Old Shatterhand

• Francie Les cavaliers rouges (více)

Odehrává se v době, kdy se Vinnetou, slavný náčelník Apačů snaží uzavřít s bělochy mír, aby vedle sebe mohli v klidu žít indiáni i bílí osadníci. Kapitán Bradley se snaží uzavření dohody zabránit. Využívá k tomu bandu desperátů ničemného Dixona a několika komančů. Ti nejprve přepadnou a vypálí farmu holandských usedlíků a na Bradleyho pokyn i vojenskou kolonu s pokladnou pluku. Na místě masakru vždy ponechají několik mrtvých Apačů, které předčím zákeřně zavraždili. Také Vinneotoův adoptivní syn Tujunga padl do rukou Dioxonovy bandy, je však zachráněn statečným Old Shatterhandem, který je právě na cestě k Palomě Nakamě, zvané Bílá Holubice, aby ji odvezl do bezpečí k příbuzným. U dívky najde také chlapce Toma, syna holandských farmářů, který jediný přežil masakr na farmě a je důležitým svědkem toho, že farmu nepřepadli Apačové. Cestou pře společně se Samem Hawkinsem připojí ke koloně, která je v kaňonu přepadena. Old Shatterhand se snaží přesvědčit generála Taylora, že Apačové nejsou těmi, kdo přepadává kolony a slibuje, že přivede očitého svědka přepadení, malého Toma. Ten je však zákeřně zavražděn jedním z členů Dixonovy bandy. Také Old Shatterhand se má stát jejich obětí, naštěstí se mu s pomocí Sama Hawkinse a Palomy podaří uniknout. Situace se vyostřuje, neboť Bradley zavraždí generálova zástupce plukovníka Hunterovi a vojákům se podaří zajmout Tujungu, kterého chtějí v pevnosti oběsit. Old Shatterhand se jej pokusí osvobodit, ale jeho plán se nezdaří a tak i on se stane zajatcem v pevnosti. Všechny kmeny Apačů se shromáždí, aby zaútočily na pevnost. (oficiální text distributora)

Trailer 1

Djkoma

Jeden z filmů, které v dětství obdivujete a milujete, aby jste se mu v dospělosti vyhýbali... Je to škoda, protože májovky mají své kouzlo, ale to filmové upadá s růstem opravdu dost rychle a výsledné 4* jsou jen slabá útěcha, kterou snad již nebudu muset snižovat. Lex Barker i Pierre Brice jsou ovšem stále skvělí. ()

Enšpígl

Trošku mě tam chyběla ta romantika divokého západu jakou tolik miluji ve známějších dílech.Na druhou stranu film rozhodně nepostráda nápětí , jen bych řekl zbytečně natahované. Hodně se píše v souvislosti s "mayovkami" že byli natáčený v NP Plitvická jezera, ale tady mě to spíše připomínalo NP Krka. Opravdu nádherná kulisa . ()

Pohrobek

Rád bych věděl, zda v příběhu vůbec něco z Maye je. Sám jsem opravdu nepřišel, na to jakými událostmi z života Old Shatterhanda je inspirován, a to jsem četl skoro všechny mayovky. Vždycky mě přímo děsil závěrečný masakr, při kterém úplně nesmyslně umřou desítky vojáků i indiánů, žádného takového krvavého, zbytečného a nesmyslného sebevražedného útoku by skutečný Vinnetou nikdy nebyl schopen! ()

novoten

Tenhle příběh Karel May neodvyprávěl, proto mě překvapuje, že stále funguje. V lecčems jde sice proti zavedeným mírumilovným pravidlům, ale Vinnetouova zášť vedoucí až na válečnou stezku je hodně dlouho gradovaná a pochopitelná. Je ale vidět, že nová produkční společnost (která získala Briceho k Barkerovi jen s velkým štěstím) se chtěla přiblížit klasickým americkým westernům. Chladný záporák Bradley, emancipovaná Bílá holubice nebo horlivý Tujunga jsou zkrátka postavy, které by do knižních Mayovek nepasovaly, tím spíš děj, který příliš na optimismu nepřidá. Díky charismatu hlavní dvojice je ale Old Shatterhand na lepších 70% a s menším přimhouřením oka ho lze zařadit ke zlaté kolekci. ()

Marigold

Ačkoli tenhle film stojí mimo legendární trilogii a nikdy nedosáhl věhlasu Stříbrného jezera, je velice zábavným příspěvkem do rodiny mayovkových westernů. Ačkoli... S dílem Karla Maye ho zjevně spojují jen jména hrdinů a narozdíl od filmové trilogie se vykazuje trochu nepochopitelnými odchylkami v atmosféře (snaží se být výpravnější a jaksi věrohodnější, co se reálií týče, výsledek však sotva ohromí) a charakterech postav (Vinnetou působí animálním a nerozvážným dojmem)... Zápletka je hodně poplatná Rudému gentlemanovi a její povedenější variaci lze najít v Posledním výstřelu, ale nešť... Napínavé to je, jugoslávské přírodní skvosty jsou lahůdkou pro oko, papundeklové kaktusy zákuskem pro bránici a Lex Barker přesně tak heroický, jak jsem ho v dětství zbožňoval. Soundtrack je docela slušná vykrádačka spaghetti westernů a i kvůli němu celkový dojem odpovídá spíše třem hvězdičkám... Prostě tomu chybí ta vřelost a domáckost slavnějších filmových mayovek. ()

• Při natáčení v Ulcinj v nejjižnější části Jugoslávie byl štáb kvůli výpadku pitné vody v hotelu Jadran nucen čistit si zuby vínem. (hippyman)
  • V úvodní scéně, kdy se Vinnetou (Pierre Brice) loučí s Old Shatterhandem (Lex Barker), je vidět, jak se v záběrech střídá zatažená a jasná obloha. (Terva)
  • Vzniku filmu předcházel velmi ostrý konkurenční boj mezi Horstem Wendlandtem a producentem Arturem Braunerem, který se rozhodl natočit velkofilm s Vinnetouem a Old Shatterhandem s velkým nákladem. Film není točen podle žádné románové předlohy Karla Maye, scénář vychází čistě z invence Ladislase Fodora. Důvodem bylo to, že na všechny Mayovy romány koupil autorská práva Wendlandt. Scénář měl zpracovat dramatik Leopold Lahola, který měl být i režisérem Old Shatterhanda. Protože to nezvládal, byl narychlo sehnán argentinský režisér Hugo Fregonese. Rialto poskytlo Braunerovi Pierra Brice velmi nerado, a to jen proto, že se obávalo, že kdyby hrál Vinnetoua jiný herec, byla by celá série nenávratně zkažena. Výměnou za něj však dostali herečku Elke Sommer, kterou obsadili do mayovky Mezi Supy (1964). (Mariin)