Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Radek.SCH

Milionkrát omílané téma princezny a prosťáčka, ovšem v padesátých letech to asi bylo ještě originální. Navíc Wyler, Peck a Hepburn v jednom filmu? ()

zelda82

Audrey Hepburnova je tak okouzlujici, ze to snad ani neni mozny....Paradni romantika s netuctovym koncem, ktera ma tah na branu i po sedesati letech od sveho vzniku. ()

agassi68

Asi tri roky som odkladal pozretie tohto filmu lebo som sa obával sklamania. Predsa len je to už pár rôčkov, čo bol natočený, romantický, ktoré ja až na malé výnimky nemusím, čiernobiely a takmer všetci ho hodnotia vysoko. Napriek tomu v čase vianočnom som sa odhodlal a od začiatku som čakal na chvíľu, kedy si poviem, že je to tak ako som očakával. Po dvoch hodinách som sa nedočkal. Skrátka je to film nadčasový a ja mu nemôžem vytknúť prakticky nič. Skvelá rozprávka pre dospelých aj deti. ()

chrispe

Překrásná Audrey Hepburn a sympaťák Gregory Peck jsou dozajista silný kalibr v příjemném romantickém příběhu. Avšak nemůžu se ubránit dojmu, že tomu chybí nějaká... třešnička na dortu... která by tento snímek v mých očích povýšila na něco - jednouzačassiprostěmusímzdůvodnitpročtoopětvidět. ()

BOURQUE

Geniálna A. Hepburnová a skvelý G. Peck! Film, bohatá na komédiu a na „neviditeľnú“ lásku. Záverečná scéna je veľmi vydarená a dojímavá. Osobné hodnotenie: 91% (*****) ()

michellerih

Gregory Peck je charismatický gentleman, jak se patří. Dokonalý chlapík s charakterem po boku úžasné Audrey Hepburn, která soupeří s Římem o největší krásu filmu. Chytlavý a prostý, ale roztomilý příběh, který skončí pro mě nečekaně, ale o to víc reálněji. Skvělá práce W. Wylera...Ach jo, víc takových snímků mělo být natočeno. Víc... ()

lemonova

Nemôžem si pomôcť, ale roztomilosť Audrey mi k filmovému zážitku nejak nestačí.. na mňa príliš sladké a predvídateľné. ()

Trešlson

Jak člověk může ohodnotit Prázdiny v Římě nižší než absolutní známkou? Jen těžko. Roztomilá Audrey Hepburn a elegán Gregory Peck v nejlepší romantické komedii ever? Dost pravděpodobně ano. ()

Nerd4Dreaming

I přes počáteční skepticismus se mi film nakonec hodně líbil, a konec je opravdu geniální. Atmosféra Itálie v padesátých letech musela být opravdu kouzelná. ()

Pat_rick_fan

Pravdepodobne miľník žánru romantickej komédie, lebo ma až zarazilo, koľko neskorších filmov som tu zbadal (ehm, Notting Hill, I can see u). Zahrialo pri srdci, ale aj tak je to za mňa silnejšia komédia ako romantika, čo som nečakal, lebo pripravil som sa na to druhé. Audrey Hepburn je nadčasová femme fatale, ktorá sa už nezopakuje, nenaklonuje, ale sa ani nevytratí a nezabudne. ()

Rathalos

Prazdniny v Rime je uzasne cierno-biele filmove dielo z patdesiatich rokov minuleho storocia,prijemna,mila,pohodova romanticka komedia a love story zaroven,urcite muzske pokolenie ohuri prirodzena krasa Audrey Hepburn,je az neuveritelne,co vyzaruje z tvare tejto okuzlujucej herecky,nieco neopisatelne,ale aj zeny si pridu na svoje pri pohlade na galantneho gentlemana Gregoryho Pecka,ktory je velky sympatak,len som absolutne necakal,ze to skonci tak,ako to skoncilo,ale nic to nemeni na tom,ze tato zalezitost sa pre mna stava nezabudnutelnou...:-) ()

pepa3rd

Po všech stránkách jedinečné a naprosto úchvatné spojení romance a komedie, které jen těžko někdy někdo překoná. 100 % ()

Bobsenklár

Kdoby nechtěl být na míste Gregory Pecka a topit se v krásně hlubokých očích Audrey a být v Římě ? Já bych se topil klidně i v Mostě ! ()

bend-ik

Nerozumiem, čo na tomto filme všetci vidia? Tuctový motív, nudné spracovanie, a vskutku neveriteľný "vzťah a emócie" (???) medzi hlavnými predstaviteľmi. A to mňa dojme kadečo.. ()

bolf!k

To občasné přehrávání vypjatých situací mi trošku kazí dojem z celého filmu, ale koneckonců je to film z 50. let, tak bych si už měl konečně zvyknout. Jinak totiž moooc příjemná romantická komedie. A i když je Audrey roztomilá jako vždy, tak to u mě tentokrát vyhrál štramák Gregory ;) 80% ()

Adiemus

Málokterý film na mě funguje i po letech, nepovedlo se ani Milionové bankovce, takže v Gregorym to není, ačkoliv většinu jeho filmů miluju. Ale spojení Audrey Hebpurn - Gregory Peck je jako roznětka, jen ji zapálit, aby vybuchla bomba nadšení. Jeden z mála romantických příběhů, který mi nevadí; koneckonců se na příběh dá podívat i jako na lekci dospívání - a nejen pro princeznu. A k tomu Řím - v černobílém provedení nepůsobí jeho stokrát zprofanovaná turistická místa ani trochu kýčovitě. ()

Mr.FreeZer

Romantický snímek s úžasnou Audrey Hepburn v hlavní roli, která zde prodala svůj neskutečný půvab. Gregory Peck neustále perfektní. Škoda, že už se netočí takhle příjemné komedie. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)