V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

shyster

Představení 2 mužů - režiséra Marca Forstera a herce Ryana Goslinga. Neuvěřitelné se stalo skutečným, ale Ewan s Naomi si zde vybrali dovolenou (zvláště prvně jmenovaný). M.Forstera zde vytváří nádherné audiovizuální dílo, které ještě dlouho nebude překonáno. Natočení dopravní nehody tak odlišné od podání M.Baye je úchvatné. Škoda jen toho příběhu. 1hod 20minut nemáte ponětí, o co jde, proč je to tak zamotané, až teprve konec vám vše vysvětlí (a myslím, že až doslovně) a vy se začnete koukat na celý děj v úplně novém pohledu. Právě těch 80 minut je pro někoho oříškem a přestane ho to bavit, i když na plátně sleduje dokonalou vizuální jízdu. ()

bogomira

Asi tak do půlky jsem neměl pocit, že sleduju něco výjimečnýho, ale pak se začaly dít věci a ještě teď po skončení filmu se mi v hlavě točej obrazy a scény a významy a vysvětlení. Pro lynchofily skoro povinnost, pro ostatní upozornění: extra hustá psychárna! ()

cariada

Pořádná psycharna, která pro ne pozorného diváka nedává moc smysl. Je to přesně film u kterého se musíte hodně soustředit a mít na něj náladu. Silný zážitek, ke kterému se časem možná vrátím. ()

snob

Překombinováno na Hollywood. Je to film, kterých v poslední době vzniká veliké množství. Šokovat pointami, které se nedají předpovědět. Šokovat "alternativním" ztvárněním. Začíná to vlastně být stejná rutina a nuda jako u kdysi slavných vlasatých japonských bubáků. Začal Ringu (ne Pingu, sakra, ale Ringu) a pak se to rozjelo. Dvakrát třikrát se kopírovat dá a člověk zůstane tolerantní, ale po sté už z člověka tečou nenávistné poznámky. Chvílemi napínavé, ve výsledku pokulhávající. Scénárista se určitě zapotil. ()

Wladi.mir

Tfuj! Tak psycho film jsem dlouho neviděl. Doteď si nejsem jist zda jsem to celé pochopil. Pokud někoho baví tento žánr nudit se určitě nebude, ale já už bych si to znova nepustil. ()

C0r0ner

Ne, nebudu tvrdit, že jsem to plně pochopil. Někde kolem půlky jsem se ztratil a pak se jen zpětně snažil domyslet, co se vlastně dělo. A nedomyslel. Což však nesnižuje (podobně jako u Donnie Darka) dobrý dojem, který na mě film udělal. Minimálně mě donutil o sobě posléze přemýšlet a ne jen upadnout do šedi průměru. 80% ()

Wormboy

BRILANTNE natoceny film.Ak pisem brilantne,tak to tak myslim,pretoze toto je skutocne vizualne sialenstvo.Tak hladucke prechody zo zaberu do zaberu tu uz davno neboli. Film sam o sebe vyzaduje vysoku mieru pozornosti.Nejde o ziadny jednoduchy thriller,aj ked v konecnom dosledku jednoduchy je,avsak su to malinkate detaily,ktore robia tento film popri vizualnom stvarneni pre mna vynimocnym.Na stastie,akoby sa cely film mohlo zdat,nas necaka ziadna otrasna pointa,ale len to,co sme zrejme cakali.Na kompletne vychytavky to ale bude vyzadovat niekolkonasobne zhliadnutie,kedy hodnotenie bude moct ist este vyssie. Ten kto vsak caka nejaky druhy Siesty zmysel bude sklamany, toto je uplne iny film o niecom uplne inom:) Nechcem pisat spoilery zatial,lebo vela ludi to nevidelo. ()

lilina133

Určite nie film pre konzumného diváka, ktorý rád svoju šedú hmotu necháva pred kinosálou (ak dáku má:-))Musela som to síce pozreť dvakrát, aby mi to dalo zmysel (a dúfam, že som to pochopila správne:-)), ale stálo to za to...Keď som Stay pozerala prvýkrát úplne som sa do toho zamotala a keď prišla záverečná pointa...ostala som iba zízať, že čo sa to predo mnou práve stalo...Avšak, potom som začala premýšľať a pri najbližšej možnej príležitosti som si to pustila znova a ... zrazu to všetko začalo dávať zmysel, ako všetko Marc Foster premyslel do tých najmenších detailov...Práve tie detaily, ktoré pri prvom pozretí veľmi zmysel nedávajú (a rozmýšľate, či bol režisér pri zmysloch keď to tam nasekal, veď napr. matka s dieťaťom...), pri tom druhom zhliadnutí majú veľkú váhu...A aby som nezabudla na herecké trio, z ktorého vyniká Ryan Gosling, ktorý je ako Henry úplne perfektný - ten chalan má talent:-))A čo dodať??Isté je - toto nie je film pre každého, avšak kto rád trošku potrápi svoje lenivé nervové bunky je ako stvorený... ()

campix

Naprostá šílenost, ale dokonalá. Díky tomu, že jsem nechtěl vědět o čem tento snímek je, jsem celou dobu přemýšlel nad tím, kdože je vlastně ten blázen a nakonec jsem zjistil, že je všemu jinak. Nechal jsem se unést naprostou audiovizuální dokonalostí přechodů jednotlivých scén a postav. Marc Foster natočil jedinečný snímek se skvělým obsazením a soundtrackem. Hlavně mě potěšila přítomnost temných atmosferistů Massive Attack. ()

J0hny5

Už od začátku jsem měl problémy rozeznávat co kdy se děje, co a jak na sebe navazuje. Ale plyne to celkem slušně a tak jsem neměl problém s pozorností a znuděností. Všechno mi docvaklo vlastně až na konci a bylo to mírně rozporuplný. Je to určitě zajímavý, závěr nezklame, ale bylo to příliš nereálný, pro snílky tak akorát. Nakonec slušných 75%. ()

Pajky3

Zvláštní film, který nebylo úplně jednoduchý sledovat. Hlavní trio herců předvedlo kvalitní výkon. Všechno se mi skládalo, já pořád přemýšlel jak to mohlo být, co se děje. Alespoň to pořádně udrželo mojí pozornost. Nejsem si úplně jistej, jestli jsem všechno správně pochopil, asi se na to budu muset podívat znovu časem. ()

pakobylka

----- "Nevidíme-li vítr, můžeme vidět jeho sílu." ----- Snímek, který je buďto téměř geniální a tudíž zcela srozumitelný pouze výjimečně nadaným jedincům ... nebo nedává smysl a je pro vás jen zbytečnou ztrátou času. Po pravdě řečeno - nemohu se rozhodnout ani pro jednu variantu. Příběh vás zlomyslně mystifikuje od samého začátku - a když vás dostane, čas a prostor se zcela zjevně přestanou chovat obvyklým způsobem a vy přestanete rozlišovat, co je skutečnost a co sny, představy ... nebo jiná dimenze. Napjatě čekáte na vysvětlení - a několik závěrečných minut z vás udělá dokonalého hlupáka. Přesto zcela neobjektivně k solidním třem hvězdám přihazuju i čtvrtou - za stylovou halucinogenní atmosféru, která vás spolehlivě vtáhne do děje ... i za samolibou a výsměšnou pointu, která je spokojená sama se sebou a sebevědomě odchází přepudrovat si drzý nosík, aby mohla zmást a polapit další oběť. ()

Martrix

Téměř vše co bych napsal k obsahu, je spoiler. On je jím vlastně i český název, ale tady distributora chválím, ona je v tomto případě lehčí pomoc divákovi na místě. Přesto...pokud se o svůj mozek staráte a občas ho nakrmíte nějakou tou mysterióznější/alternativní podívanou, dojde vám to. Marc Forster je skvělý režisér a Ewan McGregor, Ryan Gosling i Naomi Watts, předvedli už tady (2005!), že jsou to špičkoví herci, schopní zahrát cokoliv. Přestože tady mnozí poukazují na to, že forma válcuje obsah, je to pouze úsměvný důkaz toho, že se jen dívali, ale nepřemyšleli u toho. Že se u prvního WTF momentu zarazili, možná se i pokusili nahodit o mozkový závit navíc, ale nakonec to vzdali s nadějí, že to tvůrci na konci vysvětlí. Nevysvětlí a za tu odvahu a nekompromisní způsob, jakým tento audiovizuální skvost vytvořili, jim plácnu o hvězdu navíc. ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007