• Západní Německo

• Austrálie

Apache's Last Battle

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Francie / Itálie / Jugoslávie, 1964, 116 min

Jeden z filmů, které v dětství obdivujete a milujete, aby jste se mu v dospělosti vyhýbali... Je to škoda, protože májovky mají své kouzlo, ale to filmové upadá s růstem opravdu dost rychle a výsledné 4* jsou jen slabá útěcha, kterou snad již nebudu muset snižovat. Lex Barker i Pierre Brice jsou ovšem stále skvělí.(10.7.2004)

Ze všech zfilmovaných mayovek-indiánek se mi v dětství líbila nejvíc tato. Proč? Neumře tam Vinnetou (předpokládám, že tohle není spoiler :), ani jeden z "bratrů" neskončí se zlomeným srdcem a nehraje tam Götz George. Mimoto se mi líbilo, že se Olda chová konečně víc jako normální chlap než jako svatý obrázek. Z dnešního pohledu ale slabiny vidím. Tak například, ten ubohý chlapec, co viděl smrt svých rodičů, je TAK traumatizován, až divákovi srdce usedá a noha cuká, aby scénáristu nakopla. Vinnetou bojuje s Velkým Medvědem po vzoru středověkých rytířů (kopí, šerm & akrobacie) plus jsou tu ty hudební a taneční vložky. Skoro jsem čekala, kdy padouši rozbalí kozáčka a někdo z ústřední dvojice ve vhodnou chvíli spustí Sou fár tu ju aj méj...(20.7.2011)

Anglické nápisy přes celou obrazovku, znásilnění, originální zpěv... není divu, že se na tenhle film v dřívějších dobách "zapomínalo". Je přece jen trošku jiný a je to znát. Z všeobecné neokoukanosti se stalo celkové zapomnění a dá se říct, že i v dnešní době je tak trochu mimo mísu (prostě se pustí základní trilogie a stříbrné jezero a lidi budou spokojení...). Rozhodně stojí za zkouknutí a fanoušci budou navíc rozhodně spokojeni.(19.7.2009)

Film je to sice blbější než hejno dodo slepic, jeho hrdinové se chovají až netypicky kreténsky, ale kopnul mě o čtvrt století zpátky, přivodil nostalgii jak sviňu bachyňu a kromě toho jsem dostala chuť si zase po dlouhých letech přečíst nějakou mayovku. Možná se tomu nečekanému podnětu ani nebudu bránit... Kromě toho se málokdy přistihnu při hlasitém hihňání a u "Old Shatterhanda" se mi to stalo několikrát: třeba souboj náčelníka Apačů s náčelníkem Komančů mi přivodil regulérní záchvat smíchu - ta choreografie!:-))). 55%(17.7.2011)

Během natáčení prvního dílu Vinnetuovské trilogie vstoupil do rozjetého vlaku producent Arthur Brauner a spolu s režisérem Hugem Fregonesem natočil tento snímek pod jednoduchým názvem 'Old Shatterhand' a to ještě téhož roku. Jedním ze specifik díla je ten, že se ze všech Vinnetuovských počinů jedná o nejdelší film. Děj snímku se řadí mezi první a druhý díl trilogie. Pojat je však zcela odlišně. Jestliže Reinl točil své filmy převážně zacílené pro děti a mládež, Fregonese byl blíže k dospělejším divákům. Příběh je daleko drsnější a v mnohých scénách nezvyklý. Například Vinnetou při zápase zabije indiánského protivníka, chladnokrevně je tu zastřelen malý chlapec, koupe se tu nahá indiánka a mnoho dalších. Zkrátka se snímek přibližuje daleko více k americkým westernům. Nevyznívá tedy už tak pohádkově a romanticky jako oba předchozí snímky. Není zde komická postava v podobě Castlepoola a i Sam Hawkens je krapet umravnější. A tak se mnozí po shlédnutí tohoto filmu tváří poněkud dozpačitě. Já si jen myslím, že se producent Fragonese chtěl jen dostat trochu blíže k realitě. Nádherné scenérie hor, vodopádů a vůbec celé jugoslávské krajiny jsou však i zde k vidění. Hlavním dějem je pochopitelně opět boj s nepravostí a touha po míru. Hlavní padouch je v řadách armády, s čímž je taktéž jedinečný. Byť je rozdílnost značná, nezatracoval bych to. I tak má své kouzlo, svoji hodnotu.(18.7.2014)

• - Natáčení bylo občas opravdu nebezpečné, o čemž svědčí řada úrazů: jeden z jezdců, který spadl z koně, byl jiným koněm pošlapán a těžce zraněn na hrudníku. Těžce se zranili i další dva jezdci: jeden utrpěl zlomeninu paže, druhý poranění hlavy. Jeden kůň zemřel. Mnoho jezdců bylo po několika dnech téměř neschopno pohybu, kvůli otevřeným ranám na vnitřní straně stehen, způsobeným jízdou na neosedlaných koních. (hippyman)

• - Jde o jedinou Mayovku natočenou na 70 mm široký film formátu Superpanorama. (hippyman)

• - V okamžiku, kdy v Jugoslávii zazněla první klapka, ještě vůbec nebyl dokončen scénář, existoval pouze koncept a jednotlivé scény. (hippyman)