V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

Billie777

Pořádný psycho nářez! Přesně takovýhle filmy mám ráda. Výběr herců byl výborný, atmosféra dokonalá a to napětí! Od začátku do konce mě film doslova pohltil a tak to má být. Opravdu skvěle natočeno. ()

DonQ

Ano, jsem buran. Nebaví mne skládání mozaiky a pak teoretizovat jakou dozajista úchvatnou myšlenku to mělo mít. Připadám si okraden o dvě hodiny času a je mi jedno, že tím spadám do kategorie hloupého či líného diváka. ()

Jespe-film

Hodně silné audio-vizuální zpracování je jednou z nejsilnějších zbraní psychologického drama-thrilleru s tajemným oparem bloudících barev, které vás ve formě čím dál častěji se objevujících nejasných scén a surrealistických obrazů, prosí o vysvobození z podivného zakletí. Ona hranice mezi skutečností a splývající představou se rodí stejně rychle jako umírá, ovšem i v jediném okamžiku lze zažít takřka nekonečný příběh - stejně tak, jako v životě každého z nás. Scénicky hodně silný film, kterého provází neúprosně lkající hudba, nás zavádí do zvláštních, leč snad i reálných, světů. Vybízí nás k zamyšlení a svými složitějšími pasážemi i ke druhému shlédnutí. Spojení Benioffa s Forsterem ve mne lehce probouzí "DiCapriovu" Identitu s Prokletým ostrovem, Tiersovu Melancholii a především pak Lynchovo velmi zdařilé Mullholand Drive. Skvělé herecké trio Gosling, McGregor a Naomi Watts mne přivedlo do zvláštních, místy až transcendentálních, zážitků, nad kterými budu ještě týden kroutit hlavou... ...tedy než podruhé nezmáčknu tlačítko "Play". Po prvních shlédnutí film nedokážu hodnotněji uchopit, ale prozatimně dávám plný počet hvězd - už jen kvůli formě, ve které byl všemi těmi bledými odstíny barev, dokonale slit... ()

klukluka

Nárokuji si zisk titulu tukan roku- dal jsem si to dvakrát a přesto jsem to nepochopil. S atmosférou jsem se minul, přestože si s ní Forster evidentně vyhrál a podle mě to na ní kompletně postavil. ()

cab

Vizualni a hlavne dejovy vyplach hrajici si na pomezi reality a vyplodu fantazie hlavniho hrdiny. Nemam chut film pochopit, protoze je to nadlisky ukol a hledat souvisloti v chaosu neni mou oblibenou cinnosti. Kdo by mi logicky vysvetlil cely film, bude stedre odmenen :} Uchylaci a milovnici prekomplikovanych filmu budou chcat blahem. Dve hvezdicky za herecke vykony a vizualni stranku. 40% ()

Teg

Tak nevim, mel bych to chapat? Neco mi rika, ze jo, ale stejne vubec netusim. Ale libilo se mi to, to zase jo. ()

Milan25

Film přesně podle mého gusta, člověk neví která bije ani po skončení, a pak musí ještě nějakou chvíli přemýšlet jak to vlastně bylo myšleno. Paráda, 95% ()

Holina

Psycho, které možná trochu může připomínat styl vyprávění Davida Lynche. Narozdíl od Lynche se ale na Stay dá dívat. ()

TommyFree

U tohodle filmu musíte opravdu přemýšlet a na jedno zhlédnutí to určitě nepochopíte a asi ani na dvě .. na potřetí už by se vám to mohlo povést ale musíte dávat pozor každou minutu, protože v tomdle filmu souvisí všecko se vším. Po jednom zhlédnutí bych určitě nedával tak vysoké hodnocení, ale když už film jednou pochopíte a pustíte si ho znovu. Užijete si každou scénu, tu promyšlenost celého díla nemůžete dát jinak než 5* ()

Rssa

Podivný mysteriózní thriller, který vám hlavu zamotá zaručeně. Výtečný Gosling, tradičně dobří McGregor s Watts. Režisér Forster exibuje, až to přehání, zápletka a vyznění příběhu se takřka nedá vyložit jediným způsobem, přesto působivé. 75 % ()

showxman

Každopádně zajímavý kousek, kterému ve výpisu žánrů chybí "mysteriózní". Přiznám se, že mi pointa zůstala zahalena ve snových a psychotických přechodech, které já tolik rád. Btw vizuál velmi povedený. ()

HArna

Tomuhle já říkám drama. Přesně tohle od filmu čekám. Trochu mě mrzí, že se o tomto snímku moc neví, já se přiznám, že jsem na něj narazil náhodou. Trochu jsem tápal, kam tento film směřuje nebo kam směřuje závěr - pak se to vše rozplete a vy to pochopíte. Super trojice hlavních hrdinů, temná atmosféra, vizuálně je tento film natočen na jedničku. ()

Scytale

Nechápu nemálo místních hodnotitelů, kteří adorují tuto nehoráznou slátaninu (která vznikla snad jako školní cvičení budoucího kameramana a postprodukčního grafika) a jedním dechem zatracují Kellyho mnohem promyšlenějsí a propracovanější Southland Tales. Tento film je jen slepencem obrazů a rádoby "psycho" scén, které jsou v závěru filmu ješte navíc sami sebou popřeny. PS: Srovnávání s Lynchem je naprosto nepatřičné. ()

Scevola

Pocas filmu som si myslel, ze to je nejaka "lynchovina", avsak nastastie sa na to na konci cele objasnilo. Sice miestami som mal pocit, ze to bolo na hrane toho co divak este moze prijat, tak na rozdiel od Trancu je celkovy pocit pozitivny. Skvela herecke trio. 8/10 ()

SpaceOdyseus

Wow, to byla sila. Stay je narocny film pro narocneho divaka, ktery se neboji pouzit mozek. Obavam se, ze jedna projekce k pochopeni filmu nestaci. Skvele napsane, uzasne zrezirovane. Musim si to pustit znovu a delat si poznamky. ()

aquiver

Psychologický, psychedelický a velmi atmosférický film... pro dost diváků zdá se být trochu náročný, ale vězte, že pokud ho dokoukáte do konce, smysl zpětně rozhodně dává. Režijní invence, výtečný střih, kvalitní jsou herecké výkony, podmanivá je hudba. Film je zpočátku zmatenější, zaujímá spíše vlastní formou, samotné rozuzlení a vysvětlující obsah přijde s posledními minutami, kde utváří další myšlenky, je třeba mít otevřenou fantazii... Podobným filmem je také třeba vynikající Kachyňův Směšný pán... 90 % ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007