Legendární americký zpěvák a klavírista Ray Charles proslul jako geniální hudebník, který dokázal do svého revolučního hudebního stylu začlenit gospel, country, jazz i orchestrální melodie. Americký hudební časopis Rolling Stone zařadil Raye Charlese na druhé místo v žebříčku sta nejlepších zpěváků všech dob. Jeho životní příběh plný dramatických vzestupů a pádů zachytil ve filmu v roce 2004 režisér Taylor Hackford, jemuž se podařilo postihnout zpěvákovu komplikovanou osobnost. V hlavní roli jedinečného Raye Charlese se představil Jamie Foxx, který za svůj životní herecký výkon získal Zlatý glóbus i Oscara. Snímek přináší Charlesův celistvý portrét, který mapuje všechny významné momenty jeho hudební kariéry i osobního života. V dětství nejprve tragicky přišel o svého mladšího bratra a krátce na to úplně oslepl. Následně nalezl smysl svého života v hudbě, ale dlouho se musel vyrovnávat se svými vnitřními démony a mimo jiné propadl závislosti na heroinu. V 60. letech odmítal hrát před segregovaným publikem, čímž vydatně přispěl ke změně lidské kultury ve Spojených státech. V roce 1979 se dočkal veřejné omluvy od domovského státu Georgie a jeho verze písně Georgia on my Mind se stala oficiální státní hymnou. (Česká televize)

venison

Jamie Foxx v roli Raye Charlese mohla být katastrofa, ale překvapivě skvěle mu to sedlo :-) Velmi precizně zpracované životopisné drama, jen ten konec vzali na můj vkus moc hopem :-D Perfektní muzika a skvělá éra v superově zahraném snímku :-) ()

Antek

Jamie Foxxovi se povedlo to, co George C. Scottovi v Pattonovi, on Raye Charlese nehraje, on jím JE. Ale co by film byl bez jeho výkonu, to raději ani nedomýšlet. Tady měly zapracovat nůžky a to hodně svižně (především na hudebních výstupech, těch je až požehnaně). Ničím nový, až na pár chvil, konvenční snímek z dlouhé řady autobiografických filmů o výjimečných osobnostech. ()

lumiros

V tomto se plně ztotožňuji s "Golfistou" (Já jsem "Raye" v podstatě ani nechtěl vidět :) Od začátku jsem k filmu přistupoval s tím, že se mi nemůže líbit. Hudba RCh mi nic moc neříká a Jammie Foxxe mám zařazenýho z AGS úplně jinam. Tak jsem ho chtěl vidět hlavně kvůli nominacím na Oscara.... Ten film je ale fakt dobrej ! A výkon Jamie Foxxe (takhle zvládnutým rolím se říká "životní") ho posouvá mezi výborné. Jako životopisný film se řadí určitě k tomu nezajímavějšímu, co se kdy natočilo.), ale abych také přispěl se svou troškou do mlýna tak filmu dávám pět hvězdiček a doporučuji všem a to i těm, co jim tato hudba nic neříká. ()

Kicune

Film mapující nejzářivější, největší a nejhorší momenty v životě Raye Charlese mě skutečně dostal. Vynikající Jamie Foxx předvádí svůj zatím nejlepší výkon (právem si zaslouží Oscara), kamera skýtá úžasnou scenérii a dobovost. Několik velice silných momentů vás postaví na kolena. ()

Mishqo

úplne ma pohltil tento film...to čo mi chýbalo pri Walk the Line sa tu naopak nachádza plus skvelá hudba a skvelý herci - hlavne teda neskutočný Foxx a každá minúta ma bavila a nevadila mi ani tá dlhá stopáž (150 minut) 90% ()

JohnSmith

Na Raye jsem se koukl pouze ze zvědavosti a musím uznat, že Foxx byl naprosto skvělý. Jinak je pozoruhodné, jak většina amerických muzikantů prožívala stejný příběh, rychlý vzestup, drogy, ženský, hvězdný manýry, lekce a uvědomění si svých chyb. V tomhle ohledu už mi americké životní příběhy přijdou nezajímavé a nudné. ()

bizz_mjc

Hezky natočený biografický film, který se zabývá primárně nejbourlivějším obdobím Raye, tedy jeho vzestupem a vstupem na hudební scénu. Jamie je v roli famózní, jakožto několik dalších spoluúčinkujících. ()

Pupidyk

Výkon Foxxe je opravdu skvělý, a film krásně vyvážený, proložen nejlepšími Charlesovými hity. Zajímavý je výkon Charlesovy matky ()

Puyi

Přiznám se, čekal jsem trochu víc. Nemůžu přesně říct, co mi chybělo, ale rozhodně jsem se dvě a půl hodiny nebavil, jak bych při líčení života Raye Charlese alespoň doufal. S čistým svědomím mohu smeknout před výkonem Jamieho a vyzdvihnout lze samozřejmě skvělá hudba... Jinak mě nenapadá nic jiného, výraznějšího. Slabší čtyři. ()

Pedross800

Wauuu, tož to byla ale jízda!!! Skvělá sonda do počátku kariéry, na dětství a traumata která z něho vzešla, vztahy, atmosféru doby a to vše podbarveno spoustou skvělé hudby. Skvělý tah je rozhodně zaměření se na relativně krátký časový úsek ze života legendy na skoro třech hodinách. Díky tomu to působí kompaktně, nejsou zde žádné skoky, nic nepůsobí zkratkovitě. Tady se šlo do hloubky a s citem a představitel Raye, to byl teda výkon. Celý nedočkavý jsem spěchal sem zjistit, zda za to dostal Oscara. A taky že jo, paráda. ()

Pipes

Zajímavý životopis velkého Raye Charlese plný jeho výborných songů. Jamie Foxx zahrál výjimečně skvěle - podoba s Rayem je až neuvěřitelná (gesta, pohyby, mimika, emoce...). Jen škoda, že filmu schází jakási šťáva, něco, co by z tohoto dobrého filmu udělalo film skvělý. Také je škoda, že se Ray Charles nedožil premiéry :( ()

Nepi

Opravdový příběh skutečné legendy Raye Charlese,,jeho život,jeho hudby,jeho boj s drogami a jeho lásky a pocity....Skvělý Jamie Foxx v hlavní roli....Místy je příběh až ryze mrazivý,když si člověk pomyslí,že jde o holou skutečnost...Nádhera... ()

Almásy

ten film JE dlhy a bohuzial Hackford to nedokazal spravit tak aby ta dlzka nevadila. miestami je to skutocne velmi nudny film ale ak sa prenesiete nad tento fakt ako som sa ja, tak vas caka skutocne vynimocny zazitok a herecky superkoncert Jamieho Foxxa ()

rudess

Výborný príklad toho, ako skutočne skvelý herec môže z takmer ničoho urobiť dobrý film... môj obdiv patrí aj samotnému Rayovi Charlesovi, ktorý aj napriek svojej slepote dokázal neuveriteľné veci... ()

Mackin

Nad ostatní životopisné snímky povyšují Raye dokonale ztvárněné hudební části spolu s naprosto strhujícím výkonem Jamie Foxxe v roli legendárního hudebníka, který dokázal překonat svůj osud. ()

Hruzi

Smekám nad filmovohudební dokonalostí. Podobný film jako Walk the Line(který jsem viděl před Rayem) a taky stejně dobrý. Ray, slepý feťák, který nechce být mrzák. Mrzák napůl je napůl není. Nicméně je z něj skvělí muzikant. Kvůli drogám? Konec filmu odpoví. Jméno Jamie Foxx mi opravdu do této doby nic moc neříkalo. Nyní mi to jméno řekne, že za film Ray SPRAVEDLIVĚ dostal oscara. U filmu jsem se skvěle bavil, skvělými písničkami, skvělím Jamiem, ale nakonec i skvělou Kerry Washington. ()

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

10.10.2009

Vysvětlujete si to správně, Foxx si chce zahrát v připravovaném dramatu o šampiónovi v těžké váze Mikeu Tysonovi. Tvrdí, že je to možná nejzajímavější biografie široko-daleko, protože za mediálním… (více)

Pokrok za prachy z prodeje drog

Pokrok za prachy z prodeje drog

22.10.2008

Po Weirovi a Annaudovi, jejichž nové projekty jsme probírali v uplynulých dnech, je tady další tvůrce, jehož jméno nevidíme na plátnech kin až tak často, ale když už, tak to obvykle stojí zato.… (více)

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix