Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Strhující příběh, krásná muzika. A silná matka, která věděla, co bude pro Raye dobré. Trailer: http://www.csfd.cz/film/116531-ray/videa/#(23.1.2009)

Nebýt hereckého výkonu Jamieho Foxxe, býval by to byl průměrný film o nadprůměrně nadaném hudebníkovi. Přeci jen se jedná klasické hollywoodské drama, které mezi ostatními vyniká skvělými hudebními pasážemi. Ač je mi téměř veškerá tvroba Raye Charlese cizí, při filmových koncertech mi naskakovala husí kůže. Jinak je film jen dalším potvrzením toho jak k sobě mohou mít drogy a dobrá hudba blízko.(29.7.2009)

Nazval bych to: "řemeslná práce". Některé scény byly zbytečné. Navíc flashbacky mládí byly sice dojemné/poutavé, ale nijak extrémně důležité. Je však až neuvěřitelné, jak strhující je v Hackfordově podání například jen "obyčejné" nahrávání ve studiu. Pokud jsou ve filmu o skvělém hudebníkovi nejlepší scény kde má hlavní prim právě hudba, je alespoň v tomhle aspektu vše v pořádku.(8.2.2005)

Ukážková epická báseň pre biografické filmy - ani nie tak o živote muzikanta, ale umelca všeobecne. Všetko, čo bolo vo Walk the Line dobré, je tu ešte o 80% lepšie, a to už zo základu kôli tomu, že Ray Charles bol o dimenziu vyššie - aj ako skladateľ i interpret. (a pritom uznávam aj Johnnyho Casha). Nehovoriac o neskutočnom výkone Jamieho Foxxa...(10.4.2010)

Já jsem "Raye" v podstatě ani nechtěl vidět :) Od začátku jsem k filmu přistupoval s tím, že se mi nemůže líbit. Hudba RCh mi nic moc neříká a Jammie Foxxe mám zařazenýho z AGS úplně jinam. Tak jsem ho chtěl vidět hlavně kvůli nominacím na Oscara.... Ten film je ale fakt dobrej ! A výkon Jamie Foxxe (takhle zvládnutým rolím se říká "životní") ho posouvá mezi výborné. Jako životopisný film se řadí určitě k tomu nezajímavějšímu, co se kdy natočilo.(16.2.2005)

• - Ray Charles (Jamie Foxx) nosí hodinky značky Raketa. (dyfur)

• - Se šesti nominacemi na Oscara 2005 patřil Ray k nejžhavějším favoritům ceremoniálu. Jamie Foxx si už odnesl za snímek Zlatý glóbus, který k němu doputoval z neuvěřitelných třech nominací. Zbylé měl za filmy Collateral a televizní film Redemption: The Stan Tookie Williams Story. (imro)

• - Foxx nosil 14 hodin denně neprůhledné kontaktní čočky, aby dosáhl většího realismu. Také se naučil hrát na klavír a všechny scény s tímto hudebním nástrojem ve filmu zvládnul sám. (imro)