• Západní Německo

• Austrálie

Apache's Last Battle

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Francie / Itálie / Jugoslávie, 1964, 116 min

Old Shatterhanda som mal ako malý za zrejme najobľúbenejšiu mayovku a pritom som ho vtedy videl sotva dva krát. No i tak ma ohromil. Predovšetkým strhujúcou heroickou kompozíciou Riza Ortolaniho, snáď najlepším soundtrackom napísaním pre mayovky, kde sa hlavného motívu doteraz neviem nabažiť a samozrejme ohromujúcim záverom. A práve ten môže radiť ,,Olda Šetrného“ :-) na pozíciu skutočného ,,westernového“ veľkofilmu. Mínusy má film také ako aj ostatné diely série, čiže predovšetkým scenár robiaceho tu z náčelníka Apačov v Siuxskom oblečku často skutočného ... nebudem nadávať. Zbytočné mi tu prišlo tiež využitie hneď troch záporákov, pričom ani jeden nedostáva dostatok priestoru, čo aspoň pri kvalitách dvoch z nich zamrzí (úloha lotra sa tu ušla aj inokedy kladnému Gustavovi Rojovi). No a prečo sa vlastne film volá tak, ako sa volá?(18.4.2010)

Rozťahaná indiánka so zaujímavými momentmi, ako dymové bojové signály, útok na vojenskú pevnosť, kúpanie sa v jazere, neúspešný pokus o oslobodenie, pokusy o narafičenie útokov indiánov na belošské farmy a územia a víťazstvo spravodlivosti, kde zomrie veľa nevinných pre slabé vedenie. Hudba vynikajúca, trocha zbytočné vedľajšie postavy, mne sa celkom páčil film, ktorý konečne nesie meno aj druhej hlavnej postavy a to Old Shatterhanda. Konečne je aj veľmi akčný, dá sa to chváliť aj keď porovnávať ho napríklad s Pokladom na Striebornom jazere, či prvým Winnetouom sa veľmi nemôže. Mrzí ma však, že skoro všade zomrú tretie najhlavnejšie postavy v dieloch ako tu Tujunga, či inde Nscho-tschi, Intschu-tschuna, svadbou stratia indiáni a najmä Winnetou aj Ribannu, malý chlapec v tomto filme tiež zomrie, u záporných postáv to ľudí ani tak nebolí, skôr je to akési spravodlivé, keď to postihlo Santera, Forrestera, Rollinsa a iných. Na záver by som len dodal, že Plitvické jazerá vo veľa veciach tieto indiánky zachraňujú, lebo prostredie je vrátane stepi výborné.(21.6.2012)

Když jsou spolu Vinnetou a Old Shatterhand, dá se odpustit filmu mnohé. Přílišnou roztříštěnost děje, kdy vlastně už v polovině filmu člověk ani neví, jak vlastně směřuje celý příběh, další, další, další, další a další zvraty, až ve vás vypěstují imunitu vůči nim, protože stejně víte, jak dopadnou, klasická "vinnetouovská" klišé jako odposlechy zpovzdálí, záchrany na poslední chvíli atp. Zdá se mi, že tvůrci měli až příliš prostoru na rozmach, až vlastně film rozmázli. Neúměrně jej natáhli, překombinovali, vložili větší množství vražd (včetně dítěte!), více soubojů, více zloduchů. Od všeho přidali, ale na výsledném efektu to ubírá. Každopádně dnes se jedná o klasickou mayovku, takže přimhouřím obě oči...(22.7.2015)

Chyba: Ve scéně, v níž na základně jeden z vojáků říká, že Vinnetouvi se nedá věřit, má důstojník za ním na rukávu žlutě vyznačenou hodnost - 2 šipky, které směřují dolů. V jiném záběru je má tentýž voják také, avšak jsou obráceně - směřují nahoru. (Možná, že jejich směr jsem popletl a je to opačně. Nejprve nahoru a pak dolů, každopádně jde o nedostatek.)(12.10.2010)

Indoši sú opäť raz v srabe a zachrániť ich môže iba veľký blondýn s opakovačkou. Tentoraz to však nebude taká idylka, všetko je temnejšie ( príbehovo aj vizuálne ), Winnetou ťahá do boja proti belochom, Old shatterhand robý chyby a výsledkom sú zabité deti a záverečný megamasaker plný mŕtvych červenokožcov i vojakov ( a fasácka explózia ). Okrem toho je tu aj jedna extra prismahnutá ganguro indiánka Paloma a hudobný motív ktorý mi nápadne pripomínal Sedem Statočných. Vcelku sa to však dosť ťahá, temnejšia Mayovka postráda niečo o čo by sa dalo oprieť a tak je z toho len "obyčajný western". To znamená dobrý a to je za tri.(1.2.2011)

• - Nápad natočit mayovku dostal Brauner už v prvních dnech po premiéře Pokladu na Stříbrném jezeře. A protože zjistil, že se Wendlandt chystá natočit film Vinnetou, zaměřil se na jeho pokrevního bratra Old Shatterhanda. (hippyman)

• - Old Shatterhand (Lex Barker) sebere u mrtvého velitele a namíří na kapitána Bradleyho (Guy Madison) Colt Navy 1851, v americké armádě však byly používány perkusní Colty Navy 1851 ráže 38 a Army 1860 ráže 44. (vschovanek)

• - Aby vzbudil filmový architekt dojem rozlehlosti pevnosti Fort Grand, použil pravý filmový trik a jednu ze dvou bran postavil šikmo, takže pevnost neměla čtyři, nýbrž pět rohů. (hippyman)