Ostrov

• USA The Island (více)
USA, 2005, 136 min

V poslední době se stále více zajímáme o klony a už jen čekáme na jejich lidskou podobu. Na Zemi došlo k examinaci, přežilo jen pár stovek výjimečných lidí, vše bylo zničeno. Existuje jediné místo, které stále připomíná Zemi - Ostrov. Dostane se tam jen vylosovaný, ostatní musejí čekat na své štěstí dál. Ale co když to tak není? Co když k žádné examinaci nedošlo? Co když žádný Ostrov neexistuje? Takto začal přemýšlet Lincoln 6-Echo. Je v "Ráji" už 3 roky. Jeho život se mu zdá nenaplněný. Copak je jediným cílem života dostat se na Ostrov? Jeho kamarádku Jordan 2-Delta to však vůbec nezajímá, vždyť vyhrála v losování, jede na Ostrov! Jenže Lincoln své podezření potvrzuje a snaží se zachránit Jordan od jisté smrti. Nejsou lidé, jsou kloni a žádný Ostrov není. Země katastrofou zasažena nikdy nebyla. Utíkají tedy, a protože se nikdo nesmí dozvědět, kdo jsou zač, stíhá je jejich stvořitel všemi možnými prostředky. Na povrchu se pokusí kontaktovat "originál" Lincolna... (TV Nova)

Hitman_47

No nechápu proč to byl takový propadák...asi jsou všichni jen rozmazlení staroši, kteří neunesou takový nápor akce a "non-boring" prvků, které Island nabízí. Bay má opravdu vkus i co se týče použitých vozidel....navíc použil i podobnou sekvenci jako u Mizerů 2, akorát že tam z náklaďáku padaly auta, tady nápravy od vlaku :) ()

Le_Chuck

Keď Bay, tak nech to je kurňa úlet. Toto schizofrenické špičkovanie na pomedzí vážneho filmu (prvá polovica) a blockbusteru s prehľadom degraduje tá druhá, s ktorej som mal lepší pocit, podtrhnutý jedným obrovským deja-vú. Že sa bude Bay vykrádať, som naozaj nečakal - ale bolo to efektne (mňam). Logické diery a naozaj zlé "coolové" hlášky pre tento krát celkom rušili. Suma sumárum, ide o priemerný film, so sympatickou dvojicou, dobrým rozbehom a prerodom, ktorý nemusí šmakovať každému. ()

NinadeL

Pro někoho, kdo viděl Loganův útěk je Ostrov naprosto zbytečná záležitost. Ač ve druhé polovině jde příběh jiným směrem a celé se to tváří jen jako zparchantělé Equilibrium. Ale chápu, že pro fandy McGregora, Johansson nebo Baye to zas takový úlet být nemusí. ()

Kaka

Nádherné Bruckheimerovské kamerové filtry, oblety, podhledy - zkrátka vše, co nám Michael Bay může nabídnout. Ostrov je opětně vizuálně úchvatná pecka, plná lesku, světla, strhující akce. Zároveň filozoficky a dějově nejvyspělejší film tohoto tvůrce. ()

Spiker01

Ze začátku jsem nevěřil, že to natočil Bay. Pak však jeho nezapomenutelný styl jasně vypluje najevo a jsme tam, kde to jeho fanoušci mají rádi - u akčních honiček a přestřelek. Ze zjevné vykrádačky Blade Runnera asi nic moc víc vytřískat nešlo, nijak zvlášť jsem však z hlavní zápletky hotovej nebyl, přesto nadměrné opojení filmu chápu. V poslední době jsem celkem zatíženej na soundtracky a ten z tohoto filmu celkem zajímavej je, ačkoliv je hlavní motiv ohranej až běda, ale což...70% ()

Lavran

Není to sice nejlepší baykárna, ale hraje tam Ewan a Scarlett, má to styl, myšlenku a akce je našlápnutá jako nikdy dříve. Kupodivu mi to stačí. ()

Radko

Zamyslenie nad etickou stránkou klonovania mixnuté akciou. Formálne aj toto môže byť cesta pre odovzdávanie myšlienok potomkom, ktorí budú odmietať štandardné pedagogické prístupy. ()

Eddard

McGregor, Johanssonová, Buscemi a Beam pod taktovkou Baye, který točí film na Huxleyovsko-orwellovské motivy? Co od toho čekat? Herecký ansámbl prvotřídní, ale něco z dvojice scénář/ Bay by muselo z kola ven, aby byl výsledek buď náležitě hluboký nebo špičkově zábavný, takhle si jenom jeden druhému hážou klacky pod nohy... Film má myšlenku, kterou však Bay nikterak zásadně nerozvíjí, naopak se při nejbližší příležitosti uchyluje k tomu, co umí - a honičky na létající motorce a ultramoderním sporťáku jsou jaksepatří šťavnaté a patří k tomu nejlepšímu co Bay natočil... I tak, ale musím znovu podotknout, že se jedná o hybridní film, v konečném efektu nekompaktní až hrůza 60% ()

viperblade

Já mohu s klidným svědomím dát plný počet. Některé scény si budu hodně dlouho pamatovat (hlavně ten závěr), a Scarlett je prostě BOHYNĚ! ()

castor

V Ostrově Michael Bay předznamenal transformeří destruktivní akci – samozřejmě hlavně ve vydatné akční sekvenci po příjezdu do Los Angeles aneb recyklace nápadu z druhých Mizerů je ozvláštněná kolejnicemi. Přesto se snažil vyklouznout ze škatulky megalomanského pyromana a předkládá látku, ve které jde o něco víc. O nic netušících uniformovaných ovečkách a jediném nekontaminovaném a navíc naprosto rajském místě na planetě. Tedy prý. Ve skutečnosti jsou však jen klony bohatých, kteří si je nechali vyrobit pro jistotu. Když se něco třeba při autonehodě pokazí, tak náhradní orgán je přeci vždycky potřeba. Takže žádný ráj, ale chirurgický stůl. Režisér v úvodní třetině skutečně nikam nespěchá, má slušné nápady a i když to není klasický Bay, nenudí. Jakmile ústřední duo vyleze „ven“, odstartují pečlivě řazené záběry zalité sluncem, propracované zpomalovačky a efektní úhly kamery. Škoda pak slabšího závěru, přepálené délky a ne tak úplně přímého tahu na bránu jako třeba u režisérova vrcholu v podobě Skály. Kdyby se megaloman Bay nebral občas moc vážně, zážitek by byl ještě o krapet silnější. ()

Rex Mundi

Námet je veľmi zaujímavý a celá myšlienka komunity klonov a jej fungovania je (aspoň pre mňa) novým pohľadom na toto zákutie sci-fi žánru. Takže oceňujem originalitu, ale aj tak si myslím, že sa z toho dalo vyťažiť viac a trochu iným spôsobom. Ostrov si ma proste nezískal. Priveľa naháňačiek, z ktorých hrdinovia vždy vyviaznu o vlások a bez poškvrnky, priveľa situácií, v ktorých "noví" ľudia okamžite vedia, čo majú v danej chvíli robiť. Pikoška, ktorá ma rozveselila - v jednej scéne je milé, keď sa Jordan pozerá na video aj plagát so skutočnou reklamou na skutočný parfém Calvina Kleina, v ktorej účinkovala skutočná Scarlett Johansson v nedávnej dobe :-) ()

MM_Ramone

"Ostrov" je futuristický, pseudo post apokalyptický, tajomnný sci-fi príbeh, ktorý sa v druhej polovici zvrhne do namakanej akčnej divočiny. Charizmatický sympaťák Evan McGregor v hlavnej úlohe, ktorému sekunduje sexi Scarlett Johansson. Zaujímavý námet, dobre napísaný scenár, bohatá produkcia, prvotriedne filmové triky, skvelá kamera a perfekcionalistická, megalomanská réžia skúseného profesionála Michaela Baya. Americký film "Ostrov" mi poskytol kvalitný štvorhviezdičkový divácky zážitok. **** ()

Dan9K

Za první polovinu 5 hvězdiček. Za tu druhou už jen 4. Výborný námět, uvítal bych ale menší vysvětlování zápletky, které tu bylo proto, aby to bylo jasné už opravdu každému. Vysokorozpočtovost září skoro na každém kroku. Efekt za efektem - až z toho skoro bolí oči. Na pět hvězd by u mě musel mít film nějaký nečekaný závěr a to se mu nepovedlo ani v nejmenším a dle mého názoru mi přijde vcelku nedomyšlený a nedovedu si představit, jak by mohl děj nějak inteligentně pokračovat. ()

Niktorius

Mňo, Ostrov je netypicky typický film Michaela Baye. Netypický je sým nepříliš megalomanským pojetím a poněkud otřelým a nezajímavým vyobrazením světa budoucnosti, typický je tím, že obsahuje všechny ingredience, které od šéfkuchaře Baye čekáme: Skvělou akci, dobrý vizuál, stroboskopický střih, vysokou míru zábavnosti a...bohužel scénář plný hovadin. Kdo si chce Ostrov užít, musí zatínat zbuy ještě víc než třeba u Pearl Harboru, protože ten se narozdíl od Ostrova ani moc nesnažil tvářít jako nějaký intelektuální snímek s myšlenkou. Ostrov se tak tváří, což v kontrastu s opravdu stupidními scénaristickými kličkami může mnohé diváky dost rozzlobit. Já zůstávám klidný. Ostrov je zábavná akční kravinka, jejíž děj by mohl být i docela poutavý, nebýt scénaristovy občasné do nebe volající stupidity, z větší části koncetrované do nepovedeného finále. Sem tam mne též zamrzela Bayova další typická neřest a to vykrádání sama sebe (viď, honičko na dálnici), ale přivřu-li své intelektuální oko, to akčně požitkářské bude zářit radostí. ()

ripo

Film, ktorý má skôt blžšie k psychológii, ako ku sci-fi. Je to komorné,a j napriek množstvu postáv. Avšak nerieši sa do hĺbky etickosť vs neetickosť činnosti zvanej klonovanie .. - "Prečo akurát ja musím deťom vysvetľovať, že Santa Claus neexistuje ?!?" ()

Hild

Tu čtvrtou hvězdu tam dát nějak musím, ale je to s odřenýma ušima. Mám pocit, že Ostrov byl nejlepší scénář, jaký Michael držel v ruce a klidně z toho mohl být jeho nejlepší film (až po Skále samozřejmě), jenže Michael moc neuměl toho potenciálu využít. V těch klidnějších a civilnějších částech film působí dokonce chytře a obsahuje pár dobrých myšlenek. Jenže v těch akčnějších částech a především ve druhé polovině od toho Michael plně upustil a vy si uvědomíte, že se v podstatě díváte na blbost. Já od Michaela samozřejmě nikdy nečekám žádný super inteligentní film, od toho jsou tady jiní. On je režisér, který především baví, Ostrovem se však snažil i něco říct, ale prostě to nedotáhl do konce. To je má největší výtka. Ale i přesto, já se bavila, akce taky super, tu Bay umí podat jako málokdo. Na některý pohodový víkendový večer můžu doporučit. ()

Spooner

Ať měl tento film jakoukoliv kampaň pod názvem "nový Bay",mně to bylo úplně jedno a z jeho nového počinu mám asi stejný zážitek,jako z jeho filmů ostatních. Je ale pravda,že zde Bay představuje prvky na které nejsme v jeho filmech vůbec zvyklí,a proto se první akce dočkáváme až za nějakých 45 min.(což je u něho značně nezvyklé).Tato 45minutovka,ale není vůbec nudná a dodává skvělý základ následující akční jízdě.Tento začátek je svižný a nebudete se u něho vůbec nudit hlavně díky vynikajícímu McGregorovi,který utáhne celý film(ostatní herci jsou také bezvadní).Pak nastane už zmiňovaná akční jízda,kde se opět Baye angažuje v plné parádě a rozhodně si nekazí pověst. Jeden problém bych ale přece jenom měl a to je ten,že je to (opět) až moc dlouhé a ten konec už trochu za celým filmem zaostává a ztrácí své tempo. I tak je to ovšem vynikající Bay a vynikající film.Pro někoho bude moje hodnocení možná až trochu nadsazené,ale já jsem prostě Bayův skalní fanda a nedám na něj dopustit ()

petero

Rozjazd je trošku nemastný neslaný, zobrazenie bydliska uveznených klonov nereálne, ale našťastie to má slušný príbeh ktorý zaujme, útekom klonov sa dostaneme do reálnej budúcnosti ktorá naopak pôsobý oveľa uveriteľnejšie a tie vinikajúce nadupané akčné scény aké dokáže natočiť Bay sú naozaj adrenalínové a automobilová búračka je tá najlepšia čo je k videniu, v pohode strčí do vačku aj tú z Mr. and Mrs. Smith a vyrovná sa tej z The Bourne Supermacy. Vzťah hlavných predstaviteľov pôsobý detsky, čo je súčasťou hry a niektoré scénky sú naozaj zaujímavé. Škoda že tento film prepadol. Dúfam že nabudúce to vyjde. ()

Davies182

Neskutečně sexy akční jízda s nadupaným soundtrackem a kupodivu i skvělým příběhem. Víc takových scifáren! Filtry rulez, ale to je klasický Bay/Bruckheimer, takže tady bych to nehrotil. ()

gogo76

Určite je vidno,že M.Bay videl Matrix,inšpirácia ním je nespochybniteľná.Celý film je vlastne veľká naháňačka,akčných scén nieje veľa,ale už keď sú tak stoja za to.Len ten koniec mi nejako nepasoval,ten film mal naviac.70%. ()

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

04.09.2012

Willis a Foxx zahájí palbu...

Willis a Foxx zahájí palbu...

21.03.2010

Další Bayova apokalypsa?

Další Bayova apokalypsa?

20.03.2007

Žádný strach, král popcornu nehodlá natočit remake Coppolova slavného vietnamského opusu (ačkoli představa je to nadmíru zábavná). Jeden Armageddon mu však zřejmě nestačil a přestože právě dokončuje… (více)

Michael Bay pohořel

Michael Bay pohořel

25.07.2005

Nový mega-projekt režiséra Michaela Baya (Skala, Armageddon) OSTROV sa stal prepadákom ako hrom, keď pri rozpočte 122 miliónov dolárov zarobil v USA za prvý víkend chabých 12 miliónov. V rebríčku… (více)