Tři sta let po škole! Tak zněl ortel vynesený před mnoha a mnoha lety nad Saxánou, studentkou čarodějnické školy v Říši pohádek, která utekla do světa lidí za svou první láskou Honzou Bláhou. Saxána nyní žije normálním životem v krásné rodinné vile se svým manželem Janem, dcerkou Saxánkou, bláznivou tetou Irmou a strýcem Evženem. Na co ale úplně zapomněla, je půda skrývající tajemství o jejím předešlém čarodějnickém životě. Právě toto maminčino tajemství náhodou objeví dcerka Saxánka, která se nenadálou souhrou okolností a své zvědavosti ocitne v kouzelné Říši pohádek plné trpaslíků, rarachů, draků, bazilišků, šotků a morkolabů. Na malou holčičku čekají neuvěřitelná dobrodružství neznámého světa, který se právě ocitl na pokraji zkázy. Odvážná Saxánka za pomoci svých nových pohádkových kamarádů rozplétá zamotaný svět pohádek, který se zlými silami snaží ovládnout komiksový gangster Crashman. Žákyni 2.B čeká nelehký úkol, jak se vypořádat se všemi nástrahami podzemní říše, přelstít komiksového gangstera a dostat se zpátky domů k mamince. (oficiální text distributora)

cariada odpad!

Na filmu je nejhezčí začátek, kdy jdou ukázky z originálu. Pak už je to jen běs a zmar. Což se dalo čekat, točit 40.let po té pokračování je asi naše světová rarita.A k tomu je většina herců už dávno po smrti, radši měli udělat remake , když už něco podobnýho. Pan Vorlíček by se měl na to vykašlat už roky nic "koukatelnýho" nenatočil, kdyby radši udělal klasickou filmovou pohádku. Tady je to jen vykrádání Harryho a pod. blbosti. Ono se stačí podívat jak dlouho to trvalo než to hodili na DVD a už to samo o sobě vypovídá o kvalitě snímku. Ps-jestli se mám smát, když z Konvaliknový kape sádlo do kýble , jenže mě to vtipný nepřijde spíš nechutný. ()

Sinn

Vypnuto po 15 minutách a stejně se cítím jako hrdina, že jsem toho vydržela tolik. Miluju pohádky, ale nenávidím fakany, co neumí hrát, a naprosto zbytečná pokračování povedených filmů mého dětství. Doufám, že se tvůrci stydí. Pořádně. ()

Nach odpad!

Tak takhle to dopadá, když speciální efekty nejsou jen doplněk dějové linky pro navození atmosféry, ale hlavním cílem filmu. Václav Vorlíček natočil zřejmě svůj nejhorší film. Nedokáži si představit, že za tohle v kině chtěli 150,- korun. Navíc je zde enormní plýtvání rozpočtu, neboť kupříkladu chlapec – rarach by vypadal daleko lépe, kdyby ho hrál skutečný herec. Stejně tak trpaslíka. Takhle ale slavná a opěvovaná Dívka na koštěti získala k sobě sestřičku, jenž je úplným opakem, braková. I počítačové hry mají lepší grafické provedení, než tento paskvil. Pokud chtěli tvůrci dokázat, jak dalece pokročily speciální efekty v tuzemsku, musím jim gratulovat, že z doby kamenné poskočili rovnou do vzdálenějšího pravěku, protože už zmíněná Dívka na koštěti ty efekty měla daleko lepší i uvěřitelnější. Možná by stálo za to, příště ty peníze dát na lepší scénář, neboť odtud začíná alespoň kvalitní, poutavý příběh. 5% ()

Rodriguez

Když jsem Václava Vorlíčka chválil, že natočil Dívku na koštěti, tak jsem netušil, že o 40 let později natočí pokračování. Jenže ono to pokračování není zas až tak povedené, jak by každý očekával. Velké zklamání to ve mě probudilo a neumím si představit, že by Vorlíček přistoupil na nátlak od německých sousedů, k přetočení Třech oříšků pro Popelku. 15% ()

bourec

Ne že bych po tom nějak strašně toužil,a už vůbec ne po tom výsledku,jakej ten film všude má.Ale nakonec sem to prostě absolvoval.No,docela hrůza.Což vo to,ty triky bych snad tak úplně nehanil,některý pasáže byly i povedený.Příběh to už je horší.A když se na scénu(což bylo bohužel skoro pořád)dostal shitman Dulava,a ta hnusná baba Bohdalová,tak to bylo děsivý.Proč touhle kreténskou dvojicí zkurvily celej,už tak kvalitou kulhající film,to vážně nepobírám.I když hodně kritizuju,když tady práskáte odpadama,tak tentokrát mi to ani nevadí.20%. ()

Crawler-D

Ho, ho, čekal někdo, že se Vorlíček deset let po katastrofě Mach a Šebestová poučí? Že najde svůj režisérský talent, který z něj vyprchával jako samo mládí? Triky nejsou to největší zlo, i když k tomu nemají daleko a udělalo by se lépe, kdyby se nahradily něčím skutečným jako třeba jeskynní stěnou nebo chlapem ve vypelichané masce, ale ten scénář, ve kterém nejsou žádné smysluplné cíle, tedy vůbec žádné cíle, kde se všichni kolem sebe motají, div že do sebe nenarážejí (aspoň ne fyzicky, ale psychicky hrají berany berany duc duc), to je něco, co si ani hluchoněmé děti nezaslouží. A už prosím nikdo nepište, jak se Dulavův padouch vyrovná Jokerovi Temného rytíře, protože za každou takovou hříšnou myšlenku umře jedno koťátko. ()

enjoi odpad!

Nejhorší film, co jsem kdy viděl. Zrůdnost, která degraduje český i světový film. Ostuda, neskutečná blbost, zvěrstvo. Takhle bych mohl pokračovat dál. Herecké výkony naprosto nulové, paní Bohdalová se dostala snad i pod nulu. Nechápu, jak tohle mohlo jít do kin, respektive jak na takovou zrůdnost vůbec sehnali peníze od sponzorů, asi je museli očarovat kouzelným klackem nebo co to bylo. 0 % ()

Little bear

Tak tohle byla spíš Arabela mixnutá se Saxánou a Harryho Potterem. Arabelu miluju a proto mě akorát rozčílilo, že pohádka neoplývá zrovna originálními nápady. Museli tam nacpat chudáka Viga, kterého známe především z Arabely, pak ho nechali zkamenět jako kdysi Mayerovi a králem a Vigem rovněž v Arabele, a navíc když paní Bohdalová nalepí na ředitele tečku, aby se do n zamiloval, tak to připomíná scénu, kdy Roxana v Arabela se vrací rovněž přimněla pány, aby se do ní zamilovali, akorát s tím rozdílem, že používala vodičku od kouzelné babičky. Malá Saxana je krajně nesympatická a o hereckých výkonech nemluvě. Je škoda, že Petra Černocká a Jan Hrušínský tam nezískali více prostoru. Ovšem docela jsem se pobavila u Jiřiny Bohdalové, taková praštěná postava ... A pan Nárožný byl taky fajn ("jakej trakař?", "a mam příbuznýho nějakýho netopýra"). Docela mě překvapilo, e přerostlému hrochovi říkala naše malá Saxánka draku. Málem bych zapomněla, taky vám cesta do kouzelnického světa s trpaslíkem připomínala cestu Hagrida a Harryho ke Gringotovým do podzemního sejfu pro Kámen mudrců?A co podoba Morkolabů a Mozkomorů?No jo, obšlehnout se dá v dnešní době už témě vše. ()

agathon odpad!

Pán z produkce uvedl "slavnostní premiéru" tím, že Saxanu označil jako "úžasný brand" - jak příznačné! Jestli někdo doufá, že na takové formální/herecké/režijní/trikové ubohosti vydělá, budiž mu přáno. Pokud na to někdo (ať už sám či s dětmi) půjde s vírou v příjemně strávený večer a je ochoten zaplatit vstupné, budiž mu také přáno. Každý svého štěstí strůjcem. ()

Yorkcz

Hvězdička jenom za to že si mi líbil učitel zmenšování jinak tento film nemá ani hlavu a ani blbou patu..... ()

zette odpad!

Tomu se fakt neda dat ani ta jedna hvezdicka. Po technicke strance naprosto tragicke, pokud neco neumim nebo na to nemam penize, tak to nedelam, ne? Spatne herecke vykony a jeste horsi dialogy. Scenar roztrouseny a bez vetsiho smyslu. Nechapu, proc si Vorlicek vypujcil Viga z Arabely... Velmi nedustojna tecka ze Vorlickovou celozivotni a poctivou praci... ()

campix odpad!

Netušil jsem, že mě někdo dokáže svým filmem tak knokautovat jako se to povedlo nedávno Herkulesovi 3D. Ale opět jsem se šeredně mýlil, jelikož Saxána a Lexikon kouzel je opravdu jiná liga. To se jen tak s něčím srovnávat nedá. Takovýhle útok na všechny život udržující soustavy jsem již dlouho nezažil. Po zhruba třetině filmu jsem byl pouhá hromádka neštěstí se začínajícím downovým syndromem. Hrozivý pelmel, na kterém je nejlepší úvodní sekvence shrnující děj předchozího kultovního filmu. Další film, který jsem nedokázal ani s vypětím všech sil dokoukat. ()

KajusaK odpad!

Ani jednu hvězdu nedám. Opravdu jeden z nejhorších filmů jaké jsem kdy viděla,naprostá zpackanina prvního krásného dílu. ()

TomPrusik1 odpad!

Proč dělat pokračování po 40 letech, když už spousta dobrých herců je stará, nebo nedej bůh mrtvá? A proč to ještě takhle zpackat? Co jste si od toho slibovali? Ten film byl už strašný v ukázkách, tak bylo jasné, že to takhle dopadne. I přes to jsem si vzal kýbl na zvracení, zapnul televizi a film pustil. A ten kýbl jsem fakt musel použít. Nejvíc mě štvaly vizuální efekty, které měly vypadat bůch ví jak kouzelně a vtipně a přitom jsem nic odpornějšího neviěl (no posuďte sami, ještě horší animace než v Kozím příběhu). A takhle špatnej scénář nemají ani ty nejhorší béčkový NDR horory. Dostávali mě věty typu ,,Viděli jste to? Tady spadly dvě děti do studny! Slyšíte? Volejte policii! Dvě děti spadly do studny!" (a přitom to byla jeho vlastní dcera - Spoiler!) To vše ještě dorazí aktivní záporák babička Bohdalová v růžovém županu, vyskakující z vlaku za jízdy (pochopitelně přežije). Opět další hrozná česká pohádka jaká nemá obdoby. Chudáci malé děti nemluvňata, která na to musejí koukat, protože jim to koupila maminka v Tescu za 99 Kč, s tím, že je vtipná, roztomilá, hezká, česká pohádka. Ani jedno s toho neplatí a jedná se trapnou, stupidní, odpornou, českou sračku. NEVER MORE. Pokud si chcete zkazit večer, tak máte šanci. 5% ()

Šimpy

Proboha, proč? Proč? Příběh celkem o ničem, i když na několika místech jsem se zasmál, byť spíše nad vlastními poznámkami. Co mě štvalo nejvíc (kromě hlavní hrdinky, páč ta holčina je herecky nepolíbené prkno) byla ta přespřílišná digitalizace. Nápad spojit dva pohádkové světy (ten ze Saxany a ten z Arabely) není špatný, ale krásné na těch světech bylo to, že vypadaly reálně. Stačilo do obyčejného lesa umístiti mluvícího vlka a hotovo, příp. perníkovou chaloupku na skutečné mýtině...tady je digitální snad i vzduch. Pokus vytvořit českého Pottera v kompletním fantasy světě se prostě nepovedl. Nemám už, co bych dodal. Po letech zkouknuto znovu a já se ptám....díval jsem se na špatnou verzi nebo má ředitel v podání Josefa Somra 4 ruce jen v jedné scéně a nikde jinde? ()

cinemag

Tak mohlo to dopadnout lépe, ale i hůře. To, že vznikne pokračování po čtyřiceti letech je trochu nestandartní v tom českém filmovém rybníčku, i však ve světe je to ojedinělé. Zároveň to však svědčí o velké oblibě původní Dívky na Koštěti. Saxána a lexikon kouzel se tentokrát propína i s comicsovým světem, což asi v českém filmu nebylo. Najdeme tu tak klasický pohádkový svět, reálný skutečný a konečně kreslený comicsový svět. Tvůrci vsadili na nejnovější trikovou technologii, což není na škodu, a určitě vypadá velmi zdařile po animační stránce. Původní Dívka na koštěti se více odehrávala ve skutečném světě, v Saxaně a lexikonu kouzel je to přesně naopak. Divák se tentokrát ocitá více v pohádkové říši s problesky do skutečného světa a jen okrajově v comicsovém světe. Hlavní roli Saxány (Petry Černocké) převzala její dcera Saxánka (Helena Nováčková). Opět se také setkáváme s Janem Bláhou (Jan Hrušínský). Herecký ansámbl doplňuje Lábus, Bohdalová, Dulava, Somr či Kuklová. Takže z původních herců zůstalo jen ústřední duo. Je mi záhadou, proč ve filmu schází Jan Kraus, jenž by filmu vnesl potřebný humor a nadhled, který tomuto pokračování schází. A navíc Kraus svou roli podal v původní dívce skvěle, tak proč zde schází? Většina herců, nebo téměř všichni herci z původní dívky na koštěti již nežijí například Bláha, Zázvorková, Menšík, Libíček, Růžičková atd. Tudíž logicky došlo k přeobsazení některých rolí - třeba ředitele Bláhu čarodějnícké školy nyní hraje Somr či Saxáninu třídní učitelku nyní hraje Kuklová, kdo ji ale hrál v původním filmu si již nepamatuji. Dále tu jsou ony nové postavy Crashman (Dulova) nebo teta Irma( Bohdalová), kteří zaplňují absenci původních herců. Verdikt: Dokážu si představit Saxánu a lexikon kouzel jako již paté pokračování v řadě, takhle mi to ale připadá docela slabé. Hlavně Petra Černocká zestárla, takže spíš vypadá jako babka male Saxánky. Navíc většinu prostoru ve filmu na sebe strhne Bohdalová, což je docela problém protože tenhle film má být o Saxáně. Takže to pak vypadá, že Saxana starší a mladší ve filmu jen hostují. Třeba prostor původní Saxány (P. Černocké) se skoro blíží až k epizodní roli. Scénář je také slabý a schází mu vtip a dynamika původní Dívky na koštěti. Hlavně mám pocit, že se celou dobu soustředila pozornost na digitální triky než na příběh. Ano, objevují se nové počítačem vytvořené bytosti, vcelku zajímavé. Ale nemohu se ubránit pocitu, že jsem se při sledování nudil. I tak se jedná o důstojné pokračování (osobně si, ale myslím, že mělo být natočeno tak před dvaceti lety. Jednička byla dokonalá, dvojka je slušný průměr, ale nepochyby o dvě třídy kvality slabší než původní film. Hodnocení: 60% ()

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012

Taková normální rodinka je zpět!

Taková normální rodinka je zpět!

20.04.2007

Je už takovým nepsaným zvykem, že se úspěšné filmové tendence ze zahraničí časem dostanou i k nám. V zámoří trend nekonečných remaků a pokračování snad už dosáhl svého vrcholu, zatímco u nás se tato… (více)