Reklama

Reklama

VOD (1)

Měla to být jednoduchá mise. Jenže skončila v pekle čínské občanské války... Čína roku 1926 je zemí rozdrobenou na malé celky, trpící pod nadvládou okolních velmocí. Spojené státy americké zde mají několik vojenských jednotek, jejichž úkolem je v případě potřeby zajistit bezpečí americkým občanům. Tento jednoduchý úkol plní také posádka parního dělového člunu San Pablo. Staré zadýchané lodi ovšem nikdo neřekne jinak než Sand Pebbles (Plážový oblázek). Zde nastoupí do služby šikovný mladý strojník Jake Holman (Steve McQueen). Od začátku tu však naráží na menší či větší potíže. O provoz lodi včetně „Jakeova“ motoru se neoficiálně starají čínští civilisté, kterým Američané z pohodlnosti přenechali většinu vlastních povinností. Zapadnout do tohoto kolektivu není pro svérázného individualistu Jakea vůbec jednoduché. A bude to čím dál těžší, neboť Čínou začíná zmítat občanská válka. Na jedné straně všeho schopní komunisté, na druhé příznivci bezohledného nacionalisty Čankajška. Ani jedni si Američany na svém území nepřejí… (Česká televize)

(více)

Recenze (66)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Strážní loď Sand Pebbles má dvě velká plus, a to především přítomnost charismatického Steve McQueena v hlavní roli, který hraje typického správného chlapa na pravém místě, drsného a spravedlivého, no prostě takového, jaký u diváků dobrodružných filmů spolehlivě boduje, a zároveň situování svého příběhu do filmařsky zatím dostatečně nezmapovaného období 20. let v exotické Číně zmítané občanskou válkou, nacionalistickými vášněmi a zahraniční intervencí. Nepamatuju si na žádný další snímek z tohoto zásadního čínského období. Jinak je to ale film zatížený řadou dobových nedostatků a specielně zbytnělou stopáží, kdy tříhodinové drama hlavního hrdiny bylo možné bez problémů sestříhat o hodinu. K těm mínusům patří přílišná melodramatičnost a některé scénáristické nedodělky, dočkáme se opět vlahých pohledů drsných námořníků ke vztyčené americké vlajce, patetických gest, naprosto nesmyslných vojenských akcí, jako je přepadení nepřátelských dřevěných džunek a hrdinský krvavý boj muže proti muži tam, kde by elementární logika velela uplatnit obrovskou palebnou převahu a rozmetat nepřítele děly na větší vzdálenost. V závěrečné scéně náš hrdina pobíhá s kulometem v ruce na otevřeném prostranství ve stylu tak už mě hergot zastřelte, vždyť stupidněji si už ani počínat nemohu, tam, kde by mu stačilo na svém stanovišti zůstat v úkrytu a zadržovat postup mizerně vycvičených čínských vojáků a zajistit tak útěk svých přátel. Přes uvedené nedostatky ale dramatická linka funguje a film přináší zajímavý a silný příběh nejednoznačných hrdinů v kritické situaci. Celkový dojem: 65 %. ()

Falko 

všechny recenze uživatele

Asi prva polhodinka to bola nuda a bal som sa, ze ma to vobec nebude bavit, ale od chvile, kym prisiel cinsky ucen pod palubu lode, aby sa naucil co to o motore od Stevea McQueena, ktory moc Cinanov v laske nemal to zacalo byt zaujimave. Ale to by som musel vypravat cely obsah, aby som vysvetlil, preco ma to nenudilo. Snad len strucne - stavka v boji, kto vyhra - umucenie nejakeho Cinana k smrti - zalubeny Frenchy do Cinanky, pricom ich laska nemala buducnost, alebo krivo obvineny z vrazdy Steve McQueen a bojovy zaver bola iba ceresnicka na tortu. Potesila ma aj pritomnost Richarda Crenna, vdaka ktoremu som si spomenul na Ramba :-) Dialogov tu bolo sice vela, ale nie su nudne, pretoze zaujimave bolo aj to, ako Americania v ramci OSN riskovali zivoty len kvoli par Cinanom, ktori o vojnu mali zaujem, pricom by bolo do toho zapojene aj Rusko a zrejme by druha svetova vojna zacala este pred Hitlerom, ale nastastie to az tak daleko nedoslo. V kazdom pripade by som siahol na noznicky a par scen by som tam predsa len niekde skratil. Film mal az 8 nominacii na Oscara, avsak ani jednu nedokazal premenit na sosku. Medzi nimi bol nominovany aj Steve McQueen za najlepsiu hlavnu ulohu, avsak zo sosky sa tesil Paul Scofield za dramu CLOVEK PRO KAZDE POCASI (1966), dalej aj japonsky herec Mako za vedlajsiu ulohu, ale sosku mu vyfukol Walter Matthau za romanticku komediu STISTKO (1966) a v kategorii najlepsi film bola favoritom vecera uz spominana drama od Freda Zinnemanna CLOVEK PRO KAZDE POCASI... 10.08.2010 ________ Steve McQueen - (Jake Holman) +++ Candice Bergen - (Shirley Eckert) +++ Richard Attenborough - (Frenchy Burgoyne) +++ Richard Crenna - (Kapitán Collins) +++ Mako - (Po-Han) +++ Emmanuelle Arsan - (Maily) +++ Larry Gates - (Jameson) +++ Hudba: Jerry Goldsmith +++ ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $12miliónovTržby USA $30,017,647Tržby Celosvetovo $30,017,647║ Režisér Robert Wise vedel vždy upútať, a aj keď minutáž je troška odštrašujúca téma americkej námornej bojovej lode na manévroch v čínskych vodách dokáže upútať, na vrch tu je opäť skvelý Steve McQueen, ktorý vie sám o sebe strhnúť. /75%/ ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Dosť neznámy film so S.McQeenom a som fakt vďačný , že som naňho natrafil na Prime cool.Samotárske typy mu vždy sedeli a aj tu má proti sebe takmer celú posádku lode. Príbeh sa odohráva v zaujímvom prostredí, takže napriek trom hodinám, ktoré film od vás požaduje by ste sa nemali nudiť. Herecký je S.McQueen presvedčivý, ale aj keby nebol, je to sympaťák a na plátne mu to sedí. Fakt by ma zaujímalo či má slovenských predkov, tak ako som to niekde čítal. Film 80%. ()

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Čína, rok 1926. Americký dělový člun San Pablo ( posádkou přezdívaný Sand Pebbles - Plážový oblázek ) je jeden z mnoha, které hlídají čínská říční teritoria. Nemá zasahovat do bojů mezi místními, jen chránit americké občany. Ale je neklidná doba, o nadvládu nad územími spolu začínají bojovat nacionalisté ( vedení Čankajškem ) a komunisté. Na člun je přidělen nový strojař Jake Holman ( Steve McQueen ). Jeho přímé chování ( například k čínským kuliům, sloužícím na člunu ) rozvíří stereotypní život posádky a brzy se dostává do konfliktů, jediným opravdovým přítelem se stane Frenchy ( Richard Attenborough )...a doba je neklidná... -- U nás bohužel absolutně neznámé drama s okrajovými válečnými prvky se mi dostalo do ruky v rámci doplňování znalostí filmů Steva McQueena. A 8 nominací nemá jen tak pro nic za nic. Nejde ani tak o pastvu pro oči ( točeno na Taiwanu a v Hong Kongu ), jako spíše o zajímavý příběh z exotického prostředí, s propracovanou psychologií postav. Jak většinou nemusím McQueena kvůli jeho chladnému herectví, ( často je obsazován spíše kvůli typové vizáži ), tak tady mu skládám všechnu čest, podal vynikajicí herecký a emocionální výkon, který jde zevnitř, rozhodně jedna z jeho nejzajímavějších rolí a zasloužená oscarová nominace. Ale stejně tak Mako ( scéna zaučování ve strojovně, box - a je tu oscarová nominace! ) a Richard Crenna v roli kapitána Collinse ( trénink na Ramba ) nezaostávají. Rozhodně to není film o akci - ta se dostavuje až v posledních 25 minutách a je inscenována a nasnímána nadprůměrně, bez obvyklého hudebního dramatizování a dostatečně naturalisticky. A ten závěr... Doporučuju se po tomhle filmu poohlédnout. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (18)

  • Natáčelo se převážně na Taiwanu a v Hong Kongu. Ovšem díky častému vytrvalému dešti a i mnoha jiným potížím, se začal film prodražovat. Po letech studio přiznalo, že jeden čas bylo rozhodnuto projekt zcela zrušit, aby se alespoň minimalizovala finanční ztráta. (DaViD´82)
  • Průměrná délka záběru je pět vteřin. (DaViD´82)
  • Režisér Robert Wise měl celý projekt v hlavě již od dočtení stejnojmenné předlohy (vydána 1962), ale studio ho odmítlo financovat. Časem mu projekt sice odkleplo, ovšem vzhledem k tomu, že přípravy na tak rozsáhlý projekt natáčený z velké části v Asii mohly trvat až rok, než se bude moci vůbec začít, tak trvali na tom, aby pro ně Wise mezitím natočil nějaký časově i finančně méně náročný projekt. Pouze jako "výplň" tak vznikl jeden z kritikou nejvíce milovaných snímků šedesátých let, a vezmeme-li v potaz inflaci, tak i jeden z nejvýdělečnějších filmů historie, Za zvuků hudby. (DaViD´82)

Související novinky

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Reklama

Reklama