V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

kajas

Vizuálně převelice zajímavý snímek, navíc se skvělým Goslingem. Vůbec jsem ovšem nepochopila pointu, několikrát jsem během sledování děje jenom kroutila hlavou, zkrátka mi "Stay" úplně nesedlo. ()

Skip

Až do konce jsem neměl ponětí, jak tohle skončí. A když došlo na pointu dávalo mi to celé smysl jako Rubikova kostka, kterou jsem nikdy nedokázal složit. Hodně průměrné mysteryózní drama, které bylo celou dobu vcelku zajímavé a které na konci totálně vyhořelo. ()

radektejkal

Pěkně se na to koukalo, i když jsem tomu moc nerozuměl. Jsem jednoduchý typ (jedermann, everyman) a navíc při sledování filmů mozek moc nepoužívám. A co se tohoto tématu týče, tak mi stačí písnička Paula Simona (Flowers Never Bend With the Rainfall): "I don't know what is real,/ I can't touch what I feel/ And I hide behind the shield of my illusion. Ale jak to často bývá, z obecného se často vyloupne něco zvláštního. Pro mě to byla tvář Henryho (Ryan Gosling), která mi svou křehkostí a zranitelností připomněla tvář mého otce (v 21 letech), a fakt, že bych velice nerad skončil na silnici. Pozn: Druhé shlédnutí po roce a půla přidání jedné hvězdy: Stay, Zůstaň, nebo spíš nezůstávej mimo život a smrt. Aktivoval jsi neprobádanou (bežně nepoužívanou) část mozku. Tvrdíš, že je to peklo. Ale může to být i nebe... "These Eyes" (...could not accept and pretend) je (pro mnohé pořád je) jedním z hitů skvělé kanadské skupiny Guess Who. ()

Anglie

Opravdu zamotaný, ale propracovaný scénář, solidní mužské výkony v hlavních rolích, vizuálně velmi pěkné. To jsou hlavní klady tohoto složitého thrilleru. Filmu, nad kterým se musí hodně přemýšlet. Mne to baví, ale pro většinu lidí asi záležitost na nejméně dvě zhlédnutí. Ještě musím zmínit opravdu zvláštní střihy a výkon B. D. Wonga v malé roli. Forster jde do mé top 5 režisérů. ()

Lennnnna

Za porušení křehké reality a vizuálně působivou snovou hříčku....4****. Copak vy jste se v těch obrazech neutápěli????? ()

wipeout

Pokým si túto pecku nepozriem ešte raz a nebudem schopný povedať či sa s nami len tvorcovia nehrajú na skovávanú za efektným vizuálom.Viac to nebude aj keď ma to k plnému hodnoteniu naozaj láka. Snový príbeh čím viac sa približujúc k strhujúcemu koncu naberá na svojej sile a aj napriek tomu, že nie ste schopný v tom momente nájsť vodítko k porozumeniu je vám to vlastne úplne jedno, proste si to vychutnávate. Naozajstné prekvapenie s perfektnými hereckými výkonmi aj keď som mal spočiatku výhrady voči Ewanovi McGregorovi a jeho posave príliš mladého psychológa, no nakoniec to stálo zato. Musím spomenúť ešte veĺmi pekné prestrihy, ako aj prvú scénu, ktorá ma hneď tak správne naladila. Len škoda toho vykrádania hudby napr. main song z Animatrixu Am I. Mám ešte strach z toho, že lepšie bude ak zostane pre mňa vyuzlenie naďalej utajené, aby nestratilo to svoje čaro ale no myslým, že sa to už čoskoro dozviem lebo toto sa jednoducho musí vidieť viackrát...Po druhom pozrení musím priznať, že ma Stay jednoducho teraz dostal na plnej čiare. Bravúrne vystihnutá atmosféra "Hranice života", kde vlastne ani tak nejde o nejaké prekvapivé ukončenie ako o vizuálne a atmosfericky príťažlivé vyobrazenie tejto ťažko uchopiteľnej témy. Bez problémov som ochotný aj obe oči privriet a zvyšujem na 4,5* ()

kalap

To nie je len tak , zomrieť a potom sa vrátiť medzi živých a dávať veci do svojho poriadku.Jednoducho ste mrtvý pre tento živý svet a vy len svojou energiou , ktorá patrí do inej dimenzie a aj iných pravidiel narušujete tento živý a materialny svet a tým vlastne viac ubližujete , ako pomáhate a ked to pochopil aj Henry Letherm tak sa snažil rychlo zabiť ešte raz. U mňa nádherných päť hviezdičiek. ()

dee-key

Obvykle mi tyhle divnofilmy nevadí, ale v tomto případě fakt netuším, ne co tím chtěl režisér sdělit, ale ani netuším, jaký byl příběh. Co to bylo za postavy? Co chtěli? Jak to celé do sebe zapadá? Mám pocit, že u jiných filmů tyhle otázky nakonec nějak odhalíte, ale tady se mi to jaksi nedaří. Takže kromě dobrých herců, pěkné atmosféry a docela dobrého filmařského/střihařského upracování na tom nevidím nic moc světoborného. ()

ibeh

Zajímavá depkoidní duchařina s hereckým koncertem Goslinga a McGregora. A Naomi byla velmi příjemná. Pěkné mystery, které mi občas zamotalo kebuli. Měla jsem nějaké teorie, které jsem si z části potvrdila i vyvrátila ve zdejší diskuzi k filmu :) Podruhé bych film asi nemusela vidět, protože právě to tajemno už by se vytratilo. ()

kagemush

Moc se toho napsat nedá ,aniž bych neprozradil ten jediný (jedinečný snad né,i když zajímavý asi jó) nápad na kterém vlastně celý film stojí.Ohodnotil jsem to nakonec mnohem výše než jsem si při koukání myslel (nevýrazný McGregor mě tentokrát dost otravoval),jelikož jsem konec neuhád (hezky si mě autoři povodili). Nicméně jestli je film vlastně celý až dost zmatený a to že záměrně (však to je taky v tomto případě v pořádku),konec vlastně vysvětlovánka jak pro blbý.-Co ale asi nejvíc oceňuju,že tohle vůbec vzniklo- tentokrát VELIKÁ odvaha od soudruhů producentů! ()

j.bena

Tak jako už tady někdo prohlásil... Jestli pak to není Lynch... protože úplně stejné myšlení mě napadalo po prvních 50.minutách, no je to obrovská hašmašurňárna a jak každý oplevuje konec, že se všechno vyjasní... Tak ano vyjasní se něco ale zbylá polovina je pro mně stále Lynch... ()

BoredSeal odpad!

Celý film je v podstatě typický dobový pozérský nesmysl někoho, kdo chtěl natočit něco jako Lynch nebo něco jako 21 gramů, ale neměl na to. Narozdíl od obou zmíněných fenoménů můžete v podstatě vyhodit z paměti vše, co jste viděli a čekat na nějaké dementní, rádoby ušlechtilé a poučné vyústění a je to opravdu tak strašně banální. Lákavé obsazení? Gosling se tak snaží trpět těmi nesmysly, že vás to otravuje, Ewan McGregor rozhodně není typ, kterému uvěříte zkušeného psychologa a Naomi Watts v té době hrála asi ve všech trochu narativně divných filmech, pokud jí dobře zaplatili, tady je jen tak na ozdobu. Nevím, jak to bylo před lety, ale ten film je dneska příšerný a identifikujete to už tak po 20 minutách, až začnete hádat, jak to vlastně je. Dejte si radši Jacob's Ladder. ()

Hennes

Závěr filmu mě naštěstí vymotal ze dvou světů, ve kterých jsem se začínal chvilkami ztrácet. Henry prochází výčitkami svědomí z nehody, kterou nezavinil a jeho mysl a okolní svět ho táhnou do příběhu, kde hledá odpuštění. Propracovaný scénář se podařilo proměnit v zajímavý snímek. ()

Martin741

Tak stylovy film o paralelnych svetoch, ktore lezia len v hlave jedneho zvlastneho pacienta /Ryan Gosling/ s vyletmi do tychto svetov, to sa len tak lahko nevidi. Vysoko chvalim herecke vykony Ewana McGregora, Naomi Watts a Goslinga, dalej prelinanie sa skutocneho sveta /Manhattan ci co presne to bolo/ s podvedomim pacientovho sveta. No a samozrejme reziu. Fascinujuci snimok a haluzny film. 95 % ()

Jimmi

Totalna blbost!!!!Ani neviem preco davam tu 1 hviezdu.Vlastne ani neviem preco som ho dopozeral do konca,ked mi bolo po 10tych minutach jasne ze sa akurat dobre naserem ked ho dopozeram.Fakt neviem komu sa toto moze pacit.... ()

dezorz

cim viac sa film rozpada tym viac sa na konci spaja. vizualne zaujimave, moderne, uchylne, divne, mysteriozne, umeelcke, aj, kultove. nie je to az taky genialny film, ale s tolkymi pgenialnymi pridavnymi menami, dakt sa mu to podarilo. :) ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007