Strážní loď Sand Pebbles

The Sand Pebbles

Drama / Romantický / Válečný

USA, 1966, 179 min

Borci Amíci v akci. Nepříčetný patriotismus, sviňte vlajku vlastní krví, všichni za jednoho a tak všelijak podobně, tedy samozřejmě pokud ten dotyčný jeden nerozvrací morálku a nepřináší smůlu. Stopáž vypadá děsivě, ale u námořnického filmu bych vydržela celý den bez jídla a vody a navíc se mi líbí hrdinské příběhy, modré oči a příjmení Bordelles. :)(17.8.2015)

Dosť neznámy film so S.McQeenom a som fakt vďačný , že som naňho natrafil na Prime cool.Samotárske typy mu vždy sedeli a aj tu má proti sebe takmer celú posádku lode. Príbeh sa odohráva v zaujímvom prostredí, takže napriek trom hodinám, ktoré film od vás požaduje by ste sa nemali nudiť. Herecký je S.McQueen presvedčivý, ale aj keby nebol, je to sympaťák a na plátne mu to sedí. Fakt by ma zaujímalo či má slovenských predkov, tak ako som to niekde čítal. Film 80%.(9.3.2010)

Ze zpočátku mírně naivní story o lodním strojníkovi, který se nechá převelet na malý dělový člun "aby měl klid", se nakonec vyvine velmi napínavé drama. 90% Steve McQueen, sloužil v letech 1947-50 u námořnictva a údajně mu nastartovala "kariéru" záchrana života tonoucího v rozbouřeném moři do něhož se neohroženě vrhl :), po níž námořnictvo opustil a začal se věnovat herectví.(4.3.2008)

Strážní loď Sand Pebbles má dvě velká plus, a to především přítomnost charismatického Steve McQueena v hlavní roli, který hraje typického správného chlapa na pravém místě, drsného a spravedlivého, no prostě takového, jaký u diváků dobrodružných filmů spolehlivě boduje, a zároveň situování svého příběhu do filmařsky zatím dostatečně nezmapovaného období 20. let v exotické Číně zmítané občanskou válkou, nacionalistickými vášněmi a zahraniční intervencí. Nepamatuju si na žádný další snímek z tohoto zásadního čínského období. Jinak je to ale film zatížený řadou dobových nedostatků a specielně zbytnělou stopáží, kdy tříhodinové drama hlavního hrdiny bylo možné bez problémů sestříhat o hodinu. K těm mínusům patří přílišná melodramatičnost a některé scénáristické nedodělky, dočkáme se opět vlahých pohledů drsných námořníků ke vztyčené americké vlajce, patetických gest, naprosto nesmyslných vojenských akcí, jako je přepadení nepřátelských dřevěných džunek a hrdinský krvavý boj muže proti muži tam, kde by elementární logika velela uplatnit obrovskou palebnou převahu a rozmetat nepřítele děly na větší vzdálenost. V závěrečné scéně náš hrdina pobíhá s kulometem v ruce na otevřeném prostranství ve stylu tak už mě hergot zastřelte, vždyť stupidněji si už ani počínat nemohu, tam, kde by mu stačilo na svém stanovišti zůstat v úkrytu a zadržovat postup mizerně vycvičených čínských vojáků a zajistit tak útěk svých přátel. Přes uvedené nedostatky ale dramatická linka funguje a film přináší zajímavý a silný příběh nejednoznačných hrdinů v kritické situaci. Celkový dojem: 65 %.(15.6.2010)

Naprosto vynikající film, kterému je vlastní napětí, vykreslení atmosféry doby i silné charaktery postav. Steve McQueen podává (jako obvykle) excelentní výkon, je tu jednoznačně kladný hrdina a tudíž i největší sympaťák. Ne každý by asi věřil tomu, že snímek, který se odehrává pouze na lodi, v přístavním městě a klášteře, může být natolik zajímavý...málo platné, je to tak. Jediné, co mě skutečně vadí je, že mi uniklo posledních několik minut, tudíž nevím, jak film skončil. Doufám v brzkou reprízu.(31.12.2008)

• - Režisér Robert Wise chtěl původně pro roli Jakea Holmana získat Paula Newmana. (DaViD´82)

• - Původně film začínal scénou, ve které je Jake Holman převelen z válečné lodi. Tato scéna byla natáčená na bitevní lodi USS Texas kotvící v Houstonu. Ve finální verzi filmu, se však tento úvod neobjevil. (DaViD´82)

• - Ve skutečnosti byla loď San Pablo mnohem menší a méně vyzbrojená, než jak je vyobrazena ve filmu. Skutečná San Pablo měla jediné palubové dělo, pouze dva kulomety Lewis a jednu automatickou pušky značky Browning. Rovněž posádka byla mnohem hůře vybavena co se zbrojního arzenálu týče. (DaViD´82)