Rváčův deník

• Česko Basketbalový zápisník (více)

Pravdivý příběh o skonu nevinnosti a zrodu umělce... Filmová adaptace memoáru newyorského básníka a punkového hudebníka Jima Carrolla se zapsala do povědomí filmových příznivců především díky fenomenálnímu hereckému výkonu Leonarda DiCapria, kterému v době natáčení bylo dvacet let. Vyprávění zachycuje osud mladého Jima Carrolla coby nadějného hráče basketbalu na katolické střední škole a citlivého mladíka s básnickým talentem, který prostřednictvím přátel sklouzne do drogové závislosti. Ve vedlejších rolích se objevily další tehdy mladé a vycházející herecké talenty jako Juliette Lewisová, Mark Wahlberg a James Madio. Jim Carroll nejen že k filmu dodal předlohu, ale také se podílel na soundtracku, pro který napsal několik písní a instrumentálních skladeb, které zhudebnil ve spolupráci se skladatelem Graemem Revellem i kapelou Pearl Jam. Film, známý též pod názvem Basketbalový zápisník, se stal terčem kontroverze a protestů kvůli snové scéně, v níž si frustrovaný hrdina představuje, že postřílí některé své spolužáky a tyranského učitele. Kvůli podobnosti scény s reálnými incidenty střelby studentů na středních školách Heath v prosinci 1997 a Columbine v únoru 1999 byl film osočován jako návodné dílo mající dané události přímo na svědomí. Ve všech případech byla taková tvrzení soudem zamítnuta. (Česká televize)

homerr

Skvělý Leonardo DiCaprio - drsný život na ulici, drogy a film o tom jak je jednoduché do nich spadnout, také o tom co se musí všechno dělat, aby na ně bylo... Scéna z pánských záchodů někde v metru mě zůstala dlouho v hlavě... jenom nevím proč Rváčův deník? Některé překlady filmů opravdu nechápu! ()

Guzo

Absolutní překvapení. Takhle dobrý film jsem vůbec nečekal, o to to pak byla lepší podívaná a DiCaprio, kterého jinak moc nemusím, se u mě po zhlédnutí vyšplhal v žebříčku herců o dost výš, protože tu hraje opravdu výborně.. Moc nechápu, proč má film tak "nízké" hodnocení, líbil se mi víc než třeba Trainspotting, připadal mi tak nějak divácky bližší. Každopádně doporučuju všem. ()

Puyi

Tak tohle byla chvílemi fakt síla, ani jsem nečekal, že by mě to mohlo až tolik zaujmout. Ale opět se jen utvrzuju v tom, že DiCaprio je opravdu fantastický herec a ve filmu se skvělým scénářem (jak tomu je tady) on prostě exceluje - věřil jsem mu uplně všechno. Ovšem i ostatní herci se mi zamlouvali. Spousta scén bylo naprosto úžasných, silných... 5* - skvělý film, který mě opravdu hodně zaujal. :) ()

Taio

Hollywood nám vypestoval fešáka DiCapria s muscle Wahlbergom. Chvílami mi DiCaprio pripomínal Gluma ale to som prekusol. Viac ma nenapadá akurát, že mi to strašne pripomína o úroveň kvalitnejší Requiem for a Dream. OST♫ 3/5 Príbeh 4/5 Výkony 4/5 Napätie 3/5 Humor nebol ... 75% ()

mkubalikova

Díky tomuhle filmu jsem začala brát Leonarda vážně. Feťáka zahrál velmi přesvědčivě. Tohle (a Requiem za sen nebo Trainspotting) pustím svým dětem, až dorostou do puberty. 80% ()

Henk123

Druh filmu který mě nikdy nedokázal popadnout a vtáhnout do děje. Kdo nemá rád ty špinavé junkies movie si nenajde zálibu ani v tomto. Jediné co hodnotím je DiCaprio a Wahlberg, jinak mi film nic nenabídl. Takže tak. ()

Pedross800

"VYRŮSTÁTE A DOSPÍVÁTE A DÉŠŤ SE JAKSI ZACHYCUJE VE VĚTVÍCH STROMU, KTERÝ JEDNOU OVLÁDNE ZEM. A JE DOBŘE ŽE PRŠÍ, ROZJASNÍ SE TÍM MĚSÍC, PLANETA TVÉHO ZÁRMUTKU. A ULICE SE VYČISTÍ OD TICHÝCH ARMÁD, TAKŽE MŮŽEME TANČIT...." fůůůůha, zpočátku to vypadá jen na bezstarostný taneček plný neškodného mladického buřičství, vzdoru a rebelství partičky mladých kluků a možná i proto je pak ten přerod do divokého a zničujícího drogového tance o to silnější a působivější! Ten postupný a zdrcující rozklad každého jednoho z nich je až bolestné sledovat, zvláště u hlavního hrdiny, který přes tvrdou skořápku v sobě skrývá vnímavou a poetickou duši. Hodně silných okamžiků, hodně bolesti a zmaru a k tomu skvělá hudba na čele s Riders On The Storm od The Doors. No a mladičký Leo?? Vynikající výkon!! ()

Autogram

DiCaprio už v takom mladom veku nasadil do filmu vážny pohľad na drogy, hoci sa mi najskôr zdalo, že film bude o veselých stránkach basketbalového života a štúdia na katolíckej škole. Možno je tu toho až príliš, keď sa do sto minút dostalo okrem basketbalu a drog aj zneužívanie, smrť, nezištné priateľstvo, náznak vzťahu s matkou. A tak mám na konci nejaký pocit nekompletnosti myšlienok a možno práve stavom delíria bolo venované priveľa času. –––– Poprvé jsem viděl smrt. Obličej měl hubený a vrásčitý. Místo vlasů jen šedé skvrnky na lebce. Vypadal na šedesát let a bylo mu šestnáct. Nemohl jsem pochopit, jak byl vyhublý. Mnohem hubenější než v nemocnici. Bylo to, jak když před vás položí kostru někoho, koho jste znali. –––– Vyprávěl jsem vám o tom, jak jsem poprvé vzal heroin? ()

Pecival

Ošklivě se v průměru topící povídačka o tom, že drogy jsou špatnéééé, kterou trochu povyšuje snad jenom dobře hrající DiCaprio. Žádná velká invence, prostě ukázka jak de spadnout na úplné dno, kterou už jste viděli mnohokrát. ()

VAC0

Povedený snímek ze sportovně-drogového prostředí. Skvělý Leo, otřesný Mark (Bohužel mám k němu averzi. Ať už hraje v čemkoliv, vždy se mi z jeho (ne)herectví třepe kudla v kapse) a vynikající James. Nicméně Trainspotting je Trainspotting. Přes to nejede vlak. I kdybych moc chtěl, tak nemohu tyto snímky postavit na roveň. ()

Elwin1

Leonardo, klaním se! Mistrovský herecký výkon, snad i lepší než ten Jaredův z Requiemu. Requiem samotný Rváčův deník asi nepřekonal, ale minimálně mu může konkurovat. Trainspotting mě ani náhodou nevzal tolik, jako tyhle dva filmy. A každý lepší snímek zabývající se drogovou problematikou si zaslouží maximální hodnocení. No řekněte, sáhli byste po zhlédnutí The Basketball Diaries po narkotiku? Já teda ani náhodou. ()

venca163

Michael Rapaport byl ve filmu asi půl minuty a stejně to byla jedna z top věcí, co si z tohohle filmu odnesu. Je to kvalitní ksindl. A Leo podle mě už tady hraje pomalu na Osrala. Jinak příběh sám o sobě zrovna světobornej neni, partička nadějnech košíkářů žije krom čichání ředidel vcelku normální život, ale pak si jeden den řeknou, že by nebyl uplně špatnej nápad nastřelit si háčko a od tý doby už se tam pořád někde svíjí a moc se toho neděje. Některý scénáristicky podivný momenty mi prostě nedovolily ponořit se do toho a věřit tomu. Zoo děti jsou mnohem autentičtější. (75%) ()

Smileface

Leonardo DiCaprio v roli na kterou se opravdu hodí ale kterou by jste u něj nehledali.Více než ulízané frajírky umí zahrát Feťáka kterej poskytuje služby homosexuálům aby si vydělal na fet. ()

solskjaer

Rozhodně jeden z nejlepších filmů s Leonardem di Capriem. Perfektní kamera a herecké výkony hlavně Wahlberga a Capria. Určitě nejlepší hereckým výstupem Capria je jeho absťák, kdy se stáčí jak had a prská jak kobra. ()

Lenka_J

Mladý kluk, který tak trošku tápe ve svém životě, protože od něj dostává především jednu ránu za druhou a to ho přivede na zcestí, které se mu stane téměř osudným. Leonardo DiCaprio je pro mě jako úkaz, který všechno dokáže zahrát tak bravurně, že bych si ani nedovolila chvíli pochybovat, že se na tu roli nehodí. ()

dita.krizova

Po tomhle filmu mi bylo dokázáno, že DiCaprio není jenom ten hezounek z Titaniku a neodolatelný Romeo, je to i Rváč! I když v něm stále vidím topíciho se Jacka, roli jsem mu věřila. Slušně jsem se bavila, i když mi první půlka přišla lepší a zajímavější. ()

gutshoter

Kdybych věděl, že je to taková drogová deprese na kost, asi bych do toho momentálně nešel. Ale ok, strávil jsem to. Viděl jsem autobiografický kousek s mladým DiCapriem, kterému jsem ze začátku moc nevěřil, ale svým, teď už to vím, talentem mě dokázal skoro až uzemnit. Sice si furt myslím, že dokázal vyzrát do dechberoucích výkonů až po třicítce, ale ten talent tam neoddiskutovatelně je. K samotnému filmu; přemýšlel jsem i o plnohodnotné palbě - nevyřešený konec s matkou mě ale donutil naporcovat o hvězdu méně. ()

sedm.1

Rváčův deník musím samozřejmě doporučit každému filmovému příznivci bez rozdílu, neboť se jedná o skutečně ryzí filmové umění se vším všudy, ovšem přeci jen dvě skupiny diváků a divaček by měli zpozornět ještě o něco více, a to jednak všichni jantaři, kteří tvrdí, že nebýt Titanicu, tak o Leovi dnes nikdo neví, a jednak všichni přidrzlíci, kteří byť jen náznakem pochybují o Leovo mistrovském herectví a dokonce snad i zpochybňují jakékoliv jeho ocenění, neboť právě tento snímek naopak dokazuje, že například těch plešounů měl mít doma už dávno plnou vitrínu, sakra! Každopádně, tohle je ale prostě strhující podívaná, nekompromisní a drsná, přitom ovšem velmi reálná, sonda do života drogově závislých, sice krapet povrchnější, na druhou stranu ovšem otevřeně vykreslující závislost od prvních pokusů až po ony neradostné konce, film pak díky tomu disponuje i velkým množstvím skutečně silných a vypjatých scén, ve kterých fungují jak emoce, tak vyniká velice syrová atmosféra, vyvolávající až opravdu nepříjemné pocity, zároveň se tu tvůrcům i poměrně obdivuhodně podařilo přiblížit většinu postav a vcítit se do jejich osobností, ale přesto všechno tu stejně především vyniká DiCapriův talent, kdy jeho výkon zastiňuje kompletně vše ostatní, ten kluk tu totiž podal vážně strhující a dechberoucí představení, a hlavně kvůli němu jde o skutečně velmi výrazný, až nezapomenutelný filmový zážitek. ()