Cesta

• USA The Road (více)

Otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee) bojují po zničení světa o přežití. Nikdo přesně neví, co se stalo. Byl to jaderný útok? Nebo naši planetu napadli mimozemšťané? Jedno je jisté - miliony lidí zemřely, ať už v důsledku katastrofy, vyhladovění či zoufalství z pomalého umírání lidí kolem poté, co se zastavily dodávky energií. Snaží se dostat na pobřeží a doufají, že tam najdou zásoby jídla, bezpečí i někoho, s kým by mohli sdílet budoucnost. Veškerý majetek si vezou v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Cestou překonávají řadu překážek a děsivých situací. Naráží na zástupy zoufalých, nepřátelských přeživších, loupeživých gangů i kanibalů. Nemají nic než jeden druhého a snaží se zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti. (HBO Europe)

Respex

Jsem velký obdivovatel knižní předlohy a tato adaptace mě vesměs uspokojila. Zaprvé mám velice rád Mortensena a za druhé to ostatní v čele s atomosférou, režií atd. Rozhodně se nejedná o film bez vady a kazu, ale rozhodně stojí za to vidět. Co se týče přepracování knihy do podoby scénáře, tak se to povedlo myslím velice dobře. Mohla to být ještě mnohem větší pecka, ale i za toto jsem spokojen. Za mě 4*. ()

CliffLee

Jeden z dalších postapokalyptických snímků vyhrává hlavně tím, že režisér vsadil na psychologickou stránku věci než akční (jako např. Kniha přežití, která se dobře hodí pro srovnání ). Sledujeme nekonečnou cestu přeživších - otce a syna, kteří na své cestě čelí nejen kanibalismu, ale hlavně důvěře v jiné lidi. Hillcoat měl šťastnou ruku při výběru herců (Mortensen, Duvall, Theron), zvláště do děcké role, což jsou další body pro tuhle depresivní podívanou. Knihu jsem nečetl, ale určitě bude hodně zajímavá, stejně jako film a i když to není 100%ní určitě stojí za zkouknutí... 8/10 ()

Zorlac

hodně jsem se bál zpracování této skvělé knihy. nakonec jsem byl příjemně překvapený. trochu moc přeflashbackováno, ale nakonec i díky vizuálnímu zpracování dávám 3.5 * ()

nathaniel 29

Úf, dlhočizná depka. Ťažký film, ktorý má ale tú správnu postapokalyptickú atmosféru. Vychudnutý Aragorn so synom na temnej púti... Verím, že takto nejako dopadne ľudská civilizácia po tomto šokujúcom storočí. Zlatý Vek ľudstva bol na konci dvadsiateho storočia. This is the End ()

teyra

Celkem vydařená adaptace McCarthyho výborného depresivního existenciálního románu, který není zrovna filmařsky přívětivý. Za ty krásné poetické vizualizace postapokalyptické krajiny a syrové převedení strohé dramatické linky předlohy na filmové plátno nakonec odpouštím jisté zploštění a zesentimentálnění - nesedlo mi zejména až příliš plačtivé režijní pojetí Chlapce, které nahradilo McCarthyho úderné dialogy konejšením a popíralo brutalitu faktu, že Chlapec nic jiného než tento zanikající svět nezná. Na každý pád film obohacuje žánr obvykle až příliš optimistických a barvitých podání postapokalyptického světa. ()

Markinho

Otcovská láska i v těch nejtěžších dobách v kontrastu s rozpory s manželkou a jejím pomatením(a přiznáním si této skutečnost) je (aspoň pro mne) velmi silným zážitkem...Více než kde jinde je zde velmi dobře vykreslená bezmocnost v čase, kdy Země už skoro "není"... ()

nwx

Perfektní film o budoucnosti lidstva, která nás jednoznačně čeká, jakmile dojde ropa. Přesně tam míří svět. Jen ten "happy end" se asi v reálu konat nebude. Skončí to tak, že se ten chlapec prostě zastřelí, žádná rodinka, žádná budoucnost. Bohužel. :( ()

LuckyDuckie

nějak mě to nenadchlo, spíš nudilo. Viggovi tyhlety umorousaný špinavý role sedí. v podstatě je to neobvyklej a šedivej skorodoják. trochu lepší než průměr. ()

Spaziergang

Tento film je jedna velká, velká deprese. Není to ovšem myšleno ve špatném smyslu, ba právě naopak. Citlivým empatikům bych tento film ovšem nedoporučil, mohl by jim způsobit zdravotní potíže. ()

HoR

Absencia nadabovanej DVD/BR edície ma donútila zhliadnuť túto chuťovku v pôvodnom znení. Hodne dlhú dobu som to odkladal s nádejou, že sa na pulty konečne dostane DVD s dabingom. Mám radšej dabing, no v tomto prípade, po neskoršom zhliadnutí konečne nadabovanej verzie na HBO, by som musel hodnotenie upraviť nie zrovna pozitívnym smerom. Vďačím svojej netrpezlivosti za parádny zážitok. Spočiatku som od Cesty čakal viac postapokaliptickej atmosféry s nejakými dychberúcimi scénami spustošeného sveta. Tu ale hlavnú úlohu zohral predovšetkým dojemný príbeh putovania otca a syna za akousi možnou nádejou na lepší život. Pár nepravdepodobných situácií a v istých úsekoch trocha zdĺhavý dej, ale i tak som bol doslova "zahryznutý" do celého filmu. ()

markotter

Zmatená road movie, která pravděpodobně měla nastavit zrcadlo a přinést nějaké poselství, ale ukázala pouze bezradně hrajícího Mortensena s jeho nesympatickým synkem jak vedou filozofické řeči, které nic neřešily. Navíc se ve filmu objevuje hromada logických děr, postavy se chovají naprosto nevhodně dané situaci a vše zakončuje naprosto stupidní závěr snažící se asi sdělit, že i když je všechno v prdeli, vždycky existuje světýlko v tunelu. No těbuch. ()

waska

Postapokalyptická road movie, kde budoucnost je vykreslena opravdu barvitě, nebo teda spíš šedivě? Atmosfé=ra super, bohužel občas docela nuda. ()

bono22vox

Postapokalypticke filmy asi nepatri k tem zrovna divacky nejvyhledavanejsim,ale pokud se vydari, urcite stoji za podivanou a tenhle se opravdu vyvedl. Od zacatku filmu nevime jaka vlastne apokalypsa postihla Zemi a ani to neni podstatne. Hlavni je popis chovani lidi co prezili a prezivaji i vice jak deset let po fatalni udalosti. Popis, jak se u kazdeho meni vira v budoucnost v realne beznadejne situaci. Dulezite je mit pro co zit. To je hlavni myslenka filmu, respektive hlavni hnaci sila pro hlavniho hrdinu. A tim pro ho on zije je jeho syn, ktereho brani a zaroven vychovava a vtlouka mu do hlavy, mozna detsky naivni, ale uprimny optimismus a nadeji, ze prece jen nekde narazi na oazu, kde jeste ten stary svet zustal zachovan... Cesta je velmi dobre natoceny film s velmi depresivnim obsahem a charismatickym Viggo Mortensenem. Maloktery film ve me vyvolal tak velky pocit beznadeje. Presto se ale jedna o bravurne zahrane komorni drama, ktere vsem vrele doporucuji 80% ()

Blz2g

Tento film mi přišel obsahově dost prázdný. Asi tak prázdný, jak prázdný by byl život 10 let po apokalypse. Ale forma, ta je prostě úžasně depresivní. Přeživší otec se synem se plahočí spustošenou krajinou a zbytkami lidského světa odkudsi kamsi na jih s nadějí za lepším životem, páč ta přeci umírá poslední. Peníze neexistují, daleko cennější jsou funkční boty. A hlavně jídlo! Jakkékoliv. Temně krásná podívaná. ()

Brady

I když to tak na první pohled nevypadá, tento film má (po dramatu) žánrově nejblíže k romantickému filmu. Chápu že se to dá snadno přehlédnout v tom množství zmrzačených a vyvržených těl, ale ta romantika tam je. Skrytá v nejspodnější vrstvě provází diváka celým filmem a v okamžicích vzácného klidu vyvěrá mocně na povrch, aby rezonovala v jeho srdci. Tento film je plný lásky. Lásky mezi otcem a synem, lásky ke zmizelé ženě, . . . lásky k touze po míru a klidu. Lásky pohřbené pod množstvím otřesných zážitků, a právě o to více viditelné a silné. Lásky, která nám všem dává naději, že, i když bude lidstvo téměř vyhubeno a zbytky lidí se budou doslova požírat na cestě k vyhynutí, ze světa nikdy nevymizí lidskost. Nezbývá mi než vděčně poděkovat tvůrcům tohoto filmu za přenádhernou studii lidské duše. Are you carrying the fire? ()

alienemo

Uff, tak toto bol slušný nášup. Depresívne, atmosferické, so skvelými hereckými výkonmi Mortensena a Duvalla a veľmi priemerným výkonom toho chlapca. Zvrátenosť spoločnosti a cesta za nejasnou nádejou, že niekde niečo možno bude, niekde možno budú dobrý ľudia či niekde možno bude len teplejšie. ()

Zodiak455

Na konci filmu jsem se neubránil slzám.Film je dobře udělaný až na nějaké zdlouhavější scény a některé chvíle ve kterých se dá trochu ztratit. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (více)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (více)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (více)