V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

ARI50

Tenhle válečný film můžu hodně ona představa že běžíte do kopců proti nepřítelovy kterého nevidíte je strach nahánějící. Smutný film který je samozřejmě nabitý akci, super hereckými výkony a skvělou hudbou. ()

mm13

Všetky postavy v tomto filme silne pripomínajú hlavného hrdinu z Narodený 4. júla. Poniektorí sú naivní, väčšinou však ide o totálnych blbcov. Vytriezvenie vo finále sa ale nekoná, naopak, zomierajú radi, že mohli položiť život za vlasť a ak sa im smrť vyhne, hanbia sa. Doslova a bez štipky irónie (tú som si musel domyslieť, inak je to nestráviteľné)! To asi preto, že Randall Wallace si na rozdiel od Olivera Stonea nevyskúšal vojnu vo Vietname na vlastnej koži. V Údolí stínu je príbeh prehnane patetický, nechutne vlastenecký a čo je najhoršie - klame!!! ()

Bauer

Nebýt těch prvních 30 minut tak bych dal za 5* ale bohužel začátek mi přišel dost nudný.Ale i tak se jedná o jeden z těch lepších válečných filmů. ()

becki_tu

Slušný film s tématem vietnamské války, ale... Chvíli se člověk dobře baví, ale pak zas chvíli kroutí hlavou. Téma vietnamské války mám rád, a vůbec filmy s válečnou tématikou. V tomhle filmu ale občas něco přebývalo a někdy zase chybělo. Nemístné byly především fráze pronesené posledním dechem umírajícím vojákem o hrdosti umírání za vlast nebo "vzkazy" manželkám. Místy se mi zdálo, že buď Gibson cheatuje nebo má sakramentské štěstí - při udílení různých rozkazů se promenádoval po bitevním poli, když všichni leželi on stál a kupodivu celý film přežil bez škrábnutí. A exteriéry (když už se mluvilo o džungli) by mohly být taky lepší, přeci jenom louka a pár stromů dostatečně nereprezentuje reálné protředí tehdejších bojů v těžko přístupných terénech. Patriotismus se v podobných snímcích prostě objevoval, objevuje a objevovat bude a proto bych to nikomu nevytýkal. Jako pozitiva vidím slušnou surovou realičnost, dobré herecké výkony v čele s Melem Gibsonem, efektní bojové scény a působivá hudba. A ani přehnaně dlouhé se mi to nezdálo, ikdyž pravda, scénář byl trochu natažený, ale pořád ještě v hranicích únosnosti. I přes některé nelogické momentky a chybičky jsem se byl schopen přenést a proto to vidím na 70%. Na Černého jestřába, Vojína Ryana, nebo kultovní Četu a podobné skvosty to ale nemá. ()

luka4615

Špičkově natočený válečný film s výborným Melem Gibsonem v hlavní roli. We Were Soldiers se po filmech jako "Platoon", "The Thin Red Line" a "Saving Private Ryan" řadí do mého osobního žebříčku nejoblíbenějších a nejlepších válčených filmů. Režisér skvěle namixoval vyvážený koktejl mezi událostmi na bitevním poli Údolí Stínů a situacemi které prožívali blízcí vojáků doma v USA. To vše podtrhuje skvěle zvolený soundtrack a ústřední píseň filmu. We Were Soldiers je filmem který Vás zcela emočně "vyždímá". Tolik emocí, beznaděje a mrtvých vojáků na ploše dvouhodinové stopáže rozpláče snad každého. „Fathers, Brothers, Husbands, Sons. We were young, brave, husbands, wives, sons, mothers, daughters, soldiers.“ ()

JASON_X

Který jiný národ je povolanější k jízlivému chechotu nad teatrálním vojáckým hrdinstvím Made in Hollywood nežli my, potomci Švejka, cynické a bezvěrecké "smějící se bestie" Češi? Vysmívat se kýčovitě-patetickému americkému hurávlastenectví je v případě tohohle filmu opravdu děsně jednoduché a Amíci si za to můžou sami, když točí takovéhle trapné pologramotné agitky. A fakt, že hlavní hrdina je ještě navíc bigotní katolík, je jen další vodou na náš mlýn. Nejhorší ze všeho jsou scény z civilního, rodinného života (zhruba třetina filmu). Například malá roztomilá holčička se ptá dédyho "Tatí, a co je to vlastně válka?" Nebo žena muže-hrdiny se v době jeho vietnamského dobrodružství stane doma ženou-hrdinkou, ošéfuje tamní babinec a srdnatě roznáší svým kámoškám-vdovám líbesbrífy s černým pruhem od ministra války. Kristova noho, nikdy bych býval nevěřil, že nějaké scény s Madeleine Stowe budu mít někdy chuť přetáčet. Bitevní sekvence jsou sice povedené a postava nerudného drsňáckého seržanta je proklatě kúl, ale celkově si nechtěná směšnost filmu v ničem nezadá s nechtěnou směšností některých tolik vysmívaných sovětských válečných filmů z doby brežněvismu. Resultát: Možná ten nejmelodramatičtější válečný film, jaký jsem kdy viděl. A nebýt seržantových hlášek, ani bych si nevzpomněl, že jsem ho už kdysi dávno viděl na VHSce. ()

prome

Kdyz jsem prekousl ten sileny patriotismus, a pripocital napinavou podivanou se skvelymi efekty tak hodnotim jako fanousek zanru 5 hvezdickami proto ze jsem ten film videl snad uz 5krat a porad se na nej muzu podivat znova ... ()

Lucasion

Údolí stínů pojednává o válce ve Vietnamu. Film má velice nezáživný začátek, který se snaží hrát na city. Jakmile vojáci vstoupí do války, začíná hrát pořádná hudba a ve zpomalených záběrech uvidíte drsnou smrt amerických vojáků. Mel Gibson hraje dobře, ale ze scénáře se víc vymáčknout už nedalo. Hudba je opravdu povedená, zpomalené záběry dobře vykreslují citlivou povahu filmu. Většina filmu se odehrává ve válce, což samozřejmě není na škodu. Válečné scény jsou velmi dobré, ale film má trošku delší stopáž a to už je věc co mi docela vadila. Film postrádá větší provázanost a přilnutí k charakterům, což je u válečného dramatu chyba. (71 procent) ()

Genero

Nenápadná vatikánská agitka na pozadí krvavých bojů ve vietnamských hvozdech. Velmi špatný film o hrdinství při během křížové výpravy dobra (emerická demogracie, křesťanství) proti zlu (žlutí trpajzlíci, odporný fujtajxl komunismus). Mele, ty latentní sionisto, přístě si alespoň přečti scénář. ()

Lacike

Taky vojnovy dojak plny patosu a patriotizmu. Sceny vojnovej vravy su po technickej stranke spickove, neskutocne brutalne a vrcholom su bombasticke vybuchy. Z postav ma zaujal charizmaticky velitel Gibson, jeho drsny zastupca Elliot, odvazny pilot vrtulnika Kinnear a nakoniec zdecimovany fotograf Pepper. Zvysok je len dobytok na porazku. Pokial sa iba bojovalo, tak to bolo dostatocne zaujimave ale dost mi vadili sceny s manzelkami, ktore hrali na city a robili to dost povrchnym spôsobom. Rovnako mi liezli na nervy vsetky tie kecy o bohu a vlasti. Ja viem, k amikom to patri, ale Wallace to podal prilis naivnym spôsobom pomaly jak z nejakeho zenskeho filmu na Hallmarku, co mi v kontraste s tymi brutalnymi bojovymi scenami nesedi. Keby tych kecov nebolo tak vela, tak by sa to dalo zniest, ale kvôli nim ma film dost prestrelenu stopaz. Vysledkom je dost naivny vojnovy dojak so spickovymi bojovymi scenami. 5/10. ()

PROROK14

VIdel som to len raz a dávno. Nepamätám sa veľmi na detaily ale pamätám sa že sa mi to páčilo. Mel Gibson v hlavnej úlohe a téma vojny - I like that. ()

Dale

Veľmi vydarený vojnový film, ktorý má u mňa čestné miesto hneď vedľa Saving Private Ryan a Black Hawk Down. Čo sa týka realistickosti bojov a ich následkov sa im určite vyrovná, no v konečnom dôsledku je predsa len o malý kúsok za nimi. Patetizmus mi väčšinou vo filmoch vadí, tu však nie, lebo bol použitý v správnom množstve na správnych miestach a na mňa to účinkovalo tak, ako si to asi tvorcovia predstavovali. ()

Terva

První prapor sedmé kavalerie... bude se historie opakovat? Film natočil Randall Wallace, který napsal scénář ke Gibsonově filmu Statečné srdce nebo Pearl Harboru Michaela Baye. Film vychází ze skutečné události, které sepsali do knihy We Were Soldiers... Once And Young plukovník Harold Moore a novinář Joseph Galloway, který se bitvy v údolí La Drang také zúčastnil jako pozorovatel. ()

JohnCZ

Technicky a herecky bravurně zpracovaný válečný film, kterému ale dost věcí do úplné dokonalosti chybí. Filmu by rozhodně prospěla kratší stopáž, míra patriotismu a náboženského žvatlání rovněž překračuje mez (holt Gibson) a scénář by mohl být méně přímočarý. Celý film je vesměs jen obří bitvou, trošku rutinně nasnímanou, ale jinak monumentální a patřičně drsnou. I hudebně je to vesměs rutina typická pro válečný film, avšak skotská píseň Sgt. MacKenzie se každému určitě zaryje do paměti. ()

Marek1991

Naturalistický Gibsonovský trhák s krásnou myšlienkou zapojenia rodín a ich prežívania konfliktu. Opäť Vietnam, opäť masové vraždenie, posolstvá a ponaučenia, diskutabilné postupy, zločiny a hrdinstvá a dynamický dej s výborným Gibsonom. Poviem pravdu, čakal som priemerný vojnový film, ale prekvapilo ma to. Kedže Američania majú veľa filmov je ťažké vedieť, čo je asi dobré, stali sa známymi aj svojou nevyspytateľnosťou a tu to dopadlo v dobrom. Je mi jasné, že u mnohých kritikov, či divákov prepadol, ale ja som mu prišiel na chuť, opäť treba skonštatovať, že dobre odvedená práca. ()

corpsy

Film, ktorý sa snaží do vás búšiť extrémne emotívnymi scénami, veľkolepými vojnovými obrazmi a kvalitnými hereckými výkonmi. A všeobecne sa mu to aj darí. ()

PauloZ

Tohle vůbec není tak špatný válečný film, jak tu někteří tvrdí. Mel hraje výborně, příběh je taky dobrý a jelikož mám válečné filmy hodně rád a navíc v nich jde vždy o něco vážného, co stojí za zmíňku, tak nemůžu dát méně než 4*. Je tam prostě všechno, akce, drama, city apod. ()

Johanka

I když se názory na tento film různí a spíše jsou záporné, neřadím se mezi ty, kteří ho odepsali. Zřejmě od těch válečných nečekám nic mimořádného a tak mi i výkon Mela Gibsona nepřipadl jako propadák. ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?