Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Mart2n

Ve své době musel být film skutečným skvostem. Dnes, zkaženi patetickými romantickými komediemi, nedokážeme plně docenit tento statický černobílý klenot. Film je sice do jisté míry naivní a snad i místy trochu nudný, ale hlavně závěr dokazuje, co dělá film filmem, a jak může být noblesně krásný. // Audrey Hepburn byla skutečně mimořádná herečka. ()

elanista1

Nevedel som o sebe, ze som az takto romanticky zalozeny, ale ono ma tento film naozaj v sebe obrovske kuzlo. Je to nepochopitelne. V zavere som mal co robit aby som sa udrzal suche oci. ()

Roman1983

nejromantičtější lahůdka v nejromantičtějším městě na světě, nádherné kulisy na pozadí krásné pohádky, jen jsem si říkal, že ten konec mohl dopadnout trošku jinak....ale vlastně ne, nemohl, skončilo to v pravou chvíli, aby z toho nebyla "fraška" a o to si tohoto filmu vážím ještě víc, bravo, úžasné!!! 5* ... navíc půvabně naivní Audrey září jako opravdová princezna ()

emma007

Ťažko opísať pocity, ktoré som prežívala na konci fimu. No dobre, nie je to až ak ťažko opísateľné – skrátka som sa platonicky zamilovala. Naozaj za to nemôžem. Môže za to v prvom rade William Wyler a rovnaký podiel viny majú dokonale dokonalí Audrey Hepburn a Gregory Peck. Vďaka tomuto majstrovskému kúsku som aj ja zažila vlastné prázdniny v Ríme – hoci nie s Gregorym, ale s kamarátkou. Podľa môjho skromného názoru – najlepšia romantická komédia všetkých čias. Je paradoxom, že som sa na nej ani veľa nesmiala a vôbec neplakala. Skôr som sa občas pousmiala a pri záverenčej rozlúčke sa mi do očí tlačili slzy. A keď si porovnám romantické komédie 50. rokov s dnešnými, je mi priam do plaču. Skrátka už nikdy nedám inej romantickej komédii poctivejších 5 hviezdičiek. ()

xpaja

Taková roztomilá, lechce naivní a jednoduchoučká romantická komedie bez ubuleného happyendu nebo typických romantických klišé. Jak G. Peck tak A. Hepburn podali skvělý výkon a celý film tak působí i po více jak půl století svěžím dojmem. Dávám --- == 80 % == --- . ()

calculus

I po letech stále moc příjemný filmový zážitek. A možná i právě pro ta léta. Taková pohádková naivita mladého děvčete v podání okouzlující Audrey Hepburn, ničím nenadstavovaný příběh s opravdu krásným koncem. To je hned několik důvodů, proč mám tento film rád. ()

blahblah12

Když si vezmu, že tohle je jeden z prvních velkých filmů Audrey Hepburn, opravdu se nedivím, že toho Oscara získala. Myslím,že ať už by tam obsadili jakoukoliv zkušenou herečku, nikdo by to nezahrál tak jak ona. Ano, je to sice taková pohádka, ale liší se tím, že nemá šťastný konec. A to se mi právě na tom líbilo nejvíc. Film se mi hodně líbil i z toho důvodu, že byl natáčen přímo v Říme a samozřejmě také kvůli Gregory Peckovi. ()

lobo87

Veľmi príjemný romantický film, ktorý patrí ku klasike žánru. Audrey Hepburn bola veľmi okúzľujúca, Peck charizmatický. Páčia sa mi staršie romantické filmy, ktoré sú veľmi jemné a gentlmentské. Jeden z najkrajších zamilovaných príbehov s originálnym záverom... 80% ()

Ereniss

Miluju Řím a miluju Audrey. Kombinací těchto dvou mých milovaných vznikne klenot, který chytne za srdce. Je to kus nádherné, poctivé filmařiny. ()

AnVu

No jo, zase to vypadalo na tuctovou romantickou slaďárnu. Stojí mi to za to kvůli tomu mrznout? Už jsem tam čekal variaci na náhodné setkání, které přeroste v lásku, pak se něco pokazí. Ne však na dlouho, protože všechno se magicky vyřeší a žijou spolu šťastně až do smrti, všechno je sladké bla bla bla...Jak jsem se mýlil. Ona by to byla typická slaďárna. Nebýt závěru. Ten jaksi dokázal film pozvednout na úplně jinou úroveň. Žádné zvraty, žádná zázračná řešení na poslední chvíli. Skončilo to přesně tak, jak by mělo - vzájemným sbohem. Právě toto loučení dokázalo všechna ta malá rozverná dobrodružství přetavit v něco cennějšího, něco opatrovaného. Protože to už nebudou obyčejné příhody. Budou jedinou, a velmi slabou útěchou, která jim zůstane. Kolik už bylo na plátně takových loučení? Spousta vášnivých vyznání za doprovodu srdcervoucí hudby (a nejlíp i deště). Slabota...Nic to se mnou neudělá. Mnohem víc mě však zasáhne tiché sbohem dvou milenců, kteří si svých nemnoho posledních slov musí říct na veřejnosti. Slov skrytých za vrstvou oficialit, protože je to vše, co v tu chvíli mají. A u pocitů, které nejdou takto zamaskovat, se uchýlí k pouhým pohledům s nadějí, že je ten druhý pochopí. A on je pochopí. Pochopí je i divák, když Joe velmi neochotně a pomalu odchází z prázdného sálu. Že to vše nebude nikdy nic víc, než pouhé prázdniny v Římě.... ()

muti

Rewatch - Super kultový film s úžasným obsadením. Poctivá filmarcina, poctivé herecké výkony. Ak sa po tomto filme nestanete fandou Audrey, tak je niečo spatne :-) 24h-výlet princeznej v Ríme je plný dobrodružstva a zábavných momentov a nesplnených želaní bez protokolu. Romantický film pri ktorom sa viackrát pristihnete že sa usmievate ako malý ;-) ale pozor, môže sa stať že keď budete zlí, Tak princezná sa mozno na trón už ani nevráti. Is Princess sick? Yes, she is love sick <3 ()

eMeMko

Příjemná komedie z doby, kdy filmu stačilo pár černobílých záběrů, jednoduchá zápletka a všudepřítomná hudba, a bez problému zabavil diváka následující dvě hodiny. Děj příjemně ubíhal a dívat se na krásnou Audrey Hepburn rozhodně stálo za to. Herecky není co vytknout, postav bylo celkem málo, ale otisk zanechaly hluboký. Palec nahoru za konec, který rozhodně nebyl jeden z těch Hollywoodských happy-endů. Finální hodnocení: Ideální oddechová komedie na dlouhý večer. ()

Drozdo57

Tento film má všetko čo má dobrý film mať. Výborný scenár, réžiu, scénografiu, strih, hudbu, obsadenie, výkony, postavy, humor. Herci sú krásni, hrajú skvelé, dobre vykreslené postavy, ich vzťah je v podstate plne uveriteľný. Film je občas naivný a pritiahnutý za vlasy. Veľmi triezvy ale zároveň pekný a romantický záver vracia filmu dostatočnú vážnosť. Humor je nenásilný a veľmi šikovne servírovaný. Celkovo je to jeden z najkrajších príbehov. Vlastne dokonalá rozprávka v realnom živote. Na konci zostáva úsmev, dobrý pocit a hlboký dojem. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)