Odstřelovač

Shooter

Ostreľovač

Akční / Thriller / Krimi / Mysteriózní

USA, 2007, 124 min

Rozpočet $61miliónovTržby USA $47,003,581Tržby Celosvetovo $95,696,996Tržby za predaj DVD v USA $69,834,070 //počet predaných kusov 3,612,862„V dnešnej dobe už nemá akčný žáner také zázemie ako v 80.rokoch, je smutné že terajšie akčnáky putujú rovno na pulty DVD požičovný kde ich neustále zásobujú niekdajšie hviezdy tohto žánru ako Steven Seagal, Jean Claude Van Damme a tak môžeme byť radi že aspoň občas sa niečo objaví aj na plátnach kín.“ _Režisér Antoine Fuqua nám opätovne ukazuje že je len priemerný režisér a bez lepšieho herca by jeho príbehy skĺzavali do riadnej frašky bez zaujímavejšej pointy a vyznačovali by sa len dobre prepracovanými doslova akčnými masakrami. Pravdivý príbeh o Kráľovi Artušovi sponzorovaný pod taktovkou Bruckheimera sa stal jeho najväčšou záhubou a len ťažšie sa vracal na post presláveného režiséra vďaka Training Day kde mal oporu v hercoch ako Denzel Washington a Ethan Hawke. Záujem štúdii bol po historickom prehmate voči nemu dosť chladný ale v tomto roku sa vracia k tomu čo má asi najradšej, podľa mňa sú to jednoznačne vojnové konflikty na hraniciach Afrických štátov, vypadá to že to je asi jeho vnútorná kliatba alebo že by skôr trauma preto že svojim Africkým krajanom nemôže pomôcť? Masaker a čistky medzi kmeňmi vo vojnovom filme Slzy slnka boli priamo ukázané a v Odstrelovačovi sa o masakry len hovorí + dodávajú dôkazy o masových hroboch ukázaných na fotkách. Spomínané masakre majú v tomto prípade na svedomí Americký vojaci po príkaze vládnych mocnostiach, v podstate sa nakoniec táto skoro prehľadnuteľná scéna stáva aj kľúčovou k úplnej zmene postoja Swaggera voči vláde. Fuqua nám poukazuje na hromadu chýb v systéme, ktorý by mal byť spravodlivý ale podľa neho nie je ani zďaleka a preto to rieši úplným likvidovaním všetkých vplyvných ľudí spolupracujúcich na temných zákulisných ťahoch. Téma podrazáckych senátorov nie je samozrejme novinkou ale jednoznačne z toho mohol spraviť hutnejší príbeh a nie len skoro samoúčelný príbeh pre v celku vydarené akčné scény, miestami dosť pripomínajúce ďalšieho z kvarteta neohroziteľných hrdinov akým bol John Rambo. Rambo v podstate v novom pokračovaní bude mať čo robiť aby sa vyrovnal Swaggerovi aby jeho akcie nepôsobili moc platonicky len sa postaviť do stredu bojového poľa a strieľať naokolo padúchov po desiatkach. _Herecké obsadenie na akčnú pecku je v celku zaujímavé, nie sú to žiadne neskúsené béčka. Na to že to dejovo nemalo hlbší dramatickejší spád sa Mark Wahlberg ujal svojej postavy odstrelovača Swaggera dosť slušne, nahrá sa na žiadneho rozzúreného Johna Matrixa z Komanda(60%), ktorý muší za každú cenu všetko navôkol vystrieľať a rozdrviť na franforce, to veru nie miesto pre žiadne city. Na jeho tvári nezapriete o žiadny skľúčený výraz alebo nejaké vnútorné zúfalstvo, správa sa presne tak akoby v skutočnosti zažil náročný tréning, v čo svedčí že je maximálne vo svoje úlohe presvedčivý. Ani na moment sa nepošmykne tak aby bol dolapený prenasledovateľmi, nebezpečné situácie dokáže riešiť pohotovo bez dlhšieho váhania. Ale na druhú strana nehrá tu až tak famózne ako v Oscarovom The Departed kde bol aj za svoju úlohu nominovaný na Oscara a poviem že zaslúžene lebo jeho postava zo spomínaného filmu sa my najviac zaryla v pamäti. O niečo slabšie výkony podáva Michael Pena ako neskúsený nováčik u FBI sa správa až moc profesionálne a náhle vypäté situácie rieši zo stojickým pokojom, jeho výzor by sa skôr hodil do nejakej komédie a nie do akčnej alebo dramatickej zápletky, lebo aj vo WTC pôsobil dosť nevýrazne, taktiež Danny Glover nie je vo svojej úlohe plukovníka moc vierohodný v podstate sa premáva z jedného miesta na druhé bez lepšej hereckej odozvy, svoje postave nedal moc „temného“ charakteru takže okolitá atmosféra okolo pripravovaných masakrov pôsobí až dosť samoúčelne. /videl v kine: 70%/(30.12.2007)

• ORIN

Nafouklé a nabubřelé nic s překombinovaným dějem, zbytečně komplikovanou zápletkou a několika nadstandardními akčními sekvencemi. Antoine Fuqua pro mě stále zůstává mužem jediného filmu a tím je Training Day.(25.10.2009)

• mandes

rozpočet : $61 million otvárací víkend : $14,523,571 tržby celosvetovo : $95,696,996 ///(15.4.2007)

Dalo se to čekat, že Odstřelovač bude průměr. Přesto je to pro mě průměr dosti výrazný a zábavný, tak jak na akční film být má. Mark Wahlberg mi dokázal, že je opravdu solidní sympatický herec a začínám ho mít v oblibě čím dál tím více. Samotný příběh sice není žádný zázrak. Jde o jedno velké spiknutí právě proti němu a i když se stále něco děje, není to natolik impulzivní, aby to diváka dokázalo chytit a nepustit. Sázení na efektivitu se sice pokaždé nemusí vydařit, ale zde má své místo a právě proto si hraje na velkofilm, který není, ale každopádně zabaví. Neurazí ani nepřekvapí, jak příběhem tak akcí, které je alespoň slušně natočená. Antoine Fuqua není špatný režisér. Snaží se o velkolepou show, což se mu pokaždé nepovede. Víceméně on sám už zazdil pár nadějných projektů. Tento se k nim řadit nejspíš nebude. Zachraňuje ho totiž dost iniciativní Mark a jeho odstřelovací puška, která by dokázala udělat díru do zdi na takovou vzdálenost, až by se divákovi při pohledu na něj protočily panenky. --- Nejsme na divokém západě, aby se to tu řešilo zbraněmi. I když občas by to bylo zapotřebí.(26.10.2007)

Že je vláda svině (hlavně ta americká) víme už dávno a SHOOTER asi měl být jedním z těch filmů, který to dokazuje. Je to fajn, že se takovéhle oldscholové filmy (Komandooo) ještě sem tam objeví i když by to nemuseli s tou oldschoolovostí tolik přehánět (hrdina žijící v chatě v horách, no tak proboha). Scénář je zbytečně rozvláčnělý a plný klišé. Hodilo by se film o půlhodinky zkrátit. Wahlberg předvádí více méně to co se od něj čeká (čestný drsňák) a Kate Mara je neokoukaná fešanda. Hodně mám ale radost z Dannyho Glovera, který je tady od Rodge z LETHAL WEAPON na míle daleko. Postě parádní chrplající parchant. No a ještě je tu hodně mrtvol (to je pozitivum:). Fuqua by měl začít hledat pořádný scénář, protože TRAINING DAY ukazuje, že to umí i líp.(5.7.2007)