Koralína a svět za tajnými dveřmi

• Česko Koralína a svět za tajemnými dveřmi (více)

Jedenáctiletá Koralína Jonesová je zvědavé a neposedné děvče. Přestěhovala se s rodiči na nudný venkov. Doma musí být zticha, hlavně nevyrušovat a jít nervózní mamince a duchem nepřítomnému tatínkovi z cesty. Koralína se nudí, a tak se vydá na průzkum okolí. Seznámí se s poněkud střeleným a upovídaným chlapcem Wybiem a jeho kocourem. V domě pak objeví tajná dvířka, která ji zavedou do světa skoro stejného jako je ten současný, jen tatínek a maminka tam mají místo očí knoflíky. Všechno je tam dokonalé, rodiče jsou hodní a mají pro ni vždycky spoustu času. Ale netrvá dlouho a Koralína zjistí, že vše není tak růžové, jak se původně zdálo. V ohrožení se octne nejen ona, ale také její skuteční rodiče. Koralína bude muset vynaložit veškerý svůj důvtip a odvahu, aby svou skutečnou rodinu zachránila. (TV Nova)

kitano

Henry Selick je zaujímava postavička. Všetky tie opletačky okolo Predvianočnej Nočnej Mory sú veľmi zvláštne a zavádzajúce. PNM je braná každým ako Burtonov film, bez ohľadu na to, že na režisérskej stoličke bol Selick. Coraline je už úplne bez Burtona a ikeď práca týchto dvoch pánov je určite podobná, Selick sa ukázal ako úplne sebestačný a vyspelý tvorca. Coraline je parádna potemnelá rozprávka s kúzelnou stop-motion animáciou, nechýba jej skutočne nič. Mierna neoriginalita mi je ukradnutá, keďže toto dobrodružstvo šlape skutočne na vysoké obrátky a prakticky každá scéna prináša fantastické kúzelné divadlo. Som veĺmi zvedavý, čo vzíde s ohlásenej spolupráce Selicka a Pixaru. (8/10) ()

Lavran

Paradoxně bych ocenil méně Selicka (neonové a hlodavčí infantility v rouše všudypřítomného odkazování) a více klasického Burtona (vyspělé makabrózní morbidity s černohumornou úderností), ale přesto jsem si tuhle v podstatě šíleně nepůvodní, nicméně skutečně mrazivě podanou moralitku o závislosti na a pokušení jinými, "dokonalými" světy, kde můžeme při neopatrnosti snadno zabloudit, zapomenout na šedivý a fádní svět na druhé straně dvířek a stát se přízrakem (s knoflíky místo očí), dokázal vychutnat (asi pro to podbízivé psychoanalyticko-mytologické čtení). Maličko se ale obávám, že vedle stylové ucelenosti Nightmare Before Christmas, popř. Mrtvé nevěsty zapadne trochu zdrogovaná Koralína (i navzdory technické dokonalosti) do temnoty bezedné studny, která je ve výše zmíněné psychoanalýze obecně považována za symbol nevědomí, v umění pak za metaforu pozvolného zapomnění. Byla by to škoda? Odpověď na konci tunelu "druhého" narození. P.S. Bruno snaživý, ale na Dannyho notičky for darkened people nemá "gebíry". ()

akisha

Líbilo se mi to přesně do okamžiku druhého konce, který tam rozhodně nemusel být a mohl se nějak spojit s tím předcházejícím, tohle natahování nesnáším. Jinak animace a stylizace moc hezká, neokoukaná a zajímavá, hudba výborná a zápletka přinejmenším zábavná, navíc minimum moralizování. Postavám (snad až vyjma hlavní hrdinky a kocoura) ale chybělo kouzlo a celá ta pohádka a její konec na mě působil dost chladně. Ale palec nahoru za všechny ty krásný hororový scénky "pro děti." ()

Jezinka.Jezinka

Od lidí s obyčejným jménem se nedají čekat mimořádné věci. Z toho plyne, že velká část historických osobností vlastně neexistovala, protože jejich jména byla vcelku banální, ať už Adolf, Josif, či nějaký ten Josef, Leopold, Jindřich (Henry), Francois či Franz, Marie cokoliv, Elisabeth, Johann, David a tak dále. Ještě že těch Koralín je méně než v dětských příbězích zakázaných dveří (stromů, tunelů, cest), že v nich nevzniká nával, jak by se tam draly davy hlava nehlava. A poučení, které z toho věcně plyne je - lepší doma přehlížený, než někde jinde zmrzačený a zabitý. Výborný způsob, jak děti přesvědčit o nevhodnosti porušování rodičovských zákazů. ()

D.Moore

Postavte proti sobě Sellickovu Koralínu a Burtonovu Alenku a vítěz je jasný. Fantastická stop-motion animovaná Koralína vyhrává. Film je vizuálně takřka bezkonkurenční, nápadů nabízí na každou minutu deset, těch pár písní, které zazní, je mile střelených, hudba podařená, postavy vtipně bizarní... Problém je v příběhu, který sice není nezajímavý, ale obzvlášť v druhé polovině chvílemi i nudí. Ale co, říkám si, však je to pohádka. A povedená. Škoda jen, že není tak dospělácká, jako Nightmare before Christmas... ()

MM_Ramone

Animovaným filmom sa posledné roky vyhýbam. Už som sa ich akosi prejedol. Občas však urobím výnimku. No musím mať na to pádny dôvod. Animák "Koralína a svet za tajnými dvermi", ktorý zrežíroval Henry Selick, som si pustil na základe nadštandartne silného zážitku, čo som mal pri jeho staršom filme "Predvianočná nočná múra". Takže som čakal, že si znova zopakjem animovanú emo jazdu. Henry Selick ma nesklamal, ale ani nijak zvlášť neohúril. Ponukol mi vcelku solidnú psychedelickú emo fantasy. *** ()

Spooner

Nádhera! Henry Selick nezklamal a dokazuje, že osobitý pohádky umí točit i bez pomoci Tima Burtona. Na Ukradené Vánoce to sice nemá, ale i tak mě to naprosto uchvátilo. Příběh je na tenhle tip animáku přesně to pravý, animace je perfektní a celý se mi to zdá líp vypravěčsky zmáklý. Atmosféra je parádní a je to překvapivě i dost napínavý. Nevim jestli bych zkusil na to vzít malý děti, ty by z toho byly asi trochu vyklepaný. Jenom škoda, že tempo filmu je někdy trochu pomalejší a nemá to větší spád. I přesto mě to ale naprosto dostalo a doufám, že nebudu muset čekat na další Selickův animák zase bůhví jak dlouho.90% ()

Faustka

Oáza snění ve středobodu pohádkového světa. S evokující fantazií si pohrávající Henry Selick. Růžovým palácem zaplnil prázdné místo nesplněných přání duše dospělých. Iluzionismus prostoupený laškující hravostí, rozvernou bizarností, ale i vše obepínající uzavřeností a narůstající vtíravou temnotou, které nelze tak lehce uniknout. Anime s příslibem, alespoň na okamžik pootevřít dvířka…úniku z reality a nechat se ukolébávat bezelstnou blažeností. ()

Davies182

Laika musí nutně přijít s cheesy explorativní temnou fantasy v duchu série Gothic, protože přesně v tomhle prostředí teprve naplno vynikne onen neuvěřitelný smysl pro detail. Chci v tomhle kabátku bloudit temnými hvozdy, zkoumat hluboké jeskyně a plížit se strašidelnými hrady. A chci to co nejdřív! ()

Mahalik

Je to jako když se Alenka v říši divů potká s Marilynem Mansonem. Stejně ujetý, stejně nádherný. Jsem na tom podobně jako kOCOUR, který pravil, že si připadal jako 10-ti letej kluk. Já seděl, hleděl na ty všecky postavičky, který mi neustále přípomínali, že nemusíte být dítě v zavinovačce, abyste ocenili něco tak nádhernýho. Koralína je navíc holka, která se nekamarádí s dětmi (čti s těmi, co mají dvě oči a nohy mají k pasu), což ji zvyšuje respekt u mě. Ať už Miss Spink&Forcible, jejichž čarodějné pokusy si nic nezadaj s kyvadlem mé matky nebo Mr. Bobinski - здорово, мужик! (omlouvám se za možnou nesklonost, ruština je šílená :D) - jehož myšky/muškas by dokázaly ztrapnit i Cirkus od Berousků (omluva tentokráte ke zmiňovanému zábavnímu průmyslu). Je to svět, ve kterým nemusíte přemýšlet o všedních věcech, je to prostě jako váš nejhezčí sen ze kterého se nechcete probudit. Když navíc zjistíte, že atmosféra Koralíny je lepší než u leckterých hororů, řeknete si, že ač jste si mysleli, že něco podobného vás už nepotká (svět je krátkej, držte si klobouky!) stejně podlehnete i za cenu toho, že vás ostatní budou považovat za naivního chlapa s klokaním srdcem. Byl to zážitek na který jen tak nezapomenu. A to je supér, ne??? ()

Xmilden

Koralínou se mi konečně trefil Henry Selick do mého gusta. Ukradené vánoce mě moc nebraly a mé očekávání tedy nebylo nikterak raději vysoké. Ale dostatečně pohádkový příběh, který svou atmosférou nemá daleko k hororu mě nutí uznale pokývat hlavou. Pokud se týče animace, již těžko lze něčím překvapit, co se týče originalitou a nápady, tady místo určitě je a Henry Selick jej opět slušně zaplnil. ()

FlyBoy

Oproti predlohe je to zbytočne prekombinované a načančané. Z technického hľadiska tomu nie je čo vytknúť, ale z toho významového je to taká neškodná moralitka, ktorá neurazí, ale ani neohúri... ()

Arbiter

Malá věčně nepochopená, nespokojená a neopečovávaná holka dostane lekci, ze který bych já slintal ještě ve třiceti letech. Krásně adventurní schéma propracovávání se dějem. Nebo tak to na mě alespoň působilo, no... Každá postava má osobnost.. Vlastně každá věc má v tomhle snímku osobnost. Abstraktní, plné fantazie a divnoty. Já su spokojen ()

lesumir

Koralína a NUDA za tajnými dveřmi! ___Hraje si to na Mrtvou nevěstu, ale mrtvá nevěsta to není. Tak co to je? Chce to být vtipné, nenáročné a pro všechny generace, jenže není. Co to je? Chce malinko asociovat Alenku v říši divů na tajemný způsob, jenže se ji to nedaří. Co to je? Jo, přesně, Nudná KOralína, které pořád někdo říká KArolína a ona je z toho tak v prdeli, že dokáže na xichtě "vykouzlit" tisícpětsetpadesátčtyřiapůl" grimas a z toho máme právě my padnout na zem. ()

darkrobyk

Kdyby, kdyby, kdybych nečetl nejprve knihu, asi bych hodnotil lépe. Jasně, s předlohami je vždy problém, ale zde zamrzelo, že se film nedrží původní atmosféry. Hravý příběh nespokojené holčičky a příliš zaměstnaných rodičů se náhle zlomí a následuje sešup do království temnot. Knižní příběh se promění v noční můru, která slabší jedince nenechá několik nocí v klidu. Film nikoliv a doufám, že nešlo o snahu zalíbit se i těm nejmenším. Na druhou stranu výtvarná stránka, zajímavé i vtipné nápady a velmi příjemná hudba si ocenění zaslouží. Škoda, že se režisér nerozhodl udělat Koralínu pro dospělé.... ()

Gimp

Děcka zabaví vizuální cukrbliky a podobné blbůstky, ale já žasnul nad nekomplikovaností příběhu a utrápenou vykonstruovaností bez vnitřní logiky. Kdybych nedělal předevčírem fotku hlemýždě, tak snad dám za dva. ()

kinej

Coraline je, ač se to tak prvních pár minut nejevilo, mým asi nejslinějším pohádkovým zážitkem za posledních pár let. Po všedně působícím úvodu začíná režisér po kapkách přidávat vzorky své fanatzie. Kapání nabývá na intenzitě a druhá polovina filmu je už fantastická jízda. Srovnávat s Burtonem? Nevím, Selick je jiný. Možná to není vizuální génius, ale zase dokáže své postavy vsadit do silného, krásného a místy až hororového příběhu. Dokáže více zaujmout emocemi příběhu, než "jen" vizuálními orgiemi. Je dobře, že stále existují nadšenci, kteří se nenechali zlákat digitálními technologiemi. Klasické loutky totiž budou vždy krásnější. ()

Po Škatulácích se vydáme do Japonska

18.01.2010

A režisérem se stává...

A režisérem se stává...

01.02.2009

Moment, ale jakého filmu? Dnes nebudeme troškařit a naservírujeme vám rovnou tři kousky. Především je tady adaptace nejnovějšího bestselleru Neila Gaimana The Graveyard Book (v češtině vyšlo jako… (více)