Killer

(neoficiální název)

Zabijak

Akční / Krimi / Drama / Thriller

Hong Kong, 1989, 111 min

Moje prvé zoznámenie s Hongkongskou tvorbou Johna Woo. Po fámach o najväčšom počte zabitých ľudí vo filme som čakal nezmyselnú strieľačku a ku podivu to malo veľmi slušný dej. Tak ako je Woo dobrý v natáčaní akčných scénok (jasné že tu nie sú tak vyšpičkované ako v hollywoodskej produkcii), je ešte lepší v precítených medziľudských vzťahoch. A to ma už naozaj prekvapilo.(23.5.2006)

Opulentní vizuální žranice s romantickým nádechem, a to nemám na mysli pouze zabijácké sekvence :-), snímek rozhodně předběhl svou dobu v mnoha ohledech a mimo skvělého Yun-Fata se tu vyskytovali minimálně dva další neuvěřitelní sympaťáci. Stoprocentní spokojenost zkalila s blížícím se koncem stále sílící sentimentalita.(1.5.2010)

V produkci Tsui Harka natočil John Woo podle svého scénáře v typicky hongkongském duchu příběh, ve kterém lze vypozorovat několik jeho stálých filmařských postupů. Ryze asijským způsobem je ukazováno přátelství, sebeobětování a odpuštění, zrada, hrdinství a vztah k rodině, partnerovi. A pokud tyhle morality přijmeme, tak se potom už jen můžeme těšit na hodně silný krvavý nářez. Protože synonymem jména John Woo je akce, velmi násilná a neobyčejně povedená. Celou akci natočí několika kamerami, a pak jen sestříhá do podoby, kterou potřebuje. Četně vkládá zpomalené záběry, křesťanskou symboliku, holubi. Objevil Chow Yun-Fata, jeho filmy se staly pojmem a začátkem devadesátých let si ho všiml Hollywood. Což ovšem není až taková výhra. Ztratil kontrolu nad svými filmy, neměl vliv na střih, jeho první americký počin tak byl osekán, náznaky myšlenek zmizely, navíc hlavní role Jeana-Claudea Van Damma. Poučil se z chyb předešlých, vypořádal se s hollywoodským politikařením a natočil nadprůměrný thriller Face/Off. Akční řežba The Killer přesto zůstává jedním z klenotů jeho neamerické tvorby. Thriller o profesionálním zabijákovi s lidskou tváří (který se pokouší odčinit jím způsobené oslepnutí mladé zpěvačky) a posedlém policajtovi je vším, co bylo napsáno a rozhodně patří mezi vrcholy akčního thrilleru!! Plné hodnocení dávám jako poctu (některým) mistrovým filmům!!(22.3.2006)

Jeden z nejzasadnejsich akcnich filmu a druhej nejlepsi film Johna Woo. Prakticky od zacatku do konce to je jedna prestrelka za druhou, kazda nejak originalni a pekne krvava. A do toho misty sice trochu naivni, ale v akcnim zanru nadprumernej pribeh. Jen to pratelstvi killera a poldy bylo neverohodny. A Yun-Fat Chow tu hraje nejlip, co jsem ho zatim videl. Totalni rezba.(29.8.2006)

• Exkvizitor

Filmy Johna Woo se mi nehodnotí snadno. Faktem je, že se mi prostě nelíbí. Jako středoevropan jsem zvyklý na určité standardy - a záležitosti jako The Killer jsou kompletním popřením nejen logické dramatické výstavby příběhu, ale i střihové montáže, tak jak jsem na ně zvyklý (aby v mých očích dávaly nějaký smysl). Jde o změť záběrů a nesouvislých příběhových linek, a tak všechno ve výsledku působí jako nechtěná parodie na filmy s A. Schwarzenegerem. Kdybych byl obyvatel Hongkongu, tak bych se na The Killera (a spol.) nepochybně díval zcela jinak - jenže jak jsem již jednou zdůraznil, jsem omezený Evropan. Zlatý prciny, zlatej Arnold.(12.8.2005)

• - Film začal natáčet kameraman Wong Wing-Hang, pak však musel z nevyřčených důvodů odstoupit. Jeho práci převzal a snímek dokončil Peter Pau. (Terva)

• - Scéna se střelcem a tramvají se točila v hong-kongském Causeway Bay a byla natolik věrohodná, že obyvatelé zavolali místní policii. Danny Lee pak musel požádat šéfa policistů o povolení pokračovat v natáčení. (Terva)

• - Scény z letiště byly natočeny na mezinárodním letišti Kai Tak v Honk Kongu. (Terva)