Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Winster

Opravdu krásný romantický film s A.H a westernovým šerifem G.P. Koukatelné i pro nás neromantiky. Když nic ...ten Řím tam opravdu stojí za to! :) ()

PTuranyi

Nádherná platonická romanca s príjemne naivným príbehom ale dokonalou produkciou a skvelými hereckými výkonmi očarujúcej Audrey Hepburn a šarmantným Gregory Peckom, vďaka ktorým sa útek princeznej Anny premení na romantické dobrodružstvo a láska nakoniec preváži nakoniec misky váh medzi peniazmi a dobrom na správnu stranu. ()

FandaF

Krásný film. Nicméně Gregory Peck je dřevo. Nebýt skvělé Audrey Hepburn, tak ten film skončil v průměru. ()

Kaleidoskop

Není nad večer strávený u romantické klasiky. Zvlášť, když se vrátíte z Italské metropole a pustíte si film, který se v ní celý odehrává. Myslím, že nemá cenu nijak zvlášť rozebírat legendu, množství ocenění nejspíš mluví za vše. Za sebe tedy jen dodávám, že pro mě se jedná o milý a jednoduchý film, který krásně zachycuje prchlivost okamžiku i život v samotném Římě. Jediné, co mě trochu zamrzelo je ten konec, určitě by mi nevadila trochu delší stopáž, pokud bych se dočkal uzavřenějšího konce. Ale i tak se pro mě jedná o pěkné setkání s hollywoodským filmem padesátých let v kulisách nádherného města. ()

dwarf

Snad nejlepší romantický film všech dob. Splňuje všechny prvky romantického příběhu a pohádky, ale skvělé herecké výkony ho povyšují na filmové nebe. Dnes je navíc film i zajímavý zachycením dobové atmosféry Říma 50. let. Zkuste dnes jet do Říma, brouzdat ulicemi, koupit si střevíce za pár drobáků, zrzlinu, kytky a nechte se ostříhat u ukecaného taliána. Už to nebude ono. Škoda. ()

kikinozka

(Spoiler) Romantický Řím, vůbec nejúžasnější filmová dvojice Gregory Peck - Audrey Hepburn a krásně a nenásilně smutný závěr, který tolik chybí dnešním rádoby dojákům... ()

Bartson

Tak roztomilé....tak roztomilé....když vidím Audrey jak spokojeně odpočívá v jeho loži, mám chuť jí z filmu vytrhnout a uložit k sobě :-D. Kdo má rád romantické komedie ala Pretty woman, nemůže vynechat:). A kdo má rád krásné ženy, také nemůže vynechat:)... ()

Iviva

Romantická komedie - skoro až pohádka - o novodobé princezně (Audrey Hepburnová), která měla vše až na svobodu a poznala svět „obyčejných“ lidí díky šarmantnímu novináři v podáni Gregory Pecka. Samotný originální příběh je krásný stejně jako exteriéry romantického Říma, vše dokonal podtrhávají herecké výkony obou hlavních představitelů. A. Hepburnová, která se bravurně ujala role naivní princezny a skvěle zvládla její proměnu z princezničky na princeznu dámu s vlastním rozumem. K charismatickému G. Peckovi není co dodat, je to prostě muž s velkým M. Film mě zaujal i svoji „čistotou“, vždyť vrcholem celého vztahu mezi hlavními hrdiny je letmý, ale vášnivý polibek. ()

Vital

Popravdě řečeno,až v posledních 5 minutách jsem se rozhodl,že dám 5*,Audrey je neskutečně fotogení a překrásná a půvabná princezna s krásným úsměvem,který mi hodně připomíná Natalie Portman.Nejdřív mi to přišlo jako pruměrná love story,on ví kdo je,ona dělá blbou,pak ona zjistí kdo je,porafou se a pak se smíří.Jsem velice rád,že tento snímek vybočuje z této linie a je tak vyspělý a v podstatě i reálný. ()

tauli

Překrásná Audrey Hepburn, okouzlující Gregory Pack. Hodnotím skvělé filmové zpracování a celkovou letní, odpočinkovou atmosféru filmu. Následovalo mnoho filmů s podobnou zápletkou (princezna - novinář - odhalení), ale ani s pomocí současných technologických vymožeností se jim nepodařilo překonat umělecké dílo Wiliama Wylera. 50. léta prostě mají něco do sebe! Po shlédnutí filmů tohoto typu (Letní opojení) se Vám chce okamžitě odcestovat na "místo činu". Děkuji za krásný zážitek a za naprosto neamerický konec! ()

Petro

S přiznáním, že se těmto starším filmům vyhýbám: úžasné herectví (nezapomenutelní jsou šéf pobočky novin a majitel penzionu), skvělá kamera, co snímek to úžasná fotka - obraz, něha, bez hluché chvilky a o krásných lidských hodnotách, které máme v sobě jen si je v této naší době málo uvědomujeme a málo nosíme - lidskost, přátelství, čest, kde zisk není nedůležitý, ale až za vším tímto lidským. Tohle podáno tak, že zítra si víc uvědomím, jak jsem rád na světě. A znovu jsem si vzpoměl na slova mého strýčka, směřovaná tátovi, při vzpomínkách na mládí: "... Česlave, ale byla to klidná doba." ()

Ingredience

William Wyler a klasický Hollywood v nejlepsich letech. Přenádherná Audrey Hepburnová (avšak okouzlujicí nejen krásou ale i duší kterou postavě vdechla) spolu s úžasně charismatickým Gregory Peckem vytvářejí dokonalou dvojici, příliš dokonalou na to aby Vás kdy omrzela. Jednoduše filmová magie (v tom nejlepším slova smyslu) vetkaná do hřejivého roucha romantiky. P.S.: Při sledování herců formátu Gregory Pecka, Caryho Granta,... nejednomu vyvstane na mysli co pravil Tony Curtis "[on today's actors, starting with Brad Pitt] That Pitt fellow - what's his name? He hasn't got it. Now, Robert Downey Jr. - I think he might have something," a tento problém se rozhodně netýká jen mužského pohlaví před kamerou, a tak bohužel kameraman co nic nenajde ve výrazu Jenifer Lopezových musí sklouzávat záběrem docela jinam. Avšak může skutečně záběr na nafouklou zadnici nahradit lidskou duši a osobnost? Pro mě tedy rozhodně ne!!! ()

lapatata

Gregory Peck a Audrey Hepburn jsou jedním z nejkrásnějších párů stříbrného plátna. Krásný film s nádhernou atmosférou Říma. ()

stado

To bylo úžasné. Film z roku 1953 a stále mladý, svěží. Tvůrci dnešních romantických filmů mohou jen tiše závidět. Takhle se dělá pravá romantická komedie. Audrey je nepřekonatelná a Gregory Peck jí skvěle sekunduje. ()

zurivymlok

Milý snímek s úchvatnou Audrey Hepburn (asi jsem se zamiloval a to tak vážně, že bych tomu dal plné hodnocení už jen a Audrey) v hlavní roli. Snad ještě nikomu se tak nezáviděl, jako Gregory Peckovi, když se ocitl v obětí s Audrey. Tohle prožít a umřít. Ale nyní k filmu samotnému. Námět, který je bohužel díky desítkám podprůměrných amerických filmů velmi otřepaný, je zde doveden k naprosté dokonalosti. Výborná režie, dobře padnoucí hudba a skvělé dialogy podpořené naprosto přirozeným herectvím všech zúčastněných z toho dělá filmový skvost. Mezi Gregory Peckem a Audrey to správně jiskří od prvního záběru. Ze snímku vyzařuje pohoda a milý humor, který je mému srdci velmi blízký (scéna ze schodištěm či scéna u holiče jsou jen některé z těch, u nichž jsem se nasmál až mi slzely oči - u toho holiče mi slzely i truchlením pro ty nádherné vlasy). Možná opravdu nejlepší romantický film, jaký jsem kdy viděl. ()

sivka jn.

Ak nejaký romantik nebol ešte v Ríme, tak po tomto filme si okamžite rezervuje letenku, či už so svojou polovičkou alebo bez nej. Po poslednej scéne človeku totižto zostane na tvári tajomno-šibalský úsmev. Úplne vidím poznámkový blok Williama Wylera po premiére: dobrá lovestory – check; to správne orechové obsadenie – check; slzy- check; záchvaty smiechu – check; grandiózny záver – check; úspech – check; jedna z najlepších romantisch komédií všetkých čias – check. A máloktorému súčasnému režisérovi sa podarilo/í vytvoriť komédiu ako je táto... ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)