Killer

(neoficiální název)

Zabijak

Akční / Krimi / Drama / Thriller

Hong Kong, 1989, 111 min

Mělo to být mnohem lepší konkrétně v dialozích a věrohodnosti v počtu zásahů na úmrtí. Důležité postavy jsou kulkami prošpikovány jako cedník a stále bojují, nedůležitým potom stačí dvě kulky a jdou pod drn. Tenhle styl kdy postavy mají několik životů mi vůbec nesedí. Dále zůstanu u střelby, kdy gangsteři jsou na střelbu tak neuvěřitelně levý, naše ústřední dvojice má zase obrovský kopce štěstí, že to působí spíše parodickým dojmem. Jinak jsem byl celkem spokojený se vším ostatním. [6,5/10] (Film Workshop, Golden Princess, Magnum) (Barevný /// Produkce: Tsui Hark /// Scénář: John Woo /// Kamera: Peter Pau, Wing-Hung Wong /// Hudba: Lowell Lowe) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](12.7.2009)

Jestli mi u Hard-Boiled vadilo málo emocí, tady se jich člověku dostane požehnaně. Velice silné (melo)drama se opírá o zajímavé postavy a jejich vztahy. Přátelství jako hlavní téma akčního thrilleru v případě Killera funguje fantasticky. K tomu připočtěte nadživotní akci a dostanete dle mého názoru nejlepší snímek Johna Woo vůbec.(24.6.2006)

John Woo pro mě dvěma filmy pro mě potvrzuje svoje úžasné vlastnosti. Krvavý akční nářez jménem Hard Boiled a romantická opera plná střílení Killer. Oba tyto filmy jsou Woo-ovi vrcholi. Pro mě v zábavnosti vede Hard Boiled, protože v celém filmu není hluché místo a krev tu stříká neustále. Kulky létají a zabíjejí stejně jako Yun- Fat Chow předvádí své střelecké dovednosti. Killer oproti tomu je neuvěřitelně kvalitním filmem, který k akčnímu obsahu přimontoval romantickou linii, která ve výsledku je tou hlavní. Příběh lásky nájemného vraha a jeho náhodné oběti je dotvářen kulkami a krví. Dva rozdílné filmy plné podobných herců a se stejným režisérem. Tak jako tak je Killer jednoznačně prvotřídní film, který má větší podtext než by se mohlo zdát. PS: Jestli někdy john vynechá své slavné holubice míru asi ten film nebudu milovat :)(28.10.2006)

Řekl jsem si, že nebude od věci podívat se na nějaký starší akční film s Chow Yun-Fatem - a chyba to rozhodně nebyla. Takhle má vypadat akční thriller - najdeme tam napětí, akci a především také příběh. Je jasně vidět, že režisér John Woo je člověk na svém místě a své práci výborně rozumí. A Chow se do této role perfektně hodil a svého "hodného vraha" ztvárnil s maximálním citem a přesvědčivostí.(27.2.2008)

V porovnání s pozdějším Hard-Boiled je v Killerovi kladen větší důraz na melodramatické pozadí a tradičnímu příběhu o dvou přátelích na opačné straně zákona je též věnováno více prostoru. To přináší jak větší stotožnění s postavami a větší zájem o dění na plátně, tak množství poněkud nadbytečné vaty v podobě přitoublých dialogů, jejichž infantilnost ještě podtrhjují přesládlé úsměvy na tvářích herců. John Woo se v Killerovi chvíli zkrátká hledá a proplétá se houštím marných pokusů o prohloubení postav, ale když se v závěru konečně najde, rozpoutá na plátně totální vizuální i emocionální inferno. Být celý film tak dobrý jako finále, šlo by o jeden z nejlepších filmových počinů všech dob.(28.1.2008)

• - Film Killer ovlivnil mnoho režisérů. Quentin Tarantino a Robert Rodriguez na něj odkazují ve snímcích Mariachi (1992), Desperado (1995) nebo Jackie Brown (1997). Luc Besson představil několik podobností zase ve filmech Nikita (1990) a Leon (1994). (Terva)

• - Scéna se střelcem a tramvají se točila v hong-kongském Causeway Bay a byla natolik věrohodná, že obyvatelé zavolali místní policii. Danny Lee pak musel požádat šéfa policistů o povolení pokračovat v natáčení. (Terva)

• - Jedná se o první snímek, ve kterém John Woo používá bílé holubice jako symbol lidské duše. Následně byly použiti i ve filmech Živý terč (1993) a Tváří v tvář (1997). (Terva)