Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Muf911

Pár skutečně veselých okamžiků, možná trochu dlouhé některé scény, přesto velice koukatelný film, i po 57 letech. ()

Callie

Krásná Audrey je tady neprinceznovatější s princezen a slušný novinář ? To je opravdu krásná pohádka se štastným koncem. ()

Terenz

Tato sladká romantická komedie s ještě sladší a nenahraditelnou Audrey Hepburn v hlavní roli mě už jako malou holčičku upřímě a neuvěřitelně rozplakala. Nevím, snad slzy od smíchu, možná od dojetí toho děsivě krásného konce. Za tuto roli novodobé, panovačné princezničky, ale hlavně za tu její nenapodobitelnou krásu si doopravdy toho Oscara tahle mladá dáma zasloužila se vší úctou. Audrey byla princezna, která už navždy princeznou zůstane a její úsměv nikdy nevymizí z mé paměti. Na závěr jen můžu říci, že tohle dílo je pro mě dokonalou dokonalostí! ()

SelfishMan

Nejsem typ diváka vychutnávajícího si romantické filmy, výjimku z tohoto pravidla jsou pro mě ale filmy s Audrey Hepburn. Člověk si ji prostě nemůže nezamilovat...a tak se stala i mou nejoblíbenější herečkou. Film s určitými rysy pohádkovosti, s výborně fungující dvojicí hlavních hrdinů (a musím říct že z filmových partnerů Audrey je Gregory Peck největší sympaťák a borec). 90% Hlavně za jednu z nejlepších filmových dvojic! ()

Laci

Princezna zvyknutá na nóblesny štýl života sa stráca medzi nami obyčajnými a zažíva veci, ktoré predtým nikdy nezažila. Zároveň spoznáva svojú prvú lásku. Jeden z mála romantických filmov, ktoré sa mi páčili. Navyše veľa vtipných momentov stoja za to (jazda na motorke, bitka na večernej tancovačke...). K tomu vynikajúci herci a dobrá réžia. 7/10 ()

Ivulla

Film jsem viděla mockrát a pokaždé mě pohltil, bavil a dojímal. Podle mě má velký podíl na působivosti filmu výkon a charisma hlavní představitelky. Bez ní by to byla tuctová romantická komedie. Ale kouzelná. ()

petulik

Film je preniknutý sviežosťou, krehkosťou a lahodnou nežnosťou Audrey, ktorá priťahuje oči. Slušnosť a zdvorilosť neodrádza, ale naopak sa pýta - prečo byť inakší? ()

Jane.D

Opravdu skvělá romantická komedie s výborným Gregory Peckem a okouzlující princeznou Aunrey Hepburn. Úžasná podívaná. ()

kikin01

O Audrey Hepburn jsem si hodněkrát četl, ale nikdy jsem se nepodíval na nějaký film. Prázdniny v Římě byla moje premiéra a musím říct, že velice příjemná. O tom, že to byla Paní herečka, a zároveň krásná jako obrázek není pochyb. Teď už chápu, proč představovala kombinaci šarmu, prudkosti, přitažlivosti a nevinnosti. Roman Holiday mě okouzlily, stejně jako Audrey Hepburn. ()

Desmi

Audrey je opravdu krásná a nebýt její hezké tvářičky a štíhlého pasu zřejmě nikdo by mne nedonutil se dodívat do konce. Je tam pár brilantních scén, příběh je solidní, ale od filmu v dnešní době prostě čekám víc. Na rok 1953 asi "veledílo", nicméně dnes o necelých 60 let později je to nuda. Romantické komedie mám rád, ale tohle je hodně přeceněný film. Jasné 3 hvězdy, více dát nemohu a méně si nezaslouží. ()

kolly13

Já se docela nudil, neviděl jsem asi potenciál, o kterém tady mluví skoro každý. Krásné záběry Říma, dobří hlavní herci a jejich charisma, delší záběry bez střihových efektů, to ano. Přesto je to zdlouhavé, děj je očekávaný a mě to nechytlo, tak jak jsem očekával. ()

unclejack

Prázdniny v Ríme si človek jednoducho musí užívať - Gregory Peck a Audrey Hepburn predviedli naozaj skvelé predstavenie , s inteligentným scenárom , precíznou réžiou a kvalitne obsadenými vedľajšími úlohami. A hlavne s prekrásnym Rímom. ()

Stupid

Kdybych byla mrtva v hrobě a slyšela tvůj hlas. Pod trávníkem mé srdce ztrouchnivělé by potěšilo se zas. ()

Veeria

Moje první setkání s Audrey :) a nejspíš osudové, protože to byl tak krásný, romantický a leč černobilý kousek, má v sobě kouzlo donutit vás dívat se a čekat až do konce, jak to dopadne...:) ()

leonidas

audrey hepburn je úžasná herečka, gregory peck je výborný herec. ale já jim to neuvěřil.a ten konec? to asi aby lidé si zaplakali nebo proč? já tedy brečel taky, ale já se nepočítám já brečím i při lassy. ()

pierre9

Reklama na Rím par excellence. Keby dnes niekto natočil takýto film, neviem, či by tu mal také vysoké hodnotenia. Skvelé na ňom však je, že aj po vyše 60 rokoch je stále rovnako pozerateľný mu pridáva body navyše. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)