Mrtvá nevěsta Tima Burtona

• Česko Mrtvá nevěsta (více)

Děj animovaného příběhu se odehrává ve viktoriánské vesnici v 19. století a sleduje příběh Viktora, mladého muže vtaženého do podsvětí, kde je oženěn s tajemnou mrtvou nevěstou. Jeho skutečná nevěsta Viktorie na něj mezitím čeká ve skutečném světě. Přestože se život v Zemi mrtvých ukáže být mnohem barvitější, než jeho striktní viktoriánská výchova, dospěje Viktor k závěru, že v tomto ani v dalších světech neexistuje nic, co by ho udrželo odloučeného od jeho skutečné lásky... (oficiální text distributora)

Morien

Jedna z mála výjimek, obvykle bývám k filmům s popěvky neobyčejně přísná a nepřátelská. Tady ne že bych řekla, že mi nevadí, tady se mi líbí, protože hudbu napsal Danny Elfman. (Například Sweeney už jde úplně mimo mě, tam je hudba děsná - protože ji nenapsal Danny!) Jinak také skvělá komedie. ()

gudaulin

Plně se ztotožňuji s hodnocením Marigolda. Z formálního hlediska jeden z nejlepších animovaných snímků desetiletí. Skvělé výtvarné pojetí a pečlivá animace. Tentokrát to není o hledání nových cest, nýbrž návrat k vypravěčské klasice. Vzhladem k precizní formě celkový dojem 90 %. ()

Segrestor

Dokonalost sama. Docela by mě zajímalo, jak to vypadá u Burtona doma. Buď má na zdi plakáty Johnyho Deppa, což je asi blbost, to uznávám, nebo to tam vypadá jako v podzemním zámku plném přerostlých červů a veselých kostřiček a pozapomenutých fragmentů nějakého black metalového koncertu, jinak totiž netuším, jak přijít na způsob Burtonova vymýšlení pojetí daného žánru. ()

Sarkastic

Mrtvá nevěsta mi strašně moc připomíná Ukradené Vánoce, sice se mi líbila víc, přesto jsem z ní nebyl nijak ohromen. Můžu jen zopakovat víceméně stejné klady a zápory jako u výše zmíněného filmu, tj. jako plus vidím animaci, fantazii, originalitu a částečně hudbu, ale to jen tu instrumentální (klavír), protože zpěv postav byl mimo (nebo mě Sweeney Todd tak moc namlsal?), šlo stejně jako v případě Ukradených Vánoc spíš o rap. A minus? Vše ostatní, tzn. nudný, za vlasy přitažený příběh, minimum humoru (zasmál jsem se přesně jednou u narážky na živé rodiče), hlavní hrdinové, ke kterým jsem si nedokázal najít vřelejší vztah, trapné vedlejší postavy...Průměr, Burton ve mně mít fanouška zkrátka asi nikdy nebude. ()

Dudek

Tim Burton to dokázal, minulý rok jsme mohli být svědky příchodu dvou dokonalých filmů na stříbrná plátna, které spojuje právě jeho jméno na režisérské stoličce. Ten druhý, Mrtvá nevěsta, je originálním muzikálem zdařile kombinujícím komediální a hororové prvky. Výsledný mix však není nesmyslný, jak by se mohlo zdát, ale právě naopak. Netradičný námět, který by sám o sobě vydal spíše na jednu krátkou epizodu hororového seriálu je brilantním způsobem rozpracován v celovečerní film, a rozhodně k tomu nedošlo nastavováním kaše. Příběh se odehrává v utopickém světě, kde je život chápán jiným způsobem, než jak je tomu zvykem. Dostáváme se do Země živých, která je až příliš fádní a život si v ní plyne stále stejným směrem, a Země mrtvých, která je jejím pravým opakem. Tento kontrast však není jen pouho pouhou kulisou, ale důležitým prvkem příběhu, neboť hlavní hrdina je nucen vybrat si, ve kterém světě bude chtít nakonec zůstat. Diváka si však film získá spíše vynikající výtvarnou stylizací a perfektním hudebním doprovodem Burtonova dvorního skladatele Dannyho Elfmana, který dodává většině scén ten pravý ''šmrnc''. Rozhodně nejkrásnější pohádka, jaká kdy byla natočena. ()

Tuxedo

Neubráním se srovnání s Noční můrou před Vánoci. Noční můra je rozhodně lepší film, ve všech směrech. Je to kult, klasika a její hudební doprovod je geniální. Mrtvá nevěsta je jen o třídu horší a má tedy jistou nevýhodu, ale líbit se bude (skoro) všem. Depp i Carterová odvádějí skvělé výkony, barvy jsou laděny správně temně a nechybí žádný z Burtonových trademarků, např. padající sníh, Halloween, Elfmanova hudba atd. ()

Lynn

Pořád a pořád je to ta samá věc, která mě uchvacuje na všech Timových filmech - přenádherná temně poetická krása a vizuální představivost, se kterou se každý jeho snímek stává klenotem. Nic podobného se jinde nevidí. Nadto výborný scénář, jemný (místy černý) humor, skvělé výkony animovaných postaviček a hudba Dannyho Elfmana. Tímto filmem si u mě Tim zajistil místo v mé režisérské top five. ()

TeeAge

|| Scenár: John August, Caroline Thompson, Pamela Pettler | Hudba: Danny Elfman | Produkcia: Tim Burton, Allison Abbate, Joe Ranft, Derek Frey | Distribúcia: Warner Bros. | Rozpočet: 40 miliónov $ | Tržby: 117,195,061 $ || Vo všetkých ohľadoch majstrovské počínanie s prostriedkami hororu v animačnom svete. Zakomponovanie hudobých vložiek však celkový dojem u mňa poškodil - tie piesne nemali hlavu a pätu. V každom prípade jedno z lepších diel Burtona. ()

genetique

Aj keď som sa bál, nakoniec som z kina vyšiel ako víťaz a Burton ako ešte väčší. A aj preklad český (pesničkový) bol celkom fajn. Čo sa čudujem, asi jediný film tohoto typu, v ktorom som sa pri pesničkach nenudil. Skvelý, milučký príbeh, začiatok trošku pomalší, no záver bol monumenrárny. 80%. ()

Hitman_47

Hodně fajny filmec, ale ve srovnání s Nightmare before Christmas byly ty písně takové nevýrazné (Jack Sklelington byl prostě charismatický chalan) ... a mám dojem, že kdyby tam nebyly, tak by to člověk ani nepostřehl. ()

berg.12

Půjdu rovnou na věc. Je s čím srovnávat? Napadá mě jediné: "The Nightmare Before Christmas". Celkově o něco méně originální, nápadité, snad opravdu až příliš krátké. Velmi mi zde chyběly propracované charaktery postav. Divák by rád věděl a prožil více, ale má smůlu. Tohle se TNBCh při stejné stopáži povedlo o něco lépe. Stejně tak Danny Elfman nepřekonal svou nápaditost a instrumentaci ze zmiňovaného muzikálu. Čím mě Nevěsta nadchla? Svými technickými finesami a zpracováním. Propojení loutkové animace s počítačovou je nenásilné a velmi působivé. Jen mám pocit, že kvůli spádu děje, který je tentokrát opravdu velmi řídký, Burton zapomněl (nebo kvůli dětem vystřihl?) velkou část poetiky, která podle mě v tomto příběhu citelně schází. Možná můj komentář vyznívá velmi kriticky, ve skutečnosti je to krásná a barvitá pohádky, které atmosféra ani humor nechybí. Kdyby to bylo mé první seznámení s režisérem, bylo by to určitě za 5*****, já ale vím, že Burton umí chytit za srdce daleko víc. ()

hellstruck

Tim Burton prostě umí a obzvlášť animované filmy. Tak krásná tajemná,gotická atmosféra se málokdy vidí.Sympatická mrtvá nevěsta,té jsem Victora opravdu přála:) ()

Spiker01

Tak jsem si osvěžil, že stop motion animace není úplně můj šálek čaje. Z tohoto subžánru jsem už viděl nemálo filmů a je samozřejmě moje vina, že jsem si jeden z těch obecně nejuznávanějších nechal takhle skoro na konec a zkrátka mi to nesedlo. Příběh je poetický, animace bezproblémová, režie Tima Burtona nekompromisně precizní (nechápu ten českej název) dabing postav je přímo úžasný, ale celkově mi to přišlo pro mladší publikum a Frankenweenieho už si asi nechám ujít. ()

sud

Ne tak propracované a originální jako Ukradené Vánoce, ovšem proč se tím zabývat, když je to tak...Burtonovské. A Emily je opravdu krásná, i když je...no, vždyť víte! Navíc mě párkrát napadlo, jak by asi vypadala Erbenova Kytice a zejména Svatební košile, kdyby se jí chopil Tim Burton :-). 85%. ()

Eddard

Na podruhé ještě o něco pěknější zážitek než na poprvné. Tahle poetika se snad ani nemůže nelíbit, šedivé Viktoriánské kulisy a barvitý, rozjuchaný svět podsvětí, o tolik zábavnější a spravedlivější, než ten náš... Jako pohádka v klasickém smyslu nemá zkrátka Corpse Bride chybu, třebaže je pochopitelné, že celkové uhlazené, předvídatelné ladění příběhu a zvláště jeho dosti růžové zakončení nemusí jít některým "dospělejším" fanouškům Burtonových cyničtějších tónů pod vousy... 2. 80% ()

Tyler

Po dlouhé době film, který si hlasitě řekl o plných pět hvězdiček...a já nebudu škrt a rád mu je dám!!! "Mrtvá nevěsta" mě totiž dokonale okouzlila a jsem si jistý, že mě bude okouzlovat po zbytek života. Což je vlastnost, které si nadmíru cením - a pokud jste na tom stejně, u "Mrtvé nevěsty" jste na té správné adrese...Humor nejrůznějšího druhu, skvělé písničky, rozverná nálada, neskutečná animace, krásný příběh a v tom všem nepřehlédnutelně velká porce citu a melancholie. A opravdový údiv nad tím, jak je vůbec možné, že vás "obyčejná" loutka dokáže nenuceně a s přehledem rozesmát, ale i rozesmutnět a dojmout. ()

Falko

Tak uznavam, ze bola to spusta prace, musim pochvalit kreativitu tvorcov, nadhernu Elfmanovu hudbu, ale keby film trval dlhsie ako 78 minut, nudil by som sa. Par vtipnych scen tam bolo, aj pribeh ma zaujal, ale prilis casto tam spievali a to mi vadilo. Samozrejme Burtonovi fanusikovia si to nesmu nechat ujst. ()

Jezinka.Jezinka

Smrti se konečně dostalo oslavy, tanců, barev a smíchu, To si ovšem užívají jen ti z mrtvých, kteří, ač ne vždy mladí, jsou neklidní. Do nekonečného veselí a zábavy se nedopatřením dostane z nudného upjatého viktoriánského světa i vlastní matkou pohrdaný chlapec Viktor. Ještě před tím, než se setkal s mrtvou nevěstou, potkal mnohem větší mystérium - lásku na první pohled. Je postaven před těžkou volbu: jít předurčenou cestou, nebo zvolit ženu, která skýtá možnost mnoha netradičních otvorů. Viktor váhá, červík v hlavě hlodá a Emily s Viktorií čekají, zda souboj o samečka vyhraje živá nebo mrtvá. ()

castor

Viktoriánský loutkový duchařský příběh vytváří dostatečný prostor milovanému excentrikovi Timu Burtonovi, který opět využil SPOLEHLIVÝCH služeb Johnnyho Deppa a svěřil mu ústřední (hlasový) part nesmělého Victora v love story pro celou rodinu. Láska na první pohled se totiž projeví již u prvního setkání u klavíru a mladý (snoubenecký) pár tak již nemusí litovat toho, že jde o smluvený sňatek jejich bez výjimky hamižných rodičů. Nešikovný (a typicky burtonovský) Viktor ovšem shodou „nešťastných“ náhod navléká svatební prsten jiné nevěstě a ocitá se v Zemi mrtvých. Což je zejména pro diváka obohacujícím prvkem, jelikož zachmuřený reálný svět plný šedi (pro Burtona typicky satirický) střídá podivně veselý svět kostlivců a temperamentních slečen. Výtvarné pojetí je naprosto dokonalé, hudební ladění taktéž, i když oproti nepříliš chytlavým muzikálovým výstupům mě více zaujaly ty klavírní, při čemž u prvního se Victor zamiluje do své doposud neviděné snoubenky a u toho druhého mu podlehne zklamaná Mrtvá nevěsta. Propůjčené hlasy jsou do jednoho bezchybné, přesto musím smeknout před Johnny Deppem, který se rád transformuje do bizardních postav a jeho/Victorův hlas je skvostný!! ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia