Spiderhead (2022)

(5,5/10). Spiderhead vypadal na první pohled jako zajímavý projekt. Pod svá křídla si jej vzal Joseph Kosinski, který se navíc trefil těsně před premiérou do černého s druhým Top Gunem. Ovšem po prvních dojmech jsem docela rychle vystřízlivěl. Takže bude to další z těch filmů od NETFLIXU, které vypadají na první pohled nadějně, ale pak se všechno pokazí? Bohužel ano. Mrzí mě to hlavně kvůli již zmiňovanému režisérovi, kterému Spiderhead pokazil červený koberec v jeho filmografii. Je to jeho první film, který skončil v modrých číslech a navíc tak hluboko. Nevím, co mu NETFLIX dal, aby do toho šel. To samé platí o ústřední hvězdě a taky rozhodně největším lákadlem Chrisu Hemsworthovi. Co je vlastně hlavním problémem celého filmu? Asi to, že se na první pohled tváří hrozně chytře a prezentuje se jako potencionální pokračování seriálu Black Mirror. Ve výsledku se však jedná o hrozně rozháranou a nesourodou skupinu obrazů, které jsou nedotažené a předvídatelné. Hlavně ten konec je jak špatný sen. Disponuje to krásným vizuálem, který lahodí oku a celkový nápad je fakt zajímavý. Taktéž se to hodně snaží zachránit. Bohužel divákovi neuvíznou v hlavě ani názvy léků, které se tady hojně vyskytovaly a vypovídá to o celkové hodnotě filmu.

Umbrella Academy - Série 3 (2022) (série)

Třetí série - (7/10). Seriál The Umbrella Academy pro mě nepředstavuje srdcovou záležitost. Jedná se spíš o odpočinkový seriál. Člověk u toho může docela relaxovat, ale žádnou hitparádu neočekává. O to víc ho pak překvapí nečekané zvraty. První epizoda mě příjemně překvapila a přinesla asi nejlepší scénu z celé série. Legendární taneček celé skvadry mi zůstane v paměti ještě hodně dlouho. Celkově se mi hrozně líbí, jaké tvůrci vybírají nostalgické hity. Něco jako třeba u Stranger Things, tak to i tady funguje náramně. Ostatní epizody se pak nesly po podobném tempu, kdy mě to bavilo sledovat, ale že by to byla nějaká nezapomenutelná série, to se říct určitě nedá. Myslím si, že The Umrella Academy nejvíce trpí kvůli neoriginalitě zápletky. Konec světa je tady už potřetí zvoleno jako hlavní pilíř celé zápletky a působí už to docela setrvačně. Tento seriál má výborně zmáknuté vývoje charakterů. Ani třetí série není výjimkou a dostáváme hromadu kvalitních dialogů a posunů osobnosti. Co se týče Sparrow Academy, tak se mi samozřejmě nejlépe koukalo na Sloane a Luthera. Ostatní mě už tak nebrali. Ve výsledku se jedná o jedná stejně kvalitní a zábavnou sérii jako dvě předešlé. Konec slibuje pokračování a potencionální změnu tónu seriálu. Já pevně doufám, že dostaneme konečně něco jiného než odvrácení apokalypsy. Nejlepší epizoda: Kugelblitz (S03E04)

Sedm let v Tibetu (1997)

Filmová výzva griph - film č.5 - (7,5/10). Sedm let v Tibetu jsem měl v hledáčku už pěknou dávku let. Právě výzva od uživatele griph pomohla tomuto filmu konečně zmizet z mého nekonečného Watchlistu. Musím hned na začátku říct, že jsem s filmem velmi spokojený. Na začátku se ocitneme na počátku 2. světové války a je nám jasné, že tento film nebude jednat v rukavičkách. Líbí se mi, že se tady objevily i záběry z horolezecké výpravy, protože filmy tohoto ražení mám velmi rád. Klidně bych ve filmu snesl víc takových scén. Brad Pitt se tady již od začátku prezentuje jako sebestředný mladík a divákovi je tak trochu jasné, že budeme sledovat jeho postupnou proměnu. Největším pilířem na kterém celý film stojí jsou právě obyvatelé Tibetu a jejich kultura. Tito lidé jsou mírumilovní a nechtějí žádné spory, proto je srdcervoucí vidět, čeho jsou čínští vůdci schopni, aby si uzmuli ještě větší území. Jakoby toho neměli už dost. Interakce Dalajlámy s Bradem Pittem je kouzelná oba představitelé mají své kouzlo. Kdyby bylo tempo snímku údernější, tak bych sahal po ještě vyšším hodnocení. Když se ale zamyslím, tak to tempo sedí vzhledem k celému charakteru snímku. Jako poslední bych chtěl vyzdvihnout soundtrack legendárního Johna Williamse, který byl opět znamenitý.

Výstřely na Broadwayi (1994)

Filmová výzva griph - film č.4 - (6/10). Woody Allen je ve filmovém průmyslu opravdu zvučné jméno. Proto mě dost překvapilo, když jsem zjistil že jsem neviděl zatím žádný z jeho filmů. Musím říct, že rozumím jeho kvalitám, ale mě osobně moc neuchvátily. Příběh je to zajímavý a hezky odvyprávěn. Mrzí mě, že jsem nebyl vůbec vtažený do děje a osudy postav mi byly lhostejné. Taktéž děj byl velmi předvídatelný. Co se mi ovšem hodně líbilo, tak to byly herecké výkony a jejich charakteristika. John Cusack vystihl uměleckého exota naprosto přesně a Dianne Wiest mu sekundovala v podobě umělecké múzy. Celkově byl casting trefou do černého. Gangterům jste věřili, že vás každou chvíli oddělají a protivná Jennifer Tilly vám jejím protivným hlasem pila krev. Pupkatý Jim Broadbent byl už jenom třešničkou na tomto castingovém dortu. Podobně laděný film se čtením scénáře bylo loňské Drive My Car, a to se mi líbilo třeba více než tento kousek. Věřím, že spoustu lidí může tento film fungovat daleko lépe, ale mě to bohužel minulo.

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

První série - (6/10). Obi - Wan Kenobi pro řadu fanoušků představoval ohromně vyhlížený projekt. Sliboval návrat Ewana McGregora do jeho ikonické role a navíc neuveřitelný návrat Haydena Christensena do role Dartha Vadera. První díly se mi to hodně líbilo. Zobrazovalo to zlomeného Obi - Wana kvůli následkům z epizody III. Potom se to ovšem začalo tvůrcům začalo rozpadat pod rukama. Nevyužitý potenciál byl cítit z každé druhé scény a ta zkratkovitost byla opravdu iritující. Navíc to bylo tak hloupé. Naštěstí se tvůrci dokázali z těchto světelných sraček vyhrabat a poslední dvě epizody mi vrátily nějakou naději v Disney + seriály. Jde z toho vidět, že to chtělo daleko větší péči a čas. Kvůli pitomé politice, kterou mají v Disney nastavenou fanouškům zůstala pouze hořká pachuť v ústech než pořádný fanservice. Já jsem na Star Wars nevyrostl, takže to pro mě nepředstavuje až tak srdcovou záležitost. Mám to rád, ale že bych to nějak žral, tak to se říct nedá. Je mi však hrozně líto zarytých ortodoxních fandů Obi - Wana, kteří tady museli hrozně trpět a pokud jim zůstaly ještě nějaké vlasy na hlavě, tak bych to považoval za úspěch. Od hudby Natalie Holt jsem si taky sliboval daleko více, ale přesto se tady našly krásné tóny. Obi - Wan bude patřit rozhodně k největším zklamáním letošního roku. Nejlepší epizoda: Part VI (E06)

Čtyři roční období (1981)

Filmová výzva griph - film č.3 - (6,5/10). Zpočátku jsem se chytal za hlavu a proklínal jsem gripha, co mi to doporučil za film. Po pár replikách si mě film však dokázal získat. Důmyslné zakomponování Vivaldiho čtyř ročních období mě pohladilo na srdci. Líbilo se mi, že každé roční období, které tady bylo prezentováno, přineslo mezi partu kamarádů plno radosti, ale taky strastí. Každé období bylo unikátní a otevíralo novou kapitolu jejich přátelství. Škoda, že Alan Alda nemá až tak pevnou ruku v režii. Celkově se však jedná o velmi povedený film, který je krásně rozdělený na 4 kapitoly. Postavy vám během nich přirostou k srdci a chcete prozkoumávat další zákoutí jejich životů. Líbí se mi, jak je každý z nich v něčem jiný. Taky má film velký přesah a ukazuje, že si občas ani nejlepší přátelé nemohou přijít na jméno, ale pokud je potřeba, tak se dokážou semknout neskutečným způsobem. Odpočinkové, melancholické a ve výsledku hrozně příjemné.

Jurský svět: Nadvláda (2022)

(6/10). Když v roce 2015 dorazil Jurský svět, tak se mi ten film opravdu líbil. Dinosauři jsou látka, která je zkrátka atraktivní a lidé na to slyší. Proto bylo velkým zklamáním, když jsme o tři roky později dostali slabý pokus o sequel v podobě Fallen Kingdom. Očekávání ke třetímu dílu Dominion byla proto dosti skeptická a opatrná. Třetí díl mohl dostat dinosaury opět na výslunní a nebo mohl tuto značku na hodně dlouhou dobu zase pohřbít. No kdybych řekl, že jsem spokojený, tak bych lhal. Ale čekal jsem to horší. Jurassic World: Dominion pracuje s atraktivní zápletkou, která je opravdu originální. Oproti druhému dílu máme v příběhu veliký posun. Co se ovšem hodně nepovedlo, tak to byl střih, který opět nedopřeje lidskému oku, aby se pokochalo krásnými akčními záběry, ale místo toho se třepe kamera a při soubojích nejde nic vidět. Klasický problém dnešních blockbusterů. Musím ocenit pár hezky natočených scén, kdy si dá kamera na čas (scéna v žabinci). Ale to jsou jenom miniaturní světlé výjimky v moři chaosu. Nostalgie byla v mém případě na bodu mrazu, neboť jsem neviděl původní Jurské parky. Co musím ale ocenit, byl hudební podkres, který se opíral i o legendární soundtrack Johna Williamse. Třetí Jurský svět zkrátka a dobře jenom ukazuje, jaké filmy se točí v dnešní době. Filmy bez duše, hlubší myšlenky ukryté uvnitř. Filmy které cílí pouze na monumentální akci bez nápadu. Potom nadějné látky jako právě dinosauři trpí tímto trendem a mě to nesmírně mrzí.

Pes (2022)

(6,5/10). Dog byl v mém hledáčku už nějakou dobu, ale dnes na něj konečně během horkého odpoledne přišla řada. Musím uznat, že film překypuje řadou nejrůznějších klišé. Ale my jsme si to nesmírně užili. Takových filmů není mnoho a navíc vás film pohladí na srdci. Věřím, že tady by zaplesalo srdce i největšího cynika :) Channing Tatum se na roli hodí jako ulitý a jde vidět, že se jedná v jeho případě o opravdu srdcovou záležitost. Ve výsledku jsme teda dostali velice příjemný film se spoustou krásných záběrů, kdy jde vidět láska psa a člověka. Je to taktéž proloženo řadou vtipných scének, které mě nenechaly chladným. Pro milovníky dojemných příběhů a čtyřnohých mazlíčků úplně ideální.

Horká hlava (1979)

Filmová výzva griph - film č.2 - (6/10). Že bych francouzské komedie přímo nějak vyhledával, tak to se říct nedá. Když se na nějakou podívám, tak to musí být nějaký výjimečný projekt. Jako třeba Nedotknutelní, nebo třeba trochu odlišný film Asterix a Obelix. Hlavička pro mě byla velkou neznámou a vůbec jsem nevěděl, do čeho jdu. Film to nebyl špatný. Měl svoje originální nápady a vtipné situace. Že by mě něčím učaroval, tak to se říct tak úplně nedá. Nejedná se tak úplně o komedii, jako spíše o takovou satiru. Film to ovšem byl zajímavý a disponoval svým kouzlem.

Top Gun: Maverick (2022)

(8,5/10). Top Gun: Maverick je v dnešní době naprostým unikátem. To samé platí o představiteli hlavního hrdiny. Tom Cruise je vymírajícím druhem herců, kteří nehrají pouze před zeleným plátnem. Hrají na hraně vlastního života a filmu obětují úplně všechno. Už od prvních minut, kdy se ozvala báječná hudba mi naběhla husina po celém těle a nezmizela po většinu filmu. O nostalgii se v mém případě nejednalo, protože původní Top Gun jsem viděl poměrně nedávno. Ale ta hudba je sama o sobě dokonalá. Nedokážu si ani představit, co prožívali lidé, kteří na Top Gunu vyrostli. Dechberoucí záběry střídají překrásné širokoúhlé záběry na krajinu. Místy se mi opravdu špatně dýchalo, protože jsem sledoval herce, kteří reálně pociťovali géčka na jejich hrudnících. Kino zážitek to byl opravdu intenzivní. Tím nejlepším je však práce s postavami. Po dlouhé době se jedná o nějaký film, kde mi opravdu záleželo na osudu postav a při některých scénách jsem musel zatlačovat chlapské slzy. Miles Teller a Tom Cruise mezi sebou mají neviditelné, přesto hmatatelné napětí. Mám z tohoto filmu fakt ohromnou radost. Ve společností CGI komiksových filmů je Top Gun: Maverick hvězdou s čistého nebe a bude se určitě řadit mezi highlighty roku 2022. Aktuální skóre je opravdu vzhledem k povaze ČSFD neskutečné a film si to rozhodně zaslouží. Plná kina vhledem ke konci pandemie jsou už jen pomyslnou satisfakcí.