Harry Potter a Fénixův řád

• Velká Británie Harry Potter and the Order of the Phoenix (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2007, 138 min

Režie:

David Yates

Předloha:

J. K. Rowling (kniha)

Scénář:

Michael Goldenberg

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (více)

Harryho Pottera a jeho bratrance Dudleyho napadnou během prázdnin mozkomorové. Harrymu se sice podaří v poslední chvíli oba zachránit pomocí ochranného kouzla "patrona", ale za jeho použití před mudly mu hrozí vyloučení ze školy. Po krátkém setkání s Hermionou, Ronem, Siriusem, profesorem Lupinem a dalšími přáteli v domě Fénixova řádu pokračuje Harry v cestě na ministerstvo kouzel, kde má disciplinární řízení rozhodnout o jeho osudu. Přes napjatou situaci Brumbál zvrátí rozhodnutí v jeho prospěch. Že potíže čekají i ve škole, pochopí Harry, když zjistí, že na příkaz ministerstva je novou učitelkou obrany proti černé magii protivná Dolores Umbridgeová. Harry má stále podivnější sny, které ho pojí s Voldemortem. Zachrání sice díky tomu život panu Weasleyovi, Brumbál se však jeho vidin obává a pověří profesora Snapea, aby chlapce cvičil v nitroobraně a naučil ho, jak komukoli zabránit v přístupu do své mysli. (TV Nova)

Kaka

Dosud nejdospělejší, nejtemnější a nejdynamičtější Potter s první, skutečně kulervoucí scénou na závěr. Adaptaci knižní předlohy sluší očividně mnohem temnější look, než tomu bylo v prvních dílech. Pokud to v takovémto trendu bude pokračovat dále, jenom dobře. ()

Spiker01

Nejsem úplně Pottermore, ale všechny díly jsem jednu dobu viděl tolikrát, že jsem dokonce dokázal od sebe odlišovat Yatesovky (😄). Na Fénixův řád jsem vždycky hleděl skrz prsty (hlavně kvůli jedné ukřičené paní v růžovém), nicméně mě ta mánie zastihla ve správném věku, takže z dnešního pohledu mám k tomu světu vřelý vztah. I když se jedná o jeden z těch slabších dílů, stejně mě mrzí, že jsem se do kina nedostal na všechny díly. ()

Eddard

Nutno připomenout, že ze všech minulých i nastávajících adaptací je Fénixův řád JEDNOZNAČNĚ tou nejobtížnější, jak svou délkou, tak množstvím příběhových linií. Yates byl chtě nechtě nucen osekat příběh na samotnou dřeň a detailní, komorní scény si mohl dopřát jen v nepatrném množství. Za to, že to zvládl slušně mu patří uznání, přestože mě pojetí mnoha z nich ne třeba uplně potěšilo (Brumbálův odchod z Bradavic, Snapovi vzpomínky na mládí atd.) Pro mě osobně se filmový Potter stává čím dál tím víc otázkou personálního obsazení a hereckých výkonů. Ústřední trojice v čele s Radcliffem je čím dál lepší, u zbytku je to pro mě složitější - na jedné straně stojí typově přesní a vynikající Rickman/Snape a Oldman/Black, na druhé straně mě čím dál víc mrzí, že se dokonalý Richard Harris nedožil o pár let víc. Gambon se sice snaží, ale k mé představě Brumbála mu chybí hromský kus charizmatu, nadhledu a neochvějného klidu. Do budoucna důležitá herečka Ginny mi bohužel připadá - herecky - dost těžkopádně, což na druhou stranu vyvažuje vynikající Lenka Střelenka. Mno, závěrečný verdikt - mohlo to dopadnout líp, ale taky zatraceně hůř. Zábava vás nemine a pokud jste potterofil, nemáte co řešit (což vám nemusím říkat, eh?) 70% ()

viperblade

Takže Harry Potter 5 je můj 1000 film!!! Jdu oslavovat... ale teď vážně... Tento Potter se mi líbil, (teda až po jedničce), nejvíc. Scéna, která neměla chybu, byla nástup Fénixova Řádu k bitvě.... ()

castor

David Yates poprvé. A postupně se z něj stala nejčastější pravá ruka J. K. Rowling. Posléze se přimotal i ke spoustě veselých i roztomilých potvor u Fantastických zvířat. Nicméně tady se nebál dělat věci po svém, nešel cestou sterilního přepisu a zároveň tvůrčí tým za kamerou doznal výrazných změn. Hrdinové už navíc jednoduše nejsou děti, ale puberťáci s rozbouřenými hormony. Výsledek představuje poměrně civilnější pojetí, ovšem pořád to (a asi už nikdy) neznamená, že bych byl ten pravý na podobné fantasy ságy. Pátý Potter mě znovu baví spíš v jednotlivostech než coby celek. 75 % ()

Rex Mundi

Z mojej strany absolútna spokojnosť a piaty nádherný výlet do sveta mágie a fantázie, opäť o niečo prekonávajúci predošlé diely. Starší "páni herci" udržujú skvelú úroveň a mladí sa naďalej zlepšujú. Možno trochu škoda škrtov, zmien a nedostatku miesta pre nové postavy, to všetko však bolo nutné pre udržanie pozerateľnej dĺžky a filmovej koncepcie. Tí, čo čítali predlohu majú svoje vlastné predstavy v pamäti a ostatným absencia detailov neprekáža. Krásny zážitok. ()

D.Moore

Spolu s Vězněm z Azkabanu je Fénixův řád zatím nejlepší film o Harrym Potterovi. Vlastně kdybych měl srovnávat, možná se mi líbil o trochu více - na rozdíl od Vězně z Azkabanu mě totiž nenapadá jediná věc, kterou bych mu mohl vytknout. Z objemné předlohy se podařilo vydestilovat to absolutně nejnutnější, tedy především konflikt Harryho a jednohlavé růžové saně Dolores Umbridgeové, k tomu navíc představit skvělé nové postavy (koho nepotěší Lenka Láskorádová, ten nemá srdce, ale povedla se také Tonksová), samozřejmě nezapomínat na Voldemortovy čachry a na závěr nejprve nabídnout skvělou magickou přestřelku a po ní naprosto strhující duel Brumbál vs. Pán zla. Nejlepší scény se tentokrát odehrávají v chodbách a komnatách bradavického hradu. Ať už je to montáž "Umbridgeová zavádí pořádek" (s výbornou scénkou se Snapem a Ronem) nebo "Harry cvičí Brumbálovu armádu", případně řádění dvojčat Weaslyových, všechno má švih a styl, je to natočeno s lehkostí, vtipné i napínavé v ty správné chvíle a podbarveno výbornou hudbou. Myslím, že se kouzelnická sága s příchodem Davida Yatese dostala do dobrých rukou, ačkoliv bych to nerad zakřikl. ()

MM_Ramone

Prvý film (Harry Potter a Kameň mudrcov) zo série o mladom čarodejníkovi Harry Potterovi a jeho priateľoch bol natočený v roku 2001. Druhá časť (Harry Potter a Tajomná komnata) prišla do kín o rok neskôr. Obe ich režíroval Chris Columbus. Oba snímky som ohodnotil štyrmi hviezdičkami. V roku 2004 pod režisérskou taktovkou Alfonsa Cuaróna bol natočený tretí diel (Harry Potter a väzeň z Azkabanu). Je to môj najobľúbenejší. Dal som mu plný počet, päť hviezdičiek. Štvrtú časť (Harry Potter a Ohnivá čaša) režíroval v roku 2005 Mike Newell. Po perfektnej trojke ma to dosť sklamalo. A ani piate pokračovanie (Harry Potter a Fénixov rád) v réžii Davida Yatesa z roku 2007 to už nedokázalo znova naštartovať. Už ma to celé potterovské čarovanie prestalo baviť. Hlavné postavy s pribúdajúcim vekom mi boli stále viac a viac nesympatické. Na vyziabnutého kolohnáta Daniela Radcliffea som už začínal byť alergický. *** ()

Niktorius

Uff, obavy byly velké, očekávání pražádné. A dopadlo to tak, že obavy se ukázali býti zbytečnými a očekávat opravdu nebylo co. Nic proti Davidu Yatesovi - ten to zmáknul obstopjně, rozhodně přiblížil postavy realitě více, než jeho tři předchůdci - vinu kladu na košatý knižní námět, kterému chybí dostatečně bytelná osa ústředního děje. A protože tvůrci Harry Potterovské série neradi překrucují knižní předlohy dopadl scénář tak, jak dopadl. V jádru je to film o tom, jak nám ty děti dospívají a jak se bouří...Jenže to jaksi nestačí a spousta odvozených motivů, která poutala pozornost v knize (rozpor mezi Harrym a Brumbálem, zklamání minulostí Harryho otce a jiné) je filmem jen načrtnuta a buď vymizí do ztracena, nebo jsou jednoduše utnuty. Několikrát je to zkracování až přílišné a Harry se chová jako trotl na druhou, zejména ve vztahu s Cho. Čím víc si Ytes poradí s herci, tím větší mezery má ve vizuále. Začátek vypadá hodně dobře, pak ale nasoupí šeď a propagovaná bitka na Ministerstvu kouzel vypadá jako trapná parodie na Star Wars. Zvášť když v ní vidíme pohromadě dva největší castingové omyly celé série - Gary Oldman (domácky působící Sirius) i Ralph Fiennes (zcela neděsivý Voldermort) jsou sice dobří herci, ale typově se pro své role vůbec nehodí. Sám Daniel Radcliffe už sice fyzicky vyzrál a skrze média se zpovídá z obav, aby se mu při natáčení milostných scén nestopořil úd, no bohužel silně toporný je i jeho herecký výkon. Rupert Grint a Emma Watson jsou zatlačeni úplně do pozadí, Imelda Staunton si sice jako Dolores umbridegová vede dobře, jenže její postava je příliš přepísknutá. Pokud bych měl tedy nějaké herce vyzvednout, bude to již tradičně skvělý Alan Rickman (Snape) a pak mladičká (ročník 1990), ale velmi krásná a velmi talentovaná Andrea Bowen. P.S: Fénixův řád má z celé série jednoznačně nejslabší hudbu. ()

freddy

Mé hodnocení asi není překvapením, maximálním počtem hvězdiček jsem ohodnotil všechny díly, protože tuhle sérii prostě miluji. Ale stejně jako ke každému filmu, i k tomuto mám několik výhrad. Neobjevilo se tam pár scén, na které jsem vyloženě čekal. Například v knize, když je Harry souzen, tak ho Starostolec požádá, aby jim vyčaroval Patrona a všichni se mu obdivují. Nebo famfrpál a velká chvíle Rona. A velmi jsem se těšil i na to, jak Harry rozmlátí Brumbálovi kancelář. Nebyly zde uvedeny ani zoufalé Harryho pokusy spojit se s mrtvým Siriusem formou magického zrcátka nebo tak, že by se ze Siriuse stal duch. Není zde ani rozvinuta scéna s Harryho otcem a s jeho šikanováním Severuse Snapea. Chybí zde toho zkrátka mnoho. Ale abych jen nekritizoval, tak teď přejdu ke chvále. Velmi, velmi chci tvůrcům poděkovat za obsazení Heleny Bonham Carter do role Belatrix Lastrengové. Ta byla tak šílená, že jí žádný maniak nesahá ani po kolena. Trefa do černého. A to ani nemluvím o Imeldě Staunton, která úžasně zahrála profesorku Umbridgeovou. Takový milý, skoro mateřský kukuč, tváří se, že chce být se všemi kamarádka, taková až odporně sladká postava, ze které se vyklube bestie. Prostě úžasné, mohla by aspirovat na titul nejmilejší záporák filmové historie. A ještě chci zmínit postavu, jež se v originále jmenuje Lena Lovegood a jíž pan překladatel Medek přejmenoval na Lenku Láskorádovou, neboli na Lenku Střelenku. Herečka byla vybrána opravdu výborně a i v dabingu je to úžasné, hlasově dokonale sladěné s postavou. A scénka s mládětem testrála je úžasná. Kromě toho jsem se opravdu několikrát srdečně zasmál (například jak Snape majznul Rona tlustou bichlí do hlavy nebo jak se maličký profesor Kratiknot tajně, ztracen mezi studenty, zaradoval z toho, že dostala profesorka Umbridgeová za vyučenou, a samozřejmě i praskající boláky školníka Filche byly super). Takže abych už konečně tento film ohodnotil. Podle mne zůstává nejlepším filmem třetí díl, protože na režii Alfonsa Cuaróna David Yates jednoznačně nemá. Trojka je tedy stále nejlepší, tento film řadím však hned na druhé místo. Rozhodně stojí za vidění a já už se těším do IMAXu, až si posledních dvacet minut vychutnám trojrozměrně... AKTUALIZACE DNE 17.8.2007: Film jsem zhlédl i v IMAXu a musím říci, že je to nezapomenutelný zážitek na hodně dlouhou dobu. Harry stál přímo přede mnou, stejně tak přede mnou stanul Voldemort, Brumbál, Ron, Lucius Malfoy, padaly na mne skleněné střepy a věštby, prostě úžasný filmový zážitek! ()

Spooner

No tak Yatesovi jsem vůbec nevěřil to se musím přiznat. Ani počáteční recenze mě moc nenavnadili, ale nakonec jsem to zkusil a dobře jsem udělal. Yates nám totiž všem vyrazil dech, natočil si to hezky po svém a posunul Potterovskou sérii tím správným směrem. Mrazivá, někdy až skoro komorní atmosféra a hlavně, už to není opravdu jen dětská pohádka (to už moc nebyla moc od trojky, ale tady není tuplem). Humorných scén je minimum, mrazivých dost. Hlavní Yatesův klad je ale práce s herci. Radcliffe poprvé v sérii opravdu hraje a je radost se na něj koukat. Ostatní dětští představitelé jsou taky v poho a hlavní britská herecká smetánka si taky nedělá ostudu. Hlavně je tady ale Imelda Staunton, která je opravdu perfektní a je největším záporákem filmu a to se může Ralph Fiennes snažit jak chce, ona ho prostě zastínila. Samozřejmě výtky by byly. Trochu mě totiž zklamalo trošku odfláknuté finále, hlavně co se týče smrti jedné z postav. To mi přišlo takové bez citu, prostě nijaké, prostě ho zabili a hotovo. Někteří herci se tam jenom mihnou (Thewlis, Glesson, Helen Bohnam Carter), ale s tím se dalo počítat. Už takhle si s tim totiž scénarista poradil na výbornou a nějaké oběti se přinést museli. Vcelku to je velké překvapení a těším se na Yatesovu šestku, doufám že mě zase překvapí. Konečně není trojka jediná vynikající. ()

Davies182

Nevím, jestli jsem měl ten zrovna divnou náladu, nebo jestli jsem čekal mnohem více, ale v kině byl pro mne zážitek s tímto pátým Potterem děsná nuda. Teď si uvědomuji, že se těším, až to uvidím podruhé, pak možná změním hodnocení. P.S. Tak opravdu, druhé shlédnutí se opravdu líbilo více. Nuda to rozhodně není, a závěrečná bitka nemá chybu. 65% ()

Amarcord_1

50% - Je obtížné přesvědčivě zfilmovat literaturu, kde většinu zajímavého děje obstarává vypravěč, nebo delší, zpětně vysvětlující dialogy… Páté filmové pokračování u mě doplatilo zejména na zjednodušování a zplošťování už tak nepříliš hlubokého materiálu. Zatímco předchozí filmy uměly pracovat s kontrasty, a pokoušely se dát chování postav logicky uzavřenou formu, zde na ony dva faktory autoři rezignovali. Dějově se strašně moc věcí odehrává bez logického kontextu, a tak je tento film vlastně jakousi přehlídkou scén a postav pro diváky, co znají knižní předlohu. Pro mě je zklamáním této přehlídky především Albus Dumbledore, který je málo elegantní, příliš afektovaný, a vůbec působí dojmem věčně podrážděného feťáka. Další dvě věci, co Fénixově řádu škodí je filmařská nečistota (Harryho mizející jizva a zejména nepřirozené chování a polohy více herců najednou nejen v pozadí záběrů) a HODNĚ slabá hudba. Ta mě svou úrovní reklamních jinglů na prací prášky velmi rušila, a autory podezírám, že trestuhodně podcenili důležitost rozličně instrumentované a harmonicky bohaté hudby u takového druhu filmu. Pátou knihu považuji za nejzajímavější z celé řady, a na film jsem šel s obavami, které se bohužel potvrdily. Zklamání nenapravila ani viditelná snaha některých herců o obsažení mnohého, co v knize je, ale ve filmu chybí. HOWEVER… Výborné efekty, skvělá práce na interiérech (ministerstvo…), a pár úsměvných momentů k tomu zaručí, že se v kině nenudí ani tak skeptický divák, jakým jsem byl v tomto případě já. UPDATE: Po druhém shlédnutí mám tendence své hodnocení ještě snížit. Hudba vskutku otřesná, kompozice záběrů velmi hloupá, prakticky žádné smysluplné dialogy... Celek vytváří dojem televizního filmu za drahý peníz. Ach jo... ()

Happykubas

Jsem bohužel jeden z těch barbarů, co nepřečetli ani jeden díl knížky slavného čarodějě Harryho Pottera, ale když se jedná o samotný film, tak mi ani neznalost kompletního příběhu nezakazuje abych i pátému pokračování dal nejvyšší hodnocení. Je zřejmé, že se Fénixův řád v mnohém od ostatních dílů odlišuje, ale rozhodně to v tomto případě není vůbec špatné, naopak - film získává zcela jiný nádech a David Yates se nemá za co stydět, protože v jeho rukou se stal Harry Potter emocionálním trhákem. Docela se těším na 6.díl, jelikož tam už bude režisér malinko zkušenější a může se to zajímavě odrazit na kvalitě, uvidíme jak si s tím poradí a čím nás překvapí. Perfektně byly v pětce také zvládnuté efekty (hlavně u kouzel) a charismatická "bitka" čarodějů Albuse Brumbála a Vy-víte-koho mě svou nápaditostí skutečně nadchla. Hrstka psychologie zejména u propojení Harryho mysli s myslí Temného pána také neuškodila, flashbacky z minulosti stejně tak. Škoda jen že už ve filmu nebylo místo na soukromí trojice Harry, Ron a Hermiona a taky můj oblíbenec Hagrid se ve filmu ukázal snad jen jednou. Ale zdá se že se to do filmu ani vlézt nemohlo v ohledu na absenci nějakých zmatených děr v příběhu...Jednoduše řečeno - je to další povedené pokračování filmové podoby Harryho Pottera a o žádný propadák, bortící slavnou sérii se nejedná! ()

Reiniš

Tak z Harryho se zřejmě definitivně stala podívaná pro dospělé. Už od prvního záběru vás pohltí tísnivá až skoro depresivní atmosféra. Děj není tak schématický jako v předešlých dílech a Harrymu jde snad poprvé skutečně o život. Stejně jako titulní hrdina dospěl i jeho představitel, který odvádí soustředěný výkon a jeho postava působí velmi charismaticky, ale na druhou stranu i zranitelně a unaveně. Mezi nováčky excelují hlavně ,,růžová mrcha" Imelda Staunton, zajímavá Evanna Lynch coby Střelenka, démonická Helenka Carter nebo Natalia Tena v roli Nymfadory. Zde se ale ukazuje největší nedostatek filmu (nebo možná celé série), děj je naprosto přeplněn postavami i dějem, a tak pro mě jako neznalce knižní předlohy bylo občas docela těžké se v tom všem zorientovat. Kromě ústředního tria se většina vedlejších postav objeví ve dvou, třech výstupech a zmizí, úloha v příběhu mnohých z nich tak vyzní poněkud naprázdno. Při závěrečné kulervoucí bitvě mágů jsem se rozhodoval mezi 4-5*, ale za ten urychlený a značně nedotažený závěr si Harry doletěl pro solidní 4. Protože Fénixův řád zůstává hned po Cuarónově trojce tím nejlepším, co lze v Bradavicích vidět. ()

Divočák

Nejlepší Potter. Chudokrevnost třetího a zmatkovitost čtvrtého dílu už jsou naštěstí pryč a i když pětka postrádá to magické kouzlo úžasných úvodních dvou dílů, celá série už se prostě posunula hodně jinam a tak je to taky třeba brát. Yates a jeho scénárista se s knižně nejdelší literární předlohou poprali asi nejlíp jak mohli. Chybí sice tuny textu, ale příběh tím vůbec netrpí, použité pasáže byly vybrány mistrně a narozdíl od předchozích dvou dílů nenajdete ve filmu nakousnutou žádnou vedlejší dějovou linii, která by pak zůstala neuzavřená (viz. Rita Holoubková v předchozím díle). Doposud neznámý režisér Yates navíc konečně zaměřil svoji pozornost na to nejdůležitější - děj, vztahy a dialogy. Pokud je mi známo, působil až do Harryho pětky v anglické televizi, takže díky nutnosti pracovat s omezeným rozpočtem mu práce s herci a dialogy rozhodně není cizí a svoje zkušenosti tady dokázal zúročit dokonale. Ubylo sice akce a počítačových triků, ale ani digitální labužníci rozhodně neodejdou s prázdnou. Scény jako úvodní průlet na košťatech okolo anglického parlamentu nebo útěk před padajícími koulemi na ministerstvu vám zůstanou před očima ještě dlouho po opuštění kina. Poprvé od druhého dílu můžu konečně říct, že mi na filmovém Potterovi nic nevadilo a poprvé od té doby jsem po naskočení závěrečných titulků nebyl zklamaný. David Yates to konečně dokázal a já věřím, že to dokáže znovu. ()

Phobia

Knížky s Harry Pottrem přišly do naší zaprděné zemičky o pár let pozdě na to, aby se z mé strany mohly stát adorovaným kultem, ale nepochybuju, že být o těch avizovaných cca 5 let mladší, pyšně by shlížely z mé knihovny. Rozumím, proč se HP líbí a nejsem vůči tomuto světu naprosto imunní. Vlastně bych možná mohla "Fénixovu řádu" lípnout i čtvrtou hvězdičku, až doženu mezeru, podívám se na "Ohnivý pohár" a zaplním tak chybějící dílky v mozaice. Zatím je dojem z tohoto pohádkového, leč temnějšího a dospělejšího dobrodružství pozitivní. Ne dokonalý, ne nadšený, ale uspokojivý rozhodně. Tím chci říct, děcka, že tohle není jediné fantasy na světě a existují i jiné a lepší kousky, jaké si můžete přečíst. Není třeba dokolečka dokola louskat peripetie tohoto kouzelníčka. 69% ()

lesumir

Jako kazdy film s Harrym Potterem se mi nelibil, proste tohle mi nic nedava a spis jsem se po celou dobu nudil. Jeste takova poznamka, Harry asi nevi, co to jsou kontaktni cocky nebo dokonce optik, jeho bryle jsou hrozne, na to, kolik mu je let. ()

darkrobyk

Z objemné pětky se stává psychologické drama. Kniha i film už rozhodně pro děti nejsou ( což už nebyl ani Vězeň). Asi nejvíce zde autorka ukázala perfektní znalost školského prostředí, kterým měla možnost si projít. Kdo nezažil skutečnou Umbridgeovou v akci, nevychutná si Fénixův řád plnými doušky. Scéna, kdy růžová bestie vydává jedno nařízení za druhým a nešťastný Filch už nenachází místo, kam by je pověsil, je jako vystřižená ze života. Ubylo bombastických akcí, zato se vyhrotily vztahy mezi jednotlivými postavami. Britské školství se v tomhle ohledu od českého příliš neliší. Moc chutná v jakékoliv funkci. Závěrečný souboj čarodějů je pak třešinkou na dobře propečeném dortu - brilantní a efektní. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (více)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou