Odstřelovač

Ostreľovač

Shooter

Akční / Thriller / Krimi / Mysteriózní

USA, 2007, 124 min

Odstřelovače odstřelila dlouhá stopáž. Například Wahlbergovo léčení trvalo snad déle než zanícený projev českého politika. Podobně natahované scény film bohužel ničily. Musím však filmu přiznat i kvalitky ! Třeba celý úvod je akční nářez jak od boha. Mark Wahlberg je dost drsnej frajer a Kate Mara je ženská co má slovo "vypadat sexy" napsáno na zrcadle. Když se příště režisér bude držet pravidla natahuje se kondom a ne filmový scény udělá líp.(29.4.2007)

„Viete, čo pocítite, keď zastrelíte civila? Spätný náraz pušky.“ Vlastne príjemné prekvapenie. Od kúsku, v ktorom sa stretli dvaja ťuťmáci – režisér Fuqua (od ktorého mám paradoxne najradšej masami nenávideného KRÁĽA ARTUŠA) a herec Mark Wahlberg (TRAJA KRÁLI, PLANÉTA OPÍC) – som totiž nič dobré nečakal. Nakoniec som sa ale dočkal sympaticky „staromódnej“ atmosféry, kvalitne obsadených podporných roličiek (najmä Danny Glover a Ned Beattly alias „prasa“ z VYSLOBODENIA), sústredeného Wahlberga a výborných akčných scén, ktoré ma príjemne zaskočili nekompromisnou krvavosťou (snáď dvadsať vybuchnutých hláv). Napriek tomu som uvažoval: 40%? 60%? Nakoniec sa prikláňam k druhej možnosti, pretože ma už niekoľko rokov fascinuje povolanie sniperov. Pokiaľ vás nie, asi skôr 40%. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/akcny-film/142-ostrelovac-60-(26.10.2009)

Krom toho, že je Wahlberg v každé přestřelce jako Terminátor a nikdo ze špičkově trénovaných vojáků ho není schopný trefit, načež on jen bleskově zamíří na jakoukoli světovou stranu a nepřítel po tvrdém zásahu několika kulkami z automatické zbraně leží na zemi, je to docela solidní akční zábava s výtečně nastíněnou sniperskou tématikou. Především pak oceňuji fakt, že se zde jde střelbě z velké dálky trochu více pod kůži a divák vidí, že to není jen o tom mít co největší teleskop a co nejdelší pušku. Škoda že to na druhou stranu zabijí scénář plný klišé a již zmiňovaného super Wahlberga, který kromě úvodní rány do zad jedná naprosto suverénně, což působí dost otravně.(20.5.2008)

V současném módním trendu, stavět akci na rychlém střihu a spoustě CGI efektů, je Shooter velmi sympatickou old school alternativou, která nijak neskrývá své ambice stylového béčka a svou skladbou děje i stylem vyprávění, vystavěném na základních klišé, okatě odkazuje na žánrové manýry akčních filmů přelomu let 80. a 90. Fuqua pochopil, že dobře zvládnuté řemeslo dokáže mnohé a tak je Shooter i přes ty své 2 hodinky velmi příjemně strávený čas ve víru pádné akce, kterou tvrdí božský Mark Wahlberg, jenž z nasraného výrazu nepovolí ani na minutu a dává vzpomenout na největší akční bijce, kteří vévodili podobně laděným snímkům před 15-ti lety. Kdyby ještě k tomu cedil ostřejší hlášky, nápálím tomu plnou taxu! Pro žánru oddaného diváka maximální pohoda, pro zbytek světa, jak se tak dívám na hodnocení kolem, asi nezkousnutelné krmivo.(16.6.2007)

Další z řady akčních thrillerů s tisíckrát ohraným scénářem. Mark Wahlberg je v roli odstřelovače velmi sympatický a dokonale do role zapadl, ale celý film na svých bedrech neutáhnem, protože jeho nepřítel je stopáž, která je vzhledem k ohranosti a děrovatosti scénáře, hodně neuvážená. Antoine Fuqua není žádný zázračný režisér a podle mě se má co učit. Pro mě průměrný akčňák, který zkouknu, pobavím, ale podruhý už bych na něj nejspíš nekoukal.....(31.12.2007)

• - V nákupním centru má Nick Memphis (Michael Peña) za úkol koupit spreje s barvou. Dává je tedy do košíku, ale když za pár minut stojí u maskáčových kalhot, nejsou tam. (Pepy)

• - Spoiler: Scéna, kdy je Nick Memphis (Michael Peña) unesen a je mu poté pod násilím nalévána voda do úst, je poněkud klamná. V prvním záběru můžeme vidět, že láhev je poloprázdná, v druhém též, avšak při třetím záběru je láhev plná téměř po hrdlo. (Rocky62)

• - Spoiler: Keď Nick Memphis (Michael Peña) prechádza po moste a telefonuje, tak pri ňom zastaví auto, z ktorého vystúpia maskovaní muži, a unesú ho. Vtedy mu z ruky vypadne mobil, ktorý dopadne doprostred chodníka, ale v ďalšom zábere sa už nachádza na obrubníku pri kanáli. (marciano)