Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

Cesty timem

Film za 3*. Jednu hvězdu přidávám hlavně za hudbu od Midi Lidi, pak za netradiční a odvážné umělecké zpracování. A také za půvab Jany Plodkové. ()

DrifterSoul

Film vysoce čnící nad většinou přízemní a infantilní domácí produkce. Tragické téma holocaustu podané s jistou lehkostí a nadhledem. Ale především pronikavá analýza mentality těch lidských typů, kteří se vždy pod tlakem diktatury "nahoře hrbí, ale dole dobře a s nadšením šlapou". A to se netýká jen období WWII, ale jako přes průklepový papír "normalizace" po roce 1968, nebo jakékoliv další.... (?). V tom je hlavní poselství filmu. ()

Kivis

Hlavní hudební motiv a pasáže s jízdou na kole jsou za šest hvězd. (Nejen) herecky obnažená Jana Plodková výborná. Je půvabná a zároveň sebevědomá a to pro tuto roli stačí. Ne, že by to bylo málo. Scénář zajímavý a na to, že českých válečných filmů už vznikly mraky, tak docela originální. Co u mě film sráží na (silné) tři hvězdy, je děsný casting, s výjimkou už zmíněné Jany Plodkové. I u velkých hollywoodských hvězd téměř vždy přestanu po chvíli vnímat herce a začnu vnímat jejich postavy. Tady ale nevidím Vrbatu a další zaměstnance rozhlasu. Vidím Daniela, Melíškovou, Myšičku, Budaře, Novákovou... Mám tyhle herce vesměs rád, ale tady to prostě nějak nefunguje. Nevidím příběh, vidím hrající herce. Zkrátka casting je nějaký takový prvoplánový a to se týká i dalších větších či menších rolí. Vím, že řada herců v době vzniku ještě nebyla tak okoukaná jako dnes, ale možná se právě už tady vytvářely nějaké škatulky. S odvážnějším castingem bych si film zkrátka užil ještě o pořádný kus víc. ()

Bleught

I když považuju českou filmovou tvorbu zhruba od roku 2000 za odpad, soupeřící v umělecké kvalitě s megadíly typu Megažralok vs. obří chobotnice, musím toto dílko z toho pomyslného jednoho pytle zase vyhodit na svobodu a udělit mu poněkud vyšší hodnocení, protože si to zaslouží. I když dost nemusím Daniela a filmu se dá občas něco vytknout, má docela zvláštní atmosféru, která vás ke sledování přiková, která je dost podpořena zejména vynikajícím soundtrackem. Ten se opravdu povedl. Plodková je k nakousnutí a ve verzi peroxidové prvorepublikové hvězdy je přímo k sežrání. Stankeho slizký kolaborant je přímo vynikající a i ten Daniel se dá překousnout. Za atmosféru a hudbu 5. ()

Ondak

Film mě velice překvapil od zpracování přes hudbu až po děj. Mistrně zpracované vyprávění, které mě upoutalo jako málo co. Skvělé vykreslení  postav a jejich charakterů, které se neustále vyvíjí. Herecké obsazení výborné. Nemám co filmu vytknout. ()

PavelDanko

Skvělý příběh! Herecké výkony dávají divákovi tu správnou atmosféru, napětí a strach z nejistoty - z budoucnosti. Býval bych tento film hodnotil lépe, ale velmi tmavé záběry nenavozují jen depresi, ale především dezorientují diváka a tím se také "vůně" tehdejší doby zcela ztrácí. Těch prosvětlených scén bylo velmi málo. Většina filmu se odehrává ve velkým šeru, či skoro tmě. Kamera vynikající, ale proč tvůrci tak šetřili světlem? Po této stránce jsem byl velmi zklamán. ()

maxs

Skutečně brilantní český film, který mě poskytl úžasný pohled do doby protektorátu. Tehdejší nálada ve společnosti i útlaky proti židům skvěle dokreslují čitelné charaktery hlavních postav. Příběhově zajímavé, herecky vynikající, citově silné (Plodková hrála opravdu skvěle). Místy trochu zbytečně roztáhlé, ale to je spíše subjektivní pocit. I kvůli dlouhodobější absenci kvalitního českého filmu dávám 5/5. ()

stromx

tak cesi se konecne naucili tocit filmy, co nevypadaji jak lacina televizni inscenace. vytecna kamera, skvela hudba ()

silmariel

Po velmi dlouhe dobe cesky film, ktery se mi libil. Nemohu dat min nez pet, herci hraji skvele, atmosfera vyborna...ale co je absolutne vyborne je hudba od Midi Lidi, doporucuju (k nalezeni na oficialnim webu). ()

karmalat

Určitě nejlepší český film posledních let, ne li posledního desetiletí. S minimem ukázána povaha českého člověka a národa. Film není vůbec kontroverzní a neshledávám na něm žádné výrazné formální chyby. Urdžel mě v pozornosti a napětí po celou dobu. Možná závěr mohl být trochu více mnohoznačný, protože dějiny se v české kotlině vždy odvíjely mnohoznačně a na hrdinství až na vyjímky nebylo místa. Oprávněně poslán do boje o Oskary. ()

Tarsis

Skvělé dobové drama s dokonalým vykreslením doby i emocí, které vás chytí a nepustí od začátku do konce. Může se to odehrávat kdykoli, protože ta otázka co všechno jsme ochotní obětovat pro lásku, pro druhého je aktuální v každé době. Stejně jako ta, co vše jsme schopni obětovat ze sebe, čeho jsme schopni se vzdát a přesto zůstat sami sebou. Ale právě to memento válečné doby celému dramatu dodává na dramatičnosti a přidává hořkou příchuť, která nedává prostor pro happy end. Ten film vás dostane do kolen a donutí vás uvažovat a položit si otázku, jak bych se zachoval/a já v takové situaci? Přidejte si bravurní výkony herců, civilní dekorace; celé to působí velice skromně, ale o to víc živě a uvěřitelně. Snímek si zaslouží pět hvězdiček - za scénář, režii, herce, hudbu a výpravu. ()

Nickkk

Velmi povedený snímek s řadou nových tváří a vynikajícím Markem Danielem v roli Emila Vrbaty. Asi nejlepší na tomto snímku je že je na tento žánr z tohoto období docela pohodový a neagresivní a i když nejde o komedii je tam pár momentů kdy se člověk i zasměje a hlavně poučí, že sviním se nemá "podlejzat" za žádnou cenu.....Nejlepší postava: Emil Vrbata ()

Tlemen

Pěkný, nečekaně zralý film, který mě překvapil. Než jsem na něj šel do kina, raději jsem mnoho neočekával, a opak byl pravdou. Film postupně dostává větší a větší grády, postavy se psychologicky vyvíjí a kamera je pěkná (scény s bicykly a focení Hany je výborné). MIDI hudba je ke snímku absolutně bezchybná. Po dlouhé době kvalitní český film. ()

Margotka

Abych řekla pravdu, jsem z tohodle kousku lehce v rozpacích, nějak nevím, co si mám myslet... A nevím, jak ohodnotit... Bylo to jiný, v mnoha ohledech značně originální, ovšem po tom, co se rozsvítilo v sále jsem nezůstala přikovaná k sedadlu ohromením, nýbrž rozpaky.... s hodnocením tudíž s dovolením počkám, až se to ve mě trochu rozleží ()

corax8

DFobře natočený film. Líbili se mi až snové scény a různé časové roviny. Ale musím přiznat, že nejsilnější je ve filmu příběh. Osobní zodpovědnost je sviňa. ještě by mě zajímal film o vyrovnání se s minulostí v komunismu. ()

vasu12

Mezi českými filmy letoška světlá výjimka, přesto jsem čekal něco jiného a jako celek mě film příliš nezaujal... ()

bertrand

I pan Bertrand volá bravo, ale zároveň navrhuje jiný konec, namísto byvšího, trošku vypočítaného a ne úplně logického: Protektor Vrbata chrání Hanku až do konce okupace, bojuje dokonce na barikádách, a když si konečně v květnových dnech vyjdou do ulic, polapí ho jeho kolegové z rozhlasu, polijí benzínem, zapálí a vytáhnou na kandelábr. Hanka na to kouká s pěknou, zbrusu novou trikolórou přišpendlenou na triku. Hohó, ať žije republika! ()