V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

radekgfx

Fantazie. Pokud bych někdy natočil nějaký film, vypadal by nejspíš asi nějak takhle. Osobně mám velmi rád filmy, které divákovi nepředkládají zápletku na stříbrném (či z jiného kovu) podnose, ale které jej nutí průběžně přemýšlet nad jeho obsahem (v tom pozitivním smyslu). Film, zprvu thriller, postupem času mysteriózní, plný ozvěn, déjà vu, flashbacků a mixu poslední půlhodiny Mulholland Drive - můj oblíbený koktejl. Mysteriózní poloha může na někoho působit lehce degradujícím dojmem, nicméně z mého pohledu jde o film velmi kompaktní, vizuálně působivý (viz počet VFX studií v titulcích) a především obsahově poutavý. Výborné herecké obsazení. Ryan Gosling uměl už před Drive. ()

kubyno

Ono je pravda, že ten příběh, kromě toho, že je pekelně zmatečný, tak je i možná nedotáhnutý a možná laciný, každopádně to mě moc nezajímá. Od začátku do konce je STAY poutavý, v některých detailech opravdu vymakaný a některé scény jsou úžasné. Neskutečně se mi líbila práce s kamerou a střihem a vůbec celková audiovizuální stránka a herecké obsazení. Prakticky celý film mě tak nějak držel v křesle, ale konec mě opravdu ohromil, a i když možná časem snížím hodnocení, tak teď s tolika pocity musím dát plný počet. Příjemná psychedelická emocionální bomba. ()

Rýža

Jak že to říkali v těch Simpsonech? Pro blbce moc intoušský, pro intelektuály moc blbý :) A chci to stejný hulení, co mají všichni, co to srovnávají s Lynchem. Jsem vzorový Lynchofil, viděla jsem od něj snad úplně všechno, včetně jeho domácího porna, ale srovnání mě tedy nenapadlo ani jednou. Čím to asi bude? ()

masiko

Hvezda za obsazeni. Marc Foster timto definitivne prekonava Darrena Aronofskeho a stava se mym nejneoblibenejsim reziserem. Pokud by mi nejaky fanousek chtel do posty vysvetlit svuj vyklad, rad si jej prectu :) ()

Maryinka

Vizuál je okouzlující a kreativně vytvořený, McGregor, Gosling i Watts podávají naprosto dokonalé výkony, hudební doprovod se mi taky moc líbil... Jenže co z toho, když mi film nedává moc smysl? Stay mě bavilo, zaujalo mě, ale opravdu nevím, jak hodnotit, a proto dávám nakonec jen 3* (a to jsem v první polovině uvažovala i dokonce o 5*). Škoda, zhlédnutí ovšem nelituji, byl to opravdu zajímavý zážitek. ()

bufanda8

Tohle dílo mi zcela uniklo, dívám se na něj v roce 2022 a říkám si: Jo, todle patří někam to škatulky "po Requiem za sen a Trainspottingu, aha", vizuál dobový - skvělý, příběh wtf. ()

honelnik

Remeselne dokonalá pasca na nepozorných, film ktorý zamotá hlavu celej popcorn nation a vyslúži(l) si negatívne ohlasy, napriek svojej nespornej kvalite. Čistých 5*. ()

Lúca

Na konci filmu zjistíte, že vlastně vůbec nevíte o co tam celou dobu šlo. Chválím scénu na mostě, ovšem zbytek děje je chaotický a nepřehledný. ()

KOZEL84

Příjemné překvapení.Zábavnější ''Lynchovina'' (i když ne zas tak brutálně) bez Lynche s perfektním obsazením.Gosling jede. ()

Indian88

Hodně dobrá psychárna. Co se týče pochopení příběhu, napadlo mě taky pár variant. Hodně lidí tady říká, že je to beze smyslu a hraje to jen na efekt. Ale nějaká hloubka tam určitě bude. Celej ten příběh se podle mě odehrává jen v hlavě Goslinga po dobu co umírá. Už kvůli tomu, jak říká McGregorovi, že je jedinej, kdo mu může pomoci (klečí nad ním a snaží se ho oživit). Jenže tak jednoduchý to nebude. Ale nevím, fakt nevím, sám se do toho zamotávám, protože se ve filmu každou chvilou objevila nějaká absurdita, která vždycky popřela původní teorii. I když pak vidíte ten finiš a myslíte si, že už jste to konečně pochopili, tak zjistíte, že vůbec... Aspoň teda já nemůžu přesně říct, že vím o čem to bylo a v čem je ta pointa. ()

adussh

Škoda těch fantastických prvních dvou třetin filmu a kvalitního hereckého obsazení pro tak nesmyslný konec... ()

Wawer

Stylový, audiovizuální mindfuck. V průběhu filmu jsem si připadal tak trochu jako hlavní hrdina Sam, zmatený, ztrácející schopnost racionálně pojmout co sleduju. Chápu, že někdo se na to dokáže povznést nebo dokonce proniknout do myšlenkových pochodů tvůrců, ale bohužel to není můj případ ()

zahadum

Nechce sa mi to odbiť konštatovaním,že je to taká " Lynchová zacyklovačka " ale ono to v skutočnosti tak je...príbeh pôjde neustále dookola koniec je začiatok a začiatok je koniec...medzi tým sme viacmenej odovzdaný do rúk tvorcov filmu ktorý nám občas ukážu čriepky z tejto poriadne rozbitej mozaiky ktorú ale nikdy neuvidíme v celku a možno to je aj dobre lebo by sme bolo ešte viac zmätený. Všetci traja herci výkon na jednotku ale kúsok na vrch mal predsa len Gosling u ktorého si tú " Lynchovinu " aj vychutnáte na jeho tvári :) ()

chelsea17

Nechytlo mě to. Ewan a Ryan jsou ve svých rolích parádní, ale občas mi to přišlo trošku zmatené. S největší pravděpodobností to byl i záměr, vnést do toho trošku zmatku jakožto problém s lidskou psychikou, ale říkal jsem si, že je to zmatečný až moc. Závěr zajímavý, trošku očekávaný. Počet hodnocení: 7 487 (74%) ()

Endavour

Vizuální dokonalost, vynikající herecké výkony a ještě lepší příběh - tři věci, které mě napadnou po zhlédnutí Stay. Během celého filmu se člověk ztrácí v myšlenkách a iluzích hlavních hrdinů a vše je do scény na Brooklynském mostě dokonale skryto, tj. jakýkoliv hint zde prostě nenajdete. Kapitální psycho-nářez, kterému uděluji 92%. ()

peetrejr

Úžasný mysteriózny film opäť s Ryanom Goslingom. Tentoraz ale s Ewanom McGregorom a Naomi Wattsovou. Je to tak kúzelný film, že pri jeho pozeraní som si myslel, že v tom mám jasno. Mýlil som sa. A koniec je dosť hustý. A ak myslím hustý, tak doslova a do písmena. Ryan predviedol skvelý herecký výkon, ale ani jeho hereckí kolegovia nezaostávajú. Kamera je tu uletene dobrá, ale stále mi tu niečo chýba ak by som chcel dať plnú paľbu. Ale myslím, že som si týmto filmom potvrdil, že Ryan Gosling je dobrý herec a určite sa oplatí vidieť i jeho ďalsie filmy. ()

JB2203

Co je to vlastně film? Třeba: zachycení stavu mysli v tenatách příběhu. Nebo: sled iluzorních obrazů na plátně divákova vědomí. Kratičký sen stažený z kůže reality. V hloubi naší mysli je vše dočista pomícháno - vjemy přítomnosti s odlesky minulosti, vzpomínky a představy. Toliko filtr rozumu dává skutečnosti individuální řád. I film je produktem lidského rozumu a v důsledku pak takovýmto filtrem. Co když však filtr vynecháme a začneme vnímat realitu ve své bezčasové přirozenosti? Jako sled emocí a výjevů, jako množinu nereálných prvků bez vzájemné kauzální souvislosti? Na tuto otázku se zřejmě rozhodli najít tvůrci filmu Stay odpověď a natočily příběh, který není ve své podstatě příběhem, nýbrž pokusem o zachycení procesu vědomí jedné z jeho postav. Vše co se odehrává na plátně je v zásadě neuspořádaným zachycením toho, co se odehrává kdesi v hloubi hrdinovy (okolnostmi značně napjaté) mysli. A je třeba napsat že obrazově i technicky velmi zdařilým zachycením. Minulost, přítomnost, představy i realita to vše vytváří dokonale namíchanou iluzi filmového syžetu uzavřeného prostřednictvím divákova účastenství v sobě samém. Krajina pochopení ztrácí své nejasné obrysy a na místo skutečnosti nastupuje sen. A pouze jeho zákonům je tento film podřízen. Moc se mi to líbilo. Zvláště pak oceňuji, že výlučná obsahová forma nesvedla její tvůrce k samoúčelnému intelektualizmu, což se v podobných případech nezřídka stává. ()

zelda82

Tenhle je film je hodne zvlastni - prostrihy, deja vu, podivne nahody a prekvapive rozuzleni (aspon pro me). Rozhodne to neni film pro kazdeho a pokud mate zrovna depresi, tak se mu obloukem vyhnete. I presto se jedna o zajimavy kousek, ktery si s vami poradne pohraje a podniti vasi predstavivost. ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007