Obsluhoval jsem anglického krále

• Slovensko Obsluhoval som anglického kráľa (více)

Číšník Jan Dítě toho v životě prožil mnoho a ocitl se nahoře i úplně dole. Začínal jako prodavač párků na nádraží, ale od chvíle, kdy poznal magickou moc peněz, toužil stát se milionářem. V hotelu U Zlatého města Praha poznal Jan zkušeného cesťáka a velkého labužníka Waldena, který mu dal řadu dobrých rad. Díky němu také nakrátko získá místo v luxusním hotelu Tichota, odkud odejde do pražského hotelu Paříž, bravurně ovládaného vrchním Skřivánkem, vzdělaným mužem, mluvícím mnoha jazyky a hrdým na to, že měl tu čest obsluhovat anglického krále. Od něj se Jan mnohému přiučí. Když nenápadně podrazí nohu oblíbenému číšníkovi hoteliéra Brandejse, postoupí na jeho místo a začne obsluhovat v salónku, kde se scházejí milionáři k opulentním hostinám. Vrcholem jeho kariéry je hostina, kterou uspořádá habešský císař, a za niž Jan získá řád místo pana Skřivánka. Z hotelu Paříž je vyhozen poté, co se v napjaté politické situaci po zabrání Sudet začne scházet s fanatickou Němkou Lízou. Ta ho jako partnera odmítá, protože není Němec, když si však Jan vzpomene na německé předky, vezme ho na milost a v době, kdy jsou čeští vlastenci popravováni po atentátu na Heydricha, se za něj provdá. Jan se vrací jako číšník do hotelu Tichota. Zatímco fanatická Líza odjíždí na frontu, Jan sbírá známky, které budou mít po válce velkou cenu, jak mu poradil pan Walden, který skončil v plynové komoře. Zahyne také Líza a Jan si po válce koupí za známky hotel Tichota. Skutečně se stane milionářem, ovšem jen nakrátko. (TV Nova)

Stružák

Hořký humor s roztomilým koncem. Skvělí herci proplouvají filmem a navozují dobovou atmosféru. Retrospektiva v podání Oldřicha Kaisera působí mile a nerušivě. Použitá hudba si zaslouží hvězdičku navíc. ()

Hopper

Mňo, nič moc. Miestami dej stráca tempo a je až naťahaný, niektoré pasáže úplne hluché. Vizuálne pôsobivé, ale triky až moc umelé a trčiace von (horiaca strecha). Herecky nabité, niektoré postavy sú však len epizódky. S knižnou predlohou neporovnávam, lebo ju nepoznám, ale viem, že druhý raz film vidieť nemusím. ()

Pussycat18

Hodně příjemný počin! Je pravda, že po skonční tohoto filmu se v člověku rozline pocit blaha a vyrovnanosti, protože má najednou pocit, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř :-) Na tento snímek se vždy ráda znovu podívám. A proč ne 5*? Protože mi v příběhu vůbec nesedí (ne)zakomponovanost lesní žínky, která ve stáru svádí pana Dítě v pohraničí, protože se mi nelíbí poslední Kaiserova věta ve filmu, která z velmi dobrého snímku udělala reklamu na Plzeňský mok (nic proti pivísku, že :-D) a také proto, že se mi nelíbí, jak je Ivan Barnev, coby mladý pan Dítě nadabován Oldřichem Kaiserem. Copak jsem opravdu jediná, koho to tahá za uši? ()

eagle-eye

Už jsme na tom asi fakt hodně blbě, když posíláme do Oskarových klání něco takového. Nic proti Menzelově poetickému vyprávění, obrazové stylizaci atd. atd. Už to tu bylo od něj xkrát, ale především díky hercům a příběhu se na to dalo koukat (Postřižiny, Konec starých časů....). Z tohoto filmu jsem si odnesl dvě pozitiva, slibný začátek ála groteska a část, ve které hraje Kaiser, který však jakoby vypráví o úplně jiném člověku. Jeho mladší "já" Barnev, no fakt netušim, kde ho vyhrabali, ten člověk je naprosto otřesný, nic mu nevěřím, ani sekundu ve filmu, krom začátku je trapný i ve vtipných scénách a vzhledem ke stopáži filmu jsem měl fakt potíže film dokoukat. Na tahouna filmu ten skrček nemá fakt ani špetku charisma...:-(( ()

Slimak

Ehm...tak tohle je ten stokrát opětej slavnej Hrabal...hm.Nemám co bych řek...a nechci se vyjadřovat k tomu co je to za nuláckou a nutně poetickou kravinu.Jen dvě věci stojí za něco...občasné povedené průpovídky a trefná prohlášení...jinak je to většinu času vyloženě nechutná splácanina. ()

Paity

Naprosto čitelný rukopis Jiřího Menzela dal vzniknout něčemu, co je neprávem neobletováno. Řemeslně skvěle vytvořené a zpracované, velmi dobře herecký obsazené a scénáristicky velmi povedené. Takový je anglický král. Kdo má rád vyprávěné příběhy, bude velmi mile potěšen. Kdo má rád noblesu také. A kdo si rád připomene staré dobré masarykovské Československo, ten také. ()

Hanys_

Chvílemi to fakt připomíná staré grotesky. V tom špatném slova smyslu. Škoda, že tohle Menzel netočil v době, kdy ještě točit uměl, protože potenciál to fakt mělo. 4.5/10 ()

Bafo

Dobre dobre... nebyla to zadna slava... Ale tak sakra ja nevim... Nemuzu tomu dat tri... Protoze uz ten namet je proste dobrej... Sceny pred druhou svetevou sou vazne docela dost silny a to predevsim diky hereckym vykonum cisniku a skvele atmosfere obecniho domu... Vetsina lidi rika ze to Kaiser zachranuje... Me se tak uplne nezda a ty casti filmu kde je on me bavili zrejme nejmene... Vadila mi take ta divka z polepsovny... Jeji vykon mi neprisel nejak presvedcivy... Jinak je fakt ze remeslne zpracovani jako kamera ci zvuk atd je takove dost prumerne coz je trochu skoda... Nevim tedy je to tak 70procent nakonec ()

Drc

Nejsem znalý předlohy, tudíž kritika možná bude směřovat i tímto směrem, nicméně to není omluva filmu. Ten možná představuje melancholické pohlazení z časů minulých, nicméně je v podstatě naprosto o ničem a nuda na vás vykukuje z každého záběru. To, co se dá snést u knížky, je na plátně přece jen přespříliš. A to i když musím ocenit stylovost zpracování. Nebo vás snad 2 hodiny skoro-monologu o "počasí a lidech" lákají? ()

Zik2

Musím přiznat, že nerozumím téměř davovému odporu vůči tomuto filmu. Po stránce obrazové, technické, je natočen výborně. Vlastně je to po této stránce jeden z nejlepších českých filmů. Menzel poměrně dobře vybral herce (až na herečku s takovým slovenským přízvukem, až se zdá, že je to schválně) i lokace. Děj hodnotit nemohu, neboť ten je dílem Bomila Hrabala, ale domnívám se, že jej Jiří Menzel na plátno převedl důstojně. ()

Crackonosc

Přiznám se, že jsem byl po shlédnutí filmu zaskočen- příjemně. Hlavně kvůli zdejšímu poměrně negativnímu hodnocení mě výsledek mile překvapil. Možná je to tim, že jsem čekal málo, ale mě se zkrátka pomalý vyprávěcí styl filmu (hlavní hrdina skoro nemluví a téměř vše za něj popisuje voice-over Oldřicha Kaisera) líbil. Chyby by se našly, ať už ne úplně kvalitní triky nebo celková televiznost snímku, ale poměrně dobře je zakrývá atmosférické zobrazení doby které, společně s vhodnou hudbou, dodává filmu ojedinělý nádech. Pro mě příjemnej old-school. ()

Ještěřák

A VY BUDETE MÍT RÁDA MUŽSKÉ PLEMENO. Pohodový a umně natočený film, zdejší kolektivní averze vůči "Králi" je pro mě něco nepochopitelného. Že by samej závistivej žebrák, vedle něhož je i ta poslední kostelní myš malým Onassisem? ;) Four stars, penises. ()

PußyMagnet

Tak tento mnohými očekávaný film, který sliboval největší filmový počit české scény za dlouhou dobu mě absolutně nenadchl. Knihu sem tedy nečetl, ale budu věřit těm, co mi řekli, že je o dost lepší, a když budu mít příště chuť na Hrabala, tak vypnu počítač a půjdu pro knížku. ()

mirkaaa

Když porovnám jiné Menzelovy filmy, tak tento je rozhodně slabší. Co se týče hereckých výkonů, tam je to v pořádku, ale děj mi přišel trochu kolísavý - sledujete kus, a pak se to přehoupne úplně někam jinam a tudíž chaotický. Jinak si myslím, že Oldřich Kaiser mohl ve filmu dostat více prostoru. Celkově mě to moc nezaujalo. Knihu jsem zatím nečetla, ale rozhodně si ji v nejbližší době přečtu, abych to mohla porovnat. Obávám se ale, že film z toho rozhodně nevyjde lépe. ()

Prochy38

Skvěle natočená adaptace snad nejznámější Hrabalovy knihy. Dobře volení herci, příjemné zahráno. Jako kniha se mi nelíbila, tedy ani příběh filmu. Ale já tu hodnotím, jak na mě působil film celkově, a to působil víc než dobře. ()

Wishkah

Určité chvilky jsou zábavné a Oldřich Kaiser i Ivan Barnev hrají velmi dobře v titulní roli, ale celý film se rozpadá na malé epizodky a jako celek moc nefunguje. Tenhle film postrádá lehkost, atmosféru a pohodu dřívějších Hrabalovsko-Menzelovských filmů ()

J*A*M*A*L

Nechápu co se všem nelíbí.Podle mě to je snad ten nejlepší český film od doby kdy byl natočen.Bylo to skvěle zábavné ve stylu vyprávění.Vážný, ale fakt vtipný film.Jiří Menzel natočil opět skvělý film, který pobaví a je to skvělé na tokovou sobotní noc.Bohužel každý má svůj vkus a já jim ho neberu, když se jim to nelíbilo, tak ať, ale já na ně kašlu a i na to jak je na této stránce hodnocen.89% ()

peetriss

Pravděpodobně nejhorší Menzelův film. Na první pohled se film tváří velkolepě, řemeslně je poměrně dobře zvládnutý, herecky kvalitně obsazený, ale tato aktiva si Jiří Menzel sám znehodnotil svou drhnoucí režií a především pojetím předlohy, které diváka nedokáže vtáhnout do děje, ba naopak i když jsem se snažil sebevíc vžít do osudů číšníka Dítěte, Menzelově režii se úspěšně dařilo mě odpuzovat. Jedná se o nepřívětivý a ušmudlaný film, který své zjevné nedostatky zakrývá lacinou, byť půvabnou, nahotou. Menzelova nejplodnější léta jsou minulostí. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám