poster

Ray

 • USA

  Ray

 • Slovensko

  Ray

Hudební / Drama / Životopisný

USA, 2004, 152 min (Director's cut: 178 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kleopatra
  ****

  Ray Charles - černý brejle - klavír - Georgia. Asi takové jsem měla asociace a dál už nic. Než jsem viděla tenhle film, který mi mnohé osvětlil a jsem za to ráda. Někomu stačí jako výmluva, proč to či ono nejde, cokoli. Pro Raye nebyla slepota překážkou k ničemu. Chtěl dělat hudbu, tak jí dělal, chtěl mít ženy, tak je měl, chtěl brát drogy, tak je bral. Nelitoval se, nechtěl ohledy, svoji slepotu jako další hendikep v řadě za chudobou a barvou pleti nestavěl jako důvod k soucitu, byl hrdost sama a uměl být i pěknej prevít, hlavně byl ale muzikant tělem i duší. Životopisy bývají suché, často až poučné, z lidí dělávají nositele všech ctnostní, ale tenhle tak nepůsobil, alespoň na mě ne a kromě toho se mi vždy moc líbil kontext hudebních vsuvek, "odskoky" do dětství ve snaze najít souvislost s přítomnými fobiemi rovněž. A taky Jamie Foxx !!!(3.1.2006)

 • Kaka
  ***

  Nazval bych to: "řemeslná práce". Některé scény byly zbytečné. Navíc flashbacky mládí byly sice dojemné/poutavé, ale nijak extrémně důležité. Je však až neuvěřitelné, jak strhující je v Hackfordově podání například jen "obyčejné" nahrávání ve studiu. Pokud jsou ve filmu o skvělém hudebníkovi nejlepší scény kde má hlavní prim právě hudba, je alespoň v tomhle aspektu vše v pořádku.(8.2.2005)

 • Davies182
  *****

  Rayovu legendární kůži si v režii tvůrce Ďáblova advokáta navlékl tarantinovský Jamie Foxx. O sto babek, že si po zhlédnutí téhle drámo pecky zakoupíte CD s Charlesovými největšími hity...(8.1.2014)

 • Adrian
  ***

  Bezchybné hudobné čísla, efektná a obratná réžia (ktorá samozrejme nemusí byť nutne novátorska) podriadená presne štruktúre životopisu hudobníka, výborný Jamie Foxx. Plusom je to, že Hackford sa neštíti aj vyobrazenia temných vlastností speváka, z čoho potom pred nami vyvstáva reálnejšia figúra (i keď je pravda, že v záujme umeleckého looku a nutného "pozitívneho" ukončenia sa miestami hrany jemne pribrúsili - napr. jeho skutočný počet detí s rôznymi ženami je oveľa vyšší, ako nám film prezentuje).(13.2.2005)

 • Snorlax
  **

  Sentimentální příběh o vydělávání peněz, fetování a cizoložství. Hodně dlouhý příběh o vydělávání peněz, v němž občas probleskne hudební génius Raye Charlese. Samotný filmový kýč s neskutečně dlouhou stopáží by vydal tak na jednu hvězdičku a malý kousek další. Ale ta hudba, ta hudba...(21.2.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace