Koralína a svět za tajnými dveřmi

• Česko Koralína a svět za tajemnými dveřmi (více)

Jedenáctiletá Koralína Jonesová je zvědavé a neposedné děvče. Přestěhovala se s rodiči na nudný venkov. Doma musí být zticha, hlavně nevyrušovat a jít nervózní mamince a duchem nepřítomnému tatínkovi z cesty. Koralína se nudí, a tak se vydá na průzkum okolí. Seznámí se s poněkud střeleným a upovídaným chlapcem Wybiem a jeho kocourem. V domě pak objeví tajná dvířka, která ji zavedou do světa skoro stejného jako je ten současný, jen tatínek a maminka tam mají místo očí knoflíky. Všechno je tam dokonalé, rodiče jsou hodní a mají pro ni vždycky spoustu času. Ale netrvá dlouho a Koralína zjistí, že vše není tak růžové, jak se původně zdálo. V ohrožení se octne nejen ona, ale také její skuteční rodiče. Koralína bude muset vynaložit veškerý svůj důvtip a odvahu, aby svou skutečnou rodinu zachránila. (TV Nova)

mortak

Přestěhovat se na americký venkov do polorozpadlého růžového baráku je vždy pro dětskou psychiku zátěž. Nemá tedy cenu vyčítat knize nepůvodnost - The Neverending story vypráví podobným způsobem o hledání zemřelé maminky (film je převedl v dobrodružný příběh), Čaroděj ze země Oz zase o přijmutí zapadákova za svůj domov (barvičky, sladkost, písničky). Coraline se snaží být temná až horrorová a ve většíně filmu se jí to daří. Chápu, že Selick nemá takové jméno, aby mohl dovést depresi a beznaděj do úplného konce, jak se podařilo Burtonovi ve Sweeney Toodovi. Přesto vytvořil dost naprůměrný animák, který ční vysoko na všemi těmi Shrecky a Ledovými dobami. Po trochu pomalém půlhodinovém rozjezdu vás film vcucne dovnitř a záverečná půlhodina předčí v napětí většinu současných horrorů. ()

forsythia

Příjemné překvapení. Ba co dím, velmi příjemné překvapení. Skvělá gradace, atmosféra, hudba. Tyhlety alternativní světy mají všechny hodně společného, což bude patrně tím, že jejich tvůrci byli všichni dětmi. Ale zároveň má každý něco svého. Tenhle příběh má v sobě něco důvěrně známého, a přece je jedinečný. A moje dcera ani nedutala. Já ostatně taky nedutala. Myslím, že jsme si v tom každá našla něco svého. Já coby rodič asi jisté uklidnění, že jsem zřejmě normální. ()

Riley

Na tohle jestli koukají děti, tak minimálně měsíc hrůzou nespí. :) Příběh mi přišel možná zbytečně komplikovaný, ale jinak na animák dost dobrý. Miluju tu kočku! ()

Alenes

Není snad nic lepšího, než zasadit hororový námět do animovaného provedení :) Koralina je hodna snad i každé filmové ceny, co existuje.. dokonalá grafika, suprový soundtrack, neuvěřitelně lákavý děj.. to všechno oceňuji a nehodnotím jinak, než 5i hvězdičkami :) ()

majo25

Vcelku príjemné mysteriózne fantasy s kvalitným nádychom hororu v závere. Trochu vadili nesympatické postavičky a animácia skôr na efekt, humor tiež za veľa nestál, ale vďaka hororovejšiemu záveru predsalen zostáva lepší pocit z tohoto 3D animáku. Hodnotenie: 70% ()

SeanLSD

Podivuhodné a bizarné, čarovné i nebezpečné svety za zrkadlami, stenami či dverami, čo nikam nevedú, sú snáď všade okolo nás, je ich ako mrakov, mravcov, hadov či múch na každom kroku... a jeden z nich si vybral aj Neil Gaiman, keď nemal zrovna tak úplne najkreatívnejšie popoludnie a zhýčkané deti od neho za každú cenu chceli hneď a zaraz originálnu rozprávku, lebo inak pomaľujú zubnou pastou steny a kocúrovi priviažu na chvost výbušninu. A tak to vzniklo, milé, svižné, groteskné ale aj až poeovsky pochmúrne a existenciálne desivé dielko čistej poviedkárskej sily, nijak zvlášť objavné, ale s predstavivosťou a silou prvotriedneho autora. Presne tak dopadol aj film, pretože mu dal Henry Selick svoj neopozeraný a tak úchvatný vizuál, ktorý nadchýna, chvíľami až vyráža dych a dáva dokonale zabudnúť na príbeh, ktorý je ako pavučina - slabý i silný, súdržný i plný prázdnych miest, obalený ale neodolateľným lákadlom pre všetok ľudský hmyz, veľký i malý, dospelý i detský... a najviac ten, čo zostal visieť kdesi uprostred. ()

bartias

Henry Selick dodnes trochu marně připomíná, že to byl on, kdo režíroval Ukradené Vánoce. Byť při schvalování výtvarné podoby Koralíny očividně dbal na to, aby stylizace loutek nepřipomínala Burtonovy výtvory, kouzlo zůstává stejné. Literární předloha Neila Gaimana je totiž povedenou variací na klasický alenkovský příbeh odehrávající se v kouzelné zemi za zrcadlem vykreslený v lehce novogotických tvarech. Kdyby se ho zmocnil Burton, hrany by jistě byly hranatější a temnota temnější, Selick ale odvádí výbornou práci a jeho příběh působí stejným strhujícím a hravým dojmem jak na děti tak na dospělé. Animace je tak povedená, že se nechce věřit, že se na plátně pohybují loutky – a vyloženě se dožaduje formátu 3D. ()

Noviik

Netypický animák, typický však pro jeho režiséra Henryho Selicka (Ukradené vánoce). Osobně se mi tenhle styl líbí, protože není tak neuvěřitelně hloupý, nesnaží se dělat ze všeho srandu, neplácá se v bum efektu (= běží, běží, najednou se praští do hlavy a to je nejvtipnější okamžik filmu...), má mírně hororový nádech a vtáhne vás přímo do děje. Možná jsem čekal trochu víc, ale nakonec jsem nebyl nijak zklamaný. Proč tu hvězdičku dolů? Protože první hodina nebyla tak zajímavá jako poslední půl hodina, mohlo to být obráceně. ()

3n3my

Taký rozvláčny guláš niečoho, čo mi nie veľmi sadlo. Pár nápadov a vychytávok tam je, animácia sa však viac hodila Mŕtvej neveste - tu tá pochmúrnosť je len "akože". 70% ()

SoolenJV

Vizuálně neskutečně krásné, barevné, nápadité a detailní, bohužel dějově naprosto nechutně předvídatelné a možná až příliš dětské a moralizující. Ono, natočit Gaimana tak, aby to byl Gaiman se vším všudy, tak to snad ani není možné. Ale koukat se na to dalo. ()

tomeek

Výborná animace, skvělé loutky, temný příběh - ale ta stopáž!!! Některé scény bych nemilosrdně vystříhal. Ale když si uvědomím té nelidské práce na tom... musím dát pět. Ono je totiž rozdíl šahat na loutku a klikat v 3DMaxu. ()

wendelin9

Film mě neuvěřitelně bavil, překvapoval a děsil zároveň. Animace naprosto úchvatná, stejně jako tajemná atmosféra, která se prolíná celým příběhem. Burton je můj miláček, ale Selick mu začíná opravdu šlapat na paty. ()

Nivenx

Stvoření tak temné pohádky není tak úplně špatný nápad, ale sekající animace a to samé postavy mi prostě nesedli. K tomu tato pohádkanení moc pro děti jelikož je musí děsit, tak pro koho takový animák? ()

Sabrewulf odpad!

To má být jako rodinný animák? Odpudivý, depresivní vizuál. Co jako měla bý ta přemalovaná babka s rozleptaným ksichtem a ta její společnice s desítkama kozama? Tuhle úchylárnu s masožravýma rostlinama či robotickou kudlankou bych určitě nepustil dětem. Ten typ zvrácenosti, u které čím víc úchylnější věc tam tvůrci dají, tím víc jim tvrdnou jejich povadlé šuliny. ()

vesper001

Zlobivé děti mohou potkat zlé věci. Ponurá a i pro dospělého diváka poměrně děsivá pohádka, kde to zavání voodoo, přízračným světem Tima Burtona, Alenkou v temném kraji i nečekaně popletenými asociacemi, díky čemuž opravdu připomíná zmatený a znepokojivý sen. ()

peteq

Kvalitní po všech stránkách.Děj byl napínavý až do konce,zpracování kapitola sama pro sebe,nic lepšího sem dlouho neviděl.Ještě bych vyzdvihl hudbu a jají průvodní motiv,ten mi zní doteď v hlavě....a pan Bobinsky ten byl.)) ()

LeoH

Obsah: solidní průprava pro budoucí diváky Davida Lynche včetně freudovské výbavičky (Mrtvá nevěsta se může jít zahrabat, ta je sice na povrchu rozpustilejší a možná zábavnější, leč takovým cirkusově-klaunsko-panoptikálním způsobem; když už varieté, dávám protentokrát přednost kouzelníkům, hypnotizérům a akrobatům). Forma: Hermína Týrlová by zaplesala. Poctivá loutková animace s precizností té digitální, ale zároveň s výtvarnou poetikou a bohatostí, na jakou počítače zatím zřejmě nemají. A to jsem to viděl jen dvourozměrně z DVD, pročež z čtyřapůlhvězdičkového pocitu s klidným svědomím přitlačím na *****. — Dodatek po upgradu domácího kina (prosinec 2014): První a zatím jediný animovaný film, kterému 3D opravdu dodává další rozměr. K Týrlové bych teď směle přihodil i Zemana s Trnkou. ()

Po Škatulácích se vydáme do Japonska

18.01.2010

A režisérem se stává...

A režisérem se stává...

01.02.2009

Moment, ale jakého filmu? Dnes nebudeme troškařit a naservírujeme vám rovnou tři kousky. Především je tady adaptace nejnovějšího bestselleru Neila Gaimana The Graveyard Book (v češtině vyšlo jako… (více)