• Západní Německo

• Austrálie

Apache's Last Battle

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Francie / Itálie / Jugoslávie, 1964, 116 min

3,5*/5... Mayovky mám veľmi rád a Old Shatterhand sa určite radí k tým viac podareným, hoci za klenotami ako napr. Poklad na Striebornom jazere značne zaostáva... Len ma trochu mrzelo, že z Vinnetoua, ktoré túžba po miery bola vždy neoblomná a stál si za svojim, scenárista spravil labilného a prchkého týpka na konci, keď sa rozhodol aj s Apačmi nepochopiteľne zaútočiť na "bledé tváre":)))(17.8.2006)

• kingik

Byl už Vinnetou po smrti, nebo ještě ne? Sám nevím. Zmatek kolem jeho úmrtí to byl fantastický. Karl May byl tak barvitý vypravěč, že ani jeden film podle jeho úžasných literárních předloh, nebyl podle mých představ. Dokonce se objevily i výblitky. Film věnovaný Lexi Barkerovi, respektive Old Shatterhandovi, je otřesná nuda. Absolutní šeď. Ani jedna strhující scéna. Ani jeden zapamatovatelný moment. Fajn, Lex Barker byl super Olda Šetrnej, ale proč, kurva, musel hrát v pomalé, rozvláčné a ničím zajímavé píčovině?! Nemám z dějového hlediska co vyzdvihnout. Kamera je na rok vzniku hodně velkolepě krajinářská. Na hd televizích už sice trpí nedostatky, ale přesto je to zřejmě to jediné, co stojí za pochvalu. Casting je úděsný. Jugoši s Němci dohromady. Kurva, hned jsem spolehlivě poznal Nenada Mamrda od Hanse Dietricha Štetkeho. Trapný casting si mohli odpustit. Lex Barker si zasloužil stonásobně lepší film. Tohle bylo nudné, roztahané nic, které už pomalu ale jistě prohlubovalo citelně chybějící tvůrčí invenci v sérii i chybějící řemeslné schopnosti režiséra. Tenhle film sice není tak hrozný jako podřadné výtvory typu "Vinnetou a míšenka Apanači" či "Old Firehand", ale mě absolutně jeho výsledné zpracování nenadchlo a nebavilo. Tohle mělo s Karlem Mayem společného tak maximálně jméno titulního hrdiny. 40%(14.6.2015)

Westernové májovky jsou příjemným závanem dětství a následujících dobrodružství. Zápletka klasicky nemůže být složitá: dobro a spravedlnost bojuje proti zlu a příkoří a i přes určité oběti musí slavně a velkolepě zvítězit. Stále dokola a zas a znovu. Hlavní postavou je pochopitelně slavný Old Shatterhand (Lex Barker s hlasem Gerta Günthera Hoffmanna). V jeho boji za spravedlnost a udržení míru mu pomáhá jeho věrný druh a pokrevní bratr Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Christiana Wolffa). A protože je to pravověrná májovka, nechybí na té správné straně ani bodrý Sam Hawkens (Ralf Wolter). Stranu lstivých zlosynů zastupuje chamtivý kapitán americké armády Bradley (Guy Madison s hlasem Rainera Brandta) se svým všehoschopným pohůnkem Dixonem (Rik Battaglia). Z dalších rolí stojí za zmínku půvabná Bílá Holubice alias Paloma (Daliah Lavi s hlasem Ruth-Marie Kubitschek), spravedlivý a čestný generál Taylor (Charles Fawcett s hlasem Hanse Nielsena) a Vinnetouův adoptivní syn Tujunga (Alain Tissier s hlasem Arne Elsholtze). A mír mezi indiány a bělošskými osadníky je, i přes odpůrce v srdci armády, na malou chvíli zachráněn. Nenáročné a příjemné odreagování, majestátní jihoslovanská krajina, sladký dotyk dětského vnímání a dobro vítězí. Aspoň, že někde vítězí ideální svět.(30.9.2014)

Old Shatterhanda som mal ako malý za zrejme najobľúbenejšiu mayovku a pritom som ho vtedy videl sotva dva krát. No i tak ma ohromil. Predovšetkým strhujúcou heroickou kompozíciou Riza Ortolaniho, snáď najlepším soundtrackom napísaním pre mayovky, kde sa hlavného motívu doteraz neviem nabažiť a samozrejme ohromujúcim záverom. A práve ten môže radiť ,,Olda Šetrného“ :-) na pozíciu skutočného ,,westernového“ veľkofilmu. Mínusy má film také ako aj ostatné diely série, čiže predovšetkým scenár robiaceho tu z náčelníka Apačov v Siuxskom oblečku často skutočného ... nebudem nadávať. Zbytočné mi tu prišlo tiež využitie hneď troch záporákov, pričom ani jeden nedostáva dostatok priestoru, čo aspoň pri kvalitách dvoch z nich zamrzí (úloha lotra sa tu ušla aj inokedy kladnému Gustavovi Rojovi). No a prečo sa vlastne film volá tak, ako sa volá?(18.4.2010)

Tenhle příběh Karel May neodvyprávěl, proto mě překvapuje, že stále funguje. V lecčems jde sice proti zavedeným mírumilovným pravidlům, ale Vinnetouova zášť vedoucí až na válečnou stezku je hodně dlouho gradovaná a pochopitelná. Je ale vidět, že nová produkční společnost (která získala Briceho k Barkerovi jen s velkým štěstím) se chtěla přiblížit klasickým americkým westernům. Chladný záporák Bradley, emancipovaná Bílá holubice nebo horlivý Tujunga jsou zkrátka postavy, které by do knižních Mayovek nepasovaly, tím spíš děj, který příliš na optimismu nepřidá. Díky charismatu hlavní dvojice je ale Old Shatterhand na lepších 70% a s menším přimhouřením oka ho lze zařadit ke zlaté kolekci.(11.11.2011)

• - Film měl na tehdejší dobu velmi vysoký rozpočet 4 milióny marek. (Stocki)

• - V úvodní scéně, kdy se Vinnetou (Pierre Brice) loučí s Old Shatterhandem (Lex Barker), je vidět, jak se v záběrech střídá zatažená a jasná obloha. (Terva)

• - Snímek se může pochlubit i nejdelší stopáží ze všech Mayovek. (hippyman)