Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

pan Hnědý

To co bylo akčně předvedené v předchozích dvou dílech, je tu dvojnásobně silnější, efektnější a promyšlenější. Sly se velmi přiblížil k nejlepší akční dekádě (80. let). Přichystejte si kaviár a láhev Sektu = Vítejte v pekle! ()

Kulmon

Rambo se vrátil po dvaceti letech a ve výtečné formě. Po prvním díle je tento nejlepší. A zatímco ve zmiňovaném prvním filmu Rambo protivníky spíše šetřil, tady nikomu nic nedaruje a když usmrtí, tak pěkně brutálně. A už se těším na pátej díl... ()

EdaS

Stejně jako v případě posledního Rockyho jde o důstojný návrat (a zároveň snad i završení) legendy. Stallone boduje důrazem na fyzično, maso, krev, špínu a déšť, za což mu v současné "vydezinfikované" akci patří dík. Na pět hvězd to ale zdaleka nevidím (ani po druhém zhlédnutí), dvanáct mi totiž bylo už strašně dávno... ()

H34D

Nejprve si zkuste představit nového Ramba, kdyby se nejmenoval Rambo a nehrál tam Sylvester Stallone... Vyšlo by z toho při nejlepším průměrné béčko, z kterého by si lidé druhý den pamatovali maximálně pár amputovaných končetin a jeden flákanec krve na kameře... Jenže on to Rambo je, vrátil se ve velkém stylu (možná až příliš velkém, osobně mi více vyhovovala skromnost šestého Rockyho) a na počest i nečest akcí 80. let se opět a znová chystá rozjet tu samou vyvražďovačku podle starého, osvědčeného konceptu. Scénář je povrchní, dialogy nulové a charaktery příliš jednostranné, čekal snad někdo opak? Ale akce je doslova brutální, syrová a mocná, nebere si servítky ani před vyvražďováním žen a dětí. Ovšem v poslední části trochu nepřehledná, člověk skutečně vnímá jen ty hektolitry krve a rozkládající se těla pod palbou těžkotonážního kulometu... 6/10 ()

xxmartinxx

Pokud hledáte film, kde se hodinu mluví o tom, jak je násilí špatné, aby se v poslední půlhodině rozpoutal masakr, který vážně nemá obdoby, tak je pro vás nový Rambo vhodná volba. I když Slyho jsem nikdy nemusel a rozhodně preferuju Arnieho, byl tohle opravdový nářez. Názor je opravdu smíšený a myslím, že 80% je možná moc, ale musím uznat, že tenhle film si troufá na to, co jiní ani nevyslovují. Když si vzpomenu na rozruch okolo zabití učedníků v Pomstě Sithů, tak je mi to po tomhle k smíchu. Pokud jste fandové jednorázové zábavy, máte rádi Ramba a nevadí vám mírná béčkovost, tak se klidně koukněte. ()

tombac

Masakr, kterému lze vytknout jen něco nablblých misionářských keců adresovaných zasmušilému lodníkovi a relativně krátkou stopáž, poněvadž jakmile vyskočí lodník na barmskou pevninu s bandou žoldáků, film postupně nabere rychlost splašeného vlaku a zastaví se, když je ještě hlaveň lodníkova kulometu rozžhavená do běla a svedla by rozšmelcovat na krvavé flákoty další prapor vojáků. Všechna čest, Rambův čvrtý nástup na scénu se nese ve velkém stylu a všechny ty soudobé akční krváky proti němu vyhlížejí jako neviňátka. Když už se střílí, chuchvalce krve cákají na všechny strany, barmští zlosyni vraždí, znásilňují, usekávájí mačetami končetiny a nahánějí domorodce na miny... V akci je také Sly-režisér jako doma. Navzdory pekelnému tempu v závěrečné půlhodinovce je řež přehledná a nechutně detailní. Na nějaké vizuální finesy se tu nehraje, tohle je poctivý oldschool s jedním digitálním úletem (sniper). 9/10 ()

Melies

10 / 10 Štvrtý diel Ramba ma totálne zničil, vyžmýkal až na dreň, rozkrájal, rozdrvil a odhodil. Überfilmový zážitok, proste hárdkor. ()

Arx

Závěrečný comeback Johna Ramba se Slyovi opět vydařil. Jsem opravdu rád, že se rozloučení jak s Rocky Balboou, tak i nyní Johnem Rambem podařilo. Sly se na stará kolena, coby válečný veterán vydá do Barmské džungle osvobodit spolu s další jednotkou zajatce a zastavit nesmyslné vraždění zdějších obyvatel. Film má dobrý scénář, režii a konečně můžu říct, že aspoň jeden ze všech dílů série dosáhl kvalitou na vynikající první díl. Na druhou stranu bych možná filmu mohl vytknul jeho poněkud kratší délku ale jak se říká nic není dokonalé. Rambo je zkrátka opět jízda jak se patří a naprostá povinost pro všechny fanoušky nestárnoucí hvězdy Sylvestera Stallona. 85% ()

Skejpr

Škoda velké nesourodosti obou polovin filmu a spousty hluhých míst. Akce (byť její přehnaná násilnost mi k Rambovi příliš nesedí) je strhující a konec je natřískaný emocemi k prasknutí. Stallone nehraje, Stallone JE. ()

BadoXXII

Ako malého chlapca ma uchvátilo veľa akčných hrdinov. Patril k nim aj Stallone a jeho postava Johna Ramba. Po dobrých ohlasoch som sa rozhodol, že si novú časť pozriem. Predchádzajúce diely predsa zlé neboli. Nový Rambo je iný ako väčšina akčných filmov. V čom? v prvom rade je to absencia rôznych žánrových klišé a siláckych rečí. To ma vždy vytáča pri podobných filmoch. Nevídaná je aj brutálnosť akčných scén, pôsobí však reálne. Nekonajú sa ani žiadne heroické výpady hrdinu, na ktorého letí tisíce guliek a netrafí ho ani jedna......Toto všetko je iné ako vo vačšine podobných filmov a mňa to milo prekvapilo. Veľmi spokojný som s hudbou, ktorá je jednoducho skvelá......Film je to však veľmi krátky, trvá úbohých 75 minút. Ja viem, na množstvo tečúcej červenej tekutiny, lietajúcich končatín a rozporcovaných tiel film vážne nemusí mať 3 hodiny, ale minutáž je v tomto prípade naozaj krátka. Lepšie mohli byť prepracované postavy a aj príbeh.................Každopádne som však spokojný. 4**** dávam za skvelú hudbu, dobrú fyzickú akciu, absenciu blbých klišoidných scén a atmosféru. 80% ()

Shit

John Rambo je největší řezník na světě, seru na to, že příběh neni žádnej extra geniální, takovýhle jakta se prostě objeví jednou za pár let. Tohle byla snad to nejbrutálnější co sem kdy viděl, všude lítaly nohy, hlavy, ruce a jiný cáry a kusy těl a to ještě Sly nedostal do ruky ten největší kanón ve filmu, kterým v poslední půlhodince rozmrdá 90% herců a půlku pralesu naprosto na hadry. S největší pravděpodobností je Rambo IV největší řežba desetiletí, krom toho Sly tady vypadá fakt krutě a nesmlouvavě oproti Rockymu a ty jeho proslovy o tom co je jeho úděl, sou sice blbost, ale zní krásně a fungujou dokonale. ()

Djoker

John Rambo býval mezi vojáky docela pojem, ale pak začal dělat turistického průvodce kdesi v Thajsku a začalo to s ním jít z kopce. Jeho bezhlavá jatka jsou jen pro ortodoxní fanoušky. Příjemným rozptýlením je účast Julie Benz. Dál potěší možná tak krátká stopáž. ()

gudaulin

Sylvester Stallone je zvláštní řízek. Začínal jako herec v pornografickém snímku a odborná kritika se o něm vyjadřuje ve stylu "mistr jednoslabičných vět" nebo "mistr jednoho výrazu", ale Stallonovi to vůbec nevadí a jeho fanouškům taky ne. Za svou činnost před kamerou, kterou bych nenazýval herectvím, obdržel neuvěřitelné množství anticen zvaných Zlatá malina za nejhorší herecké výkony, desetkrát ji získal a třicetkrát byl nominován. Mimo jiné má tuším výhru i za Ramba 2. Je čestným držitelem titulu Nejhorší herec století. Už jednička Ramba je z pohledu jeho hereckého výkonu zoufalá, ale kompenzoval to relativně slušný scénář, který pracoval s postválečným syndromem, a několik charakterních herců k tomu. Čtyřka nic z toho nemá, o scénáři je zbytečné hovořit, tohle napíšu u snídaně, (vlastně ne - nic tak ubohého bych nenapsal ani u snídaně po těžkém flámu), herecké výkony se ve filmu prakticky nevyskytují a celý film se dá zredukovat na nekonečnou řadu bojových výjevů v tom nejpohádkovějším duchu akčních filmů. O podobné produkci se někdy v půli 90. let vyjádřil v televizi jeden český nájemný žoldnéř ve velmi pejorativním duchu a jeho zpověď by si každý příznivec "akčních pohádek" měl poslechnout. Tehle druh pohádkových příběhů pro dospělé mě nebavil ani v patnácti. Schází tomu byť jen minimální nadhled nebo realismus. Je to jenom oslava zabíjení. Má to relativně slušnou kameru a střih, takže za to jednu hvězdičku. Celkový dojem: 15 %. Tenhle druh filmů je zajímavý spíš ze sociologického hlediska. Chodí se na něj ze stejného důvodu jako se kdysi diváci hrnuli na zápasy gladiátorů nebo proč jsou tak oblíbené zápasy profesionálního boxu nebo wrestlingu. Nad tím, proč má podobná produkce tak vysoké hodnocení a že hravě poráží oskarové snímky, nemá cenu mudrovat, je to spíš doklad toho, že jakékoli žebříčky jsou čistě orientační a člověk musí znovu a znovu zapojovat vlastní mozek. ()

choze

Po příjemném, ale vcelku zbytečném šestém ROCKYM se do toho Sly konečně pořádně obul a znovu důrazně připomenul své jméno kronikářům světové kinematografie. Děj na minimu, naturalismus na maximu a ve výsledku prostinké komorní béčko, které ale svou nekompromisností těžce válcuje současná takzvaná akční áčka (bože, co z těch dnešních děcek jen vyroste, když musí čučet na ty vykastrované kraviny?) a je drzou a provokativní alternativou k předchozím třem áčkovým dílům série. Vedle nich sice působí jako jejich chudý příbuzný, ale je nepoměrně drsnější, skutečně nejkrvavější akční film všech dob. Zároveň jsem si čtyřku vychutnal tak jako žádný z předchozích dílů díky aktuálnosti popisovaného konfliktu. Slyovi slouží ke cti, že jde po technické stránce s dobou (ruční digitál, kulometný střih), ale popravdě bych byl radši kdyby nešel, co se mi líbilo byla práce s hudbou. Tradičně dobré hlášky. Víc filmů, kde člověk rychle ztratí přehled o momentálním počtu zabitých dětí. Doufám, že doma najde Rambo otce zavražděného a budou následovat další jatka. ()

MoRTy

Skvělej zážitek na filmovym plátně. Krev, nášlapny miny, prostříleny dět a věčně tvrďáckej stalloneův vyraz. Vyborna rozjetá akce s tuctovym příběhem a trochu kratší délkou, ale rozhodně smekám. Dobrá podívaná ! ()

Segrestor

Rambo: Do pekla a zpět názorně ukazuje (a v předchozích komentářích k Rambovi, již jsem naznačil), že válka jako pokračování politiky je nejen učiněný chameleon, protože v každém konkrétním případě trochu mění svoji povahu, nýbrž i svými jevy v celku, se zřetelem na tendence, které ji určují, je to vrtošivá trojice, složená z prvotní násilnosti svého živlu, totiž z nenávisti a nepřátelství, na které je třeba pohlížet jako na slepý přirozený pud, ze hry pravděpodobností a náhody, které z ní dělají volnou duševní činnost, a z podřízené povahy politického nástroje, která ji podrobuje jen a jen rozumu. Z toho jako pouhý diváci chápeme, že Rambo na cestě do válečného konfliktu a zpět do bezpečí, rozseká všem prdel tak, že jim z nich budou cáry lítat. Opět. ()

Sarkastic

Nemůžu si pomoct, ale poslední díl Ramba se mi prostě líbil nejvíc. Tady poprvé jsem dokázal přijmout důvody, kvůli kterým se John zapojil do konfliktu. V tomto díle nezněly Rambovy řeči (či jiných postav) tak hloupě a pateticky. Ve čtyřce bylo nejmíň přestřelených či vyloženě dementních scén. V Rambovi: Do pekla zpět jsem neměl takovou potřebu se smát skrz trapné pasáže, nenudil se a plně fandil hlavním hrdinům. A přestože se dá nejen v případě závěrečných jatek diskutovat nad tím, zda má tahle nezřízená brutalita a zabíjení své opodstatnění, jestli to není jenom chorá zábava a potěšení, která snímek degraduje, mně se film celkově líbil a s čistým svědomím mu dávám slabší 4*. ()

Dudek

"Zabíjet je stejně snadný jako dejchat..." Sylvester Stallone dokazuje, že o koule nepřišel ani vlivem přílišného použivání steroidů. Konečně přichází na plátna kin snímek, ve kterém odstřelovač nedělá jen legrační dírku mezi oči, snímek, v němž každý zásah setsakra bolí. Fakt, že pořádná akční řežba rozhoděn není výsadou pouze 80. let Stallone dokazuje ještě dříve, než si jeho postava stoupne za kulomet a hordu vojáků přemění během chvíle v čvachtající hektolitry rudé sračky. Už na začátku nám totiž ukáže, jak může dopadnou jednoduchá hra, ke které není třeba více než několik zajatců a pár min. A věřte, že začátek je opravdu jen slabá polívčička, Stallone postupně na brutalitě přidává. Když vezmeme v potaz kolik let uplynulo od posledního Ramba, musíme Stallonemu pogratulovat, že narozdíl od spousty tvůrců, kteří se snaží zoufale spojit poetičnost 80. let s trendy let podleních, se to jemu povedlo. Zahcovává brutalitu a dějovou přímost, ale zároveň zlepšuje audiovizuál inspirujíc se nedávno natočenými filmy. Kamera se tak konečně stává mnohem více aktivní částí filmu a hudební doprovod je povedeným splynutím původních tónů a povedených součastných rytmů. Je též zajímavé pozorovat na kolik nový díl ovlivnila současná politická situace. Rambo totiž rozhodně je ovlivněn skutky z posledních let, i když to nijak nekonkretizuje. Díky bohu. Jen nerad bych viděl jak Rambo bojuje - s ameirckou vlaječkou na tvářích - proti vojákům s turbany v Afgánistánu. I když, upřímně, zas tak špatné by to být nemuselo. Otázka jej, jak by Stallone dílo podal. Každopádně současná "barmská" verze je přesně tím co jsme všichni chtěli vidět. Prostředí příjemně evokuje předchozí díly, ale zároveň nabízí spoustu prostoru k vyprávění vlastního příběhu. Stallone se tak může chytře vyhnout největší chybě šestého Rockyho, přestože jedné krátké 'rekapitulovačce' se přeci jen nevyhneme. Ta však nemá velkou váhu a je spíše krátkm obohacením. Největší chybou tohoto snímku je zcela určitě klidnější část, ve které se spíše nudně hovoři a Stallone hází smutné výrazy utrápeného veterána. Jediným štěstím je fakt, že tyto části krom začátku nemají - hlavně díky výborné stopáži - moc prostoru. Hend ta první je narušena efektivním probuzením vojenského instinktu po domluvě s piráty a další už je plynule narušována bojem. Jak už jsem předznamenal, krátká stopáž je opravdu dostatenčná a tím největším překvapením byl velmi rychlý konec, který příšel - alespoň pro mě - hodně nečekaně. Nový rambo je paradoxně přesně takový jak jsem čekal, ovšem proti všem předpokladům mě strhl a bavil jsem se velmi dobře. ()

Gilmour93

„Live for nothing, or die for something.“ Slye sice za každého zabitého Vietnamce dostal včelí žihadlo, za každého zabitého Rusa ho píchla vosa a steroidy se stihnul opíchat sám, nicméně musím uznat, že formu má skoro jako za časů First Blood. Vše začne nutným zlem v podobě rádoby hlubokých řečí a pak konečně přijde to, co akční film dělá akčním filmem. Divák i hrdina je přinucen nenávidět zločinné zrůdy (masakr ve vesnici), aby nemilosrdná vendeta i její brutální prostředky získaly opodstatnění (závěrečný výživný přísun čerstvého mletého masa pro barmský McDonald za pomoci Browning M2 .50 calibre). Čím má Rambův film starší datum výroby, tím větší motivaci vidím za tím, co v něm stroj na zabíjení činí, ale čert to vem. Nejdůležitější je přece urvat padouchovi kus krku a narvat mu ho do čéšky, protože nejen každý ovocnář ví, že ohryzek je nedílnou součástí jablka.. Snad ten konec značí, že John James Rambo z Bowie v Arizoně konečně našel klid, protože vzhledem k prostorové výraznosti jeho představitele by ho mohli v dalším díle už jen tak leda vyhodit svázaného do kozelce z bombardéru nad Severní Koreou. Cíl: Kim Čong-il.. ()

Psema

Definitivně padám na kolena a odprošuji Stallonea za to, že jsem mu ani po šestém Rockym nevěřil a příchod válečné mašiny bral jen jako další pokus "ejtýs" legendy o návrat na výsluní. Slyovi očividně nešlo o to obrátit sérii úplně novým směrem, ale o prvotřídní bezmyšlenkovou nálož, ve které se mnohem více střílí, než přemýšlí a mluví. A je to jedině dobře. Rambo se s výjimkou jedničky nepotřeboval vykecávat a já jsem rád, že tomu tak je i tentokrát. Přiznám se, že jsem byl místy dokonce příjemně dojatý a hned po titulkách jsem dostal chuť navštívit nejbližší střelnici, kde bych si mohl také pořídit tak stylový luk na kropení barmské armády. Live for nothing or die for something. ;) ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)