Harry Potter a Fénixův řád

• Velká Británie Harry Potter and the Order of the Phoenix (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2007, 138 min

Režie:

David Yates

Předloha:

J. K. Rowling (kniha)

Scénář:

Michael Goldenberg

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (více)

Harryho Pottera a jeho bratrance Dudleyho napadnou během prázdnin mozkomorové. Harrymu se sice podaří v poslední chvíli oba zachránit pomocí ochranného kouzla "patrona", ale za jeho použití před mudly mu hrozí vyloučení ze školy. Po krátkém setkání s Hermionou, Ronem, Siriusem, profesorem Lupinem a dalšími přáteli v domě Fénixova řádu pokračuje Harry v cestě na ministerstvo kouzel, kde má disciplinární řízení rozhodnout o jeho osudu. Přes napjatou situaci Brumbál zvrátí rozhodnutí v jeho prospěch. Že potíže čekají i ve škole, pochopí Harry, když zjistí, že na příkaz ministerstva je novou učitelkou obrany proti černé magii protivná Dolores Umbridgeová. Harry má stále podivnější sny, které ho pojí s Voldemortem. Zachrání sice díky tomu život panu Weasleyovi, Brumbál se však jeho vidin obává a pověří profesora Snapea, aby chlapce cvičil v nitroobraně a naučil ho, jak komukoli zabránit v přístupu do své mysli. (TV Nova)

Hrabka

Pro mě osobně velké překvapení. Příběhy Harryho Pottra jsem zatím viděl všechny, ale nijak je nemusím a ani je nevyhledávám. Pustím si to bez jakýchkoli emocí s ročním až dvouročním odstupem a v klidu si sesumíruju předešlé díly. Je jich už celkem dost a tak mi děj trochu vypadává. První dva díly byli takřka totožné. Dějová linie byla svěže propletena s poklidnými dny na škole spojenými s radovánkami a hrami. Právě první dva díly nepřináší téměř žádný pesimismus a jsou do jisté míry velmi zábavné a zajímavé. Čas ale stále plyne a tak se z malým hrdinů stávají ostřílení studenti bradavické školy kouzel. Třetí díl je tady na ČSFD hodnocen jako nejzdařilejší, ale mě právě tento díl vůbec neoslnil. Spíše naopak. Ponořil se do šedočerného odstínu a optimistických scén ubylo. Velké zklamání přinesl poté čvrtý díl, který nepřináší nic moc převratného a spíše nudí. Zlom nastává u tohoto dílu, který je podle mého názoru určitě lepší než ten předchozí. Je sice pravda, že mizí jakýkoli vtip, ale zase roste napětí a děj nabírá na obrátkách. Příjde mi to jakoby byl Harry Potter určen právě pro tu generaci, která v 10-15 letech s úžasem sledovala první díl. Pátý díl mě docela zaujal, i když Radcliffovi nepříjdu na chuť nikdy! :-) 60% ()

kinej

Na filmech o Harry Potterovi je skvělé s jakou absolutní profesionalitou jsou zvládnuty. Občas nabývám dojmu, že už mi tato série začíná lézt krkem, a že je ve světě přepotterováno. Ale pak se mi vždy naskytne nějaký ten film vidět a já musím uznat, že je to prostě dobrá zábava. I na popáté to funguje. Dobrá předloha, vysoký rozpočet, parádní speciální efekty, skvělé herecké výkony hlavně dosplěých herců a slušná režie tvoří ten pravý koktejl, který sice nedosahuje výšin Prisoner of Azkaban, ale zase je vysoko nad čímkoliv z Narnie. V tomto díle herecky exceluje hlavně Imelda Stauton a skvělý výkon předvádí i Helen Bonham Carter. Kvalitní rodinný film. ()

cheyene

Tentokráte se příběh okolo Harryho Pottera rozjíždí hned na samém počátku a zábavnost si udrží po celou svoji dobu, tudíž konečně mohu udělit plné hodnocení. I díky opět tradičně skvělému provedení včetně hudebního podkladu a souboji lorda Voldemorta s Albusem Brumbálem si troufám tvrdit, že jde asi o dosud nejlepší snímek ságy. Napomáhá tomu i neustále potemňující se atmosféra a postava Dolores Umbridge, která to v Bradavicích pořádně zahustila. ()

Jamal

Musím se omluvit za tak nízké hodnocení, přišel jsem do kina asi 45 minut po začátku, tudíž mi prý uteklo vše důležité - vše napravím až se na to podívám celé. Každopádně oceňuji s příchodem nového režiséra Yatese, rychlejší spád. Mnohem efektivnější a ničím neprodlužované scény. Místo akce, více psychologie a tím i většinou kladné reakce diváků. A konečně se stalo to co nám dlouho slibovali, že film bude více temnější než minule. Neuzavřený konec, jak v minulých filmech není zvykem také pomohlo více té temnosti. ()

juta

Proč aspoň v jednom díle nemůže být úplně normální učitel proti černé magii, který by zůstal i do dalšího dílu? Tento díl bych přiřadil asi k Vězni z Askabanu. Není špatný, ale ani nevyniká a vše je až moc ponuré a nic kladného, kromě wízloohňostroje, tu není. Už se ze všeho stává rutina. Na konci souboj Harryho a "vy víte s kým" - tohle když už ve filmu zazní, tak bych někomu vlepil. :D http://www.youtube.com/watch?v=ZqF5I3HJpXE ()

Fiftis

Na najnovšiu časť Harryho Pottera som sa nesmierne tešil. O to viac som bol sklamaní, keď som po projekcii zistil, že film sa do istej miery výrazne nepodaril. Najnovší diel Harryho Pottera neublíži, no ničím ani neoslní. Vyložene dopláca na nie príliš kvalitné spracovanie scenára, nevýrazného režiséra a veľmi dlhú predlohu, ktorá Fénixov rád dostáva do polohy azda najslabšie sfilmovaného dielu tejto série. No na druhej strane sa film určite oplatí vidieť, pretože sa jedná o dielo plné fantázie a kúziel, čo aspoň na chvíľku pomáha zabudnúť na problémy a ocitnúť sa v príbehu, kde je všetko možné. ()

Kass

"We've all got both light and dark inside us. What matters is the part we choose to act on. That's who we really are." Pro mě, slušného znalce knižních předloh a zároveň už dospělého diváka a fandy, zatím asi nejlepší díl této filmové série, který s vyjímkou "Vězně z Azkabanu" bohužel zvysoka převyšuje předešlé adaptace... a který již zcela pozbyl Potterovským příběhům automaticky přičítaný přívlastek dětský film! Krásně intimní, emocionálně silný a nepovrchní film. 100% ()

DJ_bart

David Yates je malý režisér, který si egoisticky hraje na velkýho režiséra. Ale ono to protentokrát ani výjimečně nevadí, protože Fénixův řád perfektně naladil na temnou notu, který onomu fikčnímu světu neskutečně sedne. Profesorka Umbridgeová mi nahání hrůzu dodnes. ()

filmfanouch

David Yates byl před uchopením se zbytku filmové série o Harry Potterovi velkou neznámou, kdy měl na kontě pouze historické drama Já jsem Tichborne a několik televizních filmů. Yates tak mohl jen překvapit v momentě, kdy byl pověřen režií Harryho Pottera 5 s podtitulem Fénixův řád. Startu nové kapitoly, který nově Harryho Pottera nepasuje jen do role vyvoleného, ale do role, který musí svůj osud vzít vážně a chopit se i role vůdce. Fénixův řád je tím filmem, kde Harry Potter definitivně dospívá a z dětí se stávají dospělí. Yates poté v roce 2007 všem vytřel zrak, kdy Harryho Pottera polil várkou nejen hravých vizuálních nápadů, ale ukázalo se, že umí skvěle vést vážnější a osudovější momenty. Jestli se měl někdo chopit zbytku ságy, Yates náhle působil jako fantastická volba. Série Harryho Pottera vždy dospívala stejně jako její hlavní hrdina, samotní herci již navíc dosáhli či dosahovali dospělosti. Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watson tak mohli roky herecky zrát a dokázat, že dokážou obstát i po boku jmen jako Alan Rickman, Ralph Fiennes či Gary Oldman. Humoru navíc v rámci pátého dílu ubývá, Fénixův řád je tak temnější i osudovější, především ovšem pracuje s temnou stránkou Harryho Pottera. Podepisují se na něm pochyby veřejnosti a častá samota a nebo je v něm cosi zkaženého po celou dobu? Není Harry Potter náhodou Voldemortovi bližší, než se mohlo zdát? Může se Harry Potter vydat na scestí? I díky silnějšímu výkonu Daniela Radcliffa oproti předchozím dílům tyto motivy mohli fungovat. Harry Potter svým pátým dílem definitivně opustil kabát pohádkové fantasy a vydal se cestou osudovějšího a temnějšího podání. Podání, kdy už ani v Bradavicích rázem nemusí být zaručeně bezpečno, podání, kdy vše chvílemi skutečně působí ztraceně. Přesto Fénixův řád pracuje i s motivem naděje, kdy sice pán zla dosahuje schopností, které Harry Potter a jeho přátelé ovládnout nemohou, přesto mají něco, za co stojí bojovat - sami sebe. Přátelé a rodinu, za které skrze lásku stojí bojovat. Samotná láska ostatně v sérii Harry Potter sehrává významnou roli a jde o jeden z nejmocnějších druhů magie. Voldemort prakticky nemá co ztratit, ústřední hrdinové ano. Fénixův řád je poté jediným film ze série, kdy se scénáře nechopil Steve Kloves, ale Michael Goldenberg. Steve Kloves měl již předtím pověst tvůrce, který dokáže vatu uklidit stranou a do filmové scénáře přenést to nejzásadnější, před Goldbergem ovšem byl mnohem složitější úkol. Knižní Fénixův řád je totiž s 800 stranami nejdelší knihou celé ságy a zdánlivě tak Goldberg musel knihu osekávat ve velkém. A ano, několik postav či vedlejších zápletek muselo bez smilování pryč, Fénixův řád přesto dramaturgicky výtečně funguje, po vzoru Klovese se snadno dá vyvolat Goldberg ve scénáři skutečně ponechal jen to nejzásadnější a nejdůležitější (čímž se jen krapet potvrdilo, že jsou knihy Rowlingové procpané vatou) a Fénixův řád v jistých momentech působí dost možná nejvíc dramaturgicky sevřený ze všech dílů série. Od Prince dvojí krve se sice ke zbytku ságy vrátil Kloves, přesto by bylo zajímavé vidět, jak by se Goldberg popasoval se zbytkem série. Patricka Doylea na pozici hudebního skladatele vystřídal Nicholas Hooper a jeho soundtrack se poslouchal skvěle. Byl plný veselejších motivů, zároveň epických a k bojovým scénám neskutečně padnoucích motivů a navíc zvládl výrazně neopisovat od svých předchůdců. Ano, John Williams by nejspíš předvedl ještě větší divadlo, na Hoopera se ovšem nedalo stěžovat. Poslední půlhodina poté jen vyráží dech. Kouzla jsou nejdřív využitá ke kouzelnické bitvě na Odboru záhad a pak i epickému souboji Albuse Brumbála a Voldemorta, kterému se žádný jiný souboj již v rámci série nevyrovnal. Člověk má rázem pocit, že proti sobě skutečně stojí dva nejmocnější kouzelníci své doby, i přes Voldemortův doping v podobě černé magie navíc Brumbál Michaela Gambona dokáže rychle vysvětlit, proč se zrovna Brumbála Voldemort tak bál. V jejich souboji se ostatně pracuje s několika elementy a Yates v rámci kouzelnických soubojů jednoduše dokázal nastavit laťku, kterou už sám překonat nemohl. Ralph Fiennes je pochopitelně jako Voldemort pořád fenomenální, ve Fénixově řádu ho ovšem není zase tolik. Větší prostor zde dostává zcela jiný záporák, kterého je o mnohem snazší nenávidět. Právě Fénixův řád ovšem předvedl, že divák sice může nenávidět postavu, neměl by ovšem zároveň nenávidět i jejího představitele, naopak ho cenit za výkon hodný nenáviděný. Už samotný Stephen King o knižní Dolores Umbridgeové prohlásil, že jde o nejlepšího záporáka od původního představení Hannibala Lectera. A Imelda Staunton byla castingovou trefou. I přes snahu o milé vystupování a zdánlivě nevinný vzhled je na jejím podání už od počátku něco podezřelého, netrvá to ostatně dlouho a Umbridgeová rychle vytáhne drápky, podání Staunton nicméně nešlo nepropadnout. Na malém prostoru navíc dokázala zaujmout i Helena Bonham Carter, kdy její Bellatrix Lestrangeové šlo snadno věřit její šílenství.  Nejmilejší je poté fakt, že Fénixův řád ani primárně nestojí na velkolepé akci, s tou se ostatně šetří až do finále na Ministerstvu kouzel (které ve svém představení působí adekvátně magicky). Fénixův řád spíše stojí na dialozích, ovšem na velmi dobrých dialozích, které navíc nutně nestojí na předloze samotné Rowling. Například scéna mezi Harry Potterem a Siriusem Blackem v podání Garyho Oldmana diskutující o tom, že by z nich po dořešení patálií s Voldemortem mohla být skutečná rodina neskutečně funguje. I proto, že mezi Radcliffem a Oldmanem vzniklo při natáčení skutečné pouto, i proto, že Goldbergův scénář chytře pracuje s postavami a jejich tužbami. Zde to se celé opět pěkně stáčí k motivu o tom, že zástupci dobré strany skutečně mají za co bojovat a jsou pro to ochotni i riskovat své životy. A prim pochopitelně hraje i fakt, že jsou hlavní hrdinové teenageři. Teenageři, kteří by rádi prožívali první lásky, zdárně přežili zúčtování se zkouškami a zažívali takový normální život. Jenomže to s Voldemortem za zády a růžovou ropuchou pod vlastní střechou prostě není snadné. Fénixův řád pokládá odpověď na některé zásadní otázky, Harry Potter dostává nějaké nové jizvy a především je náhle jasné, kam celá franšíza doposud vedla a kam ještě povede. Fénixův řád, Prince dvojí krve a Relikvie smrti (respektive její první i druhou část) lze vnímat jako trilogii o definitivním přerodu kouzelnického teenagera v muže, který přebírá zodpovědnost za svůj vytesaný osud a status vyvoleného. Start nové životní etapy Harryho Pottera poté jednoduše v Yatesově podání skutečně nemohl dopadnout lépe. Yates měl totiž mnoho skvostných audioviuzuálních nápadů (i střih je ve filmu neskutečně kreativní), především ovšem pochopil podstatu příběhu a dokázal ho přenést na plátno v bravurní formě. Fénixův řád své době dokázal v jistých případech oslnit i ty, kterým svět Harryho Pottera dosud nic neříkal a vyvolat v nich i zvědavost po zbytku ságy. I to nejspíš znamená, že na sebe Yates tehdy mohl být velmi hrdý.... () (méně) (více)

burina

Tak sa priznám, že piate pokračovanie Harryho Pottera mi absolútne vyrazilo dych. Konečne diel, ktorý sa v tom podstatnom drží knižnej predlohy a zároveň neponúka nezmyselné odbočky a ani nás netrápi zbytočnými akčnými scénami(viď Ohnivý pohár). Ano, je to psychologická dráma, ale to aj kniha. To najpodstanejšie - Harryho boj s ministerstvom a Umbridgeovou a odpor zo strany spolužiakov - je vykreslený dokonale. A k tomu tu máme aj výborny výkon Daniela Radcliffa. Naopak Emma Watson sa mi ako Hermiona prestáva páčit, ani ako herečka ma nepresvedčila. Rupert Grint je v roli Rona ako obvykle skvelý. No hereckými hviezdami tohto filmu su hlavne Imelda Staunton a Evanna Lynch, ktorej Luna prekonala moje očakávania. Dospelí herci veľa priestoru nedostali, no keď sa objavia, stojí to zato(predovšetkým Alan Rickman). Suma sumárum, jedinou chybičkou krásy je asi Harryho účes.:) ()

ajuska

Pro mě jako fanouška knižní série výborné zpracování obsáhlého díla, takže spokojenost. Děj se samozřejmě osekaný na tu nejzákladnější linii, ale funguje dobře. Místo akce tentokrát přichází spíše psychický teror a pěkná atmosféra. Klidně to mohlo být i delší, protože 130 minut (navíc v kině ještě nesmyslně rozdělených přestávkou) tady uběhlo jak voda. ()

Shakers

Opäť novy režisér a opäť nový (dobrý) ročník na škole. Znova sú tu napínavé dobrodružstva, akcie, kúzla, čary a celé je to jeden veľký kolotoč len s inými záhadami. Čo ma celkom prekvapilo a zároveň potešilo je, že Fénixov rád ma úplne inú atmosféru filmu akú mali prve dva diely, či štvrtý a blíži dosť k tretiemu dielu, ktorý je najviac napínavý/ temný. Príbeh ma znova čo ponúknuť, je temnejší ako kedykoľvek pred tým, pretože Voldemort je už plnej sile. A samotný záver s nástupom Fénixovho rádu je akčný a plný emócii. Nicholas Hooper na poste skladateľa prekvapivo lepší ako Patrick Doyle. Pre mňa je Fénixov rád druhy najlepší s celej série alebo minimálne rovnako dobrý ako Cuarónov Väzeň z Azkabanu. Obľúbené soundtracky: Flight Of The Order Of The Phoenix, A Journey To Hogwarts, The Sacking Of Trelawney, Loved Ones And Leaving. 95% - 5* ()

Jacinda

Díl u kterého jsem nepochopila, proč je dlouhý pouze 138 minut(DVD). Rychlý sestřih je naprostým koncem pro diváka neznajícího knižní předlohu. Vystřižené scény (famfrpál...) ubírají minimálně jednu hvězdičku a druhá je pryč za Umbridgeovou. Z nebezpečné tlusté "ropuchy" se stala pouze karikatura v růžovém kostýmku. Největší výhrou je určitě představitelka Lenky láskorádové, která snad ani nemohla být vybrána lépe. Opět musím pochválit hudbu a za zmínku stojí určitě i výborné závěrečné boje, hlavně Brumbála s Vy víte s kým... (závěr doporučuji shlédnout v (lepší) anglické verzi) ()

DaliX

Knihu som čítal. A je mi jasné, že na jej hrúbku sa všetko nedalo zfilmovať ale aj napriek tomu film obsahuje značnú dávku napätia, nový vývoj udalostí (pre tých, ktorí knihu nečítali), výbornú záporačku, Dolores Umbridge jednoducho musíte nenávidieť, strhujúci príbeh a parádne akčné finále aké sa vo filmoch o HP nikdy neobjavilo (apoň nie do takej miery). Pre mňa (zatiaľ) najlepší filmový Harry Potter. ()

JohnnyD

Yates definitívne doviedol sériu do dospelosti - a nie je to taká zábava, ako by sa zdalo. Snaží sa budovať paranoidnú, až politickú atmosféru (bezpochyby vplyv Star Wars v dobre vzniku knihy), ale má to aj vedľajšie účinky. Po prvý krát sa v sérii vo významnom postavení ukazuje nuda a dojem, že aj polovica filmu mohla byť vystrihnutá. Poteší malá rola Heleny Bonham Carter a ešte viac väčší priestor pre bohovsky charizmatického Alana Rickmana. Horšie je na tom dej, ktorý pôsobí ako nejaký poltý diel, ktorý akosi nechcene prerástol do plnohodnotného filmu. Každopádne Dolores Umbridgeová akoby z oka vypadla mojej bývalej chemikárke, nech ju Voldemort preklína... ()

Boogeyman

Zklamání! Potterovská sága pro mě byla vždy příjemným vysokorozpočtovým, trikama nadupaným odpočinkem, kterému ale nechyběl propracovaný děj plný prokreslených postav! Tady ale ten děj chyběl! Příběh jakoby se nikam neposouval, pouze pár malých epizod, které záhy došly vyvrcholení! Staré postavy se nijak nevyvinuly, pouze se občas vyskytly, aby se nedalo říct, že chyběly! Jedna stará důležitá postava zemřela, naprosto dramaticky nevyužtě! Naopak nové přišly a zase odešly! Dolores Umbridge je ale skvělá záporačka! Dá se říct, že vzhledem k celkovému příběhu celé ságy je tento díl naprosto zbytečný! A i přesto se toho dělo překvapivě málo, chybělo i klasické školní zápolení, včetně famfrpálu! Samozřejmě nevím, do jaké míry je chudost tohoto dílu zaviněna režisérem, předlohou, nebo studiem, kadopádně od geniálního Vězně z Azkabanu a výborného Ohnivého poháru je pátý díl propad dolů, i pod dětinské a rodinné první dva díly, které byly alespoň pekelně zábavné! Tak snad Princ dvojí krve zase vrátí Harryho ságu na mé osobní výsluní....6/10 ()

sheen

Hustá jízda, konečně se ke slovu dostali i ostatní a nejen náš polobůh Harry. Do poloviny tak pesimisticky laděné aby se po polovině filmu zase blýskalo na lepší zítřky. Další povedený Potter, za velkolepé finále musím dát plný počet, jedna z nej Potterovských akcí. Gary mě bude chybět. ()

Hromino

„How dare you speak his name?! You filthy half-blood!” –– No vida. Steve Kloves táhl někam a hle, je z toho můj nejoblíbenější film celé potterovské ságy, díky němuž jsem byl konečně po těch dlouhých letech čekání na ten pravý potterovský film pro mě do fantazijního světa J. K. Rowlingové vtažen na sto procent a byl schopen dát mu s čistým svědomím pět hvězd. Do té doby neznámý pán David Yates dal důraz na temnou atmosféru příběhu, která vás doopravdy doslova pohltí a sotva co na plátně začne čarovat úžasná Dolores Umbridgeová v podání neodolatelné Imeldy Staunton, která je tak milá na všechny kolem, až se z ní chce člověku blít a zároveň smát, určitě v tom poznáte alespoň jednoho kantora, který vás kdy učil (teda já jsem jich v ní poznal hned několik). Dodnes si pamatuji, jak jsem v kině seděl v poslední řadě a spolu se známými jsme při každém výstupu Filche, kdy přibíjel na zeď vyhlášky Umbridgeové, napětím skoro nedutali a netrpělivě čekali, kdy už mu ten žebřík konečně spadne. Herci u mě v tomhle díle měli doposud největší sympatie, navíc ještě když byly jejich řady skvěle doplněny Evannou Lynch (ten její pohled "úplně mimo" prostě miluju!), mou milovanou podivínkou Helenou Bonham Carter (jako vždy naprosto vynikající) a také skvělou hudbu pana Hoopera, která hlavně ve finále naprosto skvěle podkreslila celou atmosféru snímku. Jen škoda, že ty další díly bude psát zase ten ňouma Kloves. –– Edit: Tak po zhlédnutí všech osmi dílů si dovolím tvrdit, že tenhle díl ty ostatní zastiňuje s opravdu hodně velikým přehledem a vlastně je to jediný díl, při jehož sledování jsem cítil to samé vzrušení jako při čtení knih Rowlingové. Je zkrátka setsakramentsky poznat, že tu psal scénář k filmu jiný člověk než u těch ostatních. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (více)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou