Rok 1662 je v Paříži poznamenán velkou bídou a nespokojeností lidu. Zatímco obyvatelé nemají co jíst, mladý král Ludvík XIV. pořádá ve Versailles okázalé slavnosti. Slavní mušketýři zestárli, ale to nic nemění na jejich bojovném duchu. Aramis našel novou cestu ve víře, Athos se těší ze svého syna Raoula, Porthos dál prohání pěkné dívky, přestože si stále stěžuje na neduhy a nepříjemnosti stáří, a d´Artagnan nadále věrně slouží králi. Aramis obdrží zprávu, aby se dostavil do zámku, kde ho král pověřuje tajným úkolem: protože jezuité štvou lid proti němu, má Aramis najít jejich vrchního představeného a zabít ho. Ludvík ovšem ani zdaleka netuší, že tímto představeným je právě Aramis. Athosův syn Raoul je zamilovaný do krásné Christine, která ale padla do oka také králi, jenž z ní chce učinit svou milenku. D´Artagnan varuje krále před nebezpečím, protože mezi lidem panuje velká nespokojenost, ale král nedbá, přestože brzy dojde k útoku na jeho osobu. D´Artagnan mu zachrání život. Athos se s překvapením dozvídá, že jeho syn stáhl žádost o přijetí k mušketýrům a nechal se naverbovat do války. Je zděšený, stejně jako Christine, oba vědí, že král ho do války poslal proto, aby ho oddělil od Christine; d´Artagnan ale slibuje, že s králem promluví a pokusí se zajistit Raoulovi bezpečí. Král se za to zaručí, ovšem slib nedodrží: Raoul je naopak poslán do útoku v první řadě a umírá. Porthos, pološílený žalem nad smrtí milovaného dítěte, přísahá pomstu a d´Artagnana obviňuje ze zrady. Král mezitím zve Christine do Versailles a učiní z ní svou milenku. Aramis se schází se svými přáteli mušketýry a pod tlakem posledních událostí navrhuje, aby krále vyměnili. Nikdo zatím netuší, oč se bude jednat, ale d´Artagnan přesto odmítá: svému králi bude sloužit dál. Mušketýři se rozcházejí. Aramis zavede své dva přátele do Bastily, kde je už šest let držen neznámý vězeň, který má na obličeji železnou masku. Když ji mušketýři sejmou, objeví tvář navlas podobnou Ludvíkově. Dozvědí se, že královna porodila dvojčata, ale ze strachu před případnými bratrskými rozmíškami a spory o trůn jednoho chlapce oddělili, vychovali na venkově a poté vsadili do vězení. Nyní hodlá Aramis, trýzněný výčitkami svědomí, protože o těchto skutečnostech věděl, a dokonce pomáhal chlapce ukrýt, násilnického Ludvíka vyměnit za jeho dvojče Philippa. Toho se lstí podaří dostat z vězeňské cely, kam mušketýři dopraví jakousi mrtvolu s maskou na tváři, kterou pod záminkou šíření moru zapálí. Nyní je třeba nešťastníka, který žil šest let pod maskou, naučit královským způsobům, čehož se mušketýři horlivě ujmou. K samotné výměně králů má dojít za tři neděle, během maškarního plesu, kde budou mít všichni účastníci masky. Christine teprve nyní dostává dopis od Raoula z fronty, a protože byl doručen do Versailles, pochopí, že její milý věděl o tom, co se stane po jeho smrti. Sžírají ji výčitky svědomí a králi řekne, že vždy milovala jen Raoula… (TV Prima)

Vronsky

Scénaristův koláč sympatií se mezi hvězdné aktéry dělil tak dlouho, až ve výsledku zbyly jen nepříliš chutné drobty. I poslední světlo pěticípích nadějí pak zhasne tváří v tvář humoru nejpodivnějšího zrna, jaké lze v dobrodružství dle moderní šablony spatřit a jenž je stejným průserem, jako když Jar Jar Binks šlápl v devětadevadesátem do digitálního výkalu. A je to škoda, protože když 4+1 běží zbaveni strachu proti pálícím puškám a úcta nedovoluje mnohonásobné přesile byť jen promluvit úžasem, je to sice hloupé, a to ryze hollywoodsky, nicméně koukatelné tak, že hlavou zakroutí jen domorodec filmového klubu. Jakkoli Leonardo selhává jako masky zbavený dobrosrdečník, jeho namyšlený vládce je vskutku namyšlený, současně s tímto výrokem si ovšem netroufám soudit, jak moc v takové pozici musel hrát. Zbytek bohužel mimo extrém jakéhokoliv směru, ve výsledku film tíhne spíše k podprůměru, přestože závažím není DiCaprio, jak si myslí nejeden odpůrce zaoceánských parníků. ()

starrrover

V ktorom filme môžeme viac ako dve hodiny sledovať naraz Hercov ako Irons, Malkowich, Depardie, Byrne. Teda napriek scenaristickemu handicapu v pohode za tri. ()

IsaacNewton

Napřed tento film ode mne dostal 2 hvězdičky a to mohl být rád, ale po druhém zhlédnutí po čase, mě donutilo dát hvězdy 3. Přišlo mi nespravedlivé, že když noví "trhlí" Tři Mušketýři (2011), mohli ode mne dostat průměrné hodnocení, tak proč by vážný a smutný Muž se železnou maskou měl mít méně. Kladem tohoto filmu je překrásná hudba od Nick Glennie-Smithe, další hvězdičky si jistě zaslouží sympatická postava Aramise krásně zahraná Jeremy Ironsem, Athos jako John Malkovich byl také dobrý, velice mile překvapil D'Artagnan jako Gabriel Byrne, konečně silný a statečný mušketýr, ty mladé chudinky z jiných Dumasových Mušketýrů mi k srdci nijak nepřirostli a také zvláštní, smutná atmosféra, která se ve filmu místy objevila - kdyby film stavěl na tom, byl by jistě mnohem lepší. A teď to, co film naprosto potopilo. Hrozný scénář, spíš naprosto příšerný, režie R. Wallace se také moc nevyvedla, ale naprostým zoufalstvím byl všemi milovaný Gérard Depardieu, který si to u mě zkazil už napořád. Jeho postava byla tak špatně napsaná, tak zesměšněná! Naprosto tam přebýval, bylo absurdní sledovat problémy hlavních postav, Aramis pomáhá francouzskému lidu, který má hlad, Athos je zoufalý ze smrti svého syna a stará se o nebohého Filipa, D' Artagnan neví, na jaké straně má stát, no a Porthos... Jen řeší, jak být zase "mušketýrem" a jak si získat holky...Ani Leonardo DiCaprio se nijak nepředvedl, takže sečteno podtrženo, 3 hvězdy. ()

Hepy13

Tak už víme kdo byl předchůdcem Iron Mana :) Takové muže se železnou maskou by potřeboval celý náš parlament. Kompletně vyměnit! Nejlepší na celém filmu je výprava a kostými, vše ostatní je čistý průměr. ()

Lukoye

Pro mě naprosto jasná ukázka velice špatného filmu. Netrpí ani tak v oblasti scenáře, i když ten taky není žádný klenot, ale v oblasti režie a kamery. Hodně mi to připomnělo seriál Hvězdná brána, jež tento film v mnohém směru převyšuje. Pravděpodobně veškeré finance spadly do položky honoráře herců, pač v tomto ohledu je film dost našláplej. Ale skvělé herectví snad všech herců se prostě nemá kde rozvinout. Typický seriálový systém točení, jež vůbec nevyužil nádherných exteriérů a interiérů klenotů francouzských památek. Ploché až hrůza. Připomnělo mi to Wild Wild West, i když to si v podstatě nedělalo žádné ambice, toto je paskvil historického filmu. ()

Meechee

Udělat remake televizniho filmu ze 70. let ? Proč ne. Když navíc máte v ruce docela solidní námět, dostatečný rozpočet a plejádu skvělých herců, filmový fanoušek by se začal i těšit na výsledek. Bohužel, v tomto případě jej čeká pouze zklamání. Herci jakoby se nechali strhnout vzájemnými mizernými až topornými výkony, film se neoprostil od chyb své předlohy a nepřinesl nic nového. Docela by mě zajímalo, jak se k režii dostal do té doby absolutně neznámý seriálový scénárista Randall Wallace, pro kterého to byla režisérská prvotina a kromě tohoto "skvostu" se o tři roky později postaral o další "perlu" v podobě scénáře k filmu Pearl Harbor. Možná se časem vypracuje (film Údolí stínů už taková hrůza není), ale tenhle film na jeho režii dost doplatil ... Co zavěrem ? No snad jen to, že kdo to neviděl, o nic nepřišel, kdo viděl, aspoň ví, jak historický film nemá vypadat ... ()

ypres.bass

Irons, Malkovich, Depardieau a Byrne, to jsou důvody pro tři hvězdičky, dát tam jiného Ludvíka/Filipa, tak by ten film měl šanci na rozhodně víc než mizerných 55% ()

Jeremiah

Nemám-li vlastní zajímavou historii, nemělo by mě to opravňovat k prznění historií jiných národů. Myslím, že A.Dumas se obrací v hrobě a nevěřícně kroutí hlavou nad tím, co americká filmová mašinérie dokázala udělal z jeho románem a hrdiny. Je mi líto, ale toto dílko musím nazvat "paskvilem", v kerém jsem marně hledal jakoukoli možnost přidělení bodu - tak snad pouze za tu holou zadnici G.Depardieua a za docela fešnou královnu matku, protože mít v 38 letech dva dvacetileté kluky a takhle vypadat ... . ()

Bozvav

Jako vždy, když se Amíci pokouší prznit evropské dějiny -katastrofa. Nepomáhají ani skvělí herci. Leonardo tenkráte ještě neuměl moc hrát. Za mne 45%. ()

zdeny99

Dvojrole Ludvíka XIV. a jeho bratra je jako na míru ušitá Leonardovi DiCapriovi. Role muškterýrů se chopili přední herci, kteří si už v nejednom historickém filmu zahráli. V této Dumasově filmové adaptaci je vše, co od ní můžeme očekávat: láska, romantika, intriky, šermířské souboje a krása Versailles, která kontrastuje s chudobou prostého lidu. Ačkoliv je příběh smyšlený, tak je omotán kolem opravdových skutečností a osobností francouzské minulosti. Příběh se zřejmě odehrává krátce po dvou frondách na Mazarina a těsně po jeho smrti, kdy Ludvík XIV. přebral po něm vládu nad zemí. Ovšem zde je právě velká chyba v příběhu, protože ještě za Mazarinova života byl Ludvík oženěn za Marii Terezii z rodu španělských Habsburků. Takže buď Alexandre Dumas nebo filmaři zapomněli na Marii Terezii nebo na Mazarina. Ovšem tohle nic nemění na tom, že jak příběh tak film jsou excelentní a je opravdu na co se koukat. [30135. hodnocení, 388. komentář, 59%] ()

Kochanski

Bože, to byl děs!!! Tolik dobrých herců a taková kravina!!! R. Wallace by se měl vrátit k takovým věcem, jako je Brave Heart!To bylo sice taky zamerikanizované , ale nebylo pitomé! ()

wictoria

Snaha byla, oceňuji hudbu, kostýmy i snahu o to ukázat, jak to asi mohlo chodit u dvora Ludvíka XIV. (i když na Versailles je vidět, že už má několik staletí za sebou kdežto v té době to byla novostavba :-))... I herecké obsazení zejména mušketýrů je hvězdné. ALE závěr, kdy "mušketýři v důchodu" hrdinně vyběhnou proti převaze svých "kolegů" a po zběsilé palbě se vynoří z dýmu téměř bez skrábnutí... sorry, ale holt američani se zase předvedli ()

mala_kea

Parádní kousek. Nemám moc rád filmy s takovouhle historickou tématikou, ale tento mě opravdu zaujal. Unikátní zápletka a zajímavý příběh ;) Doporučuji ()

Pet 510

Překvapilo mě a zamrzelo nízké hodnocení. Musím se přiznat že mám k Muži se železnou maskou jistý citový vztah, protože když jsem byla malá, uchvátil mě a zařadila jsem si ho mezi výborné filmy. Po asi pěti letech, po znovuzhédnutí musím uznat že to zas takový trhák není (ten konec je vážně nechutně přeslazený), ale přesto ho stále řadím mezi dobré filmy, které stojí za to vidět a z kterým vám ty dvě hodinky příjemně utečou. ()

Poslední irský král Leonardo

Poslední irský král Leonardo

17.09.2007

Je to jen pár dní, co jsme tady psali o návratu Vikingů na plátna kin v historickém eposu Last Battle Dreamer s Ryanem Phillippem a Seanem Beanem v hlavní roli a ejhle, je tady další projekt, v němž… (více)