Tudorovci

• Irsko The Tudors (více)
Irsko / Kanada / USA / Velká Británie, (2007–2010), 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scénář:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam (více)

Série(4) / Epizody(38)

Od okamžiku, kdy se jako 40letý chopil moci, byl anglický král Jindřich VIII. panovníkem s nenasytným apetitem a minimálním zájmem o státní záležitosti. Stal se tak ideálním terčem pro zneužívání svým intrikánským kancléřem, kardinálem Thomasem Wolseyem, jehož ambice usednout na papežský stolec vévodily jeho osobním cílům. Touha krále Jindřicha po mužském potomkovi a neschopnost jeho ženy Kateřiny Aragonské mu syna porodit, nasměrovaly jeho království na historickou cestu, která ohrožovala královy pravomoci, podpořila nástup Anne Boleynové, milenky odhodlané stát se novou královnou, a podnítila krvavou protestantskou reformaci, jež oslabila přední postavení katolické církve v Evropě. Navzdory překážkám ze strany mocného papeže v Římě, ambiciózním a zkorumpovaným vladařům z celé Evropy a dokonce i vlastním poddaným se Jindřich nezastaví naprosto před ničím, včetně exilu a zavraždění svých nejbližších, aby svých cílů dosáhl. (Viasat)

Kňour

Hlavně nečekejte žádné hodné, moudré a spravedliv krále vládnoucí pro blaho lidu, přívětivé a milé církevní hodnostáře, ani sličné a cudné dámy. Snaha ukázat 16. století se vší špínou a věcmi, které se obvykle v učebnicích nedočteme, snaha o ukázání postav hodnověrně a nejednoznačně. Trošku to přípomíná Herbertovu Dunu, správňáka aby člověk hledal lupou, zatímco o intrikány zakopává na každém rohu. Plusem je rozhodně poměrně vysoká míra přesvědčivosti či naturalističnosti, akorát by serálu neškodilo trochu více spádu a akce. Na druhou stranu, pokud je rozvláčnost jenom důsledkem snahy o vykreslení atmosféry politicky závažných rozhonutí, tak to není zas až tak zlé. ()

Thorian

Tudorovcům jsem původně zamýšlel dát "jen" 4*, a to hned z několika důvodů. Ten první - přeci jenom až moc počítačové pohledy na Londýn, při kterých jsem měl pocit, že mám do televize píchnutý PlayStation a koukám na hru. Za druhé - zbytečný příběh Thomase Tallise, jehož příběhová linie je... Prostě zbytečná. A za třetí - za HROZNÝ český dabing, který - jak jsem se původně mylně domníval - nepochází z Novy, ale ze samotného HBO. To, že Thomas Moore na krále bez okolků volá "Jindro", bych ještě přešel, ale co mě dostalo vůbec nejvíc je dabing Sama Neila. (Ano, Alfred Strejček je sice výborný na vyprávění dokumentů, ale jeho užití pro seriálovou tvorbu je zde velmi nešťastné. Samu Neilovi tu přiřazuje nepřirozený robotický hlas tak o 30 let staršího člověka.). Co mě ovšem donutilo dát seriálu pět hvězd byl konec první serie, a to především - jak už tu bylo mnohokrát napsáno - Wolseyho modlitba smíšená s divadelní fraškou podkreslená geniální hudbou Trevora Morrise. (Mimochodem, celý soundtrack je velmi dobrý.) Neuvěřitelná, dechberoucí, úžasná scéna, při níž mi šel mráz po zádech. Genilání. A když už u Wolseyho jsem, sledovat jeho proměnu v nabubřelého a sebejistého člověka v nejistou trosku je opravdu zážitek. Tleskám, Same Neile!_____ Po druhé serii zůstávám na pěti, i když je to slabších pět. Za zmínku zde stojí Cromwell v podání Jamese Fraina (a dobře nadabovaný Martinem Stránským), jehož zjev a herectví jsem si opravdu užíval, a poslední dva díly, které znovu výborně zakončily druhou řadu. Těšme se tedy na další._____Po třetí sérii stále zůstávám na pěti. Znovu zářil James Frain, Anabelle Wallis jako Jane Seymourová byla po hysterické Anně Boleynové příjemnou změnou a Trevor Morris připravil hudbu z říše snů. ()

Prehistar_

Už mě to nebaví. Furt samé intriky sex atd..... A další hvězdička dolů za klasický dabing Novy ze kterého je mi někdy na blití. ()

Cristina

Miluji všechno co pojednává o historii.I když v tomto seriálu skutečná historická fakta moc nehrají roli,Tudorovce zbožňuji.Skvělý výběr Jonathana Rhyse Meyera,který tomu dodává ono TO potřebné pro úspěch. ()

morasten

Zatím nehodnotím, neboť ani nemám chuť se na to koukat. Z ukázek na TV Nova a různých reklam na mě seriál neudělal dojem, třeba už tím, že běží na Nově a je nadabovaný, a dabing mi kazí celkový dojem z filmů. Z toho mála, co jsem zahlédla, se mi zdá seriál poněkud umělý a historické detajly, jako kostýmy, chybějící vousy u mužů, náznak podobnosti s historickými postavami, účesy a vůbec jakási kýčovost/komerčnost by mi taktéž silně kazily celkový dojem, proto mám už určitý předsudek, takže pochybuju, že se na tohle vůbec kdy podívám. Nechci totiž zažít podobné zklamání jako z nově natočeného osudu mylady de winter. ()

lord_zail

Další seriál z produkce HBO, který jen potvrzuje, jak skvělé seriály HBO umí... Sice z historického hlediska je tam pár nesrovnalostí, ale i tak tohle stojí rozhodně za shlédnutí... ()

botswana

Jindřich VIII a jeho šest žen, velmi vděčné filmové téma, které v poslední době dobře fungovalo ve filmech to druhé Boleynovic děvče (překvapivě solidní televizní zpracování), Jindřich VIII (Ray Winston co do vzhledu a temperamentu ideální Jindřich VIII), ale už tak moc se nepovedlo ve filmu králova přízeň (mladší-hezčí-nudnější). Zatímce Ray Winstone se musí se svými manželkami vypořádat za 250 minut, Jonathan Rhys Meyers má na to 4 sezóny a větší prostor tomuto nosnému ději jenom prospívá. Nejedná se sice o žádnou přesnou lekci z historie, dost věcí je poupraveno, ale seriálu to nijak neškodí. Ten sází především na vystižení dobové atmosféry, podání celého příběhu v co nejpřitažlivější formě (sex,intriky,násilí fungují vždy) a hlavně na ústřední postavu. Výběr hereckého představitele byl trefou do černého. Mayersův Jindřích prochází velkými proměnami a to od panovníka s dobrou vizí, přes zaslepeného milovníka bojujícího za svou lásku doslova proti všem, truchlícího manžela až po protivného, krutého a nevypočitatelného tyrana. Co se týče dvořanů, taky to není žádná hitparáda. Není zde nouze o velmi přítulné dvorní dámy (Anna Boleyn a Jane Seymour sice zažily dost velký kariérní skok, ale ty konce…) a většina z mužského osazenstva jsou intrikáni toužící po moci (mezi nimi vyniká hlavně kardinál Wolsey, Thomas Cromwel nebo Edward Seymour). Zkrátka, tento historický výlet rozhodně není nuda a to i přestože víme, jak to s kterou manželkou dopadlo. ()

qnnaire

Úprimne povedané, tento seriál výrazne pokrivkáva po technickej stránke. Efekty (najmä zobrazenie vtedajšieho Londýna) sú slabé a pôsobia veľmi umelo. A to ešte viac v kontraste s dokonalými interiérmi, detailami a historickými kostýmami. Seriál však dopredu ťahá výborný príbeh, ktorý je zaujímavý aj bez prikrášľovania a dramatizovania scenáristov. Navyše, v hlavnej úlohe hrá Jonathan Rhys Meyers, ktorý sa do postavy Henryho VIII. vžil perfektne a evidentne si ju vychutnáva. Jeho Henry VIII. je rozporuplná osobnosť, silný panovník, ktorý je zároveň slabý a ovplyvniteľný, je krutý aj nežný, inteligentný aj šialený. V prvej sérii hviezdil aj Sam Neill ako lstivý kardinál Wolsey alebo Gabrielle Anwar ako po štastí túžiaca kráľova sestra Margaret. V prvej a druhej sérii sa stretávame so šikovnou a prefíkanou Anne Boleyn v excelentnom podaní Natalie Dormer so šibalským úsmevom a vášnivým pohľadom. Výborne je znázornený aj vývin jednotlivých postáv a postupnosť deja. Tak potom čo na tom, že efekty nie sú dobré, že seriál narába s niektorými historickými faktami neopatrne, keď tu máme výborne zahrané postavy v silnom príbehu, ktorý je o to zaujímavejší, že sa skutočne stal? ()

snapEo

po shlédnutí prvních tří řad jsem byl odhodlán ohodnotit 3* .. po shlédnutí čtvrté a zároveň poslední řady jsem si již 100% jist že seriál si zaslouží plný počet .. zaslouženě! skvělý příběh, skvělí herci, nádherné kostýmy a překrásná hudba.. ne každý se mnou souhlasí ale jak říkám já: příběhu musíte dát šanci a nevzdávat to hned na začátku.. ()

kritička

Občas si sice režisér trošku vymýšlel - hlavně pokud jde o vztahy mezi anglickým králem a jeho šesti manželkami, ale i tak musím říct, že se mi tenhle seriál líbil. Opravdu mě dostal představitel anglického krále a také ztvárnění Anne Boleyn. ()

JoséB.

Podle meho nazoru velkoryse pojaty serial,velmi dobre zvladnuty,bez vaznejsich chyb...Mimoradna hudba,opravdu skvely vyber hercu.I male postavy-a ze jich tam je;-)- skvele obsazene.Obzvlast zdarily cesky dabing v cele s Michalem Jagelkou.A co me tedy snad nejvic zaujalo,to byly kostymy...!To byla mimoradna NADHERA!!!Jedna hvezda dolu jedine snad za to,ze s postupem casu v serii 4 pribehu lehce dochazel dech,ale jinak opravdu vyborna podivana...ostatne,jak jsme na serialy v produkci HBO zvykli. ()

Nefarie

Ako veľký fanúšik Ríma som si naservírovala všetky 4 série a poctivo som si ich pozrela. Bola som veľmi skeptická, keď som uvidela J.Rhys-Meyersa v úlohe kráľa, na ktorého sa podobá asi tak ako ja, čakala som že sa tam bude hlucho producírovať. Na počudovanie mu úloha arogantného panovníka celkom sedela (aroganciu asi veľmi hrať nemusel). Natalie Dormer mi na rozdiel od mnohých vôbec nevadila, naopak je krásna, neopozeraná, jej Annu som jej verila a Jeremyho Northama ako Thomasa Moora som doslava hltala :). Čo ma úplne uchvátilo, to je hudba Trevora Morrisa, skĺbenie scén s hudbou je famózne. Oceňujem snahu o zakomponovanie historických postáv - Thomas Tallis, Michelangelo, Hans Holbein (ktorý záhadne nezostarol :) . Všetko je ale až príliš dokonalé, herci sa premávajú po pľaci v naškrobených dokonale vyžehlených kostýmoch, s oslnivo bielymi zubami a nikomu sa ani vlas nepohne. Autori mali potrebu zdôrazňovat sexuálny apetít všetkých ( ano pochopila som, keďže ľudstvo nevymrelo) a všetkého. S ďaľšími dielmi trochu upadá záujem, taktiež by bodlo redukcia dielov, alebo celkovej stopáže a história sem-tam zakrívala. Výsledok je však viac než dobrý, menej dokonalosti a menej nudy by bolo k dobru. Dúfam, že tvorcovia sa poučili a už sa neviem dočkať pripravovaných Borgiovcov. :) ()

natascha058

Všeobecně známé a oblíbené téma: Jindřich VIII. a jeho šest žen. Viděla jsem hodně zpracování této látky a musím uznat, že HBO se toho zhostila výborně. První řady byly vynikající, poslední ale ztratila šťávu. Starý Jindřich už zdravotně klepíroval a ženské postavy nebyly natolik nosné, aby utáhly děj v dřívějším tempu. Škoda. Pokud byl ale děj záměrně zklidněn a zpomalen kvůli Jindřichovu stáří, nezdá se mi to příliš šťastné řešení. Dávám jen čtyři hvězdy, a to také za matení diváků, co se týče Jindřichovy sestry. Měl dvě a tvůrci z nich udělali jednu. ()

BellaRagazza

Nádherné kostýmy a kulisy + slušné herecké výkony + sexy svalouši svíjící se v milostném opojení každých 15 minut = HUSTÝ! ()

Toustik

Miluju historii, ale tady jsem nestrhávala hvězdičky za historickou nepřesnost. I když se mi Jonathan Rhys Meyers líbí nemohla jsem v 1.řadě věřit, že hraje krále. Naopak Natalie Dormer byla v 1.řadě skvělá, ve druhé jsem nesnášela její až moc hranou histerii. Kostýmy byli pěkné, ale nad moje očekávání jsem se místo někdy dost nudila. Takže tak lehce nad 70%! ()

bratr_jezek

Hlavní představitel J.R. Meyers sice není Jindřichovi dle dobových portrétů moc podobný, ale že byl schopen mít šest manželek mu uvěříte během pár dílů. Slizký kardinál v podání Sama Neilla pak první sérii drží hodně ke 100%. Druhá série už trochu upadá, přesto jsme zvědaví, jak skončí ta Boleynovic holka. Další série mi přišly už trochu slabší, takže průměrně "jen" čtyři hvězdičky. ()

rhodos

Po shlédnutí historického seriálu "Řím" jsem si myslela, že už mne žádný seriál s podobnou tematikou tak nenadchne. Ale po shlédnutí první serie v televizi jsem už na něj začala být natěšená a závislá. Teď po shlédnutí všech sérií musím konstatovat, že seriál "Řím" tento zdaleka překonal, ať už co se týče reálného vyobrazení historické Anglie či hereckého obsazení. A pro fantastického Jonathana Rhyse Meyersa je to podle mne životní role, poněvadž při sledování seriálu mi připadalo, že se vůbec nedívám na irského herce Jonathana Rhyse Meyersa, ale přímo na krále Jindřicha VIII. I ostatní herci byli skvělí, ať už mne známí či neznámí. A podle mne by se tento seriál měl povinně promítat v hodinách dějepisu při výuce o historii Británie 16. století. A v nejbližší době bych si ráda za nemalý peníz pořídila tento seriál na DVD. Až tak mne tento seriál nadchl a zaujal a jeho shlédnutí mohu vřele doporučit všem, ať už se zaujímají o historii či ne. ()

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (více)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (více)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (více)