Terminátor: Příběh Sáry Connorové

• USA Terminator: The Sarah Connor Chronicles (více)
USA, (2008–2009), 22 h 50 min (Minutáž: 41–53 min)

Tvůrci:

Josh Friedman

Hudba:

Bear McCreary

Lena Headey, Thomas Dekker, Summer Glau, Richard T. Jones, Edoardo Ballerini, Tony Amendola, Lee Thompson Young, Brian Bloom, Brian Austin Green (více)

Série(2) / Epizody(31)

Píše sa rok 1999. Sarah Connorová (Lena Headey) a jej syn John (Thomas Dekker) sa po tom, čo zničili jednu z najvýznamnejších vývojárskych firiem v krajine a odvrátili tak hroziaci Deň zúčtovania, pod falošnými menami zúfalo pokúšajú viesť úplne obyčajný život – čo však vôbec nie je ľahké, keď máte za chrbtom vládnych agentov, ktorí vás považujú za psychopatických teroristov! A tiež... Ďalšie vraždiace stroje z budúcnosti! Napriek tomu, že sa nikdy nezdržia dlho na jednom mieste, predsa len sa terminátorovi T-888 menom Cromartie (Garret Dillahunt) podarí vystopovať Johna a pokúsi sa ho zabiť priamo v jeho novej škole! Ibaže sa ukáže, že Johnova pôvabná spolužiačka Cameron Phillipsová (Summer Glau) je v skutočnosti taktiež terminátor – a jej úlohou je Johna chrániť! Spolu sa im podarí nebezpečnému T-888 ujsť. O niečo neskôr sa aj so Sarah zabarikádujú v bankovom trezore, odkiaľ sa im podarí ujsť použitím časostroja... Po dramatickom skoku do roku 2007 sa všetci traja, spolu s Johnovým strýkom Derekom Reesom (Brian Austin Green), ktorý sa k nim zakrátko pripojí z budúcnosti, pokúšajú zabrániť vzmáhajúcej sa počítačovej sieti Skynet v ovládnutí všetkých strojov a v prevzatí moci nad svetom, ako ho poznáme a opäť raz odvrátiť nemilosrdne sa blížiaci Deň zúčtovania, ktorý má podľa Cameron nastať v roku 2011... Nanešťastie však znovuobjavenie sa Sarah a Johna v roku 2007 neušlo nielen bystrému agentovi FBI Jamesovi Ellisonovi (Richard T. Jones) a Sarahinmu bývalému snúbencovi Charleymu Dixonovi (Dean Winters), ale i vražednému Cromartiemu, ktorý sa opäť vydal v ich stopách... (oficiální text distributora)

Pacas odpad!

Terminátor byl, je a vždy bude jenom jeden a můžete se pokoušet ho nahradit jakoukoli sexbombou, nebo kýmkoli kdo umí říct souvisle víc jak jednu větu, ale mě neoblbnete. Tady je Arnoldovo. . . . . . . . . . . . . ()

nakamura

Nebýt tak neskutečně nesympatické hlavní hrdinky (dost velký podíl na tom má i její role, která z ní dělá opravdu nesnesitelnou ženskou), tak bych hodnotila asi ještě výš. Nejsem přitom žádný příznivec filmů Terminátor, ani jsem je vlastně nikdy neviděla, jen mám ráda tenhle typ scif-fi seriálů a dost mě mrzí, že tento skončil hned po dvou sériích. Podle mne měl pěkně rozjetý příběh a postavy byly taky dobré (kromě již zmiňované hlavní hrdinky, která mi pila krev každý díl). Téma bylo zřejmě obdobné jako u filmů, které jsem neviděla, o to víc mi přišlo zajímavé a nápadité. No zkrátka a dobře u tohoto seriálu jsem se dobře bavila, splnil má očekávání a pokud by byly další série, sledovala bych ho s radostí dál. Také nesmím zapomenout zmínit pěknou a velice chytlavou úvodní melodii :-) ()

Hal9k

O tomto seriálu jsem věděl již pár let a důsledkem několika faktorů jsem jaksi došel k závěru, že to bude něco jako hraný seriál Robocop (a jak jsem se na něj tehdy těšil, když se měl začít vysílat a jak rychle jsem pak procitl ze snu), tudíž jemně řečeno nekoukatelné. Až před pár týdny jsem náhodou zahlédl pár scén a řekl jsem si, že bych tomu mohl dát šanci, jen tak pro jistotu, stejně to bude pitomost. Jak moc jsem byl překvapen, jak moc jsem se mýlil. Tvůrci seriálu se však chopili předloženého zadání navázat na kultovní filmy skvěle. Více než na akci zaměřují své úsilí na rozvíjení spletitého příběhu, jež navazuje na T2, kde musí člověk dávat neustále pozor v každé scéně a dialogu a po každé epizodě potrápit mozek (ach, ty časové paradoxy), výjimkou (pro mne osobně) byly komentáře Sáry (nejen) na koncích epizod, bez kterých bych se i obešel, na druhou stranu však celkem příhodně podkreslovaly atmosféru neustálé tíživosti a blízkosti Soudného dne. Příběh má mé velké uznání především z toho důvodu, že tvůrci naprosto bravurně balancují na hraně, kdy neustále hrozí pád do pro seriál neukočírovatelné situace, kdy hrozí, že se do této předválky se Skynetem zapojí intenzivně příliš mnoho sfér a lidí (FBI, policie, vláda) nebo kdy už hrdinové nebudou mít jak ani kam utéci a to i přesto, že se tomu tak děje čím dál víc (jak se nové postavy seznamují s pravdou) a vy si říkáte, jak se s tím autoři se seriálovým rozpočtem vypořádají dál. I přesto, že akce je velmi málo, vůbec to nevadí, protože epizody jsou i tak velmi napínavé, hltáte jednotlivé kecací scény a když nakonec dojde na akci, stojí zpravidla za to. To se dostávám k dalšímu plusu – seriál si nebere servítky, nevinní i vinní lidé umírají a není jich málo, dokonce i zbraněmi našich hrdinů nešťastnými okolnostmi, kdy se prostě musí s chybou rychle vyrovnat a jít dál, což považuji v seriálové tvorbě za velmi vzácné. K přestřelce či bitce také může dojít kdekoli - ve škole, na prostranství s mnoha lidmi, na policejní stanici atd. Další plus – obsazení. Zpočátku mi nevyhovovala volba Thomase Dekkera do role Johna, ale jeho postava prochází celkem výrazným vývojem, z chlapce se stává John Connor – velitel odboje, pro kterého jsou lidé v budoucnosti připraveni kdykoli položit život (někdy samozřejmě s trochou remcání). Teď si naopak nedovedu představit jako Johna nikoho jiného, je bezesposru lepší než N. Stahl z T3 a působí na mě i líp než Edward Furlong (ale ten hrál dítě). Lena Headey je víc než důstojná náhrada za Lindu, pěkná a zároveň jak skála. Uhrančivá Shirley Manson také vynikající, z fleku by mohla dabovat palubní počítače. R.T. Jonese je také radost sledovat, velmi příjemné mi bylo i seznámení se skvělým Garretem Dillahuntem, který si zde střihl... schválně kolik rolí? A obrovské překvapení pro mne byli Summer Glau a B.A. Green. No, a konečně řemeslné zpracování. Režie, krásná kamera (např. Cameron tančící v pokoji sledována Derkem je klenot), hudební podkresy. Je vidět, že ti lidé to dělali dobře a s láskou. Ano, v záběrech budoucnosti je asi nejvíce cítit nedostatek financí (nejlépe to ilustruje epizoda s2e5, kde jsem si vzpomněl na studiové pohádky za komančů, kde se vizuálně náročné scény, tedy ty, odehrávající se mimo onu jedinou místnost, řešily z knihy předčítající babičkou v křesle; babička je zde Derek, který popisuje, co vidí), ale čert to vem, jsem odkojený na Star Treku a lacinější kulisy mi nepřekážely ve vychutnávání epizod. Ale i ta budoucnost je často udělaná dobře. Ovšem trochu mě zas štvalo plýtvání penězi na drahé sny, které jsou přece jen sny. Nejde moc srovnávat terminátoří filmy a seriál, v tomto žánru bych dokonce tvrdil, že to nejde obecně nikdy. Nepochopím, že někdo čekal podobnou podívanou jako T2 – snad dokonce v každé epizodě. Považuju se za skalního fanouška prvních 3 Terminátorů, a přesto (dle mne ale právě proto) bych si troufal tvrdit, že seriál je i lepší. Vy, co váháte, zda to má za tohoto procentního hodnocení cenu zhlédnout, podívejte se na pilot, pokud vás zaujme, patrně si užijete celý seriál a naopak. Je tu více rozporuplně hodnocených děl (ale na IMDB to má 75%). Jen se připravte na to, že až v tom budete až po uši jako já, seriál skončí - v půlce, neboť byl koncipovaný minimálně na 4 série, a šance na jeho obnovu je žalostně malá bohužel, nicméně zatím se zdá, že je alespoň nenulová. () (méně) (více)

BaseDallas

Nič prevratné, ale ani zlé. Na TV sériu celkom fajn, napadá ma X Y omnoho horších seriálov. Na čo si spomínam? Na Lenu Heady. Ešte na niečo? Ani nie. Keďže nerozhodne balancujem, hodnotím ako hodnotím. ()

stLukaz odpad!

"Budu dělat že tenhle seriál neexistuje a zapomenu na ty díly které jsem omylem viděl, protože tohle je odpad. Nikdy to neměli natáčet. A hádejte se se mnou jak dlouho chcete." ()

endymion

Story o ničem, obě ústřední kočky jsou good, ale Lena je mnohem lepší jako Sersei ve Hře o trůny a Summer zase jako mutantík ve Firefly a Serenity. Plakat po pokračování tohohle seriálu tedy rozhodně nebudu. ()

xardix

Tento seriál patří mezi zde podhodnocená díla. Problém seriálu spočívá ve dvou věcech. Za prvé ideově navazuje na výborné filmy, za druhé má seriál velmi rozpačitý začátek, který přečkají jen nezarytější diváci, zatímco zbytek lidí pošle seriál do propadliště dějin. Z hereckého obsazení musím vyzdvihnout především Summer Glau, která ztvárnila terminátora velmi kvalitně, a Lenu Headey, byť má občas sklony svou roli přehrávat. Mužské role jsou zde pojaty vcelku nevýrazně. Děj seriálu není schopen neustále naplňovat potenciál, silnější díly jsou střídány slabými a nelogickým utnutým koncem (cca posledních 5 dílů). Vizuální stránka působí značně seriálově, tzn. že nenadchne, ale ani neurazí. Shrnutí: Jedná se o lehce nadprůměrný seriál, jehož největším nepřítelem je vlastní původ a skutečnost, že existují i mnohem lepší alternativy. 60% ()

Arany

No tak lidi, co jste čekali? Nemůže to být Cameron, je jiná doba, jiné prostředky, na tomhle seriálu není nic vyloženě špatně. Scénář není nelogický, přinejmenším ne víc jako filmy, herecké obsazení je luxusní. Cersei a River... paráda. (Zajímavé, že Headey si vždy zahraje milující matky.) Efekty jsou přizpůsobené produkci, ale drahé scény jsou velmi elegantně vyřešeny. Ohodnoceno po první serii. Doufám, že mi to druhá trochu víc uzavře. :) ()

KapitanKuraz

Je to naozaj davno, ale tento serial som cakal tesne po T3, ked bol podla casopisu Score slubovany spolu s novou hrou. No samozrejme sa nestalo tak ako bolo slubovane a jedneho dna som nan narazil pocas tukania do ovladacu, ked som z tv zacul slovo terminator vo mne neznamom seriali prave beziacom na kablovke. Nemozem povedat ze je to odpad, aj ked som moc necakal, nesplnilo to ani to malo co som predpokladal. Kedze hodnotim podla troch dielov, ktore som videl pred ## casom (na dalsie som ani nemal chut), viac ako dve* dat nemozem. Nezaujalo, asi nebudem sam podla hodnotenia tu na CSFD. PS. skoda. ()

Snakefinger odpad!

Když se někdo prostě nezmůže na originální nápad, tak prostě parazituje na druhých. Tady je to zářný příklad. Totálně zbytečné a hodné naprosté terminace ()

Pattrick

Po prvních 6 dílech. Sice se snaží, napodobit metlu všech sci-fi filmu Terminátora a moc mu to nejde, ale jako seriál, je to zatím spracované docela dobře a dívat se na to dá. ()

Wlashack

Možná trochu ukecané, zato poměrně dobře propletené s původními děkovými prvky Terminátorů 1-2. Dobře zvládnuté akční scény, jen ti Terminátoři jsou trochu málo "terminátoří", ale to je striktní vazbou na Arnieho. Ne, vážně. Když nečekáte zázraky, dá se na to v pohodě dívat. Myslím že jako seriálový Terminátor je to solidní, jsem zvědav jak to udělají aby to souviselo s dějem T3. Hudba velmi dobrá ikdyž na na Brada Fiedla to samozřejmě nemá. Jako ortodoxní fanoušek Terminátorů říkám: Dá se to! ()

papinak

Ze začátku jsem si říkal, že jde jen o špatný vtip, ale postupem času mě seriál začal opravdu bavit. Je fakt, že polovina epizod z druhé řady byla o ničem, ale závěr byl výborný a je škoda, že seriál musel skončit. Velice mile mě překvapil Brian Austin Green, kterému role vojáka z budoucnosti překvapivě skvěle sedla a dovedl bych si ho představit i v nějakém tom celovečeráku o Terminátorovi. ()

pCCb

První sérii jsem napodruhé překouknul, přišlo mi to jako průměr. Ovšem druhá série mě chytla, stalo se z toho opravdové sci-fi stojící pevnýma nohama v realitě, žádné prázdné efekty, čistě tvrdý boj o život. Svým způsobem to film překonává. ()

Ondras29

Jeden z nejvíc nedoceněných seriálů současnosti. Na rozdíl od filmů to není nepřetržitá akce - děj se skládá z malých, pravda někdy trochu nudných, kousků mozaiky, ty však do sebe na konci překvapivě dobře zapadnou a připraví divákovi naprosto strhující finále. Nečekejte však žádný happy end, konec je to hodně smutný, a vryje se hluboko do paměti. Pro mě celkový zážitek ze seriálu původní filmy snadno překonává. Pro pochopení závěru a všech z něj plynoucích důsledků, je však potřeba děj pozorně sledovat - stačí vynechat nějakou klíčovou scénu a celé dílo je v troskách. Postavy se vyvíjí, John se posouvá od nesympatického a otráveného teenagera, kterému máma říká jestli může jít ven, v někoho, kdo je schopen jít si za svým cílem, dělat závažná rozhodnutí a nést za ně zodpovědnost ... a jednou snad být tím Johnem Connorem, o kterém se pořád jen mluví. Cameron se jako terminátor do seriálu hodí skvěle, John už není dvanáctiletý kluk, kterému imponuje nabušený Arnold, v 16ti ho bude holka od vedle zajímat rozhodně víc. I ona se časem mění - postupně se polidšťuje a nakonec je hranice člověk/stroj velmi, velmi tenká. Sára s Derekem se oproti tomu mění méně, příběh jim k tomu však neposkytuje mnoho prostoru. Herecké výkony jsou v příadě Glauové a Greena opravdu skvělé, v kontextu celého seriálu, zahrál výborně i Dekker. Pouze Headeyové role moc nesedla, ale i tak se to celkem dalo. Nižší rozpočet oproti filmům se místy projevil na efektech a tak je třeba sem tam lehounce přivírat oči. ()

Terminátor bez krve

Terminátor bez krve

09.05.2008

Přestože do obsazení Terminator 4 (tak momentálně zní oficiální název) přibyla kočka z Cesty bojovníka Moon Bloodgood (na nás nekoukejte, my ji na indiánské matrice nezapisovali), pokračování sci-fi… (více)