Reklama

Reklama

Obsahy(1)

17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (759)

choze 

všechny recenze uživatele

Rok 2001 byl rokem válečných filmů z druhé světové s milostnými trojúhelníky (TMAVOMODRÝ SVĚT, PEARL HARBOR, NEPŘÍTEL PŘED BRANAMI) a paradoxně u mě nejvíc zabodoval ten, na který jsem se těšil nejmíň a sice NEPŘÍTEL. Hned úvodní čtvrthodinka s příjezdem do Stalingradu, ve které jsme spolu s hrdinou hozeni do stalingradského mlýnku na maso, je - podobně jako u ZACHRAŇTE VOJÍNA RYANA nebo NÁVRATU DO COLD MOUNTAIN - naprosto šílená a dá vám okamžitě pocítit tu hrůzu z absolutního válečného zmaru. Následuje špičková odstřelovačská scénka v kašně, kterou odstartuje souboj sovětského a německého snipera, o kterém vypráví zbytek filmu, komplikovaný funkčním milostným trojúhelníkem mezi hrdinou, jeho holkou a kámošem, který nevyhnutelně postaví kamarády proti sobě. Jednotlivým střetům nechybí napětí, zvraty a odstřelovačské vychytávky a jsou prokládány působivými emotivními scénami jako Kulikovovo vyprávění o tom, jak přišel o zuby, vyprávění Táni o smrti jejích rodičů nebo milování Vasilije a Táni v kolektivní "ubikaci" aj., které dobře prodávají herci i parádní Hornerova hudba. Moc se mi líbila postava schopného mladého politruka (Fiennes) a celá jeho propagandistická linie. Suma sumárum, můj nejoblíbenější válečný film. ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Úvodní bojová pasáž je naprosto fantastická a svou vizuální špinavostí a šokujícím naturalistickým charakterem se emocionálně takřka vyrovná úvodní půlhodince v Ryanovi. Annaud vůbec znovu potvrzuje, jak objemnou obrazovou imaginací a působivým vypravěčským talentem byl obdařen, vrcholné scény ve spíše psychologicky orientovaném zbytku filmu patří pořád k tomu nejlepšímu ve svém žánru (hlavně nervy drásající a umně protahovaná scéna se "zpětným zrcátkem" je dech beroucí) a atmosféra stalingradského pekla se zadře hluboko pod kůži, byť v prvních minutách nastavila sama sobě nezdolatelnou laťku. Všechny zmíněné highlighty včetně unikátního souboje dvou megacharismatických sniperů (díky démonickému rozměru Eda Harrise ani nevíme, komu vlastně fandit) jsou ale soustavně narušovány nefungujícími vedlejšími motivy ohledně trochu sentimentálně zdůrazňované romance či pro vývoj děje nepotřebné politiky, které natahují stopáž neúměrně ke klíčovému atraktivnímu dění. Annaud si to měl pohlídat a nesklouzávat k laciným hollywoodským zvratům, a bylo by to jasně za 5*... ()

Reklama

Falko 

všechny recenze uživatele

Zaciatok filmu je velmi dobre rozbehnuty, vojnove zabery su brutalne, krute ale velmi kvalitne natocene. Druha tretina trosku straca tempo, ale to nevadi, pretoze bolo treba sa s hrdinami filmu trosku lepsie zoznamit a tak i mat starost o ich zivot. Ed Harris je tvrdas, ale to uz ukazal vo viacerych filmoch, naprilad v SKALE (1996). Tento film ma uz niekolko rokov obchadzal, ani nechapem preco a tak som mal trosku väcsie ocakavania, ale hudba, alebo orchester, ktory hral do filmu mi neustale pripominal hudbu z Gibsonovho STATOCNEHO SRDCA (1995) a nechcelo sa mi verit, ze by hudbu k tomuto filmu poskladal James Horner a nemylil som sa, bol to on. Proste Horner sa drzi svojho stylu a je ho lahke spoznat, podobne, ako sa da spoznat hudba Philipa Glassa :-) Reziser Jean-Jeacque Annaud nema mozno bohatu filmografiu, ale ma za to par kvalitnych filmov. Napriklad z jeho filmografie je u mna oblubena drama MEDVED (1988) a celkom slusny bol aj SEDEM ROKOV TIBETE (1997). Naopak pre mna bol nudny od neho MILENEC (1992). ________ Jude Law - (Vassil Zaitsev) +++ Ed Harris - (Major König) +++ Rachel Weisz - (Tania Černova) +++ Joseph Fiennes - (Komisár Danilov) +++ Bob Hoskins - (Nikita Chruščov) +++ Ron Perlman - (Koulikov) +++ Gabriel Thomson - (Saša Filipov) +++ Eva Mattes - (Filipova matka) +++ Produkcia: Jean-Jacques Annaud +++ ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Podle mě nejhorší Annaudův film (neviděl jsem zatím pouze Milence a Dva bratry a Hlavičku). Nejen že je to strašlivě utahaný, ale navíc ještě mi to přišlo i hloupý a ani děj není nijak zajímavej (a to i když pominu, že je to dlouhý jak nejdelší špageta na světě). Zajímalo by mě, co si to vlastně vzalo z té knížky a jak daleko je to od skutečnosti. Ještě jednu malou drobnost. Nepřijde vám to trhlý, že knížky a filmy a dokumenty o Rusech a dalších Slovanech a Němcích a o Asiatech NIKDY netočí ti, jichž se to týká, ale obvykle amíci nebo Britové? Ale o sobě to Američani a angláni točí téměř vždycky sami. Podle mě to o něčem vypovídá. Takže bych to možná ocenil trochu víc, kdyby na tom spolupracovali i Rusáci, i kdyby jen na plac dodávali vodku. A možná bych to ocenil ještě mnohem líp, kdyby to byl válečnej film celou dobu a ne jen unylá romance jak vystřižená z červené knihovny. ()

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Tak tohle byl celkem jednoznačně nejlepší snímek z bojiště 2. světové války, co jsem měl možnost spatřit zvysoka překonávající Spielberga s Hanksem. Jean-Jacques Annaud se mi líbí čím dál tím více a má u mě velkou šanci dostat se na mou režisérskou topku. Skvělé zpracování se vším všudy, které mě do zápletky skutečně zakouslo. Temná atmosféra války dokonale vykreslená nekonečným čekáním z pohledu snipera. Scény s neandrtálcem Perlmanem byly také lahůdkové. Po jeho odchodu, však pravda, jakoby film trochu ztratil a začíná být mírně zdlouhavý. Nepřítele před branami si patrně člověk více vychutná s dabingem ( z důvodu anglicky mluvících "Rusů"), škoda, že ten bohužel nepřehluší příšernou hudbu Hornera, která zase není až tak hrozná, aby zastínila zbytečný závěr, i když to teda bylo jako podle skutečné události... ()

Galerie (119)

Zajímavosti (48)

  • Zajcev (Jude Law) počas svojho vojenského pôsobenia používal štandardnú pušku Mosin-Nagant 1891/30, ktorá je dodnes vystavená v múzeu Bitky o Stalingrad. Zobrazuje sa aj na plagáte filmu. (YoZo8)
  • Natáčení probíhalo v lokacích jezdecké školy německého vojska, kterou v letech 1945 až 1993 osídlilo na 25 000 Rusů. Během této doby byl kraj zamořen olejem z mnoha vojenských tanků. To učinilo nadzemní vodu neuživatelnou a donutilo produkci denně vypumpovat 10 000 litrů vody a navíc vybudovat novou elektroinstalaci, aby byla lokace použitelná. (Amplifier)
  • Vasilij Grigorievič Zajcev je autorom dvoch učebníc pre ostreľovačov. (YoZo8)

Reklama

Reklama