V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

LdaVinci

Velmi nenápadné, ze začátku poměrně utahané, avšak postupně zjistíte, že něco tady není v pořádku. Potom už jen čekáte, jak to teda všechno je až do samotného finále. Jinak jsou tu pěkné a originální střihy. Zajímavé. :) ()

Efreeti

Nejlepší na tom filmu jsou vizuální vychytávky, které člověk na první podívání ani nepostřehne (stejní lidé chodící ve dvojicích, hromada iluzorních efektů). Ostatní je nezajímavé a nudné. Herci jsou děsní, děj je...no děj tam vlastně žádný není.. a v tomto stylu bych mohl klidně ještě chvíli pokračovat i co se týče dalších aspektů filmu... ()

Martass21

Asi najslabší Forsterův film. Docela jsem se i nudil...ale Ryan Gosling je fakt dobrej a ty prolínačky jsou dokonalý. Jinak to šlo trochu mimo mě... ()

swell

Nadšený jsem z kamery a vizuální stránky filmu. Trochu méně už mě zaujal samotný děj. Neříkám, že jsem se nudil, to spíš naopak, o napětí nouze nebyla. Ale děj byl chvílemi hodně těžký na pochopení... Na druhou stranu o to asi tak trochu šlo. Byl jsem spokojen na 70%. ()

ottik274

Sleduje se to pěkně, ale těžko chápe - pokud tam vůnec nějaký ten smysl vůbec je. Jediné co šlo vnímat bylo prvních deset dvacet minut a závěr, to mezi tím mi připadalo podivné a nelogické. Závěr filmu měl vypadat jako vysvětelní, mě to však moc nepomohlo. ()

Weirdman

Forster je borec na atmosféru, všakovaké vizuálne hrátky a príbeh vie dávkovať umne a s citom... Však Stay akosi nevyvoláva v človeku žiadnu emóciu. Jednoducho len chladne opantáva zmysly a počas sledovania sa bez problémov môže viackrát dostaviť pocit, že ste si asi nechtiac šľahli nejakú psychotropnú látku... Osobne by som však z tohto neobviňoval Forstera, ale skôr zbytočne prekombinovaný scenár, pretože zvolený pohľad na situáciu, ktorá sa v konečnom dôsledku rieši, si celovečernú stopáž nezaslúži... (●) ()

rawboy

To není jen na jedno shlédnutí. Obsah je také při prvním shlédnutí potlačen formou jakou je podáván. Nestíhal jsem to oboje absorbovat a proto nevylučuji, že až to uvidím příště tak hodnocení poupravím (což běžně nedělám). ()

Via

Wau... tak tenhle film už jsem viděla ani nevím kde... jen vím, že ve mě zanechal něco hlubokého a že bych se na něj s chutí podívala znovu, ačkoliv byl docela náročný, ale... ;) (hranice mezi realitou a lidskou představivostí je tak malinká...) Jej, po druhé projekci sem snad napíšu více... ()

matixa

Jedním slovem psycho... Během filmu si říkáte: "Co je sakra realita a co iluze?". Stále se snažíte něco pochopit, a když už si myslíte, že jste na správné stopě, tak se vše změní a vy si připadáte jako Alice in Wonderland. Celý film se pohybuje až ve snovém prostředí, ale o to víc na vás tenhle snímek zapůsobí. Výkon Ryana Goslinga je opravdu působivý, stejně jako několik momentů, např. když Henry sleduje tančící Afroditu. Smutek je téměř hmatatelný a nejedna slza ukápla. ()

srdce78

pěkná psychárna..den jsem přemýšlela,jak to ohodnotit,protože jsem si dávala vše tak nějak dopořádku a nakonec jsem zůstala u tří hvězd...čekala jsem hustší pointu ()

Bobofon

Nepochopil jsem ani zbla, což mi docela vadí, protože umím ocenit, když se ve filmu aspoň v základních obrysech chytám (a různé výkladové berličky o "alternativním světě" v tomhle případě neberu). Skoro bych řekl, že to uspokojivé vysvětlení nemá - i když si člověk propojí všechny náznaky a detaily, tak se to do žádného kloudného celku nesestaví. Jinak psychárna jako hrom s prvotřídní atmosférou. Největším terorem ovšem jsou žluté kalhoty Ewana McGregora, z těch jde opravdu tíseň a děs. ()

Trumper

POZOR SPOILER: Film o tom, že život, který se vám promítne před očima těsně před smrtí, nemusí být nutně "váš vlastní."___ Mám rád filmy, které mi po skončení zůstanou nějakou dobu v hlavě. Něco jiného jsou ale filmy, o nichž musím po jejich zhlédnutí ještě hodně dlouho přemýšlet, abych sám sebe přesvědčil, že jsem je pochopil… a stejně si tím nakonec nejsem jistý. Pozitivní na tom všem je alespoň to, že si člověk všimne spousty detailů, které tvůrci tak pracně napasovali do filmu a které by jinak zůstaly nepovšimnuty (nebo je snad paralela neustále se opakujícího cihlového motivu a Brooklynského mostu, kde se „vše“ odehrává, pouhá náhoda?).___ Vizuální stránka filmu je sice sterilně odtažitá, ale zato precizně propracovaná, s plynulým prolínáním scén a naopak „ostře“ střiženými časovými smyčkami. To samé by se dalo říct i o hercích, kteří sice zahráli přesně to, co měli ve scénáři a co po nich režisér chtěl, avšak z mého pohledu jako by svým rolím sami nedůvěřovali natolik, aby do nich vložili něco vlastního. Brzy po začátku filmu vám ale stejně dojde, že tu nejde ani tak o herce, jako spíš o navození atmosféry absurdního, snového, iracionálního světa, ve kterém se člověk utápí jako ve zlém snu. A stejně jako Evan McGregor (s nímž se postava Ryana Goslinga „ztotožňuje“) jsem se až do závěrečné scény marně snažil z tohoto snu dostat na povrch. Přitom nikde není řečeno, že právě závěrečná scéna (která vše „vysvětluje“) musela ve filmu být. Kdyby Marc Forster nebyl Marc Forster, ale David Lynch, závěr na Brooklynském mostě bychom nikdy neviděli, z filmu by se stal nepochopitelný mix obrazů a to i přesto, že s Forsterovým závěrem se zápletka zdá být celkem jasná. Zdá! Vše je o interpretaci (viz první věta mého komentu, více spoilerovat nebudu).___ Sečteno a podtrženo, jde o vizuálně zajímavý, celkově poněkud chladný film, který staví hlavně na depresivní atmosféře plynoucí ze střetu reality a iluzivního světa. Stojí za vidění. /75+% ()

pOne

Mé hodnocení v průběhu filmu oscilovalo mezi dvěma až čtyřmi hvězdičkami. Nemám rád hru na efekt, na druhou stranu musím s odstupem času uznat, že když sečtu technickou stránku a nějaké vnitřní kouzlo, které film bezesporu má, tak by bylo nefér, dát mu 2 hvězdičky. ()

jfaba

Vůbec jsem to nepochopil! Ale přesto jsem na to čučel až do konce. Nevěděl jsem chvilkami kdo je kdo a ani kdo jsem já. Perfektní kamera a její přechody z obrazu do obrazu. Bylo to úžasně napínavé, že jsem nechtěl propásnout ani vteřinku a čekal, kdy se to nakonec vyjasní. Bohužel nevyjasnilo (bohužel pro mě), ale vůbec mi to nevadí a co nejdříve se na to podívám znovu. ()

calculus

Dobrý film, vizuálně i herecky perfektní. V jeho průběhu jsem si vše skládal v hlavě úplně jinak, pak se mnou Marc Forster trochu vydrbal, přesto dějově to u mě mělo dobrou ozvěnu. Konec byl možná až překvapivě racionální, ale to mi nevadí. [spoiler] Každý asi někdy slyšel něco o tom, jak se někomu během chvíle "promítne život před očima". Ani moc nechci vědět, co to vlastně je, každopádně lidské podvědomí může fungovat různě. [/spoiler] ()

Swingie

Po dlhom čase konečne riadne psychotický film, v ktorom prestáva všetko byť reálne a to, čo si myslíte, že je zjavné, javí sa ako absurdné. Stopercentné zimomriavky a nielen kvôli otvorenému oknu. Veľmi sa mi páčia tie rôzne strihy, nekonečná sieť spletených obrazcov bez zmyslu. Netušil som, že film ma až tak zaujme. ()

Ados12

Napřed pohoda, pak si říkám co?? Pak se to uklidní a vypadá to normálně.. A potom až do konce si říkám kurva CO? Ale to nemění nic tom, že je to zajímavý a přemýšlivý snímek. Celý film jsem si říkal co a jak a proč se vlastně děje. Až na konci je malé naznačení jak to asi bylo, ikdyž o tom nejsem moc přesvědčený ;) ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007