V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

Frajer42

Spoilery! Místo všemožných patriotistických píčovin, by mi mohli tvůrci v rámci podobného filmu konečně vysvětlit, jak se může obranná válka proti Vietnamu odehrát v tamější džungli. Na neznalého diváka jako jsem já to poté nesprávně působí tak, že ten kdo brání svoji zemi je spíše Vietnam. Největší výtku mám k úvodním 45 minutám, které jsou dokonalým představitelem všeho, co v podobných snímcích nenávidím. Patetické představování všech manželek od na smrt jdoucích zelených retardů na mě dojem opravdu neudělalo. Co na tom, že páni dobrovolně opustili své nejbližší, mnohdy navždy, aby mohli hájit politické zájmy několika pánů nahoře. Jakmile byl divák konečně obeznámen s rodinami všech vojáků, tak se děj konečně přesunul na bojiště, kde se konečně bylo místy na co koukat. Život zde položil dokonce i jeden černoušek. V USA byli pro svoji barvu kategoricky odmítáni, do mnoha podniků jim byl zakázán vstup, ale když šlo o válku, tak tam samozřejmě dostal právo dobrovolně zemřít. Kdyby z válečných scén tvůrci odebrali tu otravnou hudbu a množství zpomalených záběrů, tak bych hvězdu přidal. Takhle to budou díky kolosálně sračkoidnímu úvodu, který se nedal snášet ani po dvou pivech, jen dvě hvězdy. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka Pajkenzi. ()

Kothy

Drsný válečný film z Vietnamské války. Mel Gibson se docela předvedl. Opravdu dobře a přesně natočené. ()

Smok

Áno, áno, je to film skrz naskrz prelezený americkým pátosom a vlastenectvom, ale je to aj film s dobre natočenými bojovými scénami s tématikou vietnamskej vojny. Navyše oceňujem aj snahu o sprostredkovanie pohľadu z druhej strany na strach a úzkosť najbližších rodín. Celkový dojem slušný a Mel Gibson vynikajúci. ()

teutates

Nechápem čo všetci máte proti tomuto snímku!Ide o vojnové drama na čele zo skvelým Mel Gibsnom!Poetický snímok plný akcie,spomalených záberov,primeranej stopáže,psychiky zúčastnených,skvelej kamery-proste úctihodné dielo!Je pravda,že nacionalizmus Američanov je tuna cítiť ako"huby v lese"! :),ale to proste k USA filmom patrí(majú to tu pekne vysvetlené!)Dielo na počesť padlým vojakom,ktoré sa nemá začo hambiť! ()

nash.

Nevadí, že to vlastně nebyl žádný pořádný příběh, jen jedna velká dlouhá efektně nasnímaná bitva, nevadí, že to bylo až po strop narvané patetickým vlastenectvím a náboženskou agitkou, užil jsem si to s pocitem téměř úplné spokojenosti. Měl jsem chuť na pořádnou válečnou řež a tu jsem dostal. Nemyslím však, že bych se k tomu někdy chtěl vrátil nebo si z toho za pár týdnů něco pamatoval. Možná tak scénu Halova rozhovoru s malou dcerkou. ()

Slarque

Randall Wallace se od svého debutu podstatně zlepšil, příběh sice obsahuje až zbytečně moc patosu, ale je dostatečně silný, aby to tolik nevadilo. Mel Gibson, Sam Elliott a spol. jsou dostatečně drsní vojáci, Madeleine Stowe dokazuje, že ani manželky to doma neměly lehké. A o čem že to vlastně je? O tom, že Američané se nikdy nepoučí. Po Koreji vpadnou stejně „připravení“ do Vietnamu, pak zas do Iráku... ()

klerik

OLOVENÁ VESTA+ČIERNY JASTRAB ZOSTRELENÝ Kvalitný vojnový film na úrovni VOJAKA RYANA, ktorý sa konečne snaží vysvetliť prečo vojaci zabíjajú v "cudzej" vojne (ale Čierny jastrab to vysvetlil zretelnejšie.) Ale kvôli hláške: "Je mi cťou zomrieť za vlasť" som skoro chytil mizerére... ()

SeBig

Možná jsem se rozmazlil válečnými peckami co jsem viděl před tímto filmem (Black Hawk, Private Ryan..) Tohle mě moc nebavilo. Ty manželky jak se chodily nenápadně vysmívat ostatním, že druhým umřel manžel a jim ješte ne.. na přes držku. Hudba byla sice hezká, ale jedna pisnička tam snad zahrála šestkrát? Má to svoji kvalitu a potenci, ale bud to mě nebere ten Vietnam a nebo mě to prostě nevtáhlo do děje. Pár dobrých scén se, ale najde. Celkem průměrný masakr. ()

Chrustyn

Velice slušně natočený válečný snímek. Převážná část filmu je jen o akci a nemá nějakou hlubší myšlenku ale jako akční podívaná funguje skvěle a to hlavně díky dobře natočeným a docela krvavým bitevním scénám. Jinak postavy jsou strašně ploché a atmosféry film také moc nepobral. Prostě jen střelba a výbuchy. ()

Crocuta

Plno patetických proslovů a laciného moralizování, rádoby srdceryvné scény z rodinného zázemí vojáků, které působí leda otravně. Nebýt toho, mohla to být snad ucházející akce, ale takhle? Nuda a zase nuda. A tahle historka že by měla být lepší než Četa? Ani náhodou. ()

LaciLC

Neviem, čím to asi bude, ale mne sa tento vojnový film až tak nepáčil. Dôvodom je samozrejme tá mnohokrát omieľaná nuda. Mám rád snímky o vojne (Zachráňte vojaka Ryana, Čierny jastrab zostrelený) a ani Mel Gibson mi nevadí a tu podal výborný výkon, toto proste aj tak nevyšlo. Ďalej mi vo filme dosť chýbali emócie. Vizuálna stránka tiež nie je najvydarenejšia, jednoducho čakal som vo všetkých ohľadoch kvalitnejší film. Dosť veľké sklamanie, ale pozrieť sa to samozrejme dá. ()

Arsenal83

Ja tieto vietnamské filmy nemusím a hlavne toto jeden z tých slabších. Z dvoch hodín sa len neprehľadne strieľa a na záver dostaneme typický americký pátos, čistá falošnosť. Zlí šikmáči a dobrí demokrati tisícky míľ od domova. Všetky tieto filmy sú na jedno kopyto, pretože ukazujú v podstate len jednu otrepanú rovinu - Američania bránia svoju vlasť, ale pozor, nikdy na svojom území. Tak ja už neviem, keď zomierajú Vietnamci aj Američania na vietnamskom území, tak kto je obeť a kto bráni svoj domov? Hoci ideologická vojna je mi jasná (komunizmus vs kapitalizmus), vidíme, že dodnes ani po páde komunizmu sa nič nezmenilo. Američania si vždy nájdu dôvod bojovať za vlasť niekde inde, najlepšie na najvzdialenejšom kontinente. A aj preto ich podľa môjho názoru čaká osud podobný starému Rímu. ()

Scalpelexis

Nuda. Bylo to pro mě trošku utrpení, protože se mi zdálo, že se režie až moc snaží zasáhnout naše city..když se to povede, ok, ale když ne, je z toho člověk znechucený a pak už to jde jen z kopce. Bohužel si nedokážu ani vzpomenout na nějakou památnou scénu. Gibson je ok, úlohu čestného vojáka zvládl, ale zbytek nestojí už moc za řeč. ()

Ivoshek

Tenhle film mně docela zklamal, i když paradoxně právě tím, co jsem mohl a měl od Mela Gibsona očekávat - tedy zaťatým patriotismem, veskrze pozitivně ztvárněným hlavním hrdinou a poněkud polopatickým příběhem. To, co mi u Statečného srdce nebo u Patriota (ano, na CSFD mnohokrát proklínaného Patriota) nevadilo, mi do Vietnamu nějak nesedlo. Možná už jsem příliš zdeformovaný Stonem (který vlastní zemi skoro nenávidí), Coppolou nebo Kubrickem. Ti všichni totiž dost silně relativizují dobro a zlo v tomhle konfliktu, zatímco u Mela je vcelku jasno. :o))) Celkově je to technicky dobře zvládnutý válečný film, který je ale dost povrchní a proplánový. ()

honajz

Což o to, patos by mi tak nevadil, ale ta klišé, mankote. :-( On odchází do tmy, ulice skropené deštěm (v pouštní oblasti), ona vyběhne v noční košilce, "miluji tě"... Zas na druhou stranu oceňuju, že ve filmu jsou věřící lidé, už se zdálo, že ve filmech vymřeli a nahradila je 4% menšina. ()

SOLOM.

Mel Gibson opět nezklamal. Podal sebevědomý výkon, který jen podtrhl nadprůměrný zážitek z tohoto válečného dramatu. Je sice pravda, že vlažné tempo z úvodu bylo lehce uspávající a i já nemám rád přeplácané vlastenectví, ale některé humorné hlášky to odlehčily. Jakmile padl první výstřel a začal oboustranný masakr, začal jsem si film užívat plnými doušky. Akční i dramatické prvky tu byli dobře vyvážené, efekty solidní a hlavně měl příběh konečně to správné tempo. Jen Barry Pepper mě trošku zklamal, tedy lépe řečeno byl jsem od něj zvyklý na to, že hrál většinou vždycky drsňáky a tady coby válečný reportér nedostal, zas až takový prostor. 70% ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?