Hrdý Budžes (2003) (divadelní záznam)

Viděl jsem to už kdysi dávno a už tenkrát žádné velké nadšení. Po letech to samé, akorát jsem navíc koukal na to, kolik zbývá do konce. Ale přitom to nebylo špatné. Některé kecy (a že jich tam bylo) se povedly a dalo se i zasmát. Ale ne tak moc, jak publikum v divadle. Už mě taky nebavilo, jak se tam pořád opakovala situace, že říká nějakou pitominu a je to sranda a pak najednou zvážní... a pak zas pitominu a zvážní a pak zas a zas. Ale hlavně co, tak jak pořád říká místo maminka "Kačenka". A to tam bylo tolikrát, že začínám být na to jméno alergickej. Ale jinak to nebylo špatné představení a Hrzánovou jsem tentokrát taky celkem snesl... akorát že pořád to je divadlo a to mě nikdy moc nebradlo.

Žádné prudké pohyby (2021)

Nevím, jestli to tak blbě měli na HBO Max nebo to tak bylo záměrně, ale po stranách byl celou dobu obraz zkreslený... Jak ve vypouklém zrcadle nebo spíš jak když ve foťáku na mobilu dáte takové to oddálení zoomu. Strašně mě to celou dobu sralo. Mimo jiné. Druhá věc byla, že to bylo na mě až moc zamotané. Ono už to u takových podrazáckých filmů bývá, že ten šije boudu na toho a ten zas na toho, ale těch stran tady bylo nějak moc. A už i vzhledem k tomuto faktu, tam bylo nějak málo násilí. Vím, že to je z jiné doby, kdy se spíš vyjednávalo a jinak mluvilo a chovalo se k ženám gentlemansky, ale o to víc nudněji to pak vyznívá v dnešní době. Asi jsem moc rozežranej. Skoro jak Brendan Fraser, u kterého si najednou nejsem jistý, jestli fakt tak přibral (viz jeho další film Velryba) nebo to byla jen maska. Potěšila účast herců jako Kieran Culkin, Ray Liotta (zas to nepřežil), Jon Hamm, David Harbour, Bill Duke nebo Matt Damon (toho jsem tam vůbec nečekal). Ženské role mi tak nějak splývaly, škoda. Dvojka Cheadle-Del Toro sice neurazí, ale ani ničím nevyniká. Povedly se hlídací scény u rodiny v domě, ale pak to totálně ztratí dech. Je to takovej film na jedno životní skouknutí a pak víte, že už to podruhé vidět nepotřebujete. Aspoň že ta hudba Davida Holmese stála za to.

Liga mužské moudrosti (2021) (seriál)

Petr Panzenberger neboli Jean Paul Polapil ze Studia Kamarád se tady posunul pěkně přes nekorektní hranici a takhle by ho děti nechtěly vidět. Ale já jo, byl skvělej. Zato Petr Čtvrtníček, nakolik byla jeho postava těžce divná a přehnaná, i on TO hrál divně a přehnaně a jeho projev se mi nelíbil. Vždy jsem ho bral víc jako vtipálka než herce. Vymejšlet a remcat kraviny mu jde líp, než někde hrát. Jinak si na herce nemůžu stěžovat, většinou dobří. Je škoda, že Michal Isteník po druhém nebo třetím díle někam zmizel a už se neukázal. Jinak z celého seriálu čiší malý rozpočet a slušelo by tomu víc zapracovat na scénáři, aby to nevyznívalo tak trapně a amatérsky. Myšlenka je to úctyhodná, protože kam dnešní svět spěje, to není dobré. Ale jo, byla to sranda. Nejlepší hláška: "Piča není mýdlo, ne? Se nevymydlí."

Co kdyby...? (2021) (seriál)

Solidní jednohubky ze světa alternativních vesmírů neboli multiverse MCU. Ale kdo nemá nakoukáno, vůbec nebude vědět, která bije. Líbí se mi, že se z velké části podařilo sehnat hlasy herců, kteří hráli ve filmech. A líbí se mi, že v jiných realitách neskončilo vždy všechno happy endem (spíš to mělo sad beginning) a i klaďasové jsou často záporáci a zabíjejí ve velkém a taky jsou zabíjeni, taky docela ve velkém... a pak si uvědomíte, že to, co je v klasickém MCU, je ta jediná realita, kde dopadne vždy všechno dobře... nebo nejlíp, jak to jde. Sice se mi tyhlety kraviny kolem multivesmírů příčí, ale dává to tomuhle seriálu nekonečné možnosti. A taky se jich dočkáme. Jo, bylo to zábavné a oceňuji i celkem povedený humor. Raději ale moc nepřemýšlet.

Wahl Street (2021) (seriál)

Je to hlavně poplácávání po rameni a Markova reklama (na všechno... a že toho je!), ale nutno uznat, že ten kluk ušel od dob New Kids on the Block nebo Marky Marka dlouhou cestu. Když teď vidím tohle, tak je mi jasné, že když hrál sám sebe ve Vincentově světě, nebylo to tak daleko od pravdy. A jako nestydím se říct, že ten člověk má můj obdiv - tím, že se nezastaví, dává do svého podnikání všechno a je natolik houževnatej, že stíhá i natáčení filmů. Díval jsem se na to spíš tak z nudy a ono vám to ani nic zvláštního nepřinese, ale hodilo se mi to jako taková jednohubka, když jsem zrovna něco žral. Ale chápu, že pro hodně lidí to může být silně inspirativní. Druhá série je ve znamení padesátky (cože? mu je 50 let a vypadá takhle?!?!), mrtvé maminky a Otce Stu. Jinak to je vlastně úplně stejné, jak ta první. Kupodivu mě ale pořád docela bavilo na to koukat... i když někdy Mark Wahlberg působí trochu namachrovaně... ale přesto si pořád zasluhuje hory respektu. A hlavně pořád přichází s novými a novými příležitostmi a nespokojí se s tím, že je něco skvělé, když to může být ještě lepší.

Moje stará škola (2022)

Nečekal jsem, že to bude dokument, když jsem si to pustil. Hned na začátku ale vysvětlili, jak a proč to tak bude. Ale není to klasickej dokument - zajímavou formou to tady kombinuje dokument, hraní a animaci. Dost podprůměrnou animaci, hodno říct. Ale tady jde o ten příběh, na kterém to stojí... a ten se povedl. Když vydržíte až do konce, dozvíte se zajímavé skutečnosti a dokonce i skutečného filutu ukážou... a zjistíte, jak si sere do huby. Ale hlavní je, že nikomu se nic nestalo... a je to spíš takové úsměvné, než tragické. Myslím, že i samotní spolužáci si pěkně zavzpomínali a natáčení si užili (obzvlášť když to natočil jeden z nich). A mě to i docela bavilo. Jednou.

Eternals (2021)

Už se mi dlouho nestalo, že bych u něčeho stihnul co půlhodinu usnout. Jo, fakt jsem tohle skoukával na pětkrát. Nebetyčná nuda, strašnej digi bordel, plné patosu, urputný casting. Vůbec mi to nesedí do celé filozofie MCU a nezachrání to ani Angelina, Salma, ani ti dva z Hrů o trůny (Madden, Harington)... a ostatní tomu spíš přitěžují. Tak dementní děj v kombinaci s jejich všemocnejma schopnostma, to už bylo tak přehnané, že mi tam ještě chyběla schopnost vyrypovat rozinky z vánočky a bylo by to už úplně komplet debilní. Navíc to rasové zastoupení je do očí bijící a vůbec se nedivím, že Xavier Baumaxa pak musí vymýšlet skladby jako Půjdu do Globusu. Tady si nevystačili už jenom s bělochy, černochy a asiaty, ale rovnou přihodili i mexičanku, indy, hluchoněmou, teplouše a jakési na pohled bezpohlavní děcko (ona by to možná byla hezká holka, kdyby ji nezprznili kvůli tomuto filmu). Už mi tam chyběl jenom eskymák, papež a sopel. Jejich nepřátelé Devianti moc deviantní nejsou a jejich největší úchylka je to, že jsou nechutně digitální. Je to zatím to nejhorší, co se v MCU zjevilo. Nevím, co zamýšlejí tím "Eternals will return", ale snad by ani nemuseli.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Všichni stárnou a herci jako Tom Cruise, který na svůj věk teda pořád vypadá dobře, a Ving Rhames, který se pěkně obalil tukem, stárnou spolu s touto sérií. Tomuto dílu ale kraluje někdo úplně jinej - je to kníratej Henry Cavill, kterýho jsem tady fakt žral. Pěkně nám to tady rozehrál, ale nesmíme zapomínat na ty přehnanosti, kterých se tady jako vždy našlo fůra. A to samozřejmě není dobrá zpráva. Ale po předchozích dílech to bylo víceméně jasné, takže žádné překvapení. Bohužel kvůli tomu vždy snižuju minimálně o dvě hvězdičky, což nebude ani zde výjimkou. Děj je zbytečně moc komplikovaný a zajímalo by mě, jestli ho někdo skutečně pobral. Tím pádem děj jde bokem a zbývá nám ten zbytek. Některé postavy tam jsou docela násilně vměstnané, třeba když tam vrátili Ilsu Faust (Rebecca Ferguson), která je nejdřív proti, aby ironicky překvapivě nakonec byla pro. Sean Harris jako Solomon Lane tam měl ještě jakž takž smysl. Zbývá co? Ten zbytek přece! A to je akce, kterou bych upřednostnil víc realistickou, jako vždy. Takže výsledek nic moc...

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Zase tolik, ale tolik sci-fi udělátek jak ze Star Treku, že už se to nedá brát vážně (teda to vlastně nešlo nikdy). Ponorná akce do hloubi jakéhosi podvodního počítače zase hraničí se stupiditou a přehnanou fantazií, teda fantasmagorií, scénáristů, možná i samotného Cruise, když tyhle věci dovolí a pak v nich i hraje. Jede to vlastně po úplně stejné notě, jak předchozí díl. Nad dějem se prostě nesmí moc přemýšlet, aby vám to nevypálilo díru do hlavy. Je prostě šitý na míru mainstreamovému (americkému) publiku. Trocha humoru se najde, ale nic moc. Jeremy Renner měl málo akce (vlastně asi žádnou?), škoda. Rebecca Ferguson okouzlující a akční skoro už jak Cruise, se stejnou přehnaností. Sean Harris jako hlavní padouch - dobrá volba, je skvěle úlisný a ten jeho sípavej hlas to jen doplňuje. Dobré tak na jedno skouknutí, po kterém bude následovat rychlé zapomenutí většiny toho, co jste právě viděli. Pro vaše dobro.

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Nemožné je ještě nemožnější, takže i film to docela nemožnej byl. Obzvlášť když do nukleární války zbývají nejdřív hodiny, pak minuty a nakonec i ty sekundy. Začínám mít pocit, že scénáristi se opravdu snaží vymyslet čím dál víc nesmyslnější a nemožnější kraviny a možná v tom pořádají nějakou interní soutěž. Část mise odehrávající se v Indii se satelitem mi vůbec nedošla (udělat cosi v budově, která je úplně jinde, než kam přijde záporák a udělá tam svoje) a to nebylo poprvé, kdy jsem se ptal "proč". Technologické hračičky se už taky dostávají na sci-fi úroveň (plachtový "displej" zobrazující chodbu, přísavkové rukavice, magnetický robo-polštář a jakési futuristické elektro-báávo), a to ani nemluvím o opět přehnaných přehnanostech na poli fyzické odolnosti zúčastněných. Osvěžení přišlo s obsazením Jeremyho Rennera a taky musím pochválit přítomnost nějakého toho humoru (o ten se postaral hlavně Simon Pegg). Paula Patton musela představovat povinný ženský element a přestože koukatelná je, zapamatovatelná moc ne (možná až ji uvidím v jiné roli). Záporáckej Michael Nyqvist by si zasloužil víc prostoru (a méně šílený padoušský plán) a Cruise naopak méně (a více sebereflexe). Ale když to nese prachy... znáte to. Už ani nedoufám, že se s dalším filmem změní ta nemožnost k nižším levelům. Nejde mi dát víc než dvě hvězdičky, protože zpracováním sice kvalitní, ale dějově pitomost jak bota v misce s jogurtem. Zaspoileruju: na to, aby mu umřela žena, byl během filmu moc málo smutnej, takže jsem tomu nevěřil ani na chvíli.