Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

v.indruchova

Velmi příjemný snímek s charismatickými herci. Těžký úděl královské dcery, pojednává o nevšedním dnu v jejím životě. SPoiler: škoda, že to máme bez happy endu, ze začátku jsem jí ten luxus záviděla, ale po filmu mi bylo jasné, že není o co stát. Žádná svoboda, jen povinnosti. V dnešní době si nemyslím, že by takhle následníci trůnu, nemohli nic.Tak jak to celé bylo natočeno, je to příjemným snímkem, ale nic co by zůstalo v mé mysli. Natahované scény až do nebes, chápu, že v té době se filmy prostě tak točili, hlavně pokud šlo o vzplanutí citů, ale jsem dítě rychlo-doby, to na mě asi zanechává následky |:) V závěru bych dala přednost, tomu kdyby charismatický novinář napsal o princezně pěkný článek a pak by byl alespoň jejím milencem :) ()

robfi

Ani se nechce věřit, že romantická komedie může dopadnout jako kultovní film. Je to už 60 let, co se mladinká Audrey v roli princezny a Gregory Peck v roli novináře proháněli ulicemi Říma na skůtru. Příběh je věčný a nadčasový a u závěrečných scén si člověk říká, jestli to vlastně není něco více, než "jen" romantická komedie. Myslím, že tento film se bude líbit i po dalších 60 letech. ()

warha

Naprosto úžasný film, kam se na tohle hrabe dnešní romantické filmy? Závěrečná scéna je nezapomenutelná, už jen z toho jaký má průběh, kdy si celou dobu říkáte, kdy se konečně objeví a padne mu do náruče. ()

RomanT

Je to báječná princeznovská pohádka, ale tváří se jako normální film. Snad proto jsem nebyl schopen naivitu a natvrdlost postav tolerovat. ()

Lucienne6

Nevím co dodat. Krásná nostalgie. Audrey je tak úžasná a krásná! Bohužel jsem na konci čekala trochu víc, ale i tak - plný počet. 5* ()

LencaN

Příběh je silný, poutavý a vkusně pojatý. Britská princezna je na pracovní návštěvě v Římě, ale tlak na ni je příliš velký a tak si potřebuje jednou za život taky vyhodit z kopýtka a zkusit, jak žijí lidé mimo královský dvůr. Audry Hepburn tady byla kouzelná, jemná, role princezny na čas utíkající z královských okovů jí hezky seděla. I ti dva novináři, kteří ji doprovázeli byli sympaťáci. Opravdu jsem si přišla jako na letních prázdninách v krásném Římě. Strašně mě mrzelo, že to nenatočili už v barvách. Přece jen by ten zážitek byl ještě silnější. Bylo to pohodové, příběh hezky plynul, špetka romantiky a velká hrst povinností. Dohromady strašně příjemné, nenásilné, roztomilé a dobrodružné. Jednu chvíli jsem čekala nějaký dramatičtější konec, ale hned potom jsem si uvědomila, že to jinak ani dopadnout nemohlo a to odlišuje Prázdniny v Římě od všech ostatních vypočítavých a předvídatelných romantických komedií. ()

Anetulicek

Zábavný príbeh princeznej...ktorá by najradšej nebola princezná. Humor sa nedá opomenúť, bolo to vkusne spracované. Komediálne prvky toho obdobia, tromfli aj dnešné tzv. komédie. Opäť skvelé obsadenie, takže za 5*. ()

zigy

Zastaralý film. Pomalý.....a romantické scény už se dneska točí úplně jinak.....ani jímavé finále na tiskovce nic nezachrání. To bylo opravdu všechno, proboha??? za co 88 %???? nechápu......a Bartoška měl příjemný hlas. ()

r007

Pro mě jedna z nejkrásnějších love story, které kdy byly vůbec natočeny ( hned po An Affair to Remember 1957 ). Příběh tak křehký a kouzelný jako byla samotná Audrey....byla pro ten fillm stvořena ! Nejpůsobivější scény jsou pro mě tři : když Audrey žádá Gregoryho, aby jí pomohl se svlékáním, chvíle, kdy se probudí, a pak závěrečná tisková konference. Nemohlo to být načasováno lépe! Geniální scénář i režie... ()

Scaevola

Musím si postesknout, jak málo výstižného je toho možno napsat o krásném a poklidném snímku, jemuž po technické ani herecké stránce nic neschází a jehož tempo snad vycházející přímo z dobové nátury už dnes nikdo nedokáže napodobit stejně tak, jako nikdo neopíše jeho nezáludnou a nekonfliktní náladu. A byť vlastně film neskončí tak úplně hollywoodsky, jeho vyznění o splněných přání je jako balzám na duši, ačkoli žánrově se s ním nepatrně míjím. ()

HennessyVSOP

Překvapivě dobré. Jednak mě baví, že i když to je černobílý film z roku 53 tak je dost nadčasový vizuálem. Nebýt barvy a toho, že vím, ze kdy to je, tak by se to klidně mohlo tvářit aktuálně a až na několik scén by to nebylo poznat. Za druhé smekám před hereckými výkony ústřední dvojice, protože už dlouho jsem neviděl v romantickém filmu tak dobře fungující a uvěřitelnou chemii, ačkoliv to celé běží na pohádkové rovině (a ve finále o desítky let později se ale reálně odehraje svatba Harryho a Meghan...). A nakonec funguje i komediální rovina. Doporučuji opravdu všem, co chtějí vidět nějaký rozumnější romantický film, aniž by se jednalo vyloženě o blbost. ()

Taliga

Režisér Wyler svojho času nastavil latku pojmu romantická komédia a nemyslím, že by ju odvtedy niekto preskočil. Herecké výkony Gregoryho Pecka a mladučkej Audrey Hepburnovej sú strhujúce. Ale to, čo robí z tohto filmu dokonalosť samu, je spomínaná réžia. Je jednoducho neprekonateľná... ()

Kozlowski8

Krásná procházka věčným městem s tou nejmilejší průvodkyní, jakou si můžeme přát. Audrey Hepburn je v tomto hezky plynoucím příběhu opravdu k nakousnutí a výrazově naprosto dokonalá. Gregory Peck sice už tak dokonalý není, ale má své charisma a společně jim to krásně ladí. Nádherná pětihvězdičková romantika. 90 %. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)