Tři sta let po škole! Tak zněl ortel vynesený před mnoha a mnoha lety nad Saxánou, studentkou čarodějnické školy v Říši pohádek, která utekla do světa lidí za svou první láskou Honzou Bláhou. Saxána nyní žije normálním životem v krásné rodinné vile se svým manželem Janem, dcerkou Saxánkou, bláznivou tetou Irmou a strýcem Evženem. Na co ale úplně zapomněla, je půda skrývající tajemství o jejím předešlém čarodějnickém životě. Právě toto maminčino tajemství náhodou objeví dcerka Saxánka, která se nenadálou souhrou okolností a své zvědavosti ocitne v kouzelné Říši pohádek plné trpaslíků, rarachů, draků, bazilišků, šotků a morkolabů. Na malou holčičku čekají neuvěřitelná dobrodružství neznámého světa, který se právě ocitl na pokraji zkázy. Odvážná Saxánka za pomoci svých nových pohádkových kamarádů rozplétá zamotaný svět pohádek, který se zlými silami snaží ovládnout komiksový gangster Crashman. Žákyni 2.B čeká nelehký úkol, jak se vypořádat se všemi nástrahami podzemní říše, přelstít komiksového gangstera a dostat se zpátky domů k mamince. (oficiální text distributora)

Arsenal83 odpad!

Dokonalý príklad toho, ako ľahko sa dá pošpiniť legenda. Pôvodnej verzii to nesiaha ani po králičí bobek. Kontajnerový scenár to všetko pochoval. ()

triatlet

Originální Saxana je o 14 minut kratší, ale akce střídá akci. Zatímco Saxana se školníkem těží ze svého bloumání lidským světem, tak Saxánka s tetičkou se snaží zorientovat ve světě pohádkovém. Škoda, že v pohádkovém světě vystupují nové postavy pro mě naprosto neznámé. Přitom ty původní (ředitel, učitelka) se podařilo velmi dobře nahradit. Motiv komiksu je zajímavý, mohlo se víc vytěžit z pozemského kluka, který byl Crashmanem poblázněn. Triky z roku 2011 působily méně přesvědčivěji než ty z r. 1971. Neviděl jsem rozdíl mezi Ušáčkem a dědečkem netopýrem... Z hlediska nápadů kvituji připomenutí postavy dědečka netopýra, vděčné byly i scénky s trpaslíkem v blázinci. Naopak nepatřičně působilo rušení u soudu. ()

honajz

Hvězdička za to, že scénář nebyl AŽ TAK blbý, a držel dokonce jakous takous linii. Ale mankote - humor se vytratil, příběh je laciný jak z papundeklových kulis, a to urážím pohádky z papundeklových kulis, postavy mají dialogy jak z první obecné, každý po tom druhém opakuje jeho větu, čtený komiks nám vždy někdo předříká mimo obraz, o nelogických nesmyslech nemluvím, nu a nadržená 60letá tetička, ta tomu dodala korunu. Navíc mizerné postsynchrony, kolovrátková hudba bez jakéhokoliv nápaditého motivu, a děj časem začne připomínat spíše počítačovou hru z levelu do levelu po vyřešení úkolu. Postava tetičky má být ztřeštěná, ale o tom se mluví, že je ztřeštěná, jinak prostě vidíme dámu v kostýmku dělat divné věci, ale to může svědčit i o Alzheimerovi, ne ztřeštěnosti. Že přijde na probíhající soud za bratrem? No a co? To má být ztřeštěné? A co mi vadilo, cigareta, kdy tetička kouří. V dětském filmu v době boje proti kouření to je faux pas jak sviň. Poetiku to nemá žádnou, potvory počítačem animované jsou nijaké (vše vypadá jak chechtací pytlík s očima), o nějaké náladě nebo vtažení do příběhu se nedá mluvit. Ani děti na to nekoukaly, nevydržely tu nudu. ()

anais odpad!

K mému překvapení je triková stránka bohužel to nejlepší, co Saxána nového tisíciletí nabízí. Kdyby se nestala chyba i v naprosto všech ostatních prvcích, které tvoří dohromady film, asi bychom nad tím mávli rukou jako nad snaživým, ale úsměvným českým pokusem o prolnutí reálu s animací. Tohle je ale selhání mnohem hlubší - příběh bez dramatického spádu, pokleslé dekorace jak z televize, laciná klávesová hudba, šílený dabing, nulový prostor pro jiné herce než Bohdalová (co třeba ten Hrušínský, nebo skutečná Saxána?) A kde je ta písnička, která by aspoň nostalgicky zachránila kdejakou scénu...? ()

HellFire odpad!

Žil jednou jeden král, který na stará kolena zjistil, že se dají točit filmy před zeleným pozadím, a tak se rozhodl, že natočí pokračování Saxany, o které nikdo nestál. A jelikož měl věrné poddané, povedlo se mu vybrat dostatek peněz na daních a obsadit své vůbec nejvěrnější přívržence. Výsledkem bylo něco tak geniálně komediálního a zároveň obludně odporného, že se král raději nadobro stáhnul do ústraní, kde až do své smrti litoval, že si navždy zkazil svou pověst. ()

becki_tu odpad!

Vorlíček si asi myslel, že dnešní děti mají IQ 35 a v životě neviděli Harryho Pottera. Omyl. A myslím, že za vše mluví nudící se děti v kinosále, které už po půlhodině začaly buď nervózně poposedávat nebo usínat na rameni jednoho z rodičů. A slovům o tom, že když jsou peníze, tak lze udělat dobrý film snadněji, se musím opravdu upřímně vysmát. Stejně jako digitálním efektům, nehereckým výkonům všech zúčastněných, režisérovi a v neposlední řadě spoustě momentů a slovních výrazů, které nemají ve filmu pro děti co dělat. Zasloužený propadák roku, ne-li desetiletí. ()

Fevas odpad!

"To není sestřenice, to je slepý střevo!" Jediná vtipná věc na tomto děti-přesvědčující-aby-skákali-do-studny filmu je. Grafika je... Měli to buď udělat animovaný celý, nebo nic. Ještě to zhoršili. ()

Morholt odpad!

Vorlíček zpatlal dohromady své pohádkové legendy, přidal něco z Jessie a ke své škodě si začal hrát s digitálními efekty, které byly přinejmenším příšerné. Já myslím, že starý pán už by se měl na filmování vykašlat, protože pokud by pokračoval v nastaveném kurzu, mohlo by se zapomenout, jaké úžasné věci točil. ()

Katullka odpad!

Z principu by se to mělo zakázat. Pak že děti rozdrásají počítačové hry. Po tomhle bude teprve vystříleno škol. ()

Genero odpad!

Někdy stačí vyhodit z okna pětasedmdesát mega, najmout ta největší světová esa na Windows Malování ze Zimbabwe, Bhútánu a Haiti, jednoho ukrutně nesympatického fakana a otravnou stařenu v saténovém županu, abyste natočili legrandu, kterou autisté tak hrozně, hrozně moc milují! Nestor českého filmu Václav Vorlíček si tímto senilním blábolem splnil svůj letitý sen. Naopak mě se můj letitý sen, aby šel nestor českého filmu Václav Vorlíček už konečně do prdele, stále neplní! ()

d.beseda

Ale tak jo no .. Zrovna "odpad" bych nedával. Kdyby tam byl trochu lepší scénář a dialogy (tyhle byly opravdu na hranicí stupidity) tak by to byl i fajn film :-)) . Mé hodnocení: 40% (viděno v TV). ()

argenson

Úplně v závěru titulků (podbarvených naprosto nesmyslnou a zbytečnou novou verzí známé písně) je pokyn Nezapomeňte ohodnotit film na csfd. Jak ovšem koukám na zdejší hodnocení, to si tvůrci krapánek nasrali do vlastního hnízda:-) ()

Agatha

70 milonů... roky práce a výsledek? Kde se jen stala chyba ... prostě VŠUDE! Je to vážně nekoukatené. Debilní scénář, debilní námět, debil vedle debila. Když už, tak aspoň ozvučit to mohli pořádně a ne jako domácí amatérské video. Tragická hudba, tragický herci, ale obávám se, že zde by nezmohla nic ani Meryl Streep kdyby chtěla. Režie prostě žádná. Nemá cenu moc se tím zabývat. Malým dětem se to snad může líbit, ale jinak je to opravdu pro silné nátury. ()

Terva odpad!

Scénář - Macourek, Vorlíček a Mistřík. Příběh malé Saxánky - fuj. to je věta. Již úvodní dialog v páté minutě je ubohej a pěkně mě začal odrazovat od dalšího sledování. Jest-li to bude takhle stupidně pokračovat, tak to asi začaruju zpět do obalu. Ne, to nejde, půl hodina a jsem z toho šunkoflex. CITÁT - Nemusíš číst každou blbost a na hlas...... Já taky nemusím sledovat každou blbost a až do konce? Nikdy! Extempo Dividex!! ()

Bubble74 odpad!

Kdeže jen ty loňské sněhy jsou, kdy česká filmová pohádka bývala naším národním pokladem a chloubou. To by jeden zaplakal, jaké žalostné bláboly jsou dneska scénaristi schopní nacpat hercům do úst. A nejen v pohádkách. Apeluji proto na tuzemské tvůrce, aby měli s námi, trpícími diváky slitování a produkovali výhradně němé filmy. Dokud se jim nenavrátí vkus. ()

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012

Taková normální rodinka je zpět!

Taková normální rodinka je zpět!

20.04.2007

Je už takovým nepsaným zvykem, že se úspěšné filmové tendence ze zahraničí časem dostanou i k nám. V zámoří trend nekonečných remaků a pokračování snad už dosáhl svého vrcholu, zatímco u nás se tato… (více)