Nepohodlný

• Velká Británie The Constant Gardener (více)

V odlehlé části Severní Keni je nalezena brutálně zavražděná aktivistka Tessa Quayle. Její manžel Justin, člen Britského vysokého komisařství v Nairobi, se rozhodne vyšetřit smrt manželky na vlastní pěst. Důkazy ukazují na zločin z vášně. Proto se Quayle pronásledovaný výčitkami a pověstmi o nevěrách své zesnulé ženy vydává po stopách její minulosti. Bude muset riskovat vlastní život a projít tři kontinenty, aby odkryl pravdu. Díky přístupu k diplomatickým tajemstvím začne postupně odhalovat spiknutí, které je mnohem rozsáhlejší, než by si kdy dokázal představit... Nepohodlný byl natočen podle románu bývalého příslušníka britské zpravodajské služby, nyní světoznámého autora špionážních bestsellerů, Johna le Carrého. Režisérem thrilleru je Fernando Meirelles, který má na svém kontě nominaci na Oscara (za režii filmu Město bohů). Hlavní role ztvárnili Ralph Fiennes (nominovaný na Oscara za Anglického pacienta a Schindlerův seznam) a stále oblíbenější herečka Rachel Weisz. (oficiální text distributora)

jerenymo

Výborný drama. Oba hlavní představitelé v rolích sedí velmi pevně. Děj není hnán v nějakém rychlém tempu, je to spíš tempo které je pomalejší, ale to v žádném případě diváka nenechá polevit. Flashbacky jsou zasezeny velmi vhodně a děj hezky doplnují a postupem času se skládanka hezky uzavře. A zda-li se tento snímek alespon tak trochu otřel o pravdu, tak.... ani radši na to nemyslet. ()

Ole92

Výborný film,i když s hodně trpkým koncem a celkově s výrazně ponurým příběhem který by ovšem měl otevřít oči všem lidem a ukázat jaká zvěrstva se dějí v Africe a že by sme si měli vážit toho jak si žijeme my. ()

STxxEN

Velmi dobrá kamera, střih a hudba dokresluje velmi povedenou zápletku. po dlouhé době jsem byl opravdu nadšen z politicko dramatického snímku. A zamiloval sem se do R. Weisz. Za mě 95% ()

bolan

Jde celkem o vydařené drama díky přidané hodnotě milostného vztahu, který se prolíná dějem smyčkami z minulosti. Byť chování a nadšenecká zainteresovanost Tessy je pro mě osobně věc nepochopitelná a mám k těmto aktivistům a jejich boje za pravdu přes mrtvoly určitý skeptický náhled, určitě se dá pochopit a i takový lidé jsou mezi námi, akorát to obvykle nejsou modelky. Taky jsem se trochu ztrácel ve všech těch diplomatech, jejich jménech a vzájemných vztazích. Takže když to shrnu aby mi bylo rozumět, film se mi líbil, akorát Tessa mě trochu srala :-) Také oceňuji celkové zpracování, které nebylo zpraseno americkým dementismem jako Blood Diamond, který bych si dovolil označit jako podobný. ()

BigMarthy

Velice silný film... Ještě ted je mi zle z toho, co se na naší planetě může dít... Víc už asi nemám slov, protože se na další nezmohu... ()

poet

Fernando Meirelles si nevyberá jednoduché témy. O farma firmách a o ich biznise už bolo dosť dokumentov otazne je však či sa aj niečo zmenilo alebo budu krajiny tretieho sveta vždy ťahať za ten kratší koniec... Aj ked som sa trochu strácal v tých menách jedná sa o dobre a zahranú drámu v ktorej by to šlo možno aj bez toho skákania medzi dvoma príbehmi na začiatku. ()

petikacka

Ze začátku to bylo pomalé a moc mě to neba, ovšem postupně jak se nám začnou odhalovat předešlé situace a začneme se jim dostávat na kobylku, to nabere na obrátkách. To co nakonec ze všeho vyleze je brutal hnus, který však opět ukazuje, že charita neexistuje a OSN a všichni vysocí komisaři všech zemí světa jsou buď na hovno nebo naivní nebo rovnou zkorumpovaní. Jediné co mi vadilo byly ty flasbacky s R+R to mě doslova iritovalo. Ovšem závěrečná scéna ve mě rezonuje doteď. Za mě 88% ()

artas

Námet filmu naozaj nie je zlý. Žiaľ takto natočený ma nenadchol, rozvláčny skoro dokumentárny štýl, prehnaná minutáž, veľmi málo napätia. Dráma, to áno súhlasím, ale pod pojmom thriller si predstavujem niečo iné. Film ale nezavrhujem, vykreslenie správania sa farmaceutických firiem obdobného zbrojárskym je možno prisilná káva, ale keď vidím v realite ako stúpajú akcie práve týmto firmám v súvislosti s vyvolaním paniky ohľadom prasacej chrípky, niečo na tom filme bude. Kto sa ešte len chystá zhliadnuť tento film nech neočakáva žiadneho akčného hrdinu a la Bourne. ()

SydneyB

Momentálně dávám 5*, uvidíme po týdnu, kdy se mi to rozleží v hlavě, protože tak silný dojem nejde jen tak vytřepat. ()

jorgus

prvni minuty davali tusiet zajimave drama..bohuzel ty minuty ubihali a tempo se naopak zpomalovalo, az me to prestalo bavit..:(film mel skvele naslapnuto..v pomalejsi prvni polovine byl nakonec zajimavejsi, nez v jeho akcnejsi investigacni casti:) ()

Lukin413

Ve filmu zazněla věta ve smyslu: "Farmaceutické filmy si v Africe ulehčují svědomí, tím, že sem posílají prošlé léky a odepisují si je z daní." To přesně vystihuje, jak na mě působil tento film. Ano, vlády a velké korporace jsou zlé, Afričané jsou chudáci, atd atd, to všechno se dozvídáme rok co rok ze spousty zpráv a poslední dobou i filmů. Ale nešlo by v tomto případě toho patosu trochu ubrat? Docela bych se obešel bez dalších monologů na téma, jak všichni na Afriku serou a dalších záběru na stydlivé/vysmáté/mrtvé africké děti. Dost pak filmu ubírá na působivosti a na povrch vypluje bezradný a zdlouhavý příběh s neuspokojivým vyústěním. 40 % ()

Helldo

Ač tenhle způsob retrospektivního zpracování s neustálým přeskakováním v ději moc nemusím, tak uznávám nesporné kvality jak filmu jako celku, tak i hereckých výkonů a celkovou působivost a strojovou preciznost, kterou již pan Meireles prokázal v Městě bohů. KVALITA ()

Narciska

Oba hlavní protagonisté jsou zárukou skvělého herectví, Ralph F. k tomu navíc přidává nádhernou intonaci a Rachel W. krásnou tvář. Příběh je dobře vymyšlený, obdařený netradičním a zajímavým vývojem. Ovšem reálie (Keňa a její obyvatelé) hrají výrazně druhořadou roli, což je škoda, protože příběh je i o nich. Možná je to spojením filmu a dokumentu, možná je to tak vždy, když se objeví muzungu v Africe... ()

Mlle

Výjimečný snímek, který překvapí dokonale realistickým zpracováním. Barvy, záběry, lokace - divák ztrácí dojem, že sleduje film, a ocitá se na místech protagonistů. Stejně tvrdě skutečná je i linka příběhu. Reálné emoce prožíváme od začátku do konce, žádná nestřídmá hra s city, žádný levný kalkul. Trajektorie dramatu není překombinovaná, přímočaře je rozplétána i detektivní zápletka. Ve filmu hrají dobře všichni, včetně mnoha domorodých Keňanů. Ostří příběhu je pronikavé - stačí vyměnit značku TreeBees za Merck či Monsanto. Prožitek umocňují inteligentní dialogy. Filmové postavy bez výjimky dostaly do vínku intelekt na úrovni, a tak se nenudíme ani na chvíli a dočkáme se i svěžích vtípků. Je velmi příjemné, když kinematografie plní i jinou funkci, než je zábava davů, a činí tak profesionálně a s šarmem. Jen Bůh ví všechno, a ten pracuje pro Mossad. ()

zelda82

Vyborny zanrovy mix, ktery ani chvili nenudi a je v ramci moznosti napinavy az do konce (respektive do dvou koncu). Jedine, co mi nekjde do hlavy, je to, proc za svuj vykon dostala Rachel Weisz Oscara, protoze nehrala o nic lip nez v Mumii nebo Constantinovi:) ()

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (více)

Rachel Weisz v „sexuálním dramatu“

Rachel Weisz v „sexuálním dramatu“

24.09.2010

Někteří z nás nepotřebují vědět víc, aby se začali těšit do kina. Jsou tu ale i další zajímavá fakta: scénář pod názvem 360 píše oscarový Peter Morgan (zřejmě nejvytíženější scénárista současnosti) a… (více)

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Poslední podfu(c)k

Poslední podfu(c)k

12.10.2006

Nováčik Rian Johnson, autor nízkorozpočtového high school noiru Brick, vymetače nejrůznějších filmových festivalů, se opět chystá vkročit do nezávislých vod, tentokrát však s oscarovým záchranným… (více)