Stegr

80% - Bale je hvězda a film je totální palba! Škoda jen příliš krátké stopáže a absence někoho, kdo by dal Prestonovi víc zabrat... ()

Cappuccino

Vopred priznávam, že moja slabosť pre filmy z (blízkej) budúcnosti je na veľkej úrovni. Tým pádom by som mohol hodnotiť z časti neobjektívne. A k veci. Equilibrium patrí medzi filmy, ktoré jednu skupinu zaujmú, druhú unudia. Ja sa nachádzam niekde medzi, ale skôr v tej prvej. Ponuré, tiesnivé, čiernobiele, no zároveň svižné, akčné (občas i farebné). Naopak môžme pozorovať klišé scénky z už natočených filmov a predvídateľný záver. Ak však nad týmito dvoma zápormi privriete očko a nebudete sa zaoberať občasnou nelogičnosťou filmu, tak vám môžem zaručiť len jedno (a tri slová). Zážitok a zábavu. Na druhej strane tu chýbal akýsi duch filmu a jeho hlbšia filozofia..škoda. Rozhodne lepšie záležitosť než jeho nepodarené dvojča - Ultraviolet. ()

Sysel_CZ

Equilibrium je úžasné. Žánr spektakulárních sci-fi akcí je podle mě značně kontroverzní sám o sobě, ale narozdíl od Matrixu (asi nejznamější zástupce) Equilibrium vyčnívá tím, že si nehraje na něco čím není. Šedá budoucnost, která je tu líčena, je bezesporu po chvilce zamyšlení vcelku uvěřitelná, a svět Equilibria tak vymezuje do naprosto dokonalé podoby. Akce je jedním slovem dechberoucí, a co se týče závěrečného vyznění... Jistě, pár takových jsme už viděli, ale to není na škodu. Dokonalá akce, poutavý svět, úžasná atmosféra. ()

HAL

Poměrně zábavné akční sci-fi pokoušející se tvářit že je "něco víc" . Něco víc opravdu není a nedá se srovnávat s opravdovými antiutopiemi, je to prostě jen slušné a dobře obsazené Béčko s docela efektními a totálně nereálnými akčními scénami (uhýbání kulkám v Matrixu je reálnější než tancování s pistolemi tady). ()

MIMIC

Je prematrixované. Všade svištia guľky, lieta sa vzduchom, nosia sa kabátové saká so stojačikom atakďalej. Vonkajšie znaky istého fenoménu už (sub)kultúra prijala za svoje. Vždy však napokon záleží len na kvalite príbehu. Ak napríklad Saw VYKRÁDA konkrétne a podstatné detaily, E si POŽIČIAVA motívy a štýl. Pri tak skvelom filme, akým je E však človek nehľadá štýlové podobnosti, skôr ho zaujíma to, čo je zmysluplnejšie, totiž momenty, ktorými E predčí M. Predovšetkým sa tu nefilozofuje, ale cíti (vo filme je cítenie tematizované), čo v konečnom dôsledku spôsobuje, že divák je schopný pozitívneho emocionálneho výkyvu - dojatia. Film, kde alfou a omegou sú city kupodivu nie je citovo vydieračský - kremácia Mony Lisy je len zaujímavá, Prestonovo dojatie nad pochmúrnou krásou veľkomesta už naozaj dojímavé bez toho, aby bolo gýčovité. M je ďalej tak zahľadený do svojej filozofickosti, že vyžaduje explicitne vysvetľujúce pasáže, ktoré bohužiaľ presahujú charakter nevyhnutne vecnej informácie a polarizujú tak obsahovú a vizuálnu zložku filmu. V éčku takéto poznatky absorbujeme akoby mimochodom, neúmyselným mimovoľným vnímaním. Neova premena z krehkého outsidera na nechybujúceho supermana je krajne nedôveryhodná, Prestonova transformácia pôsobí naopak celkom prirodzene. Bale je evidentne skúsenejší herec a dokáže pôsobiť i omnoho viac cool. A hlavne je z neho cítiť viac herca než hviezdu. Jeho one man show (prakticky nezmizne zo záberu) je strhujúca a sexy. Jediný problém filmu vidím v nedostatočnom zadefinovaní toho, čo je vlastne zakázané. Emócie, teda nižšie city ako jednoduché prežitky spojené s uspokojovaním základných potrieb to určite neboli - ľudia by nemohli jesť, piť, rozmnožovať sa ani dorozumievať sa rečou a písmom. Z vyšších citov sa v príbehu vyzdvihujjú morálne a intelektuálne, estetické sú však potierané. Mne osobne je to jedno, vo vnútorných zákonitostiach fiktívnych svetov sa nezvyknem rýpať, pretože mi to nepripadá ako prejav rozvážnej inteligencie. Celkom mi stačí, ak zo sci-fi nedýcha prepiaty filozofický pátos ale celkom prosté ľudské teplo (aj keď tá oceľovomodrá je neprehliadnuteľná). ()

k212

Ó ano, kdyby nebylo Matrixu, tak by nebylo Equilibria (obzvlášť po vizuální stránce). Co je ovšem naprosto odlišné je pointa a příběh (no Vyvolený tam sice je, ale rádoby filozofické tlachy o předurčenosti a spol. tam naštěstí chybí). Ten je jasný a přímočarý, neskrývá šokující překvapení (hm, hm..), je důsledný na akci, ta však nevzbuzuje nadbytečný dojem. Základní myšlenka o společnosti bez citů není nic nového, na děj je nabaleno i trochu klišovité omáčky, ale ne zas tolik, aby vás vyloženě štvala (láska, ach ta láska). Zarážející jsou však -z mého hlediska- nepatrné nelogičnosti ohledně cituschopného člověka,v tomhle hledisku si musí divák hodně domýšlet. Christian Bale je jako vždy naprosto nejednoznačný a právě snad tento fakt u mě vyvolával dojem, že nevím kdy už cítí a kdy ne. Pozn.: pětiminutový výstup klasického záporáka Seana Beana je opravdu super. ()

kingik

Akční futuristické scifi dovedně vykrádající jiná slavná scifi, aby pak to, co poctivě nakradlo, vydávalo chytře za svoje. Christian Bale v hlavní roli v té době neplatil za žádnou velkou hvězdu, ale autor scénáře a režisér v jedné osobě Kurt Wimmer nic neriskoval, když se rozhodl obsadit ho do hlavní role. Bale nahodil solidně bezcitný výraz vládního agenta potlačujícího veškeré emoce, ale ten mu, jak jistě tušíte, vydrží do doby, kdy sám poruší pravidla, za jejichž porušení dosud sám jednotlivce trestal. A pak se to ve filmu akčně rozjede, vy držíte hrdinovi pěsti, a ani se nestačíte zamýšlet nad tím, jestli je to z logického hlediska vedeno dobře, a stejně tak nestíháte v tom nasazeném tempu počítat, který film, tohle ambiciozní béčko stačilo bezostyšně a šalamounsky vykrást. To byste se asi nedopočítali. Triky a akce na velmi solidní úrovni, rovněž stěžejní myšlenka filmu funkční, ačkoliv s logikou se tak úplně nekamarádí a pomalu a jistě ji odsouvá na vedlejší kolej a Wimmer jako režisér talent má. Nezbývá si jen přát, aby naše společnost za několik desítek let takto špatně nedopadla. Film se dá brát i jako okrajové varování před totalitními a fašisoidními režimy. 90% ()

Legas

Nápad je to výborný. V podstatě jen za něj dávám 3 hvězdičky. Jednou z hlavních chyb Equilibria je, že to vůbec neměl být akční film. Akce je v tak originálním a zajímavém příběhu nepodstatná a je veliká škoda, že právě na ni se film soustředí nejvíc. Spoustu zajímavých myšlenek a nápadů pak zastíní sice originální až nevídané, ale poněkud směšně nereálné souboje. Nečekejte bullet-time, ale jakási podobnost s Matrixem tu je. A navíc: kdybych zavřel oči, vsadil bych dost velkou částku na to, že podle hlasu a artikulace hraje hlavní roli sám Keanu Reeves a nikoliv Christian Bale. ()

Šakal

Zajímavé, jak tento film štěpí diváky do dvou skupin. Jedni mu přisuzují roli ubohého kopíráku již (ne)jednou viděného a použitého, druzí ho vynáší do nebes a považují téměř za kult. Přiznávám, samotná myšlenka je minimálně na hlubší zamyšlení, nejednou jsem se neubránil vzpomínkám a srovnávání mimo jiné s Orwellovou klasikou 1984, nicméně tento snímek je HODNĚ nevyvážený a především nedotažený. Samotný začátek přitom sám o sobě je velmi působivý a slibný, bohužel s každou další postupující minutou ztrácí, aby občas " vylétl " nahoru a zase zpětně padl na zem... Vytýkat snímku samotnou základní myšlenku......totiž píchnout si dobrovolně prozium na odbourání citů.....že je nesmysl, bych tak kriticky neviděl. Možná by stačilo, aby po vzoru Orwellova 1984 tvůrci využili myšlenku Velký bratr se divá, je všudypřítomný a nemilosrdný a bylo by to bez námitek. Protože odboj tu existuje a pokud si někdo drogu nevezme, jaký trest následuje vidí každý divák sám. Co musím jednoznačně vyzdvihnout to je Christian Bale a jeho klerik John Preston odhalující city. Toto je přesně ten typ role šitý jemu na míru. Škoda, že tento svůj výraz „ kopíruje „ stále ve stejném podání v dalších jeho filmových rolích…Zde to bylo ale bez nejmenších námitek, pouze ku prospěchu věci ( role ). Jak jsem již psal, silné momenty střídají slabší. Mezi ty silné rozhodně patří samotná myšlenka a následné zpracování, totiž dětí jako prodloužené ruky systému, i když to už tu jednou také bylo a na rozdíl od Orwella, zde dítě hlavního hrdinu (otce) zachrání. Akční scény bez větších námitek, ikdyž zároveň jedním dechem dodávám, raději bych snímek viděl v jiné poloze než… hlavní hrdina kosí nekompromisně celý systém , který se nakonec pod rukama jedince bortí jak domeček z karet. Možná (určitě) bych uvítal pesimističtější konec, kdy pod vidinou odstupujícího dosavadního systému, se nakonec ukazuje, že ho nahrazuje systém sice nový, nikoliv však lepší, pouze jiný druh diktatury. Výsledný resultát: spokojenost tak ze 70% Potenciál obrovský, na škodu nebyl ani menší rozpočet, jen by to chtělo mnohem více prohloubit a promyslet původní myšlenku. Takhle to BOHUŽEL chvílemi vypadalo, že tvůrci sami neví, co chtějí natočit. ()

IQ Tiqe

Hodně efektní, svou myšlenkou mi trochu připomíná 1984. Avšak takhle moc "nesmrtelného" hlavního hrdinu, kterému se vyhýbají kulky, jsem už dlouho neviděl. Bylo to tak nevěrohodné, až jsem měl chuť to vypnout. ()

Sobis87

Celkem efektivní béčko se zajímavou myšlenkou, fajn herci, celkem efektní akce, ale pořád béčko... a nejspíš i pomyslný vrchol Wimmerova umu (tzn. všechno ostatní, co Wimmer natočil, je scheisse) ()

HoneyBunny

Christian Bale. Hlavní tahoun Equilibria. On a povedené emoční scény, u kterých vás zamrazí a vy začnete přát Baleovi nějakou velkou "oscarovou" roli, protože si určitě zaslouží vstup do první herecké ligy více než jiní (zdravím, Halle). I když dávám "jenom" tři hvězdičky, právě díky těmhle dvěma položkám se ráda na tenhle film podívám znovu. PS 2008: Hmm, tak koukám, že jsem Christiana odhadla, To se mi to spokojeně mastí ego :-))) ()

Jordan

derivát matrixu (ktorý je sám derivátom prinajmenšom piatich/šiestich ďalších filmov), THX 1138 a 451° Farenheita (prípadne ďalších filmov) a tak trochu (alebo trochu viac) orwellovej 1984 má síce štýl - ale ten štýl nie je originálny, má síce akciu - ale tú akciu sme už videli, má síce príbeh - ale ten príbeh už poznáme . . . no má snahu a christiana balea, preto mu dávame 3 hviezdičky; ()

Kudly4

Na tu dobu celkem dobrý Akční Scífko, kde souboje hodně podobné těm v Matrixu, ale nějak mi to nevadilo. Příběh a myšlenka celkem fajn, Bale opět bezkonkurenční, film mi utekl jako voda, nenudil jsem se. ()

dzej dzej

Další z variací na antiutopické SF téma. Equilibrium je dovedně namíchaným koktejlem z klasických ingrediencí. Tu si vzpomeneme na 451°Fahrenheita (pálení knih a uměleckých děl), tu na 1984 (hromadné meditace pod dohledem (velkého) Otce, uvědomělé dítě), tu si připomeneme Matrix (černé kostýmy kleriků) či THX 1138. I základní příběh filmu je v antiutopickém žánru naprosto klasický - konverze hlavního hrdiny od elitního představitele represivních sil k pronásledovanému, ale vnitřně svobodnému člověku. Top klerik Preston (označení klerik upomíná na represivní praktiky katolické církve, především jezuitů, kteří postupovali dle podobných principů jako klerikové v Eq.) se místo brutálního vymítače citů stane cítícím a citlivým člověkem. Jeho znovuzrození ovlivní řada zážitků - poslech Ludwida Vana (vivat Clockwork Orange), srstkovský kontakt se psem či krásná žena (v antiutopických dílech vždy přítomná). Equilibrium nepřináší téměř nic nového, jen spolehlivě naplňuje dané žánrové mustry. Je lehce čitelné, má tempo, několik výborných scén a... hraje v něm Christian Bale. ()

Anderton

Tá vykrádačka Matrixu je občas tak očividná a tvorcami neskrývajúca, že sa sama pasuje za tupé béčko. Svet budúcnosti v tomto filme je nevýrazne chladný, postavy sa v ňom chovajú ako tupci a to len preto, že si režisér myslel, že akýkoľvek pokus o dystopický žáner bude zároveň chápaný ako filozofické dielo. Equilibrium nie je ale ani žiadnou zábavou. A už vôbec nie svojimi akčnými scénami. ()

Frajer42

Tak city jsem při sledování tohoto filmu měl stejné jako hlavní hrdina do doby, kdy si píchal svoji předepsanou dávku. Myslím si však, že tvůrci příliš nechtěli diváky obdařit city či nějakou jinou blbostí. Snažili se nejspíš ohromit akcí, která byla ovšem neuvěřitelně debilní. Hlavní hrdina asi neuměl zabíjet jednoduše, takže využíval jakési tamější imaginární bojové umění, které bylo totálně debilní. Při každém zabití musel udělat asi 3 kotrmelce a 8 vrutů, levou rukou musel zákonitě střílet napravo a tou pravou zase nalevo. Prostě všechno uděláno maximálně na efekt a na poslední chvili. Tudíž film působil hrozně směšně. O příběhu se zmíním pouze okrajově a nebudu ho brát vážně, jinak bych se odpadu jen velmi těžko vyhnul. Takže to vezmu pouze stručně. V příběhu cítím inspiraci antiutopickými díly jako jsou třeba 1984, nabo 451 stupňu Fahrenheita. Ovšem narozdíl od těchto děl je tento film totálně ale skutečně totálně nedotažený a nedomyšlený. Je plný hrozných děr, které já osobně přehlédnout nezvládal. Na druhou stranu zde hraje plno super herců v čele s tím nejlepším, takže i kdyby se jednalo o ještě hloupější utlrapičovinu, tak bych to stejně zvládnul dokoukat. Dávám velmi slabé 2* a myslím si, že je toto hodnocení ještě hodně mírné. ()

boshke

Já bych to na takovou vykrádačku, jako většina z vás, neviděl. Vždyť drtivá většina romantických/akčních/komediálních filmů je "na jedno brdo"... Film hodně sází na efektnost, které má opravdu na rozdávání. Ani hereckým obsazením, ani myšlenkou však za prvním aspektem nezaostává... Působivá úvodní scéna s pálením Mony Lisy, po které se začíná vykreslovat obraz choré "velké společnosti", diváka zaujme a nepustí. V tomto světě však neplatí, že účel světí prostředky; člověk za mír a nulovou kriminalitu platí příliš velkou daní - svými emocemi. A běda, když se někdo dopustí "citového zločinu", tudíž že si nešlehne a začne cítit! Pro mého oblíbence Bala je role klerika jak ušitá, dokonale mi v ní sedí. Efektní prostředí, sugestivní hudební motivy... Opravdu dobrý futuristický zážitek... 90% ()

Všichni chtějí Arnolda

Všichni chtějí Arnolda