Koralína a svět za tajnými dveřmi

• Česko Koralína a svět za tajemnými dveřmi (více)

Jedenáctiletá Koralína Jonesová je zvědavé a neposedné děvče. Přestěhovala se s rodiči na nudný venkov. Doma musí být zticha, hlavně nevyrušovat a jít nervózní mamince a duchem nepřítomnému tatínkovi z cesty. Koralína se nudí, a tak se vydá na průzkum okolí. Seznámí se s poněkud střeleným a upovídaným chlapcem Wybiem a jeho kocourem. V domě pak objeví tajná dvířka, která ji zavedou do světa skoro stejného jako je ten současný, jen tatínek a maminka tam mají místo očí knoflíky. Všechno je tam dokonalé, rodiče jsou hodní a mají pro ni vždycky spoustu času. Ale netrvá dlouho a Koralína zjistí, že vše není tak růžové, jak se původně zdálo. V ohrožení se octne nejen ona, ale také její skuteční rodiče. Koralína bude muset vynaložit veškerý svůj důvtip a odvahu, aby svou skutečnou rodinu zachránila. (TV Nova)

GodComplex

Takhle nadhernou a detailni grafiku jsem snad jeste nevidel, tezko rict nakolik je to tim, ze jsem videl Blu-Ray, ale vizualne je to takova bomba, ze jsem v podstate v prubehu celeho filmu neprestal slintat. Hudebne stejne tak dokonale a celkove to vytvari uzasne temnou a divnou pohadkovou atmosferu ala Tim Burton. Jedinou slabinou tak paradoxne zustava samotna story Neila Gaimana, ktera sice neni vylozene spatna, ale pomerne dost jednoducha a neoriginalni. To je i duvod proc je film mnohem lepsi, nez jeho kniha a vzhledem k tomu, ze sam Gaiman Coralinu povazuje za sve nejoblibenejsi dilo, pak se clovek podivi nad jeho statusem kultovniho autora. "They say even the proudest spirit can be broken... with love." 8/10 ()

buldock

Tak tenhle zvláštní animák pro dospělé měl u mě našlápnuto zprvu vysoko , ale postupem času začal svou řídkostí vyprávění a celkovou nezajímavostí klopýtat , až upadl do bláta a po zbytek snímku se jen z těžkostí plazil do cíle , který byl nejen pro mě vcelku vysvobozením. Své kvality tento film zajisté má , ale jeho provedení mě moc nepřesvědčilo a proto berte moje hodnocení jako čistě subjektivní. Film: 60% ()

fragre

Animace je natolik úžasná a obrazové triky jsou natolik vizuálně senzační, že člověk spolkne i občasné slabší pasáže. Celkově ale krásná, hororová pohádka. To že příběh není zcela originální (a odkazuje na Alenku) zase tolik nevadí, pohádky přece mají jen pár základních témat, která jsou různě variována. ()

Tirion

Výborný animovaný film se zajímavým příběhem a úžasnou tísnivou atmosférou. Jediné co občas kazí dojem je zkratkovitost některých scén (obzvláště na začátku filmu), a tato zkratovist Vás občas přivede v průběhu filmu do rozpaků ve smyslu: proč to tak vlastně je? Nicméně výborně namluvené postavičky a "výprava" Vás vtáhnou do úžasného světa a jen těžko se z něj vymanete. Typická režie a výtvarná úprava z dílny Henryho Selicka nám intuitivně připomene Nightmare before Christmas. Ovšem nutno dodat, že Coraline nijak na slavném díle nelpí, ale své možnosti rozšiřuje a pomocí nových technik a větší barvitosti nám dává úžasný pocit vlastní fantasie. ()

SarumanKo

Skvostná animovaná perla od tvorcov mojej milovanej Predvianočnej nočnej mory. A Selick sa ani po dlhoročnom suchu nemusí za nič hanbiť. Má úchvatnú, životnú animáciu, výborný príbeh balansujúci medzi detinskou bizarnosťou a tvrdým hororom a disponuje atmosférou, ktorú som síce hltal celých 100 minút, no nenabažil som sa jej dostatočne. No a samozrejme to, čo robí Koralínu úplne sympatickou, ľudskou a "uveriteľnou" záležitosťou, je dabing. Obzvlášť očarujúca je Dakota Fanning, ale aj McShane či David. Silný, úsmevný, príjemný zážitok. (90%) ()

kaylin

Tohle je animace, která už se prostě moc často nevidí. Já jsem navíc rád, že si Henry Selick vybral zrovna tuhle útlou knihu Neila Gaimana, aby ji do animovaného loutkového filmu přenesl. Koralíně tahle animace neskutečně sluší a já jsem rád, že jsou pořád lidé, které na stop motion nekašlou a tu práci si s ním dají. Výsledek pak stojí za to. Navíc hororově laděný animák je o to lepší. A tahle pohádka má na horor pořádný náběh. ()

blackrain

Pro mě velké překvapení. Mylně jsem tenhle bizarní pohádkový příběh připisovala Timu Burtonovi. K němu by sedl jako zadek na hrnec. Originální variace na Alenku v říši divů. Nemusím ji ale vidět příliš často, chci si od toho nechat nějakou dobu odstup. Mohla by mi velmi snadno zevšednět a to by byla velká škoda. ()

Kreeki

Až na pomalejší začátek dle očekávání skvělé, Selick je génius a hračička (v tom nejlepším slova smyslu). ()

movieband

Příjemná pohádka s lehce hororovým laděním. Nevědět, že je to od Selicka a dle předlohy od Gaimana, řekl bych, že to sesmolil Del Toro. Pro mě příjemné překvapení a oddech od existenciálních dramat. Za mě maximální spokojenost a příjemné překvapení. ()

stration

Úžasný film. Tolik nápadů jsem už dlouho neviděl. Výborný (a lehce poučný) příběh, ve kterém se dozvíte, jak se chovat k rodičům, uvědomíte si, jaký poklad vlastně doma máte, že není potřeba nikoho odsuzovat podle prvního dojmu a mnohá další moudra. Po obrazové stránce je to geniální, stejně tak namluvení postav. Jediné, co mi tam vadilo, byl až moc přímý "tah na branku". Nebyla tam prostě ta Pixarovská lehkost, s kterou všechno příjde samo, která jemně sklouzne do další scény, bez dramatické hudební předehry a podobných filmových postupů. Ale i tak je to zatím nejlepší animák letošního roku. ()

type_B

Koralína aneb hra převrácenosti. Komentář obsahuje SPOILER. Objevují se zde na scfd narážky na podobnost K. a Alenky. V něčem oprávněně - způsob, jakým se dostane Koralína do paralelního světa, je typově stejný. (Stejně jako v Narnii, Kronice rodiny Spiderwicků a dalších.) Průchod do ukrytého světa se stal zásluhou Lewise Carolla toposem, který se objevuje skoro v každém díle ovlivněném fantastikou. Není třeba proto vinit K. z plagiátorství. Paralelní svět, kam K přichází, je vystavěn na principu metamorfózy. Známé místo se mění - zdánlivě - ve vysněný svět. Proměňují se barvy, věci, zahrada, samotní rodiče. Nový svět se zdá lepší, K. ale brzy přichází na to, že je to jen zdání, jakoby by byla metamorfóza prostředí a postav jen sen, který se má rozplynout. A skutečně - myší cirkus není ve skutečnosti myší, ale krysí, a krysy špehují, nikoli baví. Paralelní svět není svět, ale utkaná pavučina. Kdo je vlastně Druhá matka? V jejích drátěných rukou spatříš odlesk ruky demiurga, ale opět jaksi podivně - snově převráceně, neboť ona není tvůrce skutečnosti, ale ne-skutečnosti, a proto láká malá děcka, aby z nich vysála život. Sama ho totiž stvořit nemůže. (Ano, je zde odkaz ke tkaní... je tu i podobnost s Arachné, ale to není v Gaimanově případě nijak ojedinělé, ostatně je jeho mytické univerzum přeplněno aluzemi, popř. výpůjčkami ze všech mytologických koutů.) Z5 ke K. - nejdříve se jí zdá paralelní svět lepší, ale když pozná pravou povahu Druhé matky, prchá do světa reálného. Ten ovšem taktéž není v pořádku. (Další z řady převráceností - co mělo býti normální, je obráceno.) Na rozdíl třeba od Narnie směřuje K. k poznání, že nejzajímavější je svět obyčejný. (I v případě Gaimana ale najdeme takový román jako NIkdynikde, kde závěr vyznívá naopak.) Závěrem se tedy mění (převrací) názor Koralínky, stejně tak jí ostatní přestávají říkat Karolíno - a její jméno (zdánlivě převrácená podoba jména "Karolína") se stává přirozeností. Svět se zachvěl a ustálil. ()

MATADOR

Koralína "Karolínka" Jonesová a její vytoužený svět. Koralína, stejně tak jako mnoho dívčích postaviček to nemají jednoduché. Jsou vytvořeny především pro malé holčičky, které mají rády jiný svět a svým skoro pubertálním chováním způsobují problémy. Koralína ale taková není, nebojí se objevovat tajemný svět, za tajemnými dveřmi. Ideální nápad a ve kterém se to zvláštnostmi jen hemží. On i sám film je zvláštní, jelikož první polovina je opravdu nudná, a kdekdo může jednoduše usnout. To se mi nestalo a byl jsem rád, jelikož druhá půlka je opravdu nabitá a zábavná. I přesto je Koralína a svět za tajemnými dveřmi slušnou zábavou, ale jen z poloviny. Dobrodružná pohádka s úžasným, fantastickým světem, za tajemnými dveřmi. ()

Vampireman

Poměrně kvalitní animák. Děj a zpracování je tedy dosti strašidelné, čili jít na to ve svých dětských letech, měl bych z toho příšernou hrůzu. Sílu filmu dodává perfektní tichá hudba, která navazuje různé pocity neklidu a další jeho derivace, ale u mě vedou stoprocentně skvělé úhly obrazu. Na animaci mi celkem vadilo vyobrazení postav, ale jinak se z váhání mezi *** a **** dneska přikláním nahoru, neboť si dovedu představit, že si Koralínu ještě někdy pustím. ()

dawe04

Koralína žije v bizarním, šedém a nepříliš veselém světě. Vše by mohla vyřešit nová, lepší rodina, kdyby ovšem neměla knoflíky místo očí. A kdyby nechtěla Koralíně taky jedny přišít. Zpočátku originální, dětsky milá a kouzelná zápletka se v závěru mění ve slušný teror. Nic pro mrňata. Rozhodně zajímavě ztvárněná pohádka poukazující na to, že všemu co má knoflíky jinde než na ošacení nevěřte. Ani když to má smyslný hlas Teri Hatcher. ()

Toshiro

Překvapivě slušný animák, který není jen hloupou variací na Alenku v říši divů, jak trailer naznačoval. A ke konci je i kapánek psycho :). ()

FilmFan24

Připadám si jako zlobivý kluk, kterého rodiče za trest postrašili morbidně ulítlou, ale navýsost krásnou Koralínou a jejím báječným animovaným světem za tajnými dveřmi. Výtvarná exhibice je nejenom x-tou variací na Alenku v říši divů, ale je především svěžím dílkem, které nezapře punc originality svého tvůrce Henryho Selicka. Celou dobu je se pořád na co dívat a ...snít. Snění je krásné obzvláště pro některé z nás v dnešní těžké době zmítané hospodářskou krizí, třenicemi v poslanecké sněmovně a bůhvíčím ještě. Nakonec jsem strašně rád, že jsem zlobil a byl takhle potrestán... ()

CageDepp

Postava Koralína se mi velice líbila hlavně její mimika. Jednou jsem se i pěkně leknul. A při psaní komentáře jsem si to nějak rozmyslel, že nedám 4 hvězd, ale plný počet. Bavilo mě to. Doporučuju každému. ()

Dexter1

Takže tu máme ďaľší psychopatický výlet od Neila Gaimana do ríše detských túžob a tajomného zla. Už toľko krát omieľaný nápad pôsobí v skvelom vizuálnom šate a mierne depresívnymi hudobnými zložkami ako originál. Neil Gaiman i Henry Selick vedia vytvoriť skvelú atmosféru a aj prechody medzi reálnym a nereálnym svetom, kde všetko má svoj odraz, no nie každý je tam rovnaký. ()

Po Škatulácích se vydáme do Japonska

18.01.2010

A režisérem se stává...

A režisérem se stává...

01.02.2009

Moment, ale jakého filmu? Dnes nebudeme troškařit a naservírujeme vám rovnou tři kousky. Především je tady adaptace nejnovějšího bestselleru Neila Gaimana The Graveyard Book (v češtině vyšlo jako… (více)