väcsina postav, ktore vo svojich filmoch stvarnil), ale svojimi pevne stanovenými zasadami si vas postupne ziska. V druhej tretine nastane konflikt, vdaka ktoremu zacne poriadne hustnut atmosfera a cele to vyvrcholi na svoju dobu kvalitnou bitkou. Jedine co ma sklamalo bol zaver, ktory mi svojim vyznenim pripadal zbytocny a prevedenim az prilis pateticky. 9/10. ()

Reklama

senor 

všechny recenze uživatele

Zapomenutíhodný film, snad jen pro fanoušky Steva McQueena, který však ani zde nepřekračuje svůj stín - vypadá cool ale své postavě moc nerozumí. Což ostatně ani není jeho chyba, ale spíše scénáře, potože i další postavy se chovají velmi podivně a na to že má film 3 hodiny žádný z charakterů není pořádně vykreslen. Pěkná kamera. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Dosť neznámy film so S.McQeenom a som fakt vďačný , že som naňho natrafil na Prime cool.Samotárske typy mu vždy sedeli a aj tu má proti sebe takmer celú posádku lode. Príbeh sa odohráva v zaujímvom prostredí, takže napriek trom hodinám, ktoré film od vás požaduje by ste sa nemali nudiť. Herecký je S.McQueen presvedčivý, ale aj keby nebol, je to sympaťák a na plátne mu to sedí. Fakt by ma zaujímalo či má slovenských predkov, tak ako som to niekde čítal. Film 80%. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Kedysi sa skrátka rozprávalo iným štýlom, než dnes. Trojhodinový film z občianskej vojny je prevažne konverzačná dráma, kde dôjde na akciu až v poslednej polhodine. Medzitým nás ale čaká jeden perfektný amatérsky zápas v boxe. Tie dialógy sú však napísané výborne, navyše postavy majú svoju hĺbku a okrem zopár vyložených rasistov nepôsobia plocho. Na druhú stranu ten rasizmus Američanov v tej dobe voči Aziatom, spomeňme si na podobný princíp uplatňovaný voči Japoncom počas a krátko po druhej svetovej vojne, tu v takejto forme bezpochyby bol. Možno aj preto môžme ospravedlniť dne už arachaicky pôsobiacu milostnú linku, do filmu tohto typu a doby ale taktiež hladko zapadla. Inak ide o jednu z najlepších úloh Stevena McQueena a určite aj Richarda Crennu. Tie tri hodiny ubehli celkom hladko, nepochybujem však, že pre dnešnú mládež by išlo o záležitosť k neprežitiu. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (18)

  • Tradovalo se, že film je důmyslnou alegorií na americkou ozbrojenou intervenci ve Vietnamu (1963 až 1969). Tvůrci to však popřeli s odůvodněním, že projekt i předloha byly v přípravě již v době, kdy ještě ani zdaleka nešlo o nějak aktuální téma a vůbec se nevědělo co Vietnam bude pro Ameriku znamenat. To začínalo být jasné až v době kolem premiéry filmu, tedy v době kdy již film byl dávno hotový. (DaViD´82)
  • Původně film začínal scénou, ve které je Jake Holman převelen z válečné lodi. Tato scéna byla natáčená na bitevní lodi USS Texas kotvící v Houstonu. Ve finální verzi filmu, se však tento úvod neobjevil. (DaViD´82)
  • Původně měl pro tento film skládat hudbu Alex North, který však vážně onemocněl. Studio 20th Century Fox si tak mělo možnost vyzkoušet přetáhnutí Jerryho Goldsmithe od projektu Grand Prix v produkci MGM (kde za něj našli náhradu v podobě Maurice Jarreho). Měli na to právo, jelikož s Goldsmithem měli tzv. studiovou smlouvu, která v tu chvíli byla právně "silnější". Goldsmith však litovat nemusel, jelikož za hudbu k tomto filmu nakonec získal svou třetí nominaci na Oskara. (DaViD´82)

Související novinky

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Reklama

Reklama