Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

JADIM

Vyvražďovačka, ktorá si výborne splnila svoj účel. Človek sa až čuduje, ako môže takýto na prvý pohľad jednoduchý film fungovať. Tá atmosféra, občas temná, občas mysteriózna, mladý vrah so zaujímavou minulosťou, ktorému na desivosti pridali aj fakty, že neodhalil svoju tvár, ani hlas. Výborné prostredie a strach a povery okolo toho domu. Boli tu aj chybičky, na ktorých sa človek pousmeje, napríklad niektoré vraždy (hlavne tá prvá) a spôsob, akým Michael utiekol z ústavu bol tiež komický, ale v roku 1978 to musela byť iná bomba a dodnes je to výborný film na obdobie Halloweenu a budúci rok si kľudne pozriem druhý diel. Film by však mohla ešte vylepšiť konfrontácia s Michaelovými rodičmi. 9/10 (Videné 31.10.2020, Originálne znenie) ()

Arkanoid

„Hey Lonnie. Get your ass away from there.“ Skvelá Carpenterova kamera sa snúbi s jeho výbornou atmosférickou hudbou. Ponúkol aj tradičné, nerealisticky zosilnené zvuky, ktoré naháňajú hrôzu a kultového masového vraha s veľkou chuťou žiť, ktorú prekonáva len jeho chuť vraždiť. Nezabúda sa ani na humor (Loomisova hláška, Michael v plachte). Kazia to nesmrteľnosť hlavného hrdinu a hlúpe rozhodnutia obetí. ()

misstake

První teenagerovská vyvražďovačka, která má všechno to, co nemají její bezhlaví následovníci. Má děsivou hodně hutnou atmosféru, kterou se jí daří vytvořit i bez potoků krve a vyhřezlých vnitřností. Majstrštyk pana Carpentera. ()

bari68

Klasika , ktorá vytvorila nový hororový žáner. S minimálnymi nákladmi , neznámymi hercami natočil Carpenter film, ktorý je napínavý má atmosféru, avšak vo finálnych okamžikoch podobne ako aj v Zombieho remaku na mňa pôsobil naivitou a nelogickosťou . ()

BlackTom

Napínavé, nečakané, desivé a dokonalé! Počiatok všetkých slasherov ma úplne dostal a ústredná melódia mi psychiku totálne položila na lopatky. Trocha ma naštvalo, že Michaelovi bola strhnutá maska, ale nič to, plný počet tak či tak. ()

casioa....

(Zrejme absolútny) vrchol tzv.slasher movies. Pre mňa o kúsok lepšie, ako Nightmare on Elm Street-1984 (NonES). Vôbec som nečakal, že ma čo i len zamrazí :) a predsa, občas to pekne primrzlo. Na rozdiel od AonES chýba akýkoľvek vtip, ale zato si nemusíš hovoriť, že" boha kde tá husa akože beží, a prečo ide tak pomaly" :) "Michael je slepý vrah a bez úrovne, ničí všetko, čo sa pohne"....a ako inak, s ďalšími pokračovania to išlo s kvalitou dole vodou, ale to je klasika, a deje sa to zrejme (skoro) v každej filmovej sérii. Čo sa týka hlavných hrdinou, J.Lee Curtisová-zo začiatku hlúpa husa...ale pod ťarchou udalostí, to vytiahla na celkom pekný výkon. M.Myers-ťažká pohoda :) ()

Drak9

Tak toto je hororova klasika, kdy hlavni zaporak se dokaze objevit znicehonic vsude a vy jen cekate kdy a kde se objevi zase. A to napeti je zde primo fascinujici. ()

see_sawandrew

Tohoto tatínka slasheru uznávám jako přelomový film v tom ohledu, že výrazně používá hudební složku k šokování diváka (když vynechám samozřejmě žánrově nezařaditelné Psycho). Tento doplněk lekačky se využívá dodnes, i když mnohem méně efektivně. Nejlepší Carpenterův film to ale rozhodně není. 70% ()

bruceman7

Nevím, Jason a študentíci podali ve své prvotině přesvědčivější výkon/utrpení. Ale atmosféra a evergreenová melodie je povedená, proti tomu žádná. 4,5/10 ()

Testament

Bylo 23:12 večer, když jsem v potemnělém pokoji dokoukal první a ten nejpravější Halloween. Perfektní ústřední melodie, tykev v pozadí a běžící titulky mě měly upozornit, že mě čeká nevšední zážitek. Nudí mě ty novodobé trapné slashery ala Bazén, atd. co kopírují nedostižný Pátek třináctého. Jason Vorhees je jen jeden. A Michael Myers koneckonců taky. Oproti remaku Roba Zombieho se tady tolik nerozebírá psychologická stránka věci. Jen to, že Michaela zabije sestru, odvezou ho do blázince, odkud po 15-ti letech uteče a pokračuje ve svém řádění. Původní Halloween je kouzelný v tom, co nevidíme. Zabiják je v temnotě, krev neuvidíme, jen náznaky bodání a atmosféra strachu je zde každou vteřinu všudypřítomná. To je to, co novodobí režiséři litry cákající krve nedostihnou. A závěr je pro diváka tradičně (ne)uspokojivý. ()

Ragdoll

Po celý film jsem nepocítil žádný záchvěv zamrazení, nebyl jsem vůbec napnutý, spíše pro mne sledování bylo nudné a nezáživné. Lekl jsem se pouze jednou, když Michael zavraždil dívku v autě, ale jednalo se pouze o element překvapení, strach je příliš silné slovo. Trvá dlouho, než se děj dá do pohybu a skoro nejde poznat, jestli už ten okamžik konečně nastal. Řekněme, že to je posledních dvacet minut. Několik mladých, rozmazlených teenagerů je v této sekvenci ubodáno či uškrceno, bohužel jsem jednotlivé scény přešel bez mrknutí oka, jelikož hlavní hrdinové jsou krajně nesympatičtí a tudíž mi byl jejich osud brzy ukradený. Navíc mě přímo bolelo pozorovat jejich otřesné logické chyby (prozkoumávání domu naprosto po tmě s vědomím, že něco není v pořádku, celý útěk Laurie před vrahem byl směšný, až jsem se přímo smál té stupiditě a finální chvíle v domě vůbec nemá smysl komentovat) a neschopnost herců vyjádřit jakékoliv emoce nám neumožňuje užívat si film naplno, je to jako koukat na parodii. Slabý průměr, s mými očekáváními jsem tvrdě narazil. Asi si jdu pustit Pátek Třináctého pro zlepšení nálady... ()

cachina

John Carpenter a jeho Halloween píší dějiny a pravidla hororového žánru (respektive subžánru slasher - vyvražďovaček a to především maldých teenegerů). Přivádí na plátna jednoho z nejznámějších a nejtemnějších hororových vrahů, který má až nadlidské vlastnosti (prostě ho nejde zabít). Carpenter buduje atmosféru již od začátku, dopomáhají mu k tomu záběry point of view, prvky voyeurismu a především vynikající a hrůzu nahánějící hudba, kterou složil sám režisér. Halloween nastoluje pravidla vyvražďovaček, které bude ctít mnoho filmů poté (např. Vřískot si s nimi umě zahrává). Zákonitosti (typu já se za chvíli vrátim, za sex se platí životem, nebo přežít může jen neposkvrněná dívka), které se stávají nosným kamenem daného subžánru. Horor, jenž patří k legendám, má mnoho pokračování, napodobení a remaků. Ale ani jeden se k němu nedokozal ani přiblížit (ikdyž Halloween 2 je také poměrně vydařená záležitost). ()

Han22

První Halloween se mi nikdy nelíbil, vždycky mě k smrti nudil. Až teď poprvé jsem mu přišel trochu na chuť - ono se v něm stále hodinu nic neděje, ale je pravdou že díky nesmrtelnému ústřednímu motivu, skvělé kameře a k smrti vyděšenému doktoru Loomisovi to budování atmosféry celkem funguje a budete mít pocit, že do města přišel sám ďábel. Mike se občas někde mihne a když se kamera podívá znovu, je pryč - ano tohle klišé funguje ve slasherech už přes 30 let, ale Carpenter s ním přišel první. Stejně jako s principem nesmrtelného zabijáka - Mike přežije drát do krku, drát do oka, řeznickou kudlu do břichta, šest výstřelů z pistole a pád z prvního patra, čili je hned v prvním díle jasné že se nejedná o obyčejného člověka. Co naopak nefunguje jsou postavy - blbý až na půdu, ale na to člověk tak nějak zvyklý. A bohužel vraždy - dočkáme se jen tří a nic moc. Za založení žánru, pár postupů, mrazivou atmosféru a jednoho z nejznámějších zabijáků nicméně se zavřením obou očí dávám 4 hvězdičky. ()

Darth_Jenda

Díky tomuto snímku jsem pochopil všechny vtípky o idiotech a blondýnách v horrorech, půlku vtipů ve Scary Movie a získal odpor ke klasickým horrorům. Jestli chce u horroru člověk zažívat negativní, pochmurné, bezmocné a úzkostlivé emoce, tak ať se téhle parodující komedii zdaleka vyhne a pustí si zprávy na Nově. Prosím pana POMu a další adminy, ať si opraví žánr u Helouvínu a dalších, navazujících sequelech. Opravdu, tenhle film může být na databázi "červený" jen kvůli odhaleným ňadrům umírajících blondies. ()

Jane18CZ

Líbí se mi zápletka, jestli se tomu tak dá říkat :-D Postava Michaela je dobře creepy, parádní hudba podtrhuje jeho postavu a líbí se mi, jak vždycky někde číhá a jen se dívá.. V porovnání s Pátkem 13 a postavou Jasona Voorheese ale musím říct, že vraždy jsou suché, nezajímávé a bez krve. Nevím, zda je to tou dobou, že už tak to byl odvážný snímek, nebo zda to je špatným maskérem, ale v tomhle se mi Pátek 13 líbí více. Je ale zvláštní porovnávat tyhle dvě filmové postavy, protože ačkoli jsou si dosti podobné, tak jsou i diametrálně jiné. ()

matolas

Tento film si zapamätám hlavne vďaka komickému českému dabingu, kde namiesto vyrezávania tekvici chce hlavná hrdinka robiť "strašidelného Turka" a Mike Myers nie je strašiak, ale "černý chlap", hoci má bielu masku. Mimochodom, druhé spomínané faux pas robí z filmu priam existenciálny film o neexistencii černochov, pretože hlavná postava niekoľkokrát povie, že žiadny "černý chlap" neexistuje. ()

Loki_Six

"I met him, 15 years ago. I was told there was nothing left. No reason, no conscience, no understanding in even the most rudimentary sense of life or death, of good or evil, right or wrong. I met this... six-year-old child with this blank, pale, emotionless face, and... the blackest eyes - the Devil's eyes. I spent eight years trying to reach him, and then another seven trying to keep him locked up, because I realized that what was living behind that boy's eyes was purely and simply... evil." ()

Vajonek

Zabiják, jehož tvář uvidíme za celý film pouze na pár sekund a který se objevuje a zase ztrácí v různých temných koutech, aby v pravý moment zaútočil na nic netušící oběti. Otevírající a zavírající se dveře a okna. Záclony vlnící se v závanech větru. Zvonící telefony. Všude tma s pár svítícími lampami nebo vydlabanými dýněmi. Záběry kamery jakoby okem postav. Doprovodná hudba... To vše (a ještě mnohem více) vytváří od začátku správnou napjatou atmosféru a přináší divákovi přesně ty zážitky, které od hororu chce. Řekla bych, že nejsem zrovna lekavý typ, ale u Halloweenu jsem zažila vícero momentů, kdy ve mě opravdu hrklo nebo kdy jsem přivírala oči v obavách, odkud Michael zase vykoukne. Je to působivé i po letech, kdy jsme různými horory či pseudohorory zahlceni - právě proto se asi člověk o to raději podívá na klasiku, která si na nic nehraje, kde jednotlivé prvky nepůsobí jako laciné parodie, jelikož s nimi tvůrci ještě uměli zjevně dobře pracovat. Dokážu si představit, že v době vzniku z tohoto filmu museli být lidi totálně na větvi. Velmi dobré čtyři hvězdy (nemám filmu vlastně co vytknout, jen bych asi chtěla být po zhlédnutí prostě o něco více nadšena, než jsem - čistě subjektivně - třeba mě to při příštím zhlédnutí zastihne v rozpoložení, kdy se o tu pověstnou kapku více nadšení dostaví a tu jednu hvězdu tomu ještě přidám, protože je to opravdu výborný horor). 80 %. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)